Bugün - 26 Mayıs 2020 SalıKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   23°°C
 
FARKLI NOKTALARA YEM BIRAKTITüm yurtta olduğu gibi Kırıkkale’de de arife günü ve R..
Kutsal topraklarda tarihi ve anlamlı buluşma

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Cidde Basın Ataşeliğinin, Cidde Başkonsolosluğu’nun himayesinde düzenlediği toplantı, Mekke ‘Dar Hadi’ otelde gerçekleştirildi.

3. Sayfa Haberi - 03 Mart 2020 Salı

(16:59)

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Cidde Basın Ataşeliğinin, Cidde Başkonsolosluğu’nun himayesinde düzenlediği toplantı, Mekke ‘Dar Hadi’ otelde gerçekleştirildi. Kutsal Topraklara giden hacı ve umreci adaylarını daha sorunsuz bir seyahat yapabilmesi ve güçlüklerle karşılaşmadan dini vecibelerini yerine getirebilmesi için ilk adım atıldı.

 

ÖNEMLİ SORUMLULUK

Kutsal Topraklara giden hacı ve umreci adaylarının daha sorunsuz bir seyahat yapabilmesi ve güçlüklerle karşılaşmadan dini vecibelerini yerine getirmesi için ilk adım atıldı. Mekke’de ilk kez Cidde Başkonsolosluğu, Diyanet Başkanlığı temsilcileri ve tur operatörleri ile bir araya gelinerek yapılması gereken işler ve alınabilecek önlemler konuşuldu. Türkiye Cumhuriyeti Cidde Başkonsolosu Mete Zaimoğlu, “Mekke ve Medine’nin görev alanımızda olması bizlere manevi anlamda büyük bir onur vermekte, bununla beraber bize ayrıca büyük bir sorumluluk da yüklemektedir” dedi. Toplantıya Cidde Başkonsolosu Mete Zaimoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı Umre Daire Başkanı Yaşar Çapçı, Muavin Konsolos Emre Battal, Diyanet Din Hizmetleri Ataşesi Yunus Acar, Cidde Basın Ataşesi Bahattin Akyön ve Diyanet İşleri Başkanlığı Ekip Başkanı Tuncay Altınışık, Umre Kordinasyon Sorumlusu Ahmet Daştanbek, Tursab Mekke Ekip Sorumlusu Abdussamed Daloğlu ile tur operatörleri, yetkilileri, hac-umre rehberleri ve temsilcileri katıldı.

 

AMAÇ HACILARIN GÜVENLİĞİ VE REFAHI

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Zaimoğlu, Riyad Büyükelçisi Erdoğan Kök’ün selamlarını iletti. Türkiye’den her yıl on binlerce hacı adayı ve yüzbinlerce umreci Müslüman’ın Suudi Arabistan’ı ziyaret ettiğini hatırlatan Zaimoğlu, Cidde Başkonsolosluğu’nun görev bölgesinde Tebük, Medine, Mekke, Baha, Asir, Cizan ve Necran emirliklerinin bulunduğunu belirterek, Türk vatandaşları yanında, Suudi ve diğer ülke vatandaşlarına da hizmet verdiklerini söyledi. Cidde Başkonsolosluğu bünyesinde Basın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Din Hizmetleri, Eğitim ve Ticaret ataşelikleri bulunduğunu kaydeden Zaimoğlu, “Mekke ve Medine’nin görev alanımızda olması bizlere manevi anlamda büyük bir onur vermekte, bununla beraber büyük bir sorumluluk da yüklemektedir” dedi. Hac ve umre için Kutsal Toprakları ziyaret edenlerin güvenlik ve refahını çok önemsediklerini belirten Zaimoğlu, bunun için toplantıya ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Zaimoğlu, “Dolayısıyla, vatandaşlarımızın Suudi Arabistan’da bulundukları sürede herhangi bir sıkıntı ve zorlukla karşılaşmadan manevi huzur içinde ibadetlerini layıkıyla yerine getirmelerini önemsiyoruz” dedi.

YASALAR, SÖZLÜ KURALLAR, HİJYEN

Toplantıya katılan konuşmacılar tarafından, hacı ve umrecilerin uymak zorunda olduğu kurallar, yasalar, edebe ilişkin hususlar, sağlık ve hijyen konuları dini, toplumsal ve kültürel boyutlarıyla detaylı bir şekilde ele alındı ve bilgilendirmede bulunuldu.  Toplantı ile başlatılan süreçte, hacı ve umrecilerin Hicaz bölgesinde sorun yaşamadan dini vecibelerini yerine getirmesi için gerekli önlemlerin alınması hedefleniyor. Güvenlik ve huzur içinde kutsal görevlerine yerine getirirken, Suudi Arabistan’a has beşeri kurallar ile uyulması gereken hususların da anlatılması amaçlanıyor. Yapılacak çalışmalar, toplantıda ele alınan konular dâhilinde devam ettirilecek. Kuran Tilaveti muhteşem kıraati ile Diyanet İşleri Başkanlığı Umre Daire Başkanı Yaşar Çapçı tarafından yapıldı.

ŞEHİTLER İÇİN DUA EDİLDİ

 Açılış konuşması ve Moderatörlüğünü  Cidde Başkonsolosu Mete Zaimoğlu’nun yaptığı oturumda , Diyanet İşleri Başkanlığı Umre Daire Başkanı Yaşar Çapçı, Diyanet İşleri Başkanlığı Ekip başkanı Tuncay Altınışık, Din Hizmetleri Ataşesi Yunus Acar ve Cidde Basın Ataşesi Bahattin Akyön  söz alarak geniş bir bilgilendirme yaptı. Program sonu soru ve cevap kısmında program tertibi, düzeni ve ilk kez böyle bir program gerçekleştiği için Cidde Başkonsolosluğuna, Diyanet İşleri Başkanlığımıza ve CB İletişim Başkanlığı Cidde Basın Ataşeliğine teşekkür edildi. Program sonu yine Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tüm katılımcılara yemek ikramı edilerek Bahar Kalkanı Harekâtı için ve tüm şehitlerimiz için dua edildi. Haber merkezi


Kaynak / Editör: Haber Merkezi - admin Okunma 1248

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


3. SayfaHaberleri

Semt pazarlarında bazı yasaklar kaldırıldı
2 bin 351 adet alkollü içki ele geçirildi
Yahşihan’da uyuşturucu operasyonu
Bulut cinayeti mağduru F.B.V. için hesap numarası açıldı
Vali Sezer, Vefa İletişim Merkezini ziyaret etti
Atılan mermi havada kalmaz
Cihazları sık sık temizleyelim
MEVSİMLİK SAKSI ÇİÇEKLERİ YERLEŞTİRİLDİ

Diğer Haberler

Şifa dağıtan ellere vefa gösterilmeli
Cumhuriyet sonsuza kadar yaşayacak
Kırıkkale Travelexpo Fuarında Tanıtıldı
Ahılı Köyünde Elma Hasadı
Kırıkkale bayramlaştı
Proje Hazırlama Eğitimleri Devam Ediyor
Prim Borcu Yapılandırmasında Son Gün 28 Şubat
Önemli hizmetler yapıyoruz
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
Mezarlıklarımıza Özel Bakım YapıldıBu yıl Koronavirüs salgını nedeniyle 81 ilde olduğu gibi Kırıkkale&rsq..
En Çok Okunanlar
Saygılı’dan Bayram Mesajı Ramazan Bayramınızı en kalbi duygularımla tebrik ediyor; bu mübarek b.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
5°°C - 23°°C
Perşembe
11°°C - 25°°C
Cumartesi
11°°C - 27°°C
Pazartesi
11°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,20Yazılım - Web Aksiyon