Bugün - 24 Ocak 2020 CumaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   4°°C
 
ANFA'ya Kırıkkaleli genel müdürMHP ve AK Parti'de siyaset yapan ve en son yapılan yerel seçimlerde ..
KKÜ'ye kalite yönetim sistemi belgesi ve bayrağı

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, "Standardizasyon süreçlerine sanayicilerimizin ve akademik dünyanın katılımını artırmaya yönelik ülkemizin ilk uluslararası strateji belgesini hazırladık ve uygulamaya koyduk.

Eğitim Haberi - 12 Mart 2019 Salı

(18:12)

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, "Standardizasyon süreçlerine sanayicilerimizin ve akademik dünyanın katılımını artırmaya yönelik ülkemizin ilk uluslararası strateji belgesini hazırladık ve uygulamaya koyduk." dedi.

 

KIRIKKALE BİZİM İÇİN DEĞERLİ BİR BÖLGE

Büyükdede, Kırıkkale Üniversitesi (KKÜ) Nurettin Topçu Konferans Salonu'nda düzenlenen TS EN ISO9001 Kalite Yönetim Sistemi (KYS) belgesi ve bayrağı takdimi töreninde yaptığı konuşmada, Kırıkkale'nin kendileri için değerli bir bölge olduğunu söyledi. Türkiye ekonomisinin bel kemiği birçok kurumun Kırıkkale'de bulunduğunu ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı 3 organize sanayi bölgesinin burada yer aldığını ifade eden Büyükdede, "Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) son derece önemli ve gözümüz gibi de bakıyoruz. Her noktasındaki gelişmelere bakıyoruz. Kırıkkale yeni kurulan çelikhane ile de hem dövme çelik hem de çelik malzeme üretiminin merkezi haline gelmeye aday bir bölgemiz. Onun üzerinde de çok etkin çalıştığımızı söylemem lazım. MKEK'in gelişmesi için mücadele veriyoruz." diye konuştu.

 

ULUSLARARASI ALANDA REKABETİN ANAHTARI

Büyükdede, mal ve hizmetlerin, üretim faktörlerinin, teknolojik birikimin ve finansal kaynakların ülkeler arasında serbestçe dolaşabildiği, her türlü mal ve hizmetin dünyanın çok farklı bölgelerinde üretilip satılmasının mümkün olduğu küreselleşmiş bir çağda yaşanıldığına dikkati çekti. Türkiye'nin bu çağın getirdiği fırsatlardan yararlanabilmesinin yegane koşulunun, uluslararası alanda rekabet gücü olan yüksek katma değerli ve ileri teknolojiye dayalı üretimde yoğunlaşması olduğunu anlatan Büyükdede, şunları kaydetti: "Yüksek katma değerli üretimin olmazsa olmazı ise araştırma geliştirme faaliyetleri, inovasyon, marka tasarım çalışmaları ve uluslararası alanda standardizasyon süreçlerine aktif katılmaya bağlıdır. Bunun için Bakanlık olarak Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerinin artırılmasını, üniversite-sanayi iş birliğinin artırılmasını ve markalaşmayı gündemimizin ana maddeleri olarak belirledik. Standardizasyon süreçlerine sanayicilerimizin ve akademik dünyanın katılımını artırmaya yönelik ülkemizin ilk uluslararası strateji belgesini hazırladık ve uygulamaya koyduk. TSE, gerek standardizasyon çalışmalarıyla gerekse ürettiğimiz ürünlerin standartlara ve teknik düzenlemelere uygun olup olmadığının incelenmesi ve değerlendirilmesi hizmetlerini kapsayan uygunluk değerlendirme faaliyetleriyle Türkiye sanayisinin daha az maliyetle daha yüksek kaliteli üretim yapmasının, inovasyon faaliyetlerini etkin bir şekilde sürdürmesinin, uluslararası alanda rekabetin anahtarı konumundadır."

 

STANDARDİZASYON ÇALIŞMALARINDA ÜNİVERSİTELERE BÜYÜK ROL DÜŞÜYOR

Büyükdede, TSE'nin, Bakanlığın gerçekleştirdiği çalışmaların önemli sacayaklarından birisini oluşturduğu belirtti. TSE'nin hizmetlerini yerine getirirken en büyük destekçilerinin kamu otoritesi ve iş dünyası ile üniversiteler olduğunu aktaran Büyükdede, "Özellikle standardizasyon çalışmalarında üniversitelere büyük rol düştüğüne inanıyoruz. Bilimsel gelişmeleri en yakından takip eden, analitik düşünme kabiliyetine sahip, bilgiye erişme yollarını bilen üniversitelerimizin ve dolayısıyla akademik dünyanın en yeni ideolojilerinin masaya yatırıldığı, üretimin kurallarının belirlendiği standardizasyon süreçlerine müdahil olması ülkemiz için önemli kazanım sağlayacaktır." ifadelerini kullandı.

 

TS EN ISO9001 KYS BELGESİ VE BAYRAĞI TAKDİM EDİLDİ

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin de KKÜ'nün 2015 yılında aldığı TS EN ISO9001 KYS belgesinin standardın son versiyonuna göre güncellenmesi ve yeni belgenin takdimi için burada olduklarını belirtti. TSE'nin 1990 yılında önce başlattığı kalite sistem belgelendirme faaliyetlerini kararlılıkla sürdürdüğüne ve kalitenin tüm kurumlarda vazgeçilmez bir unsur olmasını sağlamak için çalıştığına işaret eden Şahin: "Kalite yönetim sistemlerinin eğitim kurumlarında uygulanması, bu eğitim kurumlarımızın gelişen çağa, yeni teknolojilere uyum sağlamasında, Ar-Ge çalışmalarında verimlilik ve etkinliğin artırılmasında doğru, adil ve tutarlı değerlendirme yöntemlerinin yerleştirilmesinde önemli faydalar sağlamaktadır. Öte yandan kalite yönetim sistemleri, engelli öğrencilere yönelik düzenlemelerden akademik danışmanlık hizmetlerine, tesis ve altyapı iyileştirmelerinden sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerin yaygınlaştırılmasına kadar pek çok konuda üniversitelerimizin gelişimine katkıda bulunmaktadır."dedi. KKÜ Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan ise belgenin alınmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Konuşmaların ardından TSE Başkanı Şahin, Rektör Aslan'a TS EN ISO9001 KYS belgesi ve bayrağı takdim etti. AA


Kaynak / Editör: Okunma 730

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EğitimHaberleri

Avrupa’da yaptıkları stajı değerlendirdiler
Kırıkkale eğitimi değerlendirildi
Kırıkkale'de "Kitaplaşan Oyuncaklar" sergisi
Meslek seçiminde cinsiyet ayırımı yoktur
Eğitimde yeni bir nefes
Öğretmen ve idarecilere sağlık semineri
ÜCRETSİZ KPSS TEKRAR KAMPI
Çocuklarımızın geleceğine sahip çıkalım

Diğer Haberler

TÜPRAŞ güvenlik görevlisi alacak
Vali Haktankaçmaz, MKEK Yönetim Kurulu Üyeliğine Atandı
Baharı müjdeleyen ilk cemre düştü
Kırıkkale’yi üzen Kaza
"Dünya İnsan Hakları Günü" etkinliği
Kırıkkale Üniversitesi kalite yönetiminde örnek oldu
K.ܒde ‘Prof. Dr. Fuat Sezgin’ Hazırlığı
Coşkulu kalabalık memnuniyet verici
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç MKE BİZİM DEĞİL ÇOCUKLARIMIZIN!

22.12.2019 13:20:47

Kırıkkale’de, Ağır Silah ve Çelik Fabrikası, M&..


Altunçanak istifa ettiKırıkkale AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Emre Altunçanak&rs..
En Çok Okunanlar
Keskinliler Ankara’da yeni binasında Ankara’da 2002 yılından bu tarafa faaliyette bulunan Keskinliler ve &.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2707:5413:0315:3818:0119:23

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
-3°°C - 4°°C
Pazar
-4°°C - 8°°C
Salı
-3°°C - 11°°C
Perşembe
-1°°C - 9°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,09Yazılım - Web Aksiyon