Bugün - 31 Mayıs 2020 PazarKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   23°°C
 
Belediye Vatandaşın YanındaKırıkkale Belediyesi, her alanda aldığı tedbirler ile koronavirüse sal..
Engeller sadece bir güne, bir haftaya sığmaz

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırıkkale Milletvekili Av.

Siyaset Haberi - 10 Mayıs 2019 Cuma

(11:22)

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk; 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle bir açıklama yaptı. Öztürk engellerin sadece bir gün ve haftaya sığdırılamayacağını söyledi.

 

BELİRLİ GÜNLER VASITASIYLA GÜNDEME GELMESİ DOĞRU DEĞİLDİR

Kırıkkale Milletvekili Öztürk açıklamasında; “Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanmaktadır. Bilindiği üzere Birleşmiş Milletlerin üyesi olan tüm ülkelerde her yıl, 10-16 Mayıs tarihleri arasındaki hafta, “Engelliler Haftası” ve 10 Mayıs tarihi de “Engelliler Günü” kabul edilmiştir. Uluslararası bir gün olan ‘Engelliler Günü’nde dünya çapında organizasyonlar düzenlenmekte, bu kapsamda sivil toplum kuruluşları ve vakıflar farkındalık yaratacak çalışmalarda bulunmaktadır. Türkiye’de de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda çeşitli etkinlikler düzenlenerek, farkındalık yaratılmaya çalışılmaktadır. Ancak engellilerimizin sadece belirli günler vasıtasıyla gündeme gelmesi doğru değildir. Esasen yılın 365 günü; gerek kamu spotlarıyla, gerekse sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları vasıtasıyla engelli vatandaşlarımızın sorunları sürekli gündemde tutulmalı ve buna yönelik çözüm önerileri hayata geçirilmelidir.” dedi.

 

KAMUDA HALEN 9.379 ENGELLİ KADROSU BOŞ

Açıklamasında kamuda boş bulunan engelli kadrolarına da değinen MHP’li Öztürk; “2018 sonu itibariyle halen kamuda 9.379 engelli kadrosu boş bulunmaktadır. İstatistiklere baktığımızda; Millî Eğitim Bakanlığı’nda 6.167, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda 1.606, Adalet Bakanlığı’nda 506 engelli kadrosunun boş olduğu görülmektedir. Yine engelli vatandaşlarımızın kamuda engel durumuna göre baktığımızda ortopedik engelli çalışanlarımızın sayısı 14.893 iken, dil ve konuşma engeli bulunan çalışan sayımız sadece 455’tir. Kamuda Ankara’da 5.303 engelli çalışan bulunurken, İstanbul’da 4.352, İzmir’de 2.470 ve Kırıkkale’de sadece 350 engelli çalışanımız bulunmaktadır. Bu istihdam rakamlarını daha yukarı taşıyabilmeliyiz.” diyerek, kamunun yeni bir engelli istihdam politikasına ihtiyacı olduğunu vurguladı.

 

ENGELLİ KADINLARIMIZA İSTİHDAMDA AYRICALIK TANINMALI

Bugün halen kamuda 13.194 engelli kadın istihdamı bulunurken, 39.823 erkek istihdamı olduğunu belirten Öztürk; engelli kadın istihdamı konusunda kamu yönetiminin gerekli ayrıcalık ve hassasiyeti göstermesi gerektiğini belirtti. Yürütülen politikalarda bu konunun öncelikli olması gerektiğini vurgulayan Öztürk açıklamasına şöyle devam etti: “Evde bakım ödemelerinin gelir testi ile sosyal yardıma dönüştürülmesi konusu halen sorun yaratmaktadır. Gelir testiyle, haneye giren toplam aylık gelirin kişi başı asgari ücretin üçte birinden, ağır engelli evde bakım hizmetinden faydalananlar için ise üçte ikisinden bir lira bile fazla olması halinde engelli aylıkları kesildi. Bir evde iki engelli çocuğu bulunan ailenin bir çocuğunun geliri kesilmiş oldu. Söz konusu bu durum biran önce düzeltilmelidir. Diğer yandan halen hastanelerimizin çoğunda işaret dili bilen personel ve özellikle doktor olmayışı ciddi sorunlar yaratmaktadır. Yine engellilerin rehabilitasyon hizmetleri, yardımcı cihaz, tıbbi sarf malzemesi gibi hayati öneme sahip ihtiyaçlarının bir kısmı devlet tarafından karşılansa da bu yetersiz kalmaktadır. Halen engelli bireylerimizin toplumda eşit şekilde yer alabilmeleri için başta ulaşım, eğitim, spor gibi alanlarda aksaklıklar giderilememiştir.” diyerek, engellilerimizin hayata mutlu ve sağlıklı bakabilmesi, gelecek planlarının güçlenmesi adına atılması gereken tüm adımları destekleyeceklerini belirtti.  


Kaynak / Editör: Okunma 3915

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SiyasetHaberleri

MHP’de Bildik tekrar aday
Keskin'in başına talih kuşu kondu
Önemli olan Kırıkkale’nin sevgisini kazanmaktı
Bu millet sandığa ve iradesine çok önem verir
Libre aletinin fiyatı 374 TL'ye çıkarıldı
Cumhurbaşkanı’ndan mektup verdiler
Saygılı’dan seçim sonrası esnaf ziyareti
Beklentiyle duyarsız kalamayız

Diğer Haberler

Karakeçili'de içme suyu çalışmaları
Köylerde sinek ve haşereyle mücadele
1671 çift nikah masasına oturdu
İnsanımızın samimiyetine güveniyoruz
Saygılı 19 Mayıs Mesajı
KOP’tan ‘Yeni Medya ve Okuryazarlığı’ Eğitimi
Güvenlik güçlerimize mektup var
Ailemle Okuyorum
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
Kurulacak fabrika güneşten enerji alacak Kırıkkale OSB’de üye ziyaretlerinde bulunan Ticaret ve Sanayi Od..
En Çok Okunanlar
Vali Sezer tarım kenti ziyareti
Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, Balışeyh ilçesinde mevsimlik tarım iş&.. Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Muh.. Yeter ki sağlık olsun Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs pandemisi 11 ayın.. Şehitler unutulmadı Kırıkkale protokolü İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce ile.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
8°°C - 23°°C
Salı
9°°C - 24°°C
Perşembe
11°°C - 25°°C
Cumartesi
9°°C - 23°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 1,01Yazılım - Web Aksiyon