Bugün - 19 Şubat 2020 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   12°°C
 
Egzoz emisyonunda cezaya maruz kalmayınÇevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Atar, Kırıkkale&rs..
Memurlar Kırıkkale’de bordro yaktı

Memur maaş zammını protesto eden Türkiye Kamu-Sen Kırıkkale Şubesi üyeleri, Hüseyin Kahya Parkında bir araya gelerek bordro yaktı.

Güncel Haberi - 16 Ocak 2020 Perşembe

(15:01)

Memur maaş zammını protesto eden Türkiye Kamu-Sen Kırıkkale Şubesi üyeleri, Hüseyin Kahya Parkında bir araya gelerek bordro yaktı. Eylemde konuşan Şube Başkanı A.Yücel Karabacak “TÜİK’in resmi rakamlarına göre geçtiğimiz yıl gıda fiyatları ortalama ‰10,9; mutfak tüpü ‰17,6, doğalgaz ‰22, elektrik ‰18,3 zamlanmışken maaşlara ‰4 zam yapmak, adeta memur ve emeklilerle alay etmek demektir” diye konuştu. 

 

GERÇEK FİYATLAR KABUS OLDU

Hüseyin Kahya Parkı'nda toplanan grup adına basın açıklaması yapan Türkiye Kamu-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Yücel Karabacak, 2020 bütçesinin memurun bütçesi olmadığını söyledi. Bu bütçeyle 2020 yılının başta kamuda çalışanlar olmak üzere tüm vatandaşlar için geçmiş yıllardan daha da zor geçeceğinin ortaya çıktığını savunan Karabacak, şöyle konuştu: “3 milyon kamu görevlisi ve 2 milyon emeklinin 2 yıl sürecek çileli geçim mücadelesi başlamıştır. Kamu görevlileri bugün, ağustos ayındaki toplu satış sözleşmesinden beri ifade ettiğimiz acı gerçekle yüz yüze kalmıştır.  Buna göre memurlar ortalama 160 TL, emekliler ise 100 TL zamla 6 ay boyunca idare etmek zorunda kalacaklardır. TÜİK’in resmi rakamlarına göre geçtiğimiz yıl gıda fiyatları ortalama ‰10,9; mutfak tüpü ‰17,6, doğalgaz ‰22, elektrik ‰18,3 zamlanmışken maaşlara ‰4 zam yapmak, adeta memur ve emeklilerle alay etmek demektir.  Ekonomi iyi yolda, istikrar sürüyor, enflasyon düşüyor masalı, çarşı pazardaki gerçek fiyatlarla kâbusa dönüşmüştür. Yetkililer hedef enflasyonu bilinçli olarak düşük göstererek memurlarımızı düşük ücret artışına mahkûm ederken, milletimizi zorunlu harcamalarında dahi enflasyon canavarına teslim etmektedir. İktidar 2019’daki ilk enflasyon hedefine göre maaşlara toplam ‰9,2 zam yapmıştır. 2019 yılında gerçekleşen resmi enflasyon ise ‰11,84 olmuştur. Buna göre memur maaşları enflasyonun gerisinden gelmektedir”

 

İLACA YÜZDE 46, GİYİME YÜZDE 33

 “Kaldı ki, bu oran TÜİK’in enflasyon sepetindeki, çoğunu halkın tüketmediği 418 madde 895 çeşit ürünün ortalama artışını göstermektedir. Milletimizin tüketmek zorunda olduğu gıda, temizlik, sağlık, ulaşım, haberleşme, ısınma, kira gibi ürünlerdeki fiyat artışları ise 2019’da gerçekleştiği ilan edilen, resmi enflasyonun kat be kat üzerindedir. Eğitim, sağlık, ulaşım gibi harcamalar enflasyonun üzerinde zamlanmıştır. Bir zamanlar fakirin yemeği olan kuru fasulye, pilav lüks gıda maddesi haline gelmiştir. Kırmızı etin yalnızca adı kalmıştır. Sebze, meyve el yakmaktadır. İlaca ‰46, giyime ‰33, gazeteye ‰28, dergiye ‰51 zam gelmiş memurun, emeklinin beli iyiden iyiye bükülmüştür.  Ekmeğimiz bile ‰13,5 zamlanmıştır. Buna rağmen memurlara 2020 yılı için ‰4+4, 2021 için ise ‰3+3 zam yapılması öngörülmüş, adeta ekonomi ile maaş zamlarının ilişkisi tamamen kesilmiştir. TÜİK’in bu rakamları aldığı yerleri doğrusu merak ediyoruz. Eğer TÜİK’in rakamları gerçekse TÜİK bir market açsın, hepimiz oradan alışveriş yapalım, bizim de enflasyonumuz TÜİK’in enflasyonu ile eşitlensin. Yeniden değerleme oranları ‰22,58 olarak belirlenirken memur maaşlarına ‰4+4 zam yapmak hangi vicdanla, hangi adalet anlayışıyla bağdaşır?”   

 

MEMURLAR ACI GERÇEKLE YÜZLEŞTİLER

“Gerçekler ortadayken çocuk parası, aile yardımı, doğum, ölüm yardımları, ek ödemeler, ek dersler, fazla mesai ücretleri ve tazminatlara da ayrıca bir artış yapılmamıştır. Duruma bakıldığında bu yıl da maaşların eriyeceği, alım gücünün düşeceği açıktır. Toplu sözleşme tiyatrosuyla memurlarımız, 2021 yılı sonuna kadar devreden çıkarılmıştır. Memurların ekonomik ateşin ortasına atıldığı şu günlerde dahi malum konfederasyon memurların haklarını korumayı akıl edememekte, başını kuma gömmektedir.  Bugün memurlarımız maaşlarını aldılar ve acı gerçekle yüzleştiler. Biz, Türkiye Kamu-Sen olarak sürekli gerçekleri dile getiriyor, maaş zamlarının yetersiz olduğunu, verilen sözlerin tutulmadığını ifade ediyor, acil çözüm bekleyen sorunlar için bir memur paketi hazırlanmasını istiyoruz.Malum konfederasyon ise durumdan hoşnut olacak ki, eriyen maaşlara, unutulan 3600 ek gösterge vaadine, yardımcı hizmetlilere, haksızlıkların kaynağı mülakata, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine, gelir vergisi mağduriyetine, bayram ikramiyesine ve emekli maaşlarına dair tek bir kelime etmiyor.   Bugün, memurlar maaşlarını aldılar. Yani takke düştü, kel göründü.

 

DÜN DE BUGÜN DE MEYDANLARDAYIZ

“Türkiye Kamu-Sen dün de meydanlardaydı; bugün de meydanlarda… Dün ne dediyse, bugün de aynısını söylüyor. Memurların haklarının budanmasına seyirci kalan hatta pasif tutumuyla üstü örtülü şekilde destek olan malum konfederasyon ve yetkililer, bugün neredeler? Bugün, hormonlu sendikalar, gerçekler karşısında saklanacak delik arıyorlar. Memur maaşına yapılan ‰4 zam ortalama maaşlara 160,6 lira zam demek. Bir yılda ailenin zorunlu harcamaları ortalama 730 lira, oransal olarak da ‰12,3 artmışken, ‰4 zamma yani 160 liraya tek kelime edemeyenler memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar?”

    

MEMURUN KARŞISINA NE YÜZLE ÇIKACAKLAR?

“Sözleşmeliyi, hizmetlileri yok sayanlar, vekil ebe, hemşire, imam ve aile sağlığı elemanlarına üvey evlat muamelesi yapıp kadroya geçirmeyenler, öğretmeni, akademisyeni, sağlık çalışanını, maliyeciyi, adliye çalışanını unutanlar, Postacıya, ormancıya, belediye çalışanına, diyanet çalışanına kör bakanlar, Emeklileri, ek gösterge sorunlarını, ek ödeme sorunlarını, fazla mesaileri, döner sermayeleri bir kenara bırakıp, tek bir konuyu dahi müzakere etmeden 1 ayı heba edenler bugün memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar? Memurlardan aldıkları yetkiyi kötüye kullananlar, bugün memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar? Kış soğuğunun bastırdığı günlerde oduna, kömüre, doğalgaza gelen zamları bile karşılamayan maaş artışına seyirci kalan bir eli yağda, bir eli balda tatlı su sendikacıları, soğuktan donan memurun karşısına ne yüzle çıkacaklar? Elbette, sendikacılığın yüz karaları bir deliğe gizlenecek ve Türkiye Kamu-Sen’in mücadele etmesini bekleyecek. Gördük ki, memur ve emeklilerin bir 730 günü daha heba olmuştur. Kamu çalışanları ve emekliler bu 2 yılı da bin bir güçlük içinde, biraz daha borç batağına saplanarak, kredi kartına yüklenerek, yediğinden, içtiğinden keserek, çocuğunun harçlığından kısarak, soğukta üşüyerek geçirmesinler.   Geçtiğimiz yıl, bizleri ‰4+5’e mahkûm edenler, bu yıl da ‰4+4’e mahkûm ediyorlar. Memurları, emeklileri enflasyonun altında ezdiniz; biliniz ki, memurlar bir darbeyi daha kaldıramaz.  Hak mücadelesi kutlu bir mücadeledir. Biz, yalnızca memurlarımız ve emeklilerimiz için değil, gelecek nesillerimiz, beşikteki bebeklerimiz, genç kuşaklarımız için de mücadele yürütüyoruz.  Memurun bordrosunun ateşi tüm vicdanları yakacaktır” dedi.   Memurlar, basın açıklamasının ardından maaş bordrolarını yaktı, temsili olarak 5. Dönem Toplu Sözleşme nedeniyle ölen memur için dua etti. 


Kaynak / Editör: Haber Merkezi - admin Okunma 735

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Türkiye uykusuz kaldı
ADD’den Mumcu’ya anma töreni
Şehit ve gazi dernekleri Kırıkkale’de toplandı
Gençlik ve Spor da ‘Karahan’ değişimi
Sel suyu Kırıkkale-Yozgat yolunu kapattı
EMİTT Kırıkkale standına yoğun ilgi
Mücadeleleri her türlü takdirin üzerinde
İçişleri Eski Bakanı Güneş’ten ziyaret

Diğer Haberler

İkinci el araçta yeni dönem! Meclis'ten geçti
Kapalı köy yolu kalmadı
TEKNOPARK’ta yerinizi alın
Yatırımlardan Kırıkkale’de payını alacak
Bu millete her şeyi öğrettim fakat uşaklığı öğretemedim
Kitap Fuarına yoğun ilgi
LÖSEV’den ailelere et yardımı
KIRIKKALE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ VE MÜDÜRLÜĞE BAĞLI YÜKSEK İHTİSAS HASTANESİ VE AĞIZ VE
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç MKE BİZİM DEĞİL ÇOCUKLARIMIZIN!

22.12.2019 13:20:47

Kırıkkale’de, Ağır Silah ve Çelik Fabrikası, M&..


Dikkat! Keskin'de EDS devredeKeskin ilçesinin Kırıkkale il merkezi yönündeki giriş ve &..
En Çok Okunanlar
Sporcu potansiyelini iyi değerlendirmeliyiz
Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, sporun daha yaygın hale getirilmesi ve gelişt.. Kırıkkale Valisi Yunus Sezer’ in eşi Canan Sezer , Şehit yakınlarını .. 81 İl’de seçime gireceğiz ANAVATAN PARTİSİ GENEL BAŞKANI ÇELEBİ HEDEFLERİNİ MEMLEKETİ KIRIKKAL.. ROMA DÖNEMİNE AİT LAHİT ELE GEÇİRİLDİ Jandarma ekipleri başarılı bir operasyona imza attı      B.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:0407:2813:0516:0318:3219:50

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
-2°°C - 12°°C
Cuma
-1°°C - 12°°C
Pazar
2°°C - 7°°C
Salı
2°°C - 5°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,13Yazılım - Web Aksiyon