Bugün - 06 Temmuz 2020 PazartesiKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
BİRLİK KÖYLERE HİZMET YARDIRDI Kırıkkale İli Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlı..
Kamu çalışanlarına ek zam mutlaka yapılmalıdır

Farkın belirleneceği aylarda enflasyonun ne hikmetse düşüşe geçtiğine dikkat çeken Türk Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Murat Buluç “Bu sene cebimizi yakan, maaşlarımızı eriten enflasyon her ne hikmetse tam da bizim alacağımız enflasyon farkının belirleneceği aylarda düşüşe geçmiştir.

Güncel Haberi - 18 Ocak 2019 Cuma

(09:58)

Farkın belirleneceği aylarda enflasyonun ne hikmetse düşüşe geçtiğine dikkat çeken Türk Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Murat Buluç “Bu sene cebimizi yakan, maaşlarımızı eriten enflasyon her ne hikmetse tam da bizim alacağımız enflasyon farkının belirleneceği aylarda düşüşe geçmiştir. Kamu çalışanlarına ek zam mutlaka yapılmalıdır” diye konuştu.

 

ENFLASYON YÜZDE 20,3 OLARAK GERÇEKLEŞTİ

Gündeme dair açıklamalarda bulunan Türk Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Murat Buluç “Yaşanan düşüşün ekonomik mi, psikolojik mi yoksa önceden belirlenmiş mi olduğunu tabiki biz bilemeyiz ama bu düşüşle birlikte enflasyon farkı alacağımız ‰ 6.7’e inivermiştir. Hal böyle olunca memurlar ve emekliler geçtiğimiz yılı her şart altında zararda kapatmış, 2019 yılı başında da aldığı enflasyon farkı ile maaş zamları ancak bir önceki yılın enflasyonu ile aynı seviyeye gelmiş olacaktır. Memur maaşları 2018 yılında toplamda ‰13 oranında arttı ama enflasyon ‰20,3 olarak gerçekleşti. Dolayısıyla 2018 yılı memur ve emeklilerin hanesine zarar olarak yazıldı. 2019 yılının ilk altı ayı için ise yalnızca ‰4’lük bir artış öngörüldü. Halbuki, 2019 yılı enflasyon hedefinin ‰5’ten ‰15,9’a çıkarılması, asgari ücrete yapılan ‰26,02’lik zam, 2019 yılında yeniden değerleme oranlarının ‰23,73 olarak belirlenmesi, motorlu taşıt vergilerinin ‰15,9 oranında artırılması 2019 yılında memur maaşlarına yapılması gereken artışların alt limitini de ortaya koymaktadır” ifadesini kullandı.

 

VİCDANLARI SIZLATACAKTIR

Başkan Buluç “Yapılacak ‰4’lük artış ne ekonomik gerçeklerle ne de toplumsal gerçeklerle örtüşmeyecek boyuttadır. 2017 yılında imzalanan toplu sözleşme, memur ve emeklinin idam fermanı olmuştur. Nasıl ki, enflasyon hedefi güncellendi, nasıl ki bütün kurumlara yeni enflasyon hedefine uygun bir bütçe yapıldı, memur maaş zamları da güncellenebilirdi. Biz aylardır kamu görevlilerine ve emeklilere ek zam yapılarak zararlarının telafi edilmesini ve 2019 yılına ilişkin maaş artışlarının yeni enflasyon hedefi gözetilerek üstüne büyüme ve refah payı da eklenerek güncellenmesini talep ediyoruz. 1603 liralık asgari ücrete 417 lira artış yapılan bir ortamda, 3 bin 419 lira olan ortalama memur maaşına 137 lira zam yapılması hangi vicdana sığar? Elbette bu zam, asgari ücretlilerimizin hakkıdır hatta yeterli de değildir ancak bir tarafta ‰26 zam alan bir çalışan kesimi varken diğer tarafta ‰4’e mahkûm edilen bir kesimin varlığı toplum vicdanını sızlatacaktır.  2019 yılı için kriter bellidir. Mutlak surette memur maaş zamları gözden geçirilmeli ve güncellenerek zararlar telafi edilmelidir. Biz bu konuda mücadelemizi sürdüreceğiz. Kamu çalışanları bunu iyi görsünler. Memurun kayıplarını zam gibi yansıtıp, utanmadan Enflasyon farkı aldık hayırlı olsun deyip müjde veren malum-sen’ide unutmasınlar ve gereğini yapıp, kendi gelecekleri için hayırlı bir karar versinler. Bunlar bu senede yetkili olarak  toplu sözleşmede yer alırlarsa Çalışanlar neleri kaybedeceklerini de hesap etsinler”.

 

İDARECİ ATAMALARINDA YENİ BİR DÜZEN GETİRMESİ ŞARTTIR

“Sağlık Bakanlığın'da Başhekim, Başhekim Yardımcılığı, Hastane Müdürlüğü ve Şube Müdürlüğü gibi kadrolara yapılacak atamalarda Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı ile ilgili atama yapılması gerektiğini uzun bir süredir ifade ediyoruz. Çünkü yönetici kadrolara şartsız, sınavsız ve keyfiyete göre atama yapılması kamu çalışanlarının yükselme umutlarını yok etmekte, kamu yönetimine olan inanç ve güveni sarsmaktadır. Ayrıca keyfe keder ataması yapılmayan hatta içlerinde kamu çalışanı bile olmayan yöneticilerin sağlık kurumlarını yönetmesi kurumlar ve çalışanlar için sıkıntılar ortaya çıkarmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın yeni dönemde eskinin bu kötü alışkanlığından kurtularak idareci atamalarında yeni bir düzen getirmesi şarttır”.

 

SAĞLIK ÇALIŞANI GÖREVDE YÜKSELME SINAVINI BEKLERKEN

“Tüm bunlar göz önüne alındığında yapılacak olan tek şey, sağlıkta orta ve alt düzey yöneticilerin atamalarının tamamında yazılı sınav şartının getirilmesi olacaktır. Belli bir birikimi, kamu tecrübesi olan, sağlık kurum ve kuruluşlarında görev alan çalışanlar arasında yapılacak adaletli yazılı  bir sınav ile hak edene hakkı, iş ehline verilmelidir. Sağlık teşkilatında dört yıllık üniversite bitiren hatta alanında yüksek lisans veya doktora yapan kamu çalışanları yeterince vardır. On binlerce sağlık çalışanı görevde yükselme sınavını beklerken, birilerinin hiçbir objektif değerlendirmeye tabi tutulmadan sağlık kurumlarında yönetici olması haksızlıktır ve kul hakkına girmektedir. Sağlık çalışanlarının burada temel beklentileri adaletin tesis edilmesidir. On binlerce sağlık çalışanı görevde yükselme sınavını beklerken, hiçbir objektif değerlendirmeye tabi tutulmadan duyuru veya sınav yapılmadan sağlık kurumlarında yönetici belirlenmesi haksızlıktır ve kul hakkına girmektedir. Sağlık Kurum ve Kuruluşları, objektif ve rekabete açık bir sınavda başarılı olmuş, mesleklerinde yetkin insanlar tarafından yönetilmelidir. Bizim talebimiz ülkemizin ve devletimizin menfaatidir. Beklentimiz ise adaletin tesis edilmesi, ehliyet, liyakat ve tecrübenin temel kriterler olmasıdır. İşler bu seferde liyakatsizliğe kurban edilmeden ehline verilmelidir”.

 

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDET SON BULMALI

“Sağlık çalışanlarına şiddetin çözülmesi gereken öncelikli bir sorun olduğunu, acil ve etkili yaptırımların bir an önce hayata geçmesi gerektiğini uzun zamandır dile getiriyoruz. Çözüm için beklenen her sürede, şiddetin vahşete ve cinayete dönüştüğünü görüyoruz. Vatandaş şiddeti tedavi biçimi olarak kullanırken malum sen de mobbingden sonra şiddeti de sendikal çalışmalarında kullanmaya başlamıştır.  Eskişehir’de Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen Şube Başkanı sendikal çalışma yapmak için yoğun bakım ünitesine zorla girmek istemiş ve  buna itiraz eden bir doktorumuzu tehdit etmiştir. Biz yıllardır bu yapının sağlık çalışanları için zararlı olduğunu söylüyoruz.  Eskişehir’de uyguladıkları şiddetle de bu konuda en ufak bir şüpheye yer bırakmamışlardır. Malum-Sen çalışanlardan sonra artık sağlık sistemi ve hastalar içinde zararlı olmaya, bir halk sağlığı sorunu haline gelmeye başlamıştır. Yoğun bakım kuralları, hasta hakları ve mahremiyeti başta olmak üzere tüm sağlık kurallarını çiğneyen, sendikacı olduğunu iddia eden ama doktoru tehdit eden bu tür şahıslar hakkında gerekenler bir an önce yapılmalıdır. Eskişehir’de yaşanan bu olay Sağlık Bakanlığı için önemli bir sınav olacaktır. Bir kez daha uyarıyor ve bakanlığı göreve çağırıyoruz. Sağlık sistemi ve sağlık çalışanları için zararlı olan, sağlıkta çalışma huzurunu yok edenler hakkında gereğini yapınız” dedi.


Kaynak / Editör: Okunma 1141

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Doğalgaz patlamasının duruşması görüldü
Kızılırmak neden kırmızı?
Köylerdeki karantina kalktı
Türk Eğitim-Senli hanımlar kahvaltıda buluştu
Yenişehir’de usulsüz yapılar yıkılıyor
Müze çalışmalarına bir destekte TSO’dan
Vali Sezer Şehit Ailelerini Ziyaret Etti
Keskin’de köylere hizmet yağdı

Diğer Haberler

Başkan Yardımcısı Şarlıoğlu kaza geçirdi
AVM'lerde ortak kullanım alanında sandalye bulundurulmayacak
BU SİSTEMDE HERKES KAZANIYOR
Yaban hayvanlarına yem desteği
Zabıtadan düğün salonlarına denetim
İNTERNETTEN FATURA SORGULAYABİLİRSİNİZ
KOP’tan ‘Yeni Medya ve Okuryazarlığı’ Eğitimi
2018' de neye ne kadar zam gelecek?
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
Uzmanından ‘sahte altın’ uyarısıKırıkkale Kuyumcular Derneği İkinci Başkanı Adem Karapınar, düğün..
En Çok Okunanlar
BİR KÜLLİYE DAHA YÜKSELİYOR. KIRIKKALE İSLAMİ DEĞERLER KÜLLİYESİ  Temeli 2015 yılı Kasım ayın.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,44Yazılım - Web Aksiyon