Bugün - 16 Ağustos 2018 PerşembeKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   31°°C
 
KARA YOLU İŞLERİ YAPTIRILACAKTIRKARA YOLU İŞLERİ YAPTIRILACAKTIR KIRIKKALE İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKR..
GENEL TEMİZLİK MALZEMESİ ALIMI İŞİKIRIKKALE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE BAĞLI YÜKSEK İHTİS..
Süne mücadelesinde işbirliği şart

Kırıkkale’de hububat zararlılarına karşı mücadele çalışmaları devam ederken Kırıkkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sırrı Yılmaz çiftçilere çağrıda bulunarak süne zararlısına yönelik çalışmada işbirliği önerisinde bulundu.

Ekonomi Haberi - 08 Haziran 2018 Cuma

(12:19)

Kırıkkale’de hububat zararlılarına karşı mücadele çalışmaları devam ederken Kırıkkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sırrı Yılmaz çiftçilere çağrıda bulunarak süne zararlısına yönelik çalışmada işbirliği önerisinde bulundu. Yılmaz “Bu yıl ilimizden yemlik buğday çıkmasın, emeğimiz zayii olmasın” diyerek, bütün çiftçileri süne ile mücadeleye destek olmaya davet etti.

 

MÜCADELEDE SEFERBERLİK YILI

Hububat zararlılarının başında gelen süne ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Çalışmaları yerinde takip eden Kırıkkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sırrı Yılmaz “Ülkemizde hububatın en büyük düşmanı konumundadır. Her yıl binlerce dekar alanda, verim düşüklüğüne ve buğday kalitesinde düşüşe sebep olmaktadır. Çiftçimizin alın terini, emeğini ve geleceğini çalmaktadır. Müdürlüğümüz her yıl olduğu gibi bu yıl da süne zararlısı ile mücadele programı kapsamında saha çalışmalarını yapmış, mücadele alanlarını tespit etmiş ve parazitoidler ( süne düşmanı böcekler )  vasıtası ile mücadele etmeye başlamıştır. Ancak, buğdayın kalitesini ve verimini düşürerek mahsulün ancak yemlik buğday olabilmesine sebep olan, bu zararlı ile mücadele ancak ilimiz genelinde topyekûn bir mücadele ile tam anlamını bulabilir. Tüm çiftçi kardeşlerime sesleniyorum; Süne zararlısı bir afettir, emeğinizi süneye sömürtmeyin, gelin elbirliği ile mücadele edelim” diye konuştu. Bu yılı Kırıkkale’de süne ile mücadele de seferberlik yılı olarak değerlendirdiklerini de dile getiren Yılmaz, tüm çiftçilerimizi duyarlı olmaya ve gereken mücadeleye destek olmaya davet etti. Sözlerine “ Bu yıl ilimizden yemlik buğday çıkmasın, emeğimiz zayii olmasın” diyerek devam eden Yılmaz, bütün çiftçilerimizi süne ile mücadeleye destek olmaya davet etti.

 

80 ADET YUMURTA BIRAKABİLİYOR

Süne zararının oluşumu hakkında da bilgi veren Yılmaz, Süne zararlısının kış aylarını yüksek noktalardaki kışlaklarında geçirdiğini, Nisan-Mayıs aylarında ısınan havalar ile hububat ekili alanlara göç ettiklerini belirtti. Bu dönemde tahıl saplarının özsuyunu içmek suretiyle zarar vermeye başlayan sünenin ilerleyen dönemlerde yumurtlayarak çoğaldığını, bir dişi sünenin yaklaşık 80 adet kadar yumurta bırakabileceğini dile getirdi.  Ayrıca bu yumurtalardan çıkan süne zararlılarının gelişimlerini tamamladıktan sonra olgun başaklardan özsuyu emerek en büyük zararı verdiklerini, olgunlaşma evresindeki başakta protein miktarı düşüşüne ve ağırlık kaybına sebep olduğunu söyledi. Bu konu ile ilgili Toprak Mahsulleri Ofisi ile ortak görüşmeler yapıldığını da belirten Yılmaz; mücadele kapsamında sahada yapılan çalışmalara bizzat katılarak konuyu yakından takip ettiğini söyledi. İl Müdürü Sırrı Yılmaz son olarak, 2018 yılında süne ile mücadele amacı ile ilimizde 30.000 adet parazitoidin doğaya salınımını da yaptıklarını belirterek çiftçimizin de mücadeleye desteğini beklediklerini vurguladı.


Okunma 447

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EkonomiHaberleri

Menşei belli olmayan ürünler kullanmayın
Genç kadın çiftçilere girişimcilik eğitimi
Kırıkkale karşılıksız çekte ilk üçte
Pastacılara raf ömrü uyarısı!
Bilgi neredeyse çiftçimiz orada
TSK "Boran"la vuracak
Kırıkkale’de hububat hasadı başladı
Fabrika blokları yükselmeye başlayacak

Diğer Haberler

Softbolcular namağlup lider
Birdal Güven Tazeledi
Kod adı: "Nesibe"
Arsız hırsızlar yakalandı
10 Kasım yüzme müsabakaları yapıldı
Avcılar umduğunu bulamadı
Yahşihan modern pazar yerine kavuştu
Yeni nesil kitap okumayı seviyor
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Dikkat! Düğünde Polis var

09.07.2018 09:55:50

Türkiye’de silahın merkezi olan, kimileri tarafın..
BİNA İNŞAATI YAPTIRILACAKTIRBİNA İNŞAATI YAPTIRILACAKTIR KIRIKKALE İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETER..
En Çok Okunanlar
Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. CHP'de sürpriz isimler 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Kızık kazada hayatını kaybetti Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale ..
Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,14Yazılım - Web Aksiyon