Bugün - 22 Eylül 2020 SalıKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Hızlı tiren çalışmaları son safhadaTCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Ankara-Kırıkkale-Sivas YH..
Yaz Kur’an kursları bugün başlıyor

Yaz Kur’an Kurslarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Kırıkkale İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar kurların bugün itibariyle başlayacağını vurguladı.

Eğitim Haberi - 28 Haziran 2020 Pazar

(14:50)

Yaz Kur’an Kurslarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Kırıkkale İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar kurların bugün itibariyle başlayacağını vurguladı. Kursların 6 hafta boyunca devam edeceğine dikkat çeken İl Müftüsü Yaşar, derslerin Diyanet TV üzerinden yapılacağını söyledi. 

KUR’AN ÖĞRENMENİN VE OKUMANIN FAZİLETİ

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kırıkkale İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar “Kur’an-ı Kerim, Âlemlere Rahmet Peygamberimiz (a.s.) aracılığıyla akıl sahibi insanların düşünüp öğüt almaları için indirilmiş mübarek bir kitaptır. (Sad, 29) Bu kitap, bize yaratılışımızın hikmetini, varoluşumuzun gayesini öğretmekte, hayatın imanla anlam bulacağını, insanın kulluk ile yüceleceğini haber vermektedir. Kur’an-ı Kerim, bir öğüt, kalplere bir şifâ ve inananlar için yol gösterici bir rehber (Yunus, 57) olarak biz müminlere Yüce Rabbimizden en büyük hediyedir. Kur’an-ı Kerim, Sevgili Peygamberimiz (a.s.)’ın bize bıraktığı en yüce emanettir. Bu yüzden müminler olarak zihnimizi ve gönlümüzü onun ışığıyla aydınlatır, bu günümüzü ve yarınımızı onun rehberliğinde inşa ederiz. Kur’an’ın rahmet yüklü mesajlarını, helal ve haramlarını göz aydınlığımız olan yavrularımıza öğretmek için azami gayret gösterir, tertemiz fıtrat üzere doğan çocuklarımızın fıtratlarının bozulmaması ve Allah’a kullukla yetiştirme sorumluluğunun dünyada bize verildiğini biliriz”.

İSLAM AHLAKIYLA YETİŞECEKLER

Yaşar “Allah-u Teâlâ’nın: “Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem azabından koruyun.” (Tahrim Suresi,6.ayet) ve “Namazı kıl ve ailene de emret.” (Taha Suresi, 132.ayet) ayeti kerimelerindeki emirlerine baktığımızda çocuklarımızın din eğitiminin anne babalara yüklenmiş bir sorumluluk olduğunu anlıyoruz. Dünya menfaatleri uğruna çocuklarımızla ilgili nasıl her türlü önlemi alıyor, başarıya ulaştıracak plan ve programları önceden hazırlıyorsak, ebedi hayatları bize emanet edilmiş çocuklarımızın İslam ahlakı ile yetişmeleri yönünde de aynı hassasiyeti göstermemiz, onları kendini ve Rabbini bilen, sorumluluklarının farkında olan, milletine ve insanlığa faydalı nesiller olarak yetişmelerine katkı sağlamak da her anne babanın evladına karşı en önemli vazifesidir. Peygamberimiz (a.s.)’in “Hiç bir anne baba çocuğuna güzel terbiyeden daha kıymetli bir bağışta bulunmamıştır.” (Tirmizi, Birr, 33) hadisi gereği yavrularımıza imanı ve İslâm’ı öğretmek, güzel ahlak ile mücehhez kılmak onlara bırakacağımız en büyük mirastır.

KUR’AN-I KERİM VE DİNİ BİLGİLER

Sevgili Peygamberimizin: “Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenen ve öğreteninizdir.” (Tirmizî, Fedâilü'l-Kur'ân, 15.) “Şüphesiz insanlardan Allah’a yakın olanlar vardır! Onlar Kur'an ehli, Allah ehli ve Allah’ın has kullarıdır!”  (İbn-i Mâce, Mukaddime, 16) hitapları Kur’an öğrenmenin, okumanın ve hayatımıza uygulamanın ne kadar önemli olduğunu bizlere hatırlatmaktadır. Her sene milyonlarca çocuğun birlikte Kur'an-ı Kerim ve dini bilgileri öğrenmek maksadıyla cami ve Kur’an kurslarına akın ettiği Yaz Kur'an Kursları, bu yıl tüm dünyayla beraber ülkemizde de devam eden Koronavirüs (Covid-19)  salgınına yönelik alınan tedbirler kapsamında Diyanet TV üzerinden gerçekleştirilecektir.

EĞİTİMLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK VE NEREDEN TAKİP EDİLECEK?

Kuran okuyuşunu öğretmek, Kuran Surelerinden bir kısmını ezberletmek, namaz, oruç vb. ibadetler hakkında bilgi vermek, ahlak eğitimi ve milli-manevi değerlerimizi çocuklarımıza vermek için 29 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren 6 hafta boyunca Diyanet TV ekranlarından gerçekleştirilecektir. Eğitimler; Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenmek isteyenler için "Yaz Kur’an Kursları Kur’an Öğreniyorum", Kur’an-ı Kerim okumayı bilen bununla beraber okuyuşunu güzelleştirmek ve tecvit öğrenmek isteyenler için "Yaz Kur’an Kursları Kur'an Okuyorum", İtikat, ibadet, siyer ve ahlak derslerinden faydalanmak isteyenler için "Yaz Kur’an Kursları Dinimi Öğreniyorum" adları altında üç farklı programdan oluşacaktır.

KAYIT İŞLEMLERİ NEREDEN VE NASIL YAPILACAK?

Öğrenci kayıt ve takip işlemleri 22.06.2020 tarihinden itibaren Başkanlığımız web sayfası (www.diyanet.gov.tr) üzerinden ve ayrıca Kırkkale İl Müftülüğü https://kirikkale.diyanet.gov.tr/sayfalar/contentdetail.aspx?ContentId=1517&MenuCategory=Kurumsal link üzerinden yapılabilecektir. Diyanet TV üzerinden yayınlanacak olan dersleri takip edemeyen ya da tekrar izlemek isteyenler Diyanet TV YouTube kanalı vasıtasıyla ilgili eğitim videolarına erişebileceklerdir. Eğitim Hizmetleri Yönetim Sistemi (EHYS) üzerinden kayıt yaptıran öğrencilere İl Müftülüğüne ya da ilçe müftülüklerine başvurmaları halinde yaz Kur’an kursu kitapları ve Diyanet Çocuk Dergisi ücretsiz olarak verilecektir. Yukarıdaki link üzerinden yaz Kur’an kursları eğitimlerine dair ders programlar ile kitapların PDF formatına da erişilebilecektir. Eğitimin sonunda sistemde kayıtlı öğrencilere isteğe bağlı olarak EHYS üzerinden test usulü online değerlendirme yapılacak olup başarılı olanlara e-başarı belgesi verilecektir.

6 HAFTA DEVAM EDECEK

Koronavirüs nedeniyle çocuklarımız vakitlerinin çoğunu evde geçirmek zorunda kalmaktadır. Teknolojinin cazibesine kolayca kapılan çocuklarımız, bilgisayar ve telefon ekranlarının önünde günlerini heba etmesin istiyoruz. O halde yavrularımızı bağımlılıktan kurtarıp akıl ve beden sağlıklarını güçlendirecek imkânlar oluşturmak, ev ortamında nitelikli zaman geçirmelerini sağlamak bize düşmektedir. Çocuklarımızın gönül dünyalarını geliştirecek, hayal ve ideallerini zenginleştirecek en güzel vesilelerden biri önümüzde durmaktadır. 29 Haziran 2020 Pazartesi günü saat 09:30’da Diyanet TV’de başlayacak ve 6 hafta devam edecek Yaz Kur’an Kursu eğitimlerine katılmaları hususunda çocuklarını yönlendirmelerini temenni ediyoruz. 2020 yılı Yaz Kur’an Kurslarının hayırlara vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz ederim” dedi. Haber: Mehmet Erkoç

 

DİYANET TV’ DE HANGİ SAATLER ARASINDA EĞİTİM GERÇEKLEŞECEK?

DERS ADI

DERS GÜNLERİ

DERS SAATİ

Yaz Kur'an Kursları Kur'an Öğreniyorum

Hafta İçi Her Gün

09.30-11.00

Yaz Kur'an Kursları Dinimi Öğreniyorum

Hafta İçi Her Gün

09.30-11.00

Yaz Kur'an Kursları Kur'an Okuyorum

Hafta İçi Her Gün

17.00-18.30

Yaz Kur'an Kursları Dinimi Öğreniyorum (Tekrar)

Hafta İçi Her Gün

17.00-18.30


Kaynak / Editör: Haber Merkezi - admin Okunma 554

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EğitimHaberleri

KKܒde ‘Aliya İzzetbegoviç’ Paneli
Öğrencilerden koreografili komando marşı
Saran’ın yaptırdığı okullara tablo hediye etti
Pelit kolejinden yılsonu etkinliği
Özel Gazi, Lösemili çocukları unutmadı
Eğitim Sendikaları Ayakta
Uyuşturucuyla mücadelede başarı grafiğimiz yüksek
Kırıkkale tarihine yolculuk

Diğer Haberler

Kupa serüveni buraya kadarmış 0-4
Bağımlılıkla mücadele
Selde mahsur kalan kadını itfaiye kurtardı
Demirbilek hayatını kaybetti
Engeller sadece bir güne, bir haftaya sığmaz
Vali Haktankaçmaz, Sulakyurt köylerini ziyaret etti
Yerli sistemler TSK’nin gücüne güç katıyor
Komutan Çetin'den Kırıkkale ziyareti
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
Kırıkkale Büyük Anadoluspor mağlubiyetle başladıTFF 3. Lig 4. Grup'un ilk haftasında deplasmanda 52 Orduspor FK ile karşıla..
En Çok Okunanlar
İhtiyaç sahibi öğrenciler tablet
Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, "Eğitime Engel Yok Projesi" kapsamında kentte.. Kırıkkale iş ve siyaset dünyasının tanınmış simalarından Hüseyin .. Damızlık koçlar sahiplerini buldu Kırıkkale Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından projel.. Yolcu taşımacılığında HES kodu uygulaması Kırıkkale Valisi Yunus Sezer başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu M.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,17Yazılım - Web Aksiyon