Bugün - 05 Aralık 2020 CumartesiKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Motor yağı değişim noktası izin belgesi almak zorunluKIRIKKALE ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ UYARI..
Kırıkkale’de ihracat yüzde 36,7 arttı

TÜİK 2019 yılı Ocak ayı dış ticaret istatistiklerini açıkladı.

Ekonomi Haberi - 01 Mart 2019 Cuma

(11:03)

TÜİK 2019 yılı Ocak ayı dış ticaret istatistiklerini açıkladı. Yayımlanan istatistiklere göre Ocak ayında Kırıkkale’nin ihracatı yüzde 36.7 oranında artış gösterirken, buna paralel olarak ithalatta yüzde 119,8 arttı.

 

DIŞ TİCARET İSTATİSTİKLERİ

TÜİK Nevşehir Bölge Müdürü Yunus Öz tarafından yapılan açıklamaya göre, “Dış ticaret istatistikleri özel ticaret sistemi ve genel ticaret sistemi olmak üzere iki farklı ticaret sistemi kullanılarak hesaplanmaktadır. Türkiye ve Avrupa Birliği üyeleri dış ticaret istatistiklerini özel ticaret sistemine göre yayımlamaktadır. Özel ticaret sisteminde, gümrük antrepoları ve serbest bölgeler istatistiklerde yer almamakta, sadece ülkenin serbest dolaşım alanına giren ve bu alandan çıkan mallar kapsanmaktadır. Özel ticaret sisteminde serbest bölgeler ve gümrük antrepoları o ülkenin istatistik bölgesi içinde yer almamaktadır. Bu nedenle, antrepolar ile serbest bölgelerden ülkeye gelen ve ülkeden serbest bölgelere ve gümrük antrepolarına gönderilen mallar hesaplamalara katılırken, söz konusu bölgelerle 3. ülkeler arasındaki ticaret hesaplamalara katılmamaktadır. Genel ticaret sisteminde ise, bir ülkenin ekonomik alanına giren ve ekonomik alanından çıkan mallar kapsanmaktadır. Genel ticaret sisteminde ülkenin ekonomik alanını oluşturan serbest bölgeler, gümrük antrepoları ve serbest dolaşım alanına giren veya bu alanlardan çıkan mallar hesaplamalara katılmaktadır. Bu kapsamda, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından dış ticaret istatistiklerinin detaylı olarak özel ticaret sistemine göre yayımlanmasına devam edilecektir” ifadelerine yer verildi.

 

TR71 BÖLGE İLLERİNDE İHRACAT VE İTHALAT ORANLARI

İhracat ‰5,9 arttı, ithalat ‰27,2 azaldı, Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2019 yılı Ocak ayında, 2018 yılının aynı ayına göre ‰5,9 artarak 13 milyar 170 milyon dolar, ithalat ‰27,2 azalarak 15 milyar 673 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret açığı ‰72,5 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ihracat ‰5,4 arttı. İhracatta Almanya, ithalatta Rusya ilk sırayı aldı. Yüksek teknolojili ürünlerin imalat sanayi ihracatı içindeki payı ‰3 oldu. Genel ticaret sistemine göre ihracat 13 milyar 906 milyon dolar oldu. Kırıkkale’de ihracat ‰ 36,7 arttı, ithalat ‰ 119,8 arttı. Aksaray’da ihracat ‰ 19,5 arttı, ithalat ‰ 51,2 azaldı. Niğde’de ihracat ‰ 17,4 arttı, ithalat ‰ 29,0 azaldı. Nevşehir’de ihracat ‰ 2,6 azaldı, ithalat ‰ 61,5 azaldı. Kırşehir’de ihracat ‰ 9,9 azaldı, ithalat ‰ 0,1 azaldı. Kırıkkale’de Ocak ayında ihracat 785 Bin dolar, ithalat 1.510 Bin dolar oldu. Aksaray’da Ocak ayında ihracat 6.809 Bin $, ithalat 2.117 Bin $' dır. Niğde’de Ocak ayında ihracat 5.792 Bin $, ithalat 1.655 Bin $’dır. Nevşehir’de Ocak ayında ihracat 4.967 Bin $, ithalat 1.784 Bin $'dır. Kırşehir’de Ocak ayında ihracat 17.036 Bin $, ithalat 27.779 Bin $'dır. 


Kaynak / Editör: Okunma 1311

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EkonomiHaberleri

Her gün ortalama 5 işçi can veriyor
Milli piyade tüfeği için özel sektör de görevde
Kale Gross'dan ikinci yılda ikinci şube
YEREL MARKETLER CAN ÇEKİŞİYOR!
Köylerde mantar yetiştiriciliği yapılacak
Delice'de 50 bin üzüm fidesi üretildi
Hububat fiyatları açıklandı
DİKKAT SON 9 GÜN

Diğer Haberler

Zabıtadan çay ocaklarına denetim
KIRIKKALE BELEDİYESİ BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ
Şampiyona yakışır karşılama
KIRIKKALE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
Araçlarınızı kışa hazırlayın
Okulda diyabet programı başladı
Kırıkkale’de engelli çalıştayı
Kemer tak hayata tutun
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
eTwinning ödülleri sahiplerini bulduKırıkkale’de 2019 yılında eTwinning projesi yürüterek Ulusa..
En Çok Okunanlar
Cadde ve sokaklar sessizliğe büründü YASAKLAMANIN İKİNCİ HAFTASINDA KIRIKKALELİLER BÜYÜK ORANDA UYDU .. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,38Yazılım - Web Aksiyon