Bugün - 29 Mayıs 2020 CumaKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   27°°C
 
FARKLI NOKTALARA YEM BIRAKTITüm yurtta olduğu gibi Kırıkkale’de de arife günü ve R..
Öztürk, işçinin sorunlarını meclise taşıdı

MHP Kırıkkale Milletvekili ve MHP Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Av.

Siyaset Haberi - 02 Eylül 2018 Pazar

(10:34)

MHP Kırıkkale Milletvekili ve MHP Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Av. Halil Öztürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ilk yazılı soru önergesini Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) çalışanları hakkında verdi. 9 ayrı maddeden oluşan yazılı soru önergesi veren Öztürk, “Silah üretiminde dışa bağımlılığı azaltma konusunda önemli yeri bulunan milli fabrikalarımızın, tam anlamıyla dönüşüme tabi tutularak, çağdaş çalışma şartları ve ücretlerine kavuşmasını sağlayacak kapsamlı bir çalışma başlatılacak mıdır? diye sordu.

 

TBMM’DE İLK ÖNERGESİ, MKEK ÇALIŞANLARI İLE İLGİLİ OLDU

TBMM’deki ilk soru önergesi Kırıkkale ekonomisinde önemli bir yere sahip MKEK ile ilgili olan MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, “Gerek seçimler öncesi, gerekse seçim sonrası çok defa ziyaret ettiğimiz MKEK’na bağlı fabrikalarda çalışanlarımızın sorunları bulunmakta ve bu sorunlar bugüne kadar TBMM gündemine taşınmamıştı. Ziyaretlerim sırasında; milli savunma sanayimizin vazgeçilmez unsurları olan emektar çalışanlarımızın dile getirdiği, gerek çalışma şartları, gerekse özlük ve mali hakları konularında devam eden bu sorunları,  halen çözüm beklemektedir. Her zaman söylediğimiz gibi; derdimiz Kırıkkale ve Kırıkkaleliler olunca, hele hele işin içinde alın teri karşılığının yetersiz kalması bulununca, bu yazılı önergemizi vermemiz kaçınılmaz olmuştur.” İfadesini kullandı.

 

MKEK ÇALIŞANLARI ARTIK HAKLARINI ALMALI, DAHA MODERN ÇALIŞMA ŞARTLARINA KAVUŞMALI

Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk MKEK çalışanları ile her daim birlikte olduklarını söyleyerek, açıklamasına şöyle devam etti: “Milli Savunma Bakanımız’ın cevaplandırması isteği ile TBMM’ye sunduğumuz yazılı önergemize verilecek cevaplara göre, önümüzdeki dönemin yol haritasını da yine MKEK çalışanlarımızla birlikte şekillendireceğiz. Çünkü MKEK çalışanları ile birlikte bugüne kadar oluşturduğumuz yakınlık, birliktelik bizim açımızdan büyük bir sinerji oluşturmuştur ve paylaşımcı siyaset anlayışımızın da gereği olmuştur. Soru önergemizle; çalışanlar arasında başta ücret adaletsizliği olmak üzere, çalışma şartlarının iyileştirilmesi, bedelli askerlik yapacak çalışanlarımıza kıdem tazminatlarının ödenerek askerlik görevleri bitiminde tekrar iş başı yaptırılması, 4-C kapsamında çalışanlarımıza kadro verilmesi ve tüm çalışanlarımıza tehlike pirimi ödenmesi gibi temel sorunların çözümlenmesi amaçlanmıştır. İnanıyorum ki; başta Milli Savunma Bakanımız olmak üzere, tüm ilgili bakanlıklar önergemize olumlu bakarak, dile getirdiğimiz sorunlara çözüm sunacaklar ve bizlere MKEK çalışanlarımıza müjdeli haberler verebilmenin önünü açacaklardır.” Şeklinde konuştu. Milletvekili Öztürk, Milliyetçi Hareket Partisi’nin TBMM’de denge ve denetleme görevini sürdürürken, her zaman çalışanlarımızdan yana olan tavrını sürdüreceğini söyledi.

 

SORU ÖNERGESİNDE NELER VAR?

MHP Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk’ün Milli Savunma Bakanı’na yazılı olarak cevaplandırması isteğiyle TBMM’ye sunduğu yazılı soru önergesinde yer alan sorular. 2011 yılından bu yana Kırıkkale’de faaliyet gösteren Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na (MKEK) bağlı fabrikalara yönelik Bakanlığınızın gerçekleştirmiş olduğu ve devam eden projelerin ödenek miktarları ile gerçekleşen ödenek tutarları yıllar itibariyle nelerdir? Halen Kırıkkale’de faaliyet gösteren MKEK bağlı fabrikalarda hangi statüde kaç personel çalışmaktadır? Ülkemiz adına önemli bir sektörde üretim yapan bu fabrikalarda özveriyle çalışanlar arasındaki ücret eşitsizliğinin giderilmesi yönünde, bu dönemde hangi çalışmalar gerçekleştirilecektir? Kırıkkale’de faaliyette bulunan fabrikalarımızda çalışma şartları ve iş sağlığı ve güvenliği konusunda yeni düzenlemeler ve iyileştirmeler yapılacak mıdır? Diğer Kamu İktisadi Teşkilatlarında uygulanan fiili hizmet zammı MKEK’e bağlı fabrikaların tamamında neden uygulanmamaktadır. Halen üretim primi olarak adlandırılan ücretin tehlike primi olarak değiştirilerek uygulanması düşünülmekte midir? MKEK’na bağlı fabrikalarda çalışan ve bedelli askerlik yapmak isteyen çalışanlarımıza kıdem tazminatları ödenip, askerlik görevleri sonrasında tekrar görevlerine başlatılacak mıdır? MKEK’na bağlı fabrikalarda çalışan 4-C olarak bilinen çalışanlarımıza, hangi tarihte, ne gibi kriterlere göre kadro verilecektir? MKEK’na bağlı fabrikaların yapabileceği işler, ihale yoluyla neden dışarıda yaptırılmaktadır? Silah üretiminde dışa bağımlılığımızı azaltma konusunda önemli yerleri bulunan milli fabrikalarımızın, tam anlamıyla dönüşüme tabi tutularak, çağdaş çalışma şartları ve ücretlerine kavuşmasını sağlayacak kapsamlı bir çalışma başlatılacak mıdır?

HABER: MEHMET ERKOÇ


Kaynak / Editör: admin Okunma 899

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SiyasetHaberleri

Yıldırım anjiyo oldu
Pancar üreticilerimize sahip çıkacağız
OSB’lerin doğalgaz sorunu çözüldü
Diriliş hareketi yeniden başladı
Saygılı’ya destek toplantısı
Kırıkkale milletvekilleri yemin etti
CHP’Lİ VEKİLDEN AK PARTİLİ VEKİLE KINAMA
Kırıkkale kilit nokta oldu

Diğer Haberler

4 ayda 1257 gıda denetimi
Eğitim ve öğretimin temel aktörleri öğretmenlerdir
Kܒde mezuniyet coşkusu
UNİKOP’ta devir-teslim
Kırıkkale depreme hazır mı?
Belediyeye 13 bin litrelik hibe vidanjör
Kamu görevlileri millete hizmet etmek için var
Ramazan sokağında çocuk gösterileri
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
Saygılı’dan Bayram MesajıRamazan Bayramınızı en kalbi duygularımla tebrik ediyor; bu mübarek b..
En Çok Okunanlar
BELEDİYE PERSONELİ BAYRAMLAŞTI Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, salgın ile mücadele kapsamında şehrim.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
10°°C - 27°°C
Pazar
11°°C - 19°°C
Salı
9°°C - 23°°C
Perşembe
10°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,13Yazılım - Web Aksiyon