Bugün - 02 Temmuz 2020 PerşembeKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
65 YAŞ VE ÜZERİNDEKİLER TURİZM AMAÇLI SEYAHAT YAPABİLECEKİçişleri Bakanlığınca valiliklere gönderilen genelgeye gör..
Üniversite de “İşaret Dili Konferansı”

Kırıkkale Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü alan uzmanlarıyla öğrencileri buluşturmak amacıyla “İşaret Dili Konferansı”  düzenledi.

Eğitim Haberi - 27 Aralık 2018 Perşembe

(10:38)

Kırıkkale Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü alan uzmanlarıyla öğrencileri buluşturmak amacıyla “İşaret Dili Konferansı”  düzenledi.

 

İŞARET DİLLERİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ ANLATILDI

Dr. Öğretim Üyesi Aytaç Çeltek Kaili ve Dr. Öğretim Üyesi Özgür Şen Bartan,  “İşaret Dili Nedir?” başlığı altında işaret dilini çeşitli yönleriyle ele aldılar.  İşaret dillerinin sözlü diller gibi doğal diller olduğunu belirten Dr. Öğretim Üyesi Çeltek Kaili, işaret dillerinin genel özelliklerine ve bu alanda dünyada ve Türkiye’de yapılan çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Dr. Öğretim Üyesi Şen Bartan ise, Türk İşaret Dili ile ilgili yapılan akademik çalışmalardan ve Türk İşaret Dili eğitiminin bugükü durumundan söz etti. Şen Bartan ayrıca, Türkiye’de ilk Türk İşaret Dili Tercümanlığı  Tezsiz Yüksek Lisans Programının gelecek dönemden ve Tezli Yüksek Lisans ve Doktora Programlarının ise önümüzdeki yıldan itibaren öğrenci almaya başlayacağı bilgisini paylaştı.

 

SAĞIRLARIN BİLGİYE VE HİZMETE ERİŞİMİ KOLAYLAŞTIRILMALI

Bülent Tekin ve Oya Tanyeri konuşmalarına işaret diliyle başlayarak sağırların işiten insanlar konuştuklarında ne hissettiğini göstermek istediler. Bülent Tekin, “Türkiye’de Sağırlar ve Türk İşaret Dili Tercümanlığı” başlıklı konuşmasını hem sözlü dil hem de işaret dili kullanarak yaptı. Türk İşaret Dili eğitimine ilk olarak Osmanlı Devleti zamanında başlandığını ancak işaret dili kullanımının geçmişte bir dönem yasaklandığını belirtti. İşaret dilinin sağır bireyler tarafından öğrenilmesinin önemine dikkat çeken Tekin, bu dilin evrensel olmadığına değindi. Türkiye’de sağırlar için Türk İşaret Dili eğitmeninin yetersiz olduğunun altını çizen Tekin’e göre sağırların Türkiye’de yaşadığı zorlukların en başında televizyon-sinema sektörünün bu konudaki ilgisizliği, sağır okullarının kapanması, hastane ortamlarında yetersizlikler geliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda işaret dili tercümanı olarak görev yapan uzman odyolog Oya Tanyeri de Özürlüler Kanunu ve BM Engelli Hakları Sözleşmesi kapsamında Türkiye dahil pek çok ülkenin sağırların bilgiye ve hizmete erişimlerini sağlamakla yükümlü olduğunu belirterek söze başladı. Türkiye’de televizyon dizi ve haber çevirileri, telefonla çeviri hizmetleri gibi işaret dilinde sunulan hizmetleri, dünyadaki uygulamalarla karşılaştırarak anlattı. Sağır nüfusun çok azının işaret dili eğitimine erişimi olduğunu ve bu nüfusun da çok az bir bölümünün ikidilli (işaret dili ve konuşma dili) olduğunu belirterek sağırlara ikidilli eğitimin verilmesinin gerekli olduğunun altını çizdi. Tanyeri ayrıca, sağırların eğitmen ve rol model olarak istihdamının sağlanması ile birlikte sağırların bilgiye ve hizmete erişiminin kolaylaşması gerektiğine değindi.

 

KONFERANSA YOĞUN İLGİ

Konuşmacılara plaket ve katılım belgesi verildikten sonra toplu fotoğraf çekimi ile etkinlik sona erdi. Konferansa, İngilizce Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Aytaç Çeltek Kaili, İngilizce Mütercim Tercümanlık Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Özgür Şen Bartan, İşaret Dili Eğitmeni Bülent Tekin ve Uzman Odyolog ve İşaret Dili Tercümanı Oya Tanyeri konuşmacı olarak katıldı. Konferansa, bölüm öğretim üyeleri ve öğrencilerinin yanı sıra üniversitemizin farklı fakülte ve bölümlerinden öğrenciler de yoğun ilgi gösterdi.


Kaynak / Editör: Okunma 1884

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EğitimHaberleri

Öğrenci meclisinden Tüfekçi’ye ziyaret
Huzurlu bir çalışma ortamı istiyoruz
Gençlerin bilime olan ilgisi bizleri gururlandırıyor
Delice’ye 12 Bölümlük Yüksekokul Geliyor
Bozkırın Bilgesi Kırıkkale’de Anılacak
Özel Gazi, Lösemili çocukları unutmadı
Her çocuk mükemmel yaratıldı
Okur sayısında geniş bir kitle yakaladık

Diğer Haberler

FETÖ'nün askeri yapılanmasına operasyon
Yahşihan’da su abonelerine denetim
MKE’yi geleceğe hazırlamak istiyoruz
Bu şehrin kaderini değiştirmek için çalışacağız
Kaan çapa makineleri Anılsan Tarımda
Satmaya Getirdiği 30 Silahla Yakalandı
İl Verem Kontrol Kurulu Toplandı
Harçlıklar Mehmetçiklere
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
KIRIKKALE ‘GELECEK’ GÖRMEDİ Eski Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu´nun kurduğu Gelecek Partisi h..
En Çok Okunanlar
İYİ PARTİ’DE KONGRE HEYECANI İYİ Parti kongre sürecinde sona yaklaştı. İşte İyi Parti Merkez İl&cce.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 2,17Yazılım - Web Aksiyon