Bugün - 09 Temmuz 2020 PerşembeKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Kırıkkale'de 16-17 yaş grubunda 71 kız çocuğu evlendiTÜİK Nevşehir Bölge Müdürlüğü ‘Dün..
Öğretmenlerin talepleri artık ötelenmemeli

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Abdullah Yücel Karabacak 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir açıklamada bulunarak bir taraftan öğretmenlerinin gününü kutladı, diğer taraftan öğretmenlerin taleplerini dile getirdi.

Eğitim Haberi - 24 Kasım 2019 Pazar

(11:27)

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Abdullah Yücel Karabacak 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir açıklamada bulunarak bir taraftan öğretmenlerinin gününü kutladı, diğer taraftan öğretmenlerin taleplerini dile getirdi. Başkan Karabacak, öğretmenlerin taleplerinin artık ötelenmemesi gerektiğini söyledi. 

 

CANLA BAŞLA GÖREV YAPIYORLAR

Kırıkkale Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı A.Yücel Karabacak açıklamasında “Öncelikle ülkemizin kurucusu ve başöğretmenimiz Atatürk’ü rahmet ve minnetle andı. 24 Kasım’ın Atatürk’ün “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını kabul ettiği gündür, “Bu nedenledir ki, 24 Kasım bizim için çok özeldir ve gururla kutladığımız bir gündür. İlim ve irfanı önceleyen, eğitimin bir milletin kalkınmasının temelini oluşturduğuna inanan, eğitime yatırım yapan ve yeni nesli bizlere emanet eden Atamıza ne kadar teşekkür etsek azdır. O’nun aydınlattığı yolda, emanetlerine sahip çıkarak ilerlemeye devam edeceğiz. Öğretmenlerimizin fedakârca, canla başla görev yapıyor, buna rağmen eğitim çalışanları veli ve öğrenciler tarafından şiddete maruz kalıyor, hatta hayatlarını kaybedenler oluyor. Gebze’de öğrencisi tarafından öldürülen öğretmenimiz Necmettin Kuyucu davasının ilk duruşması 22 Kasım’da bugün görüldü sendikamız bu davaya müdahil oldu.

 

ÖĞRETMENE ŞİDDET

Öğrenci ya da veli tarafından şiddete uğraması sonucu hayatını kaybeden öğretmenlerimizin acısını yüreklerinde taşırken  “Türk Ceza Kanunu’nun 112’inci maddesinde düzenleme yapılmalı, şiddeti önleyici tedbirler ve caydırıcı müeyyidelerin getirilmesi sağlanarak eğitim çalışanlarının güvenlik içinde çalışması yasal koruma altına alınmalıdır. Ayrıca bu düzenlemeyle, eğitimcilere şiddet uygulandığında bir şikâyete bağlı kalmaksızın, fail hakkında kamu davası açılması ve en ağır cezai müeyyidelerin uygulanmasını talep ediyoruz. Konuyla ilgili kanun teklifi hazırlayarak TBMM’ye ilettik. Sayın Cumhurbaşkanı’ndan da eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için destek bekliyoruz. Öte yandan eğitimin en büyük sorunlarından birinin yandaş kayırmacılık olduğuna dikkat çekmek istiyorum. “Öğretmenlerimiz ehliyetsiz ve liyakatsiz insanların iş başına getirilmesinden büyük rahatsızlık duyuyor. Nitekim Türk Eğitim Sen 24 Kasım Öğretmenler Günü anket çalışmasında da bunu net olarak görebiliyoruz.

 

ÖĞRETMENLERİN TALEPLERİ

“Talebimiz, MEB’in adaletli ve liyakate dayanan hem yönetici hem de öğretmen atama sistemi ihdas etmesidir. Eğitimin her alanında mülakata son verilmeli, bilgi ve donanım sahibi insanlar görev yapmalıdır. Öte yandan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan beklentimiz; anket sonuçlarından da görüleceği üzere yıprandığını belirten öğretmenlerimize kulak vermesi ve bu yıpranmanın gerekçelerini göz önüne alarak, gerekli düzenlemeleri yapmasıdır. Anketimizde görüldüğü gibi ek gösterge 3600’e çıkarılmadığı için emekli olmayan öğretmenlerimiz bulunmaktadır. Ek gösterge sözünün 1.5 yıl geçmesine rağmen hala yerine getirilmemiş olması kabul edilemez. 24 Kasım’da bu sözün yerine getirilmesini istiyoruz. Bu vesileyle Eğitim-Sen olarak ülkemizin kurucusu, başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle yad ederken, teröre kurban verdiğimiz Neşe Alten, Aybüke Yalçın, Necmettin Yılmaz ve daha nice şehit öğretmenimizi de rahmetle anıyoruz. Eğitimin kilometre taşı olan, hayatını mesleğine adayan, cefakârca görev yapan, aklı ve bilimi kılavuzu yapan öğretmenlerimizin ve eğitim çalışanlarımızın 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz. Umuyoruz ki, 24 Kasım’lar öğretmen sorunlarının tartışıldığı gün olmaktan çıkar ve öğretmenlerimiz tarafından büyük bir coşkuyla kutlanan gün haline gelir” dedi.


Kaynak / Editör: Haber Merkezi - admin Okunma 3010

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EğitimHaberleri

Engelini fedakar öğretmenlerinin desteğiyle aştı
Eğitimde yeni vizyon Kırıkkale
Belediye personeline aile içi iletişim semineri
Kırıkkale Lisesinde Bilim Aşkı
Yaz Kur'an Kurslarına 12 bin öğrenci katıldı
Kırıkkale kütüphanelerinde 179 bin 704 kitap bulunuyor
Türkyılmaz, diplomasını Rektör Çomaklı'nın elinden aldı
Radyo Final gelecek için dinleniyor

Diğer Haberler

Hayata tutundu Kâbe’ye yüz sürdü
Savunma sanayi fizibilite çalıştayı
Sel baskınları TBMM genel kuruluna taşındı
Akdoğan: ‘Yetki emin ellerde’
Milletin Kıraathanesini Millet Açtı
Bulvarlara tak montajları yapıldı
Keskinlilerden Vali Haktankaçmaz’a ziyaret
81 il için harekete geçildi
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..




Eski kayınpederini vurarak kayıplara karıştı Kırıkkale'de eski damadı tarafından bacağından vurularak yaralanan bir kişi..
En Çok Okunanlar
Gönlü zengin Saran Kırıkkale’de yaptığı yardımlarla adından sıkça söz ettire.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,43Yazılım - Web Aksiyon