Bugün - 25 Nisan 2019 PerşembeKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   22°°C
 
GENÇLİK MERKEZİ İÇİN İLK KAZMA VURULDUKırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’nın projeleri arasında yer ..
Başsavcının ‘23 Nisan’ konukları 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısı ile Kırıkkale Cu..
Türk Sağlık-Sen’den döner sermaye tepkisi

Türk Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Murat Buluç, basın açıklaması yaparak sağlık çalışanlarının uğradığı hak kayıpları ve yaşadıkları şiddet olaylarına değindi.

Sağlık Haberi - 11 Nisan 2019 Perşembe

(11:52)

Türk Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Murat Buluç, basın açıklaması yaparak sağlık çalışanlarının uğradığı hak kayıpları ve yaşadıkları şiddet olaylarına değindi. Sıfırlanıp giden döner sermayenin kabul edilebilir bir uygulama olmadığını ifade eden Buluç, sistemin köklü bir şekilde değişime ihtiyaç duyduğunu  bildirdi.  

 

DÖNER SERMAYE SİSTEMİ KÖKLÜ BİR ŞEKİLDE DEĞİŞTİRİLMELİ

Yüksek İhtisas Hastanesi önünde sağlık çalışanlarının da katılımıyla bir basın açıklaması yapan Türk Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Murat Buluç, sağlık çalışanlarının döner sermaye uygulaması ile büyük bir haksızlığa uğradığını belirterek, “Öncelikli meselemiz sıfırlanıp giden döner sermayelerdir. Sağlık çalışanları haklarını istemektedir. Döner sermayelerin kabul edilebilir bir düzeye yükseltilmesi ve adaletli dağıtımın tesis edilmesi temel talebimizdir. Döner sermaye sistemi köklü bir şekilde değiştirilmeli ve çalışanlar sistemin merkezine alınmalıdır. Sabit ek ödemeler genel bütçeden ödenmelidir. Döner sermayeden ücret alan tüm sözleşmelilere maaşları genel bütçeden verilmelidir. Döner sermayeler yükseltilmeli ve emekliliğe yansıtılmalıdır.  Döner sermayelerde öncelik çalışanın hakkının verilmesi olmalıdır.  Bu konuda geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanlığı önünde bir eylem yaparak Türkiye’nin dört bir yanından yüzbinlerce sağlık çalışanını imzaladığı döner sermayelerin arttırılmasını isteyen dilekçeleri Bakanlığa teslim ettik. Biz Türk Sağlık-Sen olarak döner sermaye mücadelemizin peşini bırakmayacağız. Çalışanların mağduriyeti giderilene kadar her türlü yasal hakkımızı, tüm demokratik ortamlarda hiç çekinmeden kullanacağız. Şunu hiç kimse unutmasın; Sağlık çalışanlarının döner sermaye ile ilgili talepleri lütuf değil haktır. Ekstra istek değil olması gerekendir.”diye konuştu.

 

YIPRANMA PAYI YENİDEN DEĞERLENDİRİLMELİ

Açıklamasında yürürlüğe giren yıpranma payının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini de dile getiren Buluç, “Bir diğer beklentimiz yıpranma payı ile ilgili beklentilerimizin karşılanmasıdır. Fiilen 9 yıla 1 yıl, geriye dönük çalışmanın dahil olmadığı ve tüm çalışanları kapsamayan bir yıpranma payı hayata geçmiştir. Beklentilerin çok uzağında kalan yıpranma payının çalışanlara bir faydası olması için mutlaka yeniden değerlendirilmesi şarttır.”dedi.

 

 

CAYDIRICI TEDBİRLER ALINMALI

Sağlık çalışanlarına şiddet ve mobbing saldırılarının arttığını da ifade eden Buluç, caydırıcı tedbirlerin acilolarak alınması gerektiğini söyledi. Buluç, “Bir diğer önemli mesele sağlık çalışanlarına şiddettir. Sürekli medyada sağlık çalışanlarının şiddete uğraması, Ambulansların kurşunlandığı, doktorların bıçaklandığı, sağlık çalışanlarının darp edildiği, hastanelerin gruplar halinde basıldığı ve amirlerin sürekli olarak mobbingi arttırdığı şiddet ile kararlı ve caydırıcı tedbirler ile mücadele edilebilir.”dedi.


Okunma 143

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SağlıkHaberleri

Yaşam’dan yaşlılar Haftası ziyareti
Bakılmayacak hasta kalmayacak
Hayata Yol Verelim
Her yıl 2 milyon kişiyi tüberkülozdan ölüyor
Kırıkkale’de farkındalık yürüyüşü
Memur-Sen’den ‘Yaşam’ protokolü
‘Hareketli Ol Sağlıklı Kal’ Projesi Başlıyor
Yaşam'dan Güçlü Kadro

Diğer Haberler

Önce millet, önce memleket
Polis suçluları adalete teslim etti
Türkiye’nin tek sorunu Çakıcı olmasa gerektir
Şampiyon, Kırıkkale gençliğine rol model oldu
Odalara TAPDK yetkisi tekrar verilmeli
Karşılıksız çekte ilk 5’teyiz
Kazalara ve kayıplara rağmen ihtisaslaşma yapılmıyor
Güvenli eğitim toplantısı
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç KIRIKKALE KİTAP FUARINI SEVDİ

10.04.2019 10:02:27

Yıllardır Kırıkkale’de sürekli okuma alışkanlığım..

Mehmet Ali Soyer

Mehmet_Ali_Soyer Hoşçakal gazetecilerin kralı

25.12.2018 22:04:50

Nereden başlayacağımı bilmiyorum. Ölüm o kadar soğ..


‘Erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadele’ semineriİl Müftülüğünde mahalle muhtarlarına yönelik &lsqu..
En Çok Okunanlar
  Hakkari Çukurca'da çıkan çatışmada Balışeyh İz.. Bu hain saldırı; ‘birlik ve beraberliğimize yapıldı’ CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıya ilişkin il.. Hepimiz öleceğiz ama böldürtmeyeceğiz Hakkari’nin Çukurca ilçesi Seriberi Üs Bölges..     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. CHP'de sürpriz isimler 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan ..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
04:1305:4812:5116:3619:4221:09

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
7°°C - 22°°C
Cumartesi
8°°C - 23°°C
Pazartesi
9°°C - 24°°C
Çarşamba
10°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,09Yazılım - Web Aksiyon