Bugün - 14 Aralık 2019 CumartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   13°°C
 
Bu muhalefetten alternatif olamazMilletvekili Öztürk Yılmaz Kırıkkale’de CHP’yi eleşti..
EŞİTSİZLİKLERE ÇÖZÜM GETİRİLMELİ

Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu, Ankara’da Genel Merkez Toplantı Salonunda toplandı.

Güncel Haberi - 31 Temmuz 2018 Salı

(10:31)

Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu, Ankara’da Genel Merkez Toplantı Salonunda toplandı. Toplantıya katılan TÜED Kırıkkale Şube Başkanı Zekeriya Aytekin, toplantıda alınan kararları sıraladı. Başkan Aytekin, “Emekli aylıklarında oluşan eşitsizliklere çözüm getirilmesi için intibakın öncelikli bir hedef olarak değerlendirilmesini talep etmekteyiz” diye konuştu.

 

İNTİBAK ÖNCELİKLİ HEDEF OLMALI

Türkiye genelinden 108 şube başkanının katılımıyla toplanan TÜED Başkanlar Kurulu, emeklileri yakından ilgilendiren konuları görüştü. Yapılan değerlendirmelerin ardından TÜED Başkanlar Kurulu alınan kararları açıkladı. Başkanlar kurulunda alınan kararları sıralayan TÜED Kırıkkale Şube Başkanı Zekeriya Aytekin “Sosyal güvenlik alanında norm ve standart birliğinin sağlanmasını, özellikle de emekli aylıklarında oluşan eşitsizliklere çözüm getirilmesi için intibakın öncelikli bir hedef olarak değerlendirilmesini talep etmektedir. Sosyal devletin güvencesinde olan emekli aylıkları, insanca yaşamaya yetecek bir seviyeye yükseltilmeli ve taban aylıklarda eşitlik sağlanmalıdır” ifadesini kullandı. 

 

EŞİTLİK SAĞLANMALI

Çözüm bekleyen taleplerini sıralayan başkan Aytekin “SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur mevzuatları, kendi içinde farklılıkları öngördüğünden emekli aylıklarının hesaplanmasında ve artırılmasında eşitlik kuralı sağlanamamıştır. Aynı çatı altında, 2000 öncesi ve sonrası dönemdeki sigortalı çalışmalara ilişkin emekli aylıklarının karma sisteme göre hesaplanması, özellikle de Ekim 2008 sonrası dönemde SSK ve Bağ-Kur’dan emekli olanların aylıklarında ciddi kayıplara yol açmıştır. Bu nedenle, 2000 öncesi dönemde uygulanan gösterge sistemine dönülmeli vekendi içinde adaleti sağlayan yeni bir emekli aylığı hesaplanma sistemi getirilmelidir. SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kuremekli aylıkları arasındaki fark, her zam artışında giderek büyümektedir. Kamu toplu sözleşmeleriyle memur emeklilerine farklı zamların uygulanması, eşitliği ve bütünlüğü bozmuştur. Emeklilerimize statü farkı (işçi, memur ve esnaf) gözetilmeksizin seyyanen zam seçeneklerini de kapsayan yeni bir artış sistemi getirilmeli ve emeklilerimize refahtan pay verilmelidir”.

 

KATKI PAYINDAN MUAF TUTULMALI

“Ek ödeme yüzdelerinin 4-5 arasında sınırlı kalması, emeklilerimizi vergi mağduru yapmıştır. Emeklilerimiz zorunla harcamalarında yüzde 8-18 arasında KDV ve ÖTV gibi dolaylı vergiler ödemektedir. Emeklilerimize yüzde 4-5 arasında uygulanan ek ödemeler, 2006 öncesi dönemdeki vergi iadesi uygulamalarının çok gerisinde kalmıştır. Bu nedenle, emeklilerimize yapılan ek ödeme yüzdeleri en az 8-9’a yükseltilmelidir. Emeklilerimiz, çalıştıkları dönemlerde yüzde 12 genel sağlık sigortası primi ödemiş ve sağlık hakkını güvence altına almıştır. Sağlık Uygulama Tebliği ile emeklilerimiz hastaneye gittiklerinde değişik adlar altında katkı payları ödemekte ve aylıklarından kesilmektedir. Özel sağlık kuruluşlarında yüzde 200’e varan ilave ücret uygulaması, emeklilerimizin ödeme gücünü aştığı gibi, devlet hastanelerinde yoğunluk yaşanmasına neden olmuştur. Geçim zorluğu yaşayan emeklilerimiz, değişik adlar altında alınan katkı paylarından muaf tutulmalıdır. Ekonomik ve Sosyal Konseyin yeniden oluşturulmasında, 12 milyon emeklilerimizi temsilen Türkiye Emekliler Derneği yer almalıdır.  Derneğimizin öncülüğünde evi olmayan emeklilerimizin uygun ödeme koşullarıyla konut sahibi olması, devlet politikasına dönüşmüştür. Şubelerimize yapılan talepler, illerdeki milli emlak ve belediyelerle paylaşılarak TOKİ Başkanlığı’na sunulmaktadır. TOKİ Başkanlığı, şubelerimizce toplanan taleplerimizi seri bir şekilde değerlendirmeli, emeklilerimiz kira ödemekten kurtarılmalıdır” dedi.


Kaynak / Editör: admin Okunma 596

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Keskinliler Derneği artık kendi binasında
Şehitliğin bakımı hükümlüler tarafından yapıldı
DÜĞÜNDE POLİS VAR
MKEK'e bedelsiz parça yapma başvurusu
Çeşnigir kanyonunda gezinti teknesi suya indi
Emeklilere 927 Konutluk TOKİ
Sekmanı Kaybettik
Kırıkkale'de 29 bin 186 m2'lik yapıya izin

Diğer Haberler

Kazmaca Köyünde Gençlik Merkezi Coşkusu
Kırıkkale Star TV ekranlarında
KESKİN 2 HAZİRAN’DA SANDIĞA GİDECEK
Köprülü kavşaklar eskisini aratıyor
Karpuzun fiyatı iyiden iyiye düştü
BALIŞEYH BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN
Peygamberimiz ve Aile
Şehit Mustafa Nohut Dualarla Anıldı
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç KIRIKKALE KİTAP FUARINI SEVDİ

10.04.2019 10:02:27

Yıllardır Kırıkkale’de sürekli okuma alışkanlığım..


Nüfusta asılsız haber yoğunluğuTürkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Kırıkkale’de..
En Çok Okunanlar
Yüksel, İsrail’de göğsümüzü kabarttı İsrail’de yapılan Yıldızlar ve U15 Avrupa Halter Şampiyonasına katıla.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2207:5212:4515:0817:2918:53

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
7°°C - 13°°C
Pazartesi
5°°C - 11°°C
Çarşamba
3°°C - 11°°C
Cuma
1°°C - 10°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,09Yazılım - Web Aksiyon