Bugün - 19 Eylül 2020 CumartesiKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
125 kök Hint keneviri ele geçirildiKırıkkale İl Emniyet Müdürlüğü  Narkotik Suç..
Miraç, bir arınma ve Allah' a yükseliştir

İl Müftüsü Şahin Yıldırım, “Miraç, bir arınma ve Allah' a yükseliştir.

Güncel Haberi - 02 Nisan 2019 Salı

(10:30)

İl Müftüsü Şahin Yıldırım, “Miraç, bir arınma ve Allah' a yükseliştir. Allah' a yükselmenin yolu heva ve heveslerinden, hırs ve intikam duygularından, öfke ve gazaptan, kibir ve gururdan vazgeçerek Allah'ın yoluna girmektir.”dedi.

 

KİBİR VE GURURDAN VAZGEÇEREK ALLAH'IN YOLUNA GİRELİM

Miraç Kandili Kandili nedeniyle bir mesaj yayımlayan İl Müftüsü Şahin Yıldırım, “Salı gününü Çarşambaya bağlayan gece Miraç Kandili yeniden idrak edeceğiz. Recep ayının 27. gecesinde gerçekleşen İsra ve Miraç; Peygamberimiz (SAS)’in önce Mescid-i Haram’ dan Mescid-i Aksa’ ya oradan da Yüce Mevla’ nın sonsuz ayet ve kudretini müşahede etmek için semaya kadar uzanan içerisinde pek çok ilahi hikmet ve bereketi barındıran manevi bir yolculuktur. Miraç, bir arınma ve Allah' a yükseliştir. Allah'a yükselmenin yolu heva ve heveslerinden, hırs ve intikam duygularından, öfke ve gazaptan, kibir ve gururdan vazgeçerek Allah'ın yoluna girmektir. Bugün miracın yücelme ve yükselme anlamlarını dikkate alarak kişinin, toplumun ve bütün insanlığın maddi-manevi yükselişi üzerinde yeniden düşünmeliyiz.

 

TEVAZU YÜCELTİR, KİBİR DÜŞÜRÜR, GURUR ALDATIR, HASET BİTİRİR

Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.) Miraç' tan hediye olarak getirdiği Bakara suresinin son ayetlerinde Rabbimiz bizlere yüksek sorumluluklarımızı ve zaaflarımızı birlikte hatırlatmaktadır. Sorumluluk bir emanettir ve emaneti omuzlarında taşıyan bütün insanlar, her türlü kin ve öfkeden, haset ve fesattan, gurur ve kibirden uzak durarak bütün insanlara hatta bütün mahlûkata karşı mütevazı olmak zorundadır. Zira Efendimiz’ in (s.a.v) ifadesiyle tevazu yüceltir, kibir düşürür, gurur aldatır, haset bitirir. Nefsimizin zaafları bizi her türlü yüceliş ve yükselişten alıkoyar. İslam Dininde Allah'ın kullarının birbirine üstünlüğü yoktur. Güç, kuvvet ve kudret yalnız ve yalnız Allah'ındır. Başımıza gelen her musibeti ve felaketi, bizler acaba Allah'ın gücüne gidecek bir hatamız mı oldu, bir gönül mü kırdık, diye kendi nefis muhasebemize vesile bilir ve son nefesimize kadar bu sorumluluk duygusuyla hareket ederiz.

 

İNCİNMİŞ KALPLERİMİZİ BİRLEŞTİRMESİNİ DİLİYORUZ

Yeryüzünün bütün canlılarına olduğu gibi yaratılmışların en seçkini ve şereflisi olan insana hürmet etmeye, İnsanın ve bütün canlıların hukukunu korumaya mecburuz. Bizler hayatımızın her anında birbirimizin rakipleri değil yardımcıları ve şahitleriyiz. Dolayısıyla fert, cemiyet ve toplumsal düzeni korumakla görevli olan herkesin, hepimizin birbirimizin hukukunu koruması en mukaddes görevlerimizin başında gelir. Bu mübarek gecenin yüzü suyu hürmetine Rabbi Rahimimizden incinmiş kalplerimizi birleştirmesini diliyoruz. Allah'ım bize merhamet eyle! Bizi birbirimize şahitler ve veliler kıl! Muhabbetimize, birliğimize, kardeşliğimize gölge düşüren her türlü şiddetten, nifaktan ve bütün şerlerden bizleri muhafaza eyle, birliğimizi ve dirliğimizi ihsan eyle.

 

KIRILAN KALPLERİ ONARALIM YIKILAN KÖPRÜLERİ YENİDEN KURALIM

Bugün Mirac-ı Nebevinin sırrına ermenin yollarından biri de ibadetlerimizi bu gecenin hürmetine gerçekleştirirken sağlam ve donanımlı birer mümin olmanın yollarına ulaşmaktır. Başkaları için ne ifade ettiğimiz, kimi neden öfkelendirdiğimiz, kimlerin duasına muhtaç olduğumuz, kimlerin şerrinden Allah'a sığınmamız gerektiği konusunda kendimizi sorgulamamız gerekmektedir. Mirac-ı Nebi'ye hürmeten kırılan kalpleri onarmak, yıkılan köprüleri yeniden kurmak, unuttuklarımızı bir daha hatırlamak, kaybettiklerimizin peşine düşmek yapmamız gereken vazifelerdir.  Bu duygu ve düşüncelerle Şanlıurfalı kardeşlerimin ve tüm İslam Alemi’nin Miraç Kandilini tebrik eder, Kandilin İlimize, Ülkemize ve Alem-i İslam’a   hayırlar getirmesini, insanlığın huzur ve saadetine vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.”


Kaynak / Editör: Okunma 807

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Başkan Saygılı’dan anlamlı ziyaret
Sarıkaya gözyaşları arasında toprağa verildi
Sel nedeniyle tren seferi aksadı
Çocuklar 23 Nisan coşkusunu evlerinde yaşayacak
Kalkınma sempozyumu başlıyor
Gönüldeki şiirler duygulandırdı
KÖYLERE MİLLET KONAĞI YAPILIYOR
Çocuk haklarına çok ciddi saldırılar yaşanıyor

Diğer Haberler

Halı sahalar da açıldı
ULUTEL İLE FORMDA KALIN
Can ve Öztürk adalet komisyonunda
Spor camiasını yasa boğan kalp krizi
Kırıkkale’de Ulusal Taekwondo Festivali
Müftülük-ASP faaliyetleri değerlendirildi
KÜ başarıya koşuyor
Suç örgütü üyelerine 75'er yıl hapis cezası
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
Karantinayı ihlal edenler yurtlara yerleştirilecek  Vaka sayısı bir türlü aşağıya doğru eğilim göstermey..
En Çok Okunanlar
Kırıkkale Ülkü Ocakları Aşure dağıttı Muharrem ayı dolayısıyla Kırıkkale Ülkü Ocakları Eğitim ve Kü.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,14Yazılım - Web Aksiyon