Bugün - 08 Nisan 2020 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   16°°C
 
Dernekte okey oynayanlar yakalandı Kırıkkale'de yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) önlemleri kapsamın..
Kırıkkale en huzurlu şehirler arasında

Vali Yunus Sezer; asayiş, trafik, terörle mücadele ve narkotik konu başlıklarında Kırıkkale’nin genel durumunu içeren bir değerlendirme yaptı.

Güncel Haberi - 10 Ocak 2019 Perşembe

(17:12)

Vali Yunus Sezer; asayiş, trafik, terörle mücadele ve narkotik konu başlıklarında Kırıkkale’nin genel durumunu içeren bir değerlendirme yaptı.  Vali Sezer: “2018 yılı içerisinde Emniyet ve Jandarma birimlerimiz tarafından gerek il bazında gerek yurt çapında örnek teşkil eden başarılı çalışmalar yapılmıştır. İlimiz Türkiye’nin en huzurlu şehirleri arasında.”

 

 

HER DÜĞÜNE BİR GÜVENLİK GÖREVLİSİ DEVAM EDECEK

Kırıkkale Valisi Yunus Sezer asayiş suçlarıyla mücadele konusunda yaptığı açıklamada; düğünlerdeki denetimlerin süreceğini belirterek, “Herkesin de malumu üzere ilimizde başlatılan daha sonra tüm Türkiye’ye yayılan düğünlerde silah atılmasının engellenmesi maksadıyla “Düğünümü Kana Bulama, Atılan Mermi Havada Kalmaz” projesi kapsamında her düğüne bir güvenlik görevlisi görevlendirilmiş, düğünlerde silah atılması olayları engellenerek geçmiş senelerde yaşanan serseri kurşunlardan kaynaklanan ölümler, yaralanmalar ve maddi zararlarda  ‰97 oranında azalma sağlanarak hedeflenen başarıya yaklaşılmıştır. 2019 yılında da aynı şekilde kararlılıkla proje kapsamında çalışmalar devam edecektir.”dedi.

 

 

ÇOCUKLARIMIZ OKULLARDA DAHA GÜVENDE

Her okula irtibat görevlisinin konuşlandırıldığını ve öğrencilerin daha güvende olduğunu belirten Vali Sezer, “Güvenli okul, Güvenli Gelecek projesi kapsamında (81) okulda (46) personel okul irtibat görevlisi olarak görevlendirilmiş, irtibat görevlilerimiz okullarda her ay düzenli olarak toplantılar gerçekleştirilmektedir. 2017 - 2018 eğitim ve öğretim yılında (592) toplantı yapılarak, irtibat görevlilerine iletilen (122) konuya müdahale edilmiş iken, 2018 - 2019 eğitim ve öğretim yılı içerisinde günümüze kadar (243) toplantı yapılmış, irtibat görevlilerine iletilen (60) konuya müdahale edilmiştir.  Okul kantinleri ve servis araçlarının denetimleri hassasiyetle yapılarak okullarımızda huzurlu bir eğitim ve öğretim yapılması sağlanmıştır. Her okula Özel Güvenlik Görevlisi istihdam edilmiştir. Ayrıca Proje kapsamında il genelinde her okulumuzun güvenlik kamera sistemi mevcut olup bunlardan (6) okulumuzun güvenlik kamera sistemi modernize edilerek Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS)’ne entegresi aşamasında sona gelinmiştir. Diğer okullarımızın kamera sistemleri modernize edilerek KGYS’ye entegre çalışmaları devam etmektedir.”dedi.      

 

 

BİR KAHVENİZİ İÇERİZ PROJESİ

Konuşmalarına “Bir Kahvenizi İçeriz projesi”nden bahsederek devam eden Vali Sezer, “Yeni başladığımız “Bir Kahvenizi İçeriz” projesi kapsamında (8.720) öğrenci ailelerinin bizzat evlerine kadar gidilerek ve problemleri yerinde dinlenerek çözüm yollarının üretilmesine çalışılmaktadır. İlimiz genelinde suç işlenmesine mekan teşkil edebilecek metruk binalar tespit edilerek belediye ile müşterek yapılan çalışmalar neticesinde şu ana kadar (243) metruk binanın yıkılması sağlanmıştır. Bu yöndeki çalışmalar devam etmektedir.”dedi.

 

 

KENTİMİZ DAHA GÜVENLİ HALE GELDİ

Yenilenen ve sayısı artırılan Plaka Tanıma Sistemi (PTS) ve Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) ile kentin daha güvenli hale geldiğine dikkat çeken Vali Sezer,  “İlimizin asayiş ve emniyetini sağlamada teknik imkânlardan en üst seviyede faydalanılmasını sağlamak amacıyla Kent Güvenlik Yönetim Sisteminde (KGYS) mevcut (52) noktada (102) kamera ve (3) noktada (12) Plaka Tanıma Sistemi (PTS) ile çalışmalar yapılmaktayken Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın projesi kapsamında  (25) noktaya (50) kamera daha eklenmesi çalışması başlatılmış, 2018 yılı içerisinde Yuva, Selim Özer ve Karşıyaka Mahalleleri başta olmak üzere ilimizin değişik (20) noktasına  (40) kameranın konulması ile planlanan (3) PTS noktasının (2)’sinin kurulumu tamamlanmıştır. (5) noktada (10) kamera ve (1) PTS sisteminin kurulum çalışmaları devam etmektedir.”diye konuştu.

 

 

HIRSIZLIK VE ASAYİŞ SUÇLARINA YÖNELİK MÜCADELE

Hırsızlık ve asayiş suçlarına yönelik mücadelenin kararlılıkla süreceğini ifade eden Vali Sezer şöyle konuştu: “İl genelinde 2018 yılı içerisinde (9.300) Asayiş olayı meydana gelmiş, olayların ‰ 84’si aydınlatılmıştır. Şahsa Karşı İşlenen (3689) olayın ‰96’ı, Malvarlığına Karşı İşlenen (2.458) olayın ‰50’si aydınlatılarak Türkiye ortalaması üzerinde bir başarı sağlanmıştır. Yapılan çalışmalarda olay faili olarak tespit edilen (5578) kişi yakalanarak Adli Mercilere intikal ettirilmiştir. Emniyet birimize önümüzdeki günlerde katılacak (100) çarşı ve mahalle bekçisinin katkıları ile mevcut devriye hizmetlerinin artırılması ile, başta hırsızlık suçları olmak üzere diğer tüm suçların en aza indirilmesi hedeflenmektedir.

 

 

 

NARKOTİK SUÇLARLA MÜCADELEDE; YÜZDE 90 BAŞARI

Narkotik suçlarla mücadelede; yüzde 90 başarının sağlandığı söyleyen Vali Sezer, “İlimizde uyuşturucu ile mücadele kapsamında ilk olarak gerçekleştirilen ve ülke geneline örnek teşkil edecek bir çalışmayla uyuşturucu kullanan veya ticaretini yapan gerçek kişilerin profili oluşturularak ilimizin röntgeni çıkarılmıştır.  Özelikle torbacı diye tabir edilen satıcılara yönelik net çalışmalar yapılmış ilimizde ‰90 oranında başarı sağlanarak uyuşturucu ile mücadele konusunda ilimiz daha güvenli hale gelmiştir. Güvenlik birimlerimizin faaliyetlerinin niteliğinin yükselmesi, alandaki yoğun uygulama ve operasyonlar sayesinde geçen yıl ilimizde herhangi uyuşturucuya bağlı bir ölüm olayı yaşanmamıştır. Güvenlik birimlerimizce yapılan çalışmalarda (447) narkotik olayıyla ilgili olarak soruşturma açılmış, (679) şahsa işlem yapılmış, satıcı olduğu tespit edilen (64) şahıs tutuklanmış ve (11) şahsa ise Adli Kontrol Kararı verilmiştir. Uyuşturucu ile alakalı haklarında işlem yapılan şahıslardan ‰ 78’nin asayiş olaylarına da karışan şahıslar olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuç bize uyuşturucu kullanmanın diğer suçlara da zemin hazırladığını göstermiştir. Uyuşturucu ile Mücadele kapsamında yapılan  çalışmalar neticesinde toplamda; (5.577,47 gr) Eroin, (293 Adet) Sentetik Ecza, (499,49 gr) Sentetik Kannabinoid, (10.992,53 gr ) Esrar, (108,66 gr) Skunk, (1,04 gr) Metamfetamin, (447 adet) Ecstasy ve (1.768 kök) Kenevir maddesi ele geçirilmiştir.

 

 

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE ÖNLEME VE TEDAVİ” PROJESİ

Açıklamalarında “Uyuşturucu ile mücadelede önleme ve tedavi” projesinden de bahseden Sezer, “2019 yılında Devlet olarak Vatandaşlarımız, Kurumlarımız, STK’lar, Üniversitemiz ve Medya mensuplarımızın desteğiyle Uyuşturucu ile mücadelede seferberlik başlatacağız. En zayıf noktamız benim çocuğum yapmaz yaklaşımıdır. Özellikle ailelerimiz bu noktada çocuklarımızın davranışlarını, arkadaş ortamlarını, ne yaptıklarını dikkatle takip etmelidirler. Başta Muhtarlarımız olmak üzere vatandaşlarımız mahallelerinde uyuşturucu şüphelisini güvenlik birimlerimize bildirmelidirler. Öncelikli hedefimiz uyuşturucuyu doğrudan gençlerimize, çocuklarımıza satan ve onlarla temas edenlerin engellenmesidir.  Biz Kırıkkale de çocuklarımızın zehirlenmesine müsaade etmeyeceğiz. Uyuşturucu ile tanışmış gençlerimizin bu illetten kurtulmaları ve hiç tanışmamış gençlerimizin de uzak tutulması için Valilik olarak Devletimizin tüm kurumlarıyla birlikte 2019 yılında uyuşturucu ile mücadelede seferberlik başlatacağız. Bu yıl genel olarak sokaklarımızda uyuşturucu konusunda steril bir alan oluşturmayı hedefliyoruz. Gençlerimizin uyuşturucuya başlamasını engelleyerek onları uyuşturucu bataklığından kurtaracağız. Her türlü önlemlere rağmen uyuşturucuya başlayan gençlerimizin ise tedavi sürecini yakından takip edeceğiz.  2019 yılı içerisinde de ortak mücadelemize kararlılıkla devam edilecektir.”diye konuştu.

 

 

TERÖRLE MÜCADELE KARARLILIKLA SÜRECEK

Terör Suçlarıyla Mücadelenin kararlılıkla sürdürüldüğünü belirten Vali Sezer, “Başta FETÖ Terör Örgütü olmak üzere Bölücü, Yıkıcı terör örgütleri, ülkemizden tamamen temizleninceye kadar operasyonlarımız kararlılıkla aralıksız devam edecektir. İlimizde FETÖ silahlı terör örgütünün deşifre edilmesine yönelik yapılan operasyonlar sonucunda 2018 yılı içerisinde (524) şahıs hakkında işlem yapılmış bu şahıslardan (39) şahıs tutuklanmış (142) şahıs ise Adli Kontrol Şartı ile salıverilmiş, (319) şahıs işlemlerinin ardından serbest bırakılmış, (24) şahsın ise aranmasına devam edilmektedir.  İlimizde DEAŞ silahlı terör örgütünün deşifre edilmesine yönelik yapılan operasyonlar sonucunda ise; 2018 yılı içerisinde (20) şahıs hakkında işlem yapılmış bu şahıslardan (4) şahıs tutuklanmış, (15) şahıs ise Adli Kontrol Şartı ile salıverilmiş, (1) şahsın ise aranmasına devam edilmektedir.”ifadelerinde bulundu.       

 

 

ÖLÜMLÜ KAZALARI YÜZDE 50 ORANINDA AZALDI

Trafik Terörü ile Mücadele de ölümlü kazaların yüzde 50 oranında azaldığını söyleyen Vali Sezer, “43 ilin karayolu kavşağında bulunan ilimizde trafik kontrollerine geçen yıla oranla daha da ağırlık verilerek vatandaşımızın can ve mal güvenliğini korumak adına trafikte daha dikkatli ve duyarlı olunması için çeşitli projelerle vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi sağlanmıştır. İlimizden günlük ortalama (35-40) bin civarında araç geçmektedir. Alınan tüm tedbirlerin etkisi ile 2018 yılı içerisinde ölümle sonuçlanan trafik kazalarında Ülke genelinde geçen yıla oranla ‰10,9 düşüş yaşanmış, ilimiz genelinde ise bir yıl öncesine göre ‰ 50 oranında azalış meydana geldiği görülmüş, bu azalışla ilimiz Ülke genelinde 13. sırada yer alarak önemli bir başarı sağlamıştır.  Trafik birimlerimiz tarafından yapılan denetim ve kontrollerde yıl içerisinde  (179.568) araç sorgulanmış, kusuru görülen toplam (36.260) araca 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereğince işlem yapılarak, yaklaşık (11.015.000) TL trafik cezası tatbik edilmiştir. Yine (4593) araç trafikten men edilmiş, (474) sürücü belgesine ise geçici süreyle el konulmuştur. Ayrıca 2018 yılı içerisinde Kırmızı Işık ihlalinden (2.379) ve hatalı park yapmaktan (7.294) araca, Emniyet Kemeri takmamaktan (916) araç sürücüsüne ceza işlem uygulanmıştır.”dedi.


Kaynak / Editör: Okunma 1518

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Teknolojiyi sağlıklı kullanalım
SMMMO’da ‘Aldemir’ güven tazeledi
Keskin'de Ihlamur Fidanı dağıtıldı
Polis teşkilatının 173. Yılı
STK'lardan Zeytin Dalı Harekatı'na destek
AY Park Restoran dualarla açıldı
BİLSEM öğrencilerine bilgisayarın geleceği anlatıldı
Memleketçi İş Adamları Derneği açıldı

Diğer Haberler

Yarıyıl tatil zili bugün çalıyor
Şehit Emrah Pekdoğan’ın ismi yaşayacak
Hem eğleniyorlar, hem de öğreniyorlar
Personel Servis Araçları Dezenfekte Edildi
Köpek dövüştüren şahsa soruşturma
Ev hanımları kurslarla meslek ediniyor
Otomobiller çarpıştı: 4 yaralı
Hedef Kırıkkale'de uyuşturucuyu sıfırlamak
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Saran’dan örnek alınacak davranış

31.03.2020 14:59:55

Saran’dan örnek alınacak davranış Çin&rsq..


AÇIK PAZAR YERLERİ KAPANDI Koronavirüs salgını kapsamında Kırıkkale’de alınan önlemler..
En Çok Okunanlar
22 VAKA, 1 ÖLÜ Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın .. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
3°°C - 16°°C
Cuma
4°°C - 16°°C
Pazar
2°°C - 15°°C
Salı
3°°C - 16°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,17Yazılım - Web Aksiyon