Bugün - 08 Temmuz 2020 ÇarşambaKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Kırıkkale'de 16-17 yaş grubunda 71 kız çocuğu evlendiTÜİK Nevşehir Bölge Müdürlüğü ‘Dün..
SÜRECE STK’LARDA DAHİL OLMALI

Şiddetle mücadelede sadece polisiye tedbirler yeterli gelmiyor

  

Kırıkkale’de Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele alanında yapılan çalışmaların değerlendirme toplantısı yapıldı.

Yaşam Haberi - 17 Aralık 2019 Salı

(14:58)

Şiddetle mücadelede sadece polisiye tedbirler yeterli gelmiyor

  

Kırıkkale’de Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele alanında yapılan çalışmaların değerlendirme toplantısı yapıldı. Vali Yunus Sezer Başkanlığında yapılan toplantıda bu zamana kadar yapılan ve bundan sonraki süreçte yapılacak çalışmalar değerlendirildi. Toplantıda şiddetle mücadelede sadece polisiye tedbirlerin yeterli olmadığı, baro, üniversite ve STK’larında sürece dahil olması gerektiği vurgulandı.

 

DURUM DEĞERLENDİRİLMESİ YAPILDI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının önderliğinde başlatılan çalışma sonucunda İçişleri Bakanı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Adalet Bakanı, Milli Eğitim Bakanı, Sağlık Bakanı ve Diyanet İşleri Başkanının ortak imzasıyla yürürlüğe giren, 75 (yetmiş beş) maddeden oluşan, 2020-2021 yılları “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı” ile Valiliğe verilen görev ve sorumlulukların gecikmeksizin uygulamaya geçirilmesi, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun uygulanmasında etkinliğin, koordinasyonun arttırılması ve yaşanan üzücü olayların tekrarlanmasının önlenmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak toplantı yapılması planlamıştı. Bu kapsamda diğer illerde olduğu gibi Kırıkkale’deki ilgili tüm kurumların yöneticilerinin katılımıyla Vali Yunus Sezer başkanlığında Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Yardımcıları, Belediye Başkanlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı ve Üniversite Rektörlüğü temsilcileri ile İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Müftülüğü, ŞÖNİM ve Konukevleri Müdürleri katıldı.

 

YENİ ÖNLEMLER ALINMASI KARARLAŞTIRILDI

Ayrıca bu toplantıda Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele alanında çalışan tüm kurumların 2019 yılı verileri değerlendirilerek mevcut duruma ilişkin analizler, il ve ilçelerdeki Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında olay sayıları, başvuru sayıları, Kanun kapsamındaki alınan tedbirlerin niteliği, uygulamanın daha iyiye götürülmesi için il/ilçe bazında ve Bakanlıklar tarafından planlanması gereken tedbirler değerlendirildi. Toplantıda son dönemde yaşanan üzücü olayların analizleri de yapılarak benzer nitelikte olayların yaşanmaması için alınması gereken tedbirler üzerinde yoğunlaşıldı. Şiddet önleme merkezimize polis irtibat görevlisi görevlendirilmesi, risk düzeyi yüksek olayların muhakkak sosyal, psikolojik, ekonomik yönleri ile incelenmesi, olayların meydana geldiği andan itibaren takip edilmesi için sistem geliştirilmesi, şüphelilerle ilgili (öfke kontrolü gibi) önleyici destek hizmetlerinin uygulanması, etkinliğinin arttırılması ve takibinin yapılması, kadına yönelik şiddetle ilgili mücadelede sadece polisiye tedbirlerin yeterli olmadığı, diğer kurumların (baro, üniversiteler ve STK’ ların) sürece dahil olması için yapılması gereken çalışmaların planlanması, bu hususların Kırıkkale’de ve ilçelerinde eylem planı haline getirilmesi gibi bir çok konuda çalışma, değerlendirme yapıldı. Bakanlıkların ortaya koyduğu seferberlikte Kırıkkale’nin de üzerlerine düşen sorumlulukları gecikmeksizin gerçekleştirmek için gerekli çalışmaların yapılması kararlaştırıldı. Benzer nitelikte bir toplantının da 20 Aralık 2019 Cuma günü saat 10:00’da tüm ilçelerde Kaymakamların başkanlığında yapılacağı bildirildi.

HABER: MERVE ZENGİN


Kaynak / Editör: Haber Merkezi - admin Okunma 2864

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


YaşamHaberleri

Bahşili'de 160 kişiye yardım yapıldı
Annesinin mezarına çiçek bırakıp dua etti
Kırıkkale’de sağanak yağış kazaya neden oldu
Yaparsın aşkımda araba Kırıkkale’ye geldi
Başkan Saygılı esnafın sofrasında
Amacımız milli birlik ve beraberlik
Tunçların acı günü
Yahşihan’da Mahallelere ve Parklara Kedi Evi projesi

Diğer Haberler

Yardımeli insani yardım derneği açıldı
Türkiye'nin kanser haritası
Biri sizi gözetliyor
Sağlıklı bir yaşam için egzersiz yapın
Gazetecilik aşkla yapılacak bir meslek
Bağlarbaşı’nda seçim çalışması yürüttüler
Karşıyaka’da ev yangını
Bankadan çıkanları takip eden kapkaççılar yakalandı
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
Eski kayınpederini vurarak kayıplara karıştı Kırıkkale'de eski damadı tarafından bacağından vurularak yaralanan bir kişi..
En Çok Okunanlar
Gönlü zengin Saran Kırıkkale’de yaptığı yardımlarla adından sıkça söz ettire.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,30Yazılım - Web Aksiyon