Bugün - 03 Temmuz 2020 CumaKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
İYİ PARTİ’DE KONGRE HEYECANIİYİ Parti kongre sürecinde sona yaklaştı. İşte İyi Parti Merkez İl&cce..
Kıdem tazminatıma dokunma

Türk-iş Konfederasyonu tarafından Kıdem Tazminatına yönelik gündeme getirilen toplu basın açıklaması 81 il genelinde olduğu gibi Kırıkkale’de de yapıldı.

3. Sayfa Haberi - 29 Haziran 2020 Pazartesi

(16:00)

Türk-iş Konfederasyonu tarafından Kıdem Tazminatına yönelik gündeme getirilen toplu basın açıklaması 81 il genelinde olduğu gibi Kırıkkale’de de yapıldı. Türk-iş’e bağlı Türk Metal Sendikası ve Petrol-iş Sendikası Kırıkkale Şubeleri tarafından ortak gerçekleştirilen basın açıklamasında Kıdem tazminatının işçi camiasının kırmızı çizgisi olduğuna vurgu yapıldı.

KIRIKKALE’DE ORTAK AÇIKLAMA

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ)’e bağlı sendikalar, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi düzenlemesi kapsamında kıdem tazminatına yönelik olarak gündeme getirilen değişikliğe karşı ilk eylemini gerçekleştirdi. 81 il genelinde yapılan eylem Kırıkkale’de de basın toplantısı ile yapıldı. Türk Metal Sendikası  Kırıkkale Şube Başkanı Murat Demirbaş ve Petrol-iş sendikası Kırıkkale Şube Başkanı Murat Kaya, yöneticileri ve işyeri temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında TÜRK-İŞ Genel Kurullarında “Kıdem Tazminatı” ile ilgili oybirliğiyle alınan kararın arkasında olunduğu belirtilerek, kıdem tazminatının, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ’in kırmızıçizgisi olduğu bir kez daha hatırlatıldı. Koranavirüs tedbirleri kapsamında 81 ilde düzenlenen basın açıklamalarına, şube başkanları, şube yöneticileri ve işyeri sendika temsilcileri katıldı.

FATURA İŞÇİYE KESİLEMEZ

Yapılan basın açıklamasında “Bildiğiniz üzere son gülerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanıyor. Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak istiyor. İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor. 25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor. Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı topyekûn bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır. Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur.

 KOŞULLARI VE ÇERÇEVESİ KANUNLA ÇİZİLMİŞ

Görüşümüz net,  Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. TÜRK-İŞ kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir. TÜRK-İŞ Genel Kurullarında oybirliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alınan kararın arkasındayız. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRKİŞ’in kırmızıçizgisidir. Bugün çalışanlara ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasının istiyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz. Bugün Türkiye’nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz. Hazırlanan bez afişler binalarımıza asılacak, tüm işyerleri, evlerimiz ve arabalarımızı posterlerle donatılacaktır” dedi. Haber: Mehmet Erkoç


Kaynak / Editör: Haber Merkezi - admin Okunma 91

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


3. SayfaHaberleri

MEVSİMLİK SAKSI ÇİÇEKLERİ YERLEŞTİRİLDİ
TEMAD’dan makale yarışması
Topal dede türbesi bakımdan geçti
İhtiyaç sahipleri paralarını evlerinde aldılar
Keskin’de kavgaya silah karıştı 4 ölü
Özdem’den 10 bin lira bağış
MKE maske ve solunum cihazı üretimi ile halkının yanında
901 KAZA, 27 CAN KAYBI

Diğer Haberler

Yeni yılın ilk evlilik teklifi
Servis araçlarındaki yaş sınırı 20’ye çıkartılmalı
2 milyon 502 bin TL’lik yatırım kazandırıldı
Her zamankinden daha çok çalışacağız
Belediye konut ve sosyal tesis ihalesine çıkıyor
Sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi
Camilerde fetih suresi okundu
BİLSEM’den Ürün Odaklı Okuma Atölyesi
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
Uzmanından ‘sahte altın’ uyarısıKırıkkale Kuyumcular Derneği İkinci Başkanı Adem Karapınar, düğün..
En Çok Okunanlar
Kırıkkale’nin bir ihtiyacı daha gideriliyor Mevcut mezarlıkların kapasitesinin dolması nedeniyle yer arama çalış.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,53Yazılım - Web Aksiyon