Bugün - 10 Aralık 2019 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   7°°C
 
Masada ve Sahada Güçlü TürkiyeÇeşitli temaslarda bulunmak ve Kırıkkale Üniversitesinde dü..
Ortadoğu’da Güncel Gelişmeler ve Türkiye

Kırıkkale Üniversitesi Bilim ve Sanat Topluluğu tarafından “ Ortadoğu’da Güncel Gelişmeler ve Türkiye”  adlı panel düzenlendi.

Eğitim Haberi - 03 Aralık 2018 Pazartesi

(09:25)

Kırıkkale Üniversitesi Bilim ve Sanat Topluluğu tarafından “ Ortadoğu’da Güncel Gelişmeler ve Türkiye”  adlı panel düzenlendi. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu’nun yaptığı panele konuşmacı olarak Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) Başkanı Süleyman Erdem,  Başkan Yardımcıları Mesut Emre Karaköse ve Cesurhan Taş katıldı.

 

ORTADOĞU ÜLKELERİNİN DİLLERİNİ BİLEN ELEMAN YETİŞTİRMELİYİZ

Açılış konuşmasını Panelin Moderatörü Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu yaptı.  Prof. Dr. Karaismailoğlu’nun ardından konuşma yapan Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkan Yardımcısı Cesurhan Taş, Ortadoğu coğrafyası, kültürü ve Büyük Ortadoğu Projesinin tarihi gelişimi hakkında bilgi verdi. Büyük Ortadoğu Projesinde Türkiye’nin hedef ülkeler arasında olduğunu ve üzerimize düşen sorumluluklar bulunduğunu belirten Taş,” Büyük Ortadoğu Projesinde Türkiye hedef ülkelerden birisi.  Biz istesek de istemesek de bu işin içerisindeyiz. Biz bu süreçten nasıl kazançlı çıkarız bunun hesabını yapmalıyız.  Devlet olarak bunu düşünmek zorundayız. Bölgede ciddi anlamda Türkiye’ye dair algı yanlışlığı var. Birincisi bu algıyı değiştirmek için bu ülkelerin dillerini bilen eleman yetiştirmemiz lazım.  Bu sadece devlet tarafından değil sivil toplum üzerinden yapılmalı. Büyükelçilikler resmi diplomasi yapar, o ülkelerin resmi taraflarıyla ilgilenir. Ya halk? Halka dokunabilmek için halkı etkileyebilmek için derneklere, vakıflara, şirketlere ihtiyacımız var. Bu nedenle onların konuştuğu dili çok iyi bilmeye ihtiyacımız var” diye konuştu.

 

ORTADOĞU ESKİ ZAMANLARDAN BERİ MEDENİYETİN BEŞİĞİ OLMUŞTUR

Cesurhan Taş’ın ardından konuşma yapan Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkan Yardımcısı Mesut Emre Karaköse ise Ortadoğu sürecinin yeni olmadığını belirterek, “Son 25 yılda, Amerika’nın Irak’a olan harekâtıyla başlayan bir süreç değil. Eskilerden bağlarımız, köklerimiz olan bir konu. Son çeyrek asırdır Irak ve Suriye’de yaşanan olaylar sebebiyle bölgemizdeki krizi daha yakından hissediyoruz.  Orta Doğuyla ilgili terör batağı gibi ifadelerin kullanıldığını duyuyoruz, bu yanlış. Mezopotamya dediğimiz Hazar, Fırat ve Dicle nehirlerinin arasında kalan bölge tarih öncesi çağlardan itibaren keşiflerin yapıldığı, ilmin ilerlediği, insanlığın eski zamanlarından beri medeniyetin beşiği olmuştur. Bütün semavi dinlerin kutsal mekanları bu coğrafyada yer almaktadır. Dolayısıyla Ortadoğu için eski dünyanın kadim noktalarının çıkış noktası diyebiliriz. Bununla beraber dünyanın en zengin yer altı maden kaynakları ve enerji rezervlerinin bulunduğu bölge olması su götürülemez bir gerçektir” ifadesini kullandı.

 

BÖLGEYİ ÇOK İYİ BİLEN İNSANLARA İHTİYACIMIZ VAR

Panelin son konuşmasını Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) Başkanı Süleyman Erdem yaptı.  Erdem, “Ortadoğu çok önemli bir yer. Dünyanın merkezi,  medeniyetin merkezi, enerji merkezi. Dünya açısından o kadar önemli ki tek başına bırakılmıyor. Ortadoğuluların Ortadoğu’yu yönetmesi istenmiyor.  ABD, soğuk savaştan sonra bölgenin yeniden yapılandırılması, kendi menfaatlerine göre yapılandırılması, için plan projesini hazırladı. Türkiye, dünya siyasetinde çok etkili bir ülke. Dolayısıyla, bölgeyi çok iyi bilen insanlara ihtiyacımız var ki bu insanlar sayesinde doğru politikalar uygulayabilelim” diyerek bölüm öğrencilerinin üzerlerine büyük sorumluluklar düştüğünü vurguladı. Panel, konuşmacıların soruları cevaplandırmasıyla son buldu.


Kaynak / Editör: Okunma 1473

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EğitimHaberleri

49 bin öğrenci ders başı yapacak
K.Ü, 19 üniversiteyle protokol imzaladı
İstiklal Marşı’nı okuyarak cevap verdiler
Okullarda yaz tatili kısalıyor mu?
İslam Medeniyeti ve Bilim
Mesleki eğitim merkezinde lise diploması imkanı
Keskin’de yaz Kur'an kursu öğrencileri kahvaltıda buluştu
Kodlama eğitimi tamamlandı

Diğer Haberler

‘Lodosta ocağını değil, sobanı söndür’
Afrin için yürüdüler
Belediyeden aşure ikramı
Hayat Boşluk Kabul Etmez Konferansı
Hac müracaat tarihleri belli oldu
Merkeze fakülte istiyoruz
Çalışmak üretmek ve kazanmak istiyoruz
Umre kayıtları başladı
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç KIRIKKALE KİTAP FUARINI SEVDİ

10.04.2019 10:02:27

Yıllardır Kırıkkale’de sürekli okuma alışkanlığım..


Buzlanma ve dona karşı dikkatYağışlı havanın etkisinde kalan Kırıkkale’de son tahminlere göre..
En Çok Okunanlar
200 engelli evinde ziyaret edildi Dünya Engelliler Günü Kırıkkale'de, Muhabbete engel yok proj.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1907:4912:4315:0717:2818:53

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
0°°C - 7°°C
Perşembe
1°°C - 10°°C
Cumartesi
5°°C - 8°°C
Pazartesi
5°°C - 8°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,22Yazılım - Web Aksiyon