Bugün - 15 Eylül 2019 PazarKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   25°°C
 
İlk yardım hayat kurtarırSivil Sağlık Eğitimi ve İlk Yardım Arama Kurtarma Derneği Genel Merkezi tar..
Suça tutunma hayata tutun

Kırıkkale Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Erasmus+ projesi kapsamında 4 öğretmen 21 öğrenci ile Letonya’ya proje ziyaretinde bulundu.

Eğitim Haberi - 16 Mayıs 2019 Perşembe

(10:51)

Kırıkkale Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Erasmus+ projesi kapsamında 4 öğretmen 21 öğrenci ile Letonya’ya proje ziyaretinde bulundu. Suça tutunma hayata tutun projesi kapsamında gerçekleşen hareketlilikte öğrenciler iki ülke arasındaki uygulamaları karşılaştırma imkanı buldu.

 

DAHA İNSANCIL VE TOLERANSLI  

Kırıkkale Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Erasmus+ projesi kapsamında 4 öğretmen 21 öğrenci ile Letonya’ya gitti. Proje ekibi ilk gün Letonya’nın başkenti RİGA’nın tarihi ve turistik yerlerini, daha sonra proje merkezi olan Daugavplis şehrini geldi. Öğrenciler burada Letonya’nın hukuk sistemi hakkında bilgi almaya ve ülkemizle karşılaştırma yapmaya çalıştı. Projenin çekirdeğini oluşturan ‘Denetimli Serbestlik’ üzerine yoğunlaşıldı. Kırıkkale heyeti proje ortağı ile birlikte hareket ederek Daugavplis Adliyesi, Belediye polisi, Sosyal hizmetleri, Hukuk Bürosu, Gençlik meclisini, sınır polisi(Beyaz Rusya sınırı) ve Aile mahkemesini ziyaret ederek bilgiler aldı. Heyet “Yine hukuk bürosu koordinesinde avukatlar aracılığıyla Letonya hukuk sistemi hakkında önemli bilgilere ulaştık. Sonuç olarak ülkemizle kıyasladığımızda bizim hukuk kuralları ile genelinde aynı olduğunu, ancak uygulamada daha insancıl ve toleranslı oldukları kanaatine vardık” ifadesini kullandı.

 

TOPLUMA KAZANDIRILMASI

Yapılan değerlendirmede “Letonya hukuk sisteminde suçtan önce önleyici tedbirlerin alınması dikkat çekici suç işlendikten sonra suçun kaynağının tespit edilmesi ve yok edilmeye çalışılması. Ayrıca kişinin işlediği suçtan dolayı bir ömür boyu cezalandırılmayıp, topluma kazandırılması, toplumla barışık hak getirilmesi çalışılması ve bunun için defalarca uyarılıp, ısrarla kazanılmaya çalışılması önemli idi. Ayrıca suç işleyenle mağdur olan kişilerin istemesi halinde görüştürülerek uzlaşmaya çalışılması ileride oluşabilecek daha büyük olumsuzlukların önüne geçilmesi açısından  oldukça önemlidir. Öğrenciler ve öğretmenler proje çalışmalarından arta kalan zamanda Daugavplis şehrinin kalesi başta olmak üzere tarihi yerlerini gezme fırsatı buldu. Hafta sonu tatilini ise Litvanya’nın başkenti Vilnius şehrini ve Trakai Gölü kalesini gezerek değerlendirmişlerdir” ifadesine yer verildi. Staj çalışmalarını tamamlayan 25 kişilik ekip daha sonra ülkeye dönüş yaptı.

 

ALMANYA ZİYARETİ

Staj çalışmalarının ikinci ayağı Almanya’nın Witten şehrinde beş (5) öğrenci 2 öğretmen gözetiminde gerçekleştirildi. Staj grubu iki hafta Almanya Hukuk sistemi hakkında bilgi alışverişinde bulundu. Bu kapsamda Witten şehrinde bulunan proje ortağı Ümit Akça rehberliğinde Hukuk bürosunda stajlarını yaptılar. Ayrıca Köln Hukuk Fakültesi ve Adliyesi ziyaret edilerek, yetkililerden bilgi alışverişinde bulunuldu. Öğrenciler staj çalışmalarından arta kalan zamanlarında Almanya’nın Dortmund, Düsseldorf, Bochum gibi şehirlerini gezme ve tanıma fırsatı bulmuşlardır. Almanya’nın tarihi ve kültürel zenginliklerini hakkında bilgi sahibi oldu. Her iki ülkede toplam Altı (6) öğretmen ve yirmi altı (26) öğrenci staj çalışmasını başarıyla tamamladı. Yurt dışı stajı öğrenciler üzerinde olumlu etki bırakırken, Öğrenciler ve aileleri okul yönetimi ve öğretmenlerine bu yararlı çalışmadın dolayı teşekkür etti.


Kaynak / Editör: Okunma 573

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EğitimHaberleri

Kütüphane 7/24 hizmet verecek
Belediye personeline aile içi iletişim semineri
Vali Haktankaçmaz'ın okul ziyareti
Gençliği ihmal eden geleceği imha eder
Üniversite de Nevruz kutlamaları
KKܒde ‘İslam Bilim Tarihi ve Matematikçiler’ konferansı
Halk Eğitimden Yılsonu Sergisi
Diş hekimliğinde sterilizasyon eğitimi

Diğer Haberler

Vali Sezer sağlık hizmetlerini yerinde inceledi
15 Temmuz Destanı
EĞİTİME AKADEMİK DESTEK
Memleketimde olmaktan mutluyum
Dolandırıcılara eş zamanlı operasyon
10 bin polis alınacak
KOP’tan girişimcilik ve yenilikçilik ihtiyaç analizi
Öğrenciler "Oku Projesi"yle okuma alışkanlığı kazanıyor
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç KIRIKKALE KİTAP FUARINI SEVDİ

10.04.2019 10:02:27

Yıllardır Kırıkkale’de sürekli okuma alışkanlığım..


Takograf Kartları KTSO’da düzenleniyorSayısal Takograf için Ankara’ya gitmeye son    Kar..
En Çok Okunanlar
Düğünde maganda kurşunuyla yaralandı
Balışeyh’e bağlı Battal obası köyünde düğün yemeğ.. Milliyetçi Hareket Partisi Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Kırıkka.. Projeler hızla ilerliyor Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, Yeşil Vadi, Oba Köy, Bisiklet Yolu ve Şe.. Kralların ressamının eseri TBMM’de sergilenecek Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Mustafa Şentop Kı..     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. FETÖ davasında 6 beraat, 2 tahliye Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
04:5306:2012:4816:1719:0520:24

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
13°°C - 25°°C
Salı
12°°C - 24°°C
Perşembe
13°°C - 29°°C
Cumartesi
13°°C - 30°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,09Yazılım - Web Aksiyon