Bugün - 04 Temmuz 2020 CumartesiKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Kırıkkale’nin bir ihtiyacı daha gideriliyor Mevcut mezarlıkların kapasitesinin dolması nedeniyle yer arama çalış..
EŞİTSİZLİKLERE ÇÖZÜM GETİRİLMELİ

Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu, Ankara’da Genel Merkez Toplantı Salonunda toplandı.

Güncel Haberi - 31 Temmuz 2018 Salı

(10:31)

Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu, Ankara’da Genel Merkez Toplantı Salonunda toplandı. Toplantıya katılan TÜED Kırıkkale Şube Başkanı Zekeriya Aytekin, toplantıda alınan kararları sıraladı. Başkan Aytekin, “Emekli aylıklarında oluşan eşitsizliklere çözüm getirilmesi için intibakın öncelikli bir hedef olarak değerlendirilmesini talep etmekteyiz” diye konuştu.

 

İNTİBAK ÖNCELİKLİ HEDEF OLMALI

Türkiye genelinden 108 şube başkanının katılımıyla toplanan TÜED Başkanlar Kurulu, emeklileri yakından ilgilendiren konuları görüştü. Yapılan değerlendirmelerin ardından TÜED Başkanlar Kurulu alınan kararları açıkladı. Başkanlar kurulunda alınan kararları sıralayan TÜED Kırıkkale Şube Başkanı Zekeriya Aytekin “Sosyal güvenlik alanında norm ve standart birliğinin sağlanmasını, özellikle de emekli aylıklarında oluşan eşitsizliklere çözüm getirilmesi için intibakın öncelikli bir hedef olarak değerlendirilmesini talep etmektedir. Sosyal devletin güvencesinde olan emekli aylıkları, insanca yaşamaya yetecek bir seviyeye yükseltilmeli ve taban aylıklarda eşitlik sağlanmalıdır” ifadesini kullandı. 

 

EŞİTLİK SAĞLANMALI

Çözüm bekleyen taleplerini sıralayan başkan Aytekin “SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur mevzuatları, kendi içinde farklılıkları öngördüğünden emekli aylıklarının hesaplanmasında ve artırılmasında eşitlik kuralı sağlanamamıştır. Aynı çatı altında, 2000 öncesi ve sonrası dönemdeki sigortalı çalışmalara ilişkin emekli aylıklarının karma sisteme göre hesaplanması, özellikle de Ekim 2008 sonrası dönemde SSK ve Bağ-Kur’dan emekli olanların aylıklarında ciddi kayıplara yol açmıştır. Bu nedenle, 2000 öncesi dönemde uygulanan gösterge sistemine dönülmeli vekendi içinde adaleti sağlayan yeni bir emekli aylığı hesaplanma sistemi getirilmelidir. SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kuremekli aylıkları arasındaki fark, her zam artışında giderek büyümektedir. Kamu toplu sözleşmeleriyle memur emeklilerine farklı zamların uygulanması, eşitliği ve bütünlüğü bozmuştur. Emeklilerimize statü farkı (işçi, memur ve esnaf) gözetilmeksizin seyyanen zam seçeneklerini de kapsayan yeni bir artış sistemi getirilmeli ve emeklilerimize refahtan pay verilmelidir”.

 

KATKI PAYINDAN MUAF TUTULMALI

“Ek ödeme yüzdelerinin 4-5 arasında sınırlı kalması, emeklilerimizi vergi mağduru yapmıştır. Emeklilerimiz zorunla harcamalarında yüzde 8-18 arasında KDV ve ÖTV gibi dolaylı vergiler ödemektedir. Emeklilerimize yüzde 4-5 arasında uygulanan ek ödemeler, 2006 öncesi dönemdeki vergi iadesi uygulamalarının çok gerisinde kalmıştır. Bu nedenle, emeklilerimize yapılan ek ödeme yüzdeleri en az 8-9’a yükseltilmelidir. Emeklilerimiz, çalıştıkları dönemlerde yüzde 12 genel sağlık sigortası primi ödemiş ve sağlık hakkını güvence altına almıştır. Sağlık Uygulama Tebliği ile emeklilerimiz hastaneye gittiklerinde değişik adlar altında katkı payları ödemekte ve aylıklarından kesilmektedir. Özel sağlık kuruluşlarında yüzde 200’e varan ilave ücret uygulaması, emeklilerimizin ödeme gücünü aştığı gibi, devlet hastanelerinde yoğunluk yaşanmasına neden olmuştur. Geçim zorluğu yaşayan emeklilerimiz, değişik adlar altında alınan katkı paylarından muaf tutulmalıdır. Ekonomik ve Sosyal Konseyin yeniden oluşturulmasında, 12 milyon emeklilerimizi temsilen Türkiye Emekliler Derneği yer almalıdır.  Derneğimizin öncülüğünde evi olmayan emeklilerimizin uygun ödeme koşullarıyla konut sahibi olması, devlet politikasına dönüşmüştür. Şubelerimize yapılan talepler, illerdeki milli emlak ve belediyelerle paylaşılarak TOKİ Başkanlığı’na sunulmaktadır. TOKİ Başkanlığı, şubelerimizce toplanan taleplerimizi seri bir şekilde değerlendirmeli, emeklilerimiz kira ödemekten kurtarılmalıdır” dedi.


Kaynak / Editör: admin Okunma 955

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Kızılay özverili çalışmalarıyla gururumuz oldu
Keskin’de şehitler yad edildi
EŞİTSİZLİKLERE ÇÖZÜM GETİRİLMELİ
GSYH’de Kırıkkale 13 basamak yükseldi
Trafik Parkında inceleme yaptılar
Yeni Adli Yıla Yeni Adliye Sarayı
Ressam Yusuf Akgün’den Empati Semineri
Kırıkkale'de Muhtarlar Günü kutlanıyor

Diğer Haberler

PERSONEL SOYUNMA DOLABI
Kırıkkale Basın Camiasının Acı Kaybı
Kış lastiği uygulamasında valilikler süreyi birer ay artırabilecek
Keskin’de gıda denetimi yapıldı
YAŞLILARIMIZI ELE MUHTAÇ ETMEYELİM
Gazetemize bir ödül daha
Yeni kriz kapıda
Eski milletvekili Selamoğlu'nun acı günü
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
Uzmanından ‘sahte altın’ uyarısıKırıkkale Kuyumcular Derneği İkinci Başkanı Adem Karapınar, düğün..
En Çok Okunanlar
Yaz Kur’an kursları bugün başlıyor Yaz Kur’an Kurslarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Kırıkkale .. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,19Yazılım - Web Aksiyon