Bugün - 21 Şubat 2020 CumaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   5°°C
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan Delice için talimatlar verdiDELİCE ZİYARETİ MEYVESİNİ VERMEYE BAŞLADI   Geçtiğimiz gü..
Miraç, bir arınma ve Allah' a yükseliştir

İl Müftüsü Şahin Yıldırım, “Miraç, bir arınma ve Allah' a yükseliştir.

Güncel Haberi - 02 Nisan 2019 Salı

(10:30)

İl Müftüsü Şahin Yıldırım, “Miraç, bir arınma ve Allah' a yükseliştir. Allah' a yükselmenin yolu heva ve heveslerinden, hırs ve intikam duygularından, öfke ve gazaptan, kibir ve gururdan vazgeçerek Allah'ın yoluna girmektir.”dedi.

 

KİBİR VE GURURDAN VAZGEÇEREK ALLAH'IN YOLUNA GİRELİM

Miraç Kandili Kandili nedeniyle bir mesaj yayımlayan İl Müftüsü Şahin Yıldırım, “Salı gününü Çarşambaya bağlayan gece Miraç Kandili yeniden idrak edeceğiz. Recep ayının 27. gecesinde gerçekleşen İsra ve Miraç; Peygamberimiz (SAS)’in önce Mescid-i Haram’ dan Mescid-i Aksa’ ya oradan da Yüce Mevla’ nın sonsuz ayet ve kudretini müşahede etmek için semaya kadar uzanan içerisinde pek çok ilahi hikmet ve bereketi barındıran manevi bir yolculuktur. Miraç, bir arınma ve Allah' a yükseliştir. Allah'a yükselmenin yolu heva ve heveslerinden, hırs ve intikam duygularından, öfke ve gazaptan, kibir ve gururdan vazgeçerek Allah'ın yoluna girmektir. Bugün miracın yücelme ve yükselme anlamlarını dikkate alarak kişinin, toplumun ve bütün insanlığın maddi-manevi yükselişi üzerinde yeniden düşünmeliyiz.

 

TEVAZU YÜCELTİR, KİBİR DÜŞÜRÜR, GURUR ALDATIR, HASET BİTİRİR

Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.) Miraç' tan hediye olarak getirdiği Bakara suresinin son ayetlerinde Rabbimiz bizlere yüksek sorumluluklarımızı ve zaaflarımızı birlikte hatırlatmaktadır. Sorumluluk bir emanettir ve emaneti omuzlarında taşıyan bütün insanlar, her türlü kin ve öfkeden, haset ve fesattan, gurur ve kibirden uzak durarak bütün insanlara hatta bütün mahlûkata karşı mütevazı olmak zorundadır. Zira Efendimiz’ in (s.a.v) ifadesiyle tevazu yüceltir, kibir düşürür, gurur aldatır, haset bitirir. Nefsimizin zaafları bizi her türlü yüceliş ve yükselişten alıkoyar. İslam Dininde Allah'ın kullarının birbirine üstünlüğü yoktur. Güç, kuvvet ve kudret yalnız ve yalnız Allah'ındır. Başımıza gelen her musibeti ve felaketi, bizler acaba Allah'ın gücüne gidecek bir hatamız mı oldu, bir gönül mü kırdık, diye kendi nefis muhasebemize vesile bilir ve son nefesimize kadar bu sorumluluk duygusuyla hareket ederiz.

 

İNCİNMİŞ KALPLERİMİZİ BİRLEŞTİRMESİNİ DİLİYORUZ

Yeryüzünün bütün canlılarına olduğu gibi yaratılmışların en seçkini ve şereflisi olan insana hürmet etmeye, İnsanın ve bütün canlıların hukukunu korumaya mecburuz. Bizler hayatımızın her anında birbirimizin rakipleri değil yardımcıları ve şahitleriyiz. Dolayısıyla fert, cemiyet ve toplumsal düzeni korumakla görevli olan herkesin, hepimizin birbirimizin hukukunu koruması en mukaddes görevlerimizin başında gelir. Bu mübarek gecenin yüzü suyu hürmetine Rabbi Rahimimizden incinmiş kalplerimizi birleştirmesini diliyoruz. Allah'ım bize merhamet eyle! Bizi birbirimize şahitler ve veliler kıl! Muhabbetimize, birliğimize, kardeşliğimize gölge düşüren her türlü şiddetten, nifaktan ve bütün şerlerden bizleri muhafaza eyle, birliğimizi ve dirliğimizi ihsan eyle.

 

KIRILAN KALPLERİ ONARALIM YIKILAN KÖPRÜLERİ YENİDEN KURALIM

Bugün Mirac-ı Nebevinin sırrına ermenin yollarından biri de ibadetlerimizi bu gecenin hürmetine gerçekleştirirken sağlam ve donanımlı birer mümin olmanın yollarına ulaşmaktır. Başkaları için ne ifade ettiğimiz, kimi neden öfkelendirdiğimiz, kimlerin duasına muhtaç olduğumuz, kimlerin şerrinden Allah'a sığınmamız gerektiği konusunda kendimizi sorgulamamız gerekmektedir. Mirac-ı Nebi'ye hürmeten kırılan kalpleri onarmak, yıkılan köprüleri yeniden kurmak, unuttuklarımızı bir daha hatırlamak, kaybettiklerimizin peşine düşmek yapmamız gereken vazifelerdir.  Bu duygu ve düşüncelerle Şanlıurfalı kardeşlerimin ve tüm İslam Alemi’nin Miraç Kandilini tebrik eder, Kandilin İlimize, Ülkemize ve Alem-i İslam’a   hayırlar getirmesini, insanlığın huzur ve saadetine vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.”


Kaynak / Editör: Okunma 605

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Hastalıklardan korunmak için dengeli beslenin
Cildimizi soğuklara karşı koruyalım
Vekalet verilen kurbanların kesimi ve dağıtımı yapıldı
Sel bu kez Çelebi’yi vurdu
Şehit Emrah Pekdoğan’ın ismi yaşayacak
97 YILDIR BİTMEYEN COŞKU
Özçelik, Sınırdaki Askerlere Moral Verdi
Artan yağışlar çiftçiye umut oldu

Diğer Haberler

Kırıkkale’de engelli çalıştayı
Keskin'de kan bağışı kampanyası
200 bin dekar tarım arazisi ilaçlanıyor
Valilerden Şehit Baran’ın ailesine ziyaret
Göçmen kuşlar gelmeye başladı
Tabela dernekçileri
Vakit Birlik Olma Vakti
Emeklinin ev sahibi olma hayali bir başka bahara kaldı
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç MKE BİZİM DEĞİL ÇOCUKLARIMIZIN!

22.12.2019 13:20:47

Kırıkkale’de, Ağır Silah ve Çelik Fabrikası, M&..


81 İl’de seçime gireceğizANAVATAN PARTİSİ GENEL BAŞKANI ÇELEBİ HEDEFLERİNİ MEMLEKETİ KIRIKKAL..
En Çok Okunanlar
Seyir Terasları Mart ayına yetişecek Kırıkkale’nin mevcut bulunan doğal güzelliklerinin turizme kazan.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:0207:2513:0516:0518:3419:52

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
2°°C - 5°°C
Pazar
2°°C - 4°°C
Salı
0°°C - 7°°C
Perşembe
-2°°C - 8°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,09Yazılım - Web Aksiyon