Bugün - 16 Ağustos 2018 PerşembeKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   31°°C
 
KARA YOLU İŞLERİ YAPTIRILACAKTIRKARA YOLU İŞLERİ YAPTIRILACAKTIR KIRIKKALE İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKR..
GENEL TEMİZLİK MALZEMESİ ALIMI İŞİKIRIKKALE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE BAĞLI YÜKSEK İHTİS..
Kazalara ve kayıplara rağmen ihtisaslaşma yapılmıyor

Kazalara ve kayıplara rağmen ihtisaslaşma yapılmıyor

 

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği İl Temsilcisi Oktay Kırlangıç,  Trafik Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, yılda 7 bin 300 ölü, 300 bin yaralı, 21 bin yeni engellinin ortaya çıktığı Türkiye’de hiçbir ihtisaslaşmanın yapılmadığını bildirdi.

Güncel Haberi - 10 Mayıs 2018 Perşembe

(17:07)

Kazalara ve kayıplara rağmen ihtisaslaşma yapılmıyor

 

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği İl Temsilcisi Oktay Kırlangıç,  Trafik Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, yılda 7 bin 300 ölü, 300 bin yaralı, 21 bin yeni engellinin ortaya çıktığı Türkiye’de hiçbir ihtisaslaşmanın yapılmadığını bildirdi. 

 

Trafik, çağımızın en önemli sorunudur

Trafikte meydana gelen kazaların; dikkatsizlikten, kendine fazla güvenmekten ve kurallara uyulmamasından ileri geldiğini ifade eden İl Temsilcisi Kırlangıç, “Her gün gazetelerde okuduğumuz; radyoda dinlediğimiz, televizyonda izlediğimiz trafik kazaları; dikkatsizlikten, kendine fazla güvenmekten ve trafik kurallarına uymamaktan meydana gelir. İnsan yaşamı bakımından trafik, çağımızın en önemli sorunudur. Büyük kentlerde günün her saatinde taşıtlarla karşılaşırız. Trafik kazalarında yaralanan ve ölenlerin çoğu 5 – 14 yaş arasındaki çocuklardır.”dedi.

 

Hayata geçirilmesi gereken uygulamalar

Kazaların önlenmesi için hayata geçirilmesi gereken uygulamalardan bahseden Kırlangıç, “Trafik eğitimi 18 yaşından sonra değil de, anaokulundan başlatılmalıdır. MEB Sürücü kurslarında sınava yönelik değil, bilgiye göre sınav yapmalı. Buna bağlı geçerli puan da 80’ e çıkartılmalıdır. Emniyet Genel Müdürlüğü tüm devlet yollarında kameralı sistemle kontrol ve denetleme yapmalıdır. 26 bin Fahri Trafik Müfettişi’ nin yetki ve sorumluluklarının yeniden revize edilmesi ve çalışmalarının teşviki gerekmektedir. Bu alanda ulusal anlamda kurulan STK’ ları mutlaka teşvik edilmeli ve ortak projelere dâhil edilerek onların hayatta kalması ve daha bilgili olması sağlanmalıdır. Şehirlerarası otobüs firmaları tüm yolcularına emniyet kemeri taktırmalıdır. Trafik zabıtası gece ve gündüz bunları mutlaka denetlemelidir. Karayolu Trafik Kanunu 16 kuruluşun egemenliğinden kurtulmalıdır. Kanunun esas sahibi İçişleri ve Ulaştırma Bakanlığı olmalıdır. EGM içinde yer alan Trafik Hizmetleri Başkanlığı “Trafik ve Yol Güvenliği Genel Müdürlüğü’ ne’’ dönüşmelidir. Kadınların araç kullanmaları teşvik edilerek sosyal hayata aktif katılımı sağlanmalı ve kadın sürücülere yapılan tacizler için verilen cezalar iki kat artırılmalıdır. Kırmızı ışıktan geçen, hız yapan, direksiyonda telefonla konuşan - mesajlaşan ve alkollü araç kullananlara verilen cezalar daha çok artırılmalıdır.”

 

Kurallara uyalım, uymayanları uyaralım

Yayalar için bazı trafik kuralları hakkında da hatırlatmalarda bulunan Kırlangıç, “Cadde ve sokaklarda her zaman yaya kaldırımında yürümeliyiz. Karşı kaldırıma ancak yaya geçitlerinden geçmeliyiz. Kaldırımdan inerken, karşıdan karşıya geçerken önce sola, sonra sağa yine sola bakıp öyle geçmeliyiz. Yaya kaldırımı olmayan yerlerde de yolun solundan yürümeliyiz. Trafik polislerinin işaretlerine uymalıyız. Trafik polisinin olmadığı yerlerde trafik işaretlerine dikkat etmeliyiz. Trafik lambası kırmızı yanarken kesin olarak karşıya geçmemeliyiz. Karşıdan karşıya geçerken zikzaklar çizmemeliyiz. Duran bir taşıtın hemen önünden ve arkasından geçmemeliyiz. Taşıt araçlarından inerken taşıtın tam olarak durmasını beklemeliyiz. İner inmez de hemen karşıya geçmemeliyiz. Taşıt araçlarına binerken sıramızı beklemeliyiz. Taşıtlara hiçbir nedenle asılmamalıyız. Yolda top oynamamalı ve gruplar oluşturup geçişe engel olmamalıyız.”


Okunma 655

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Bağımlılıkla mücadele eğitimi
K.ܒde Çeviri ve Kültür Paneli
Denizhan Vural'dan Açıklama
Belediyeden farkındalık yaratan çalışma
Üniversite Öğrencilerinden Trump'a Tepki
Yenimahalle TOKİ başvuruları başladı
Sorunlar Halk Günü’nde çözüm buluyor
Baba Gençay son yolculuğuna uğurlandı

Diğer Haberler

Konut fiyatları uçuşa geçti
AHİKA’dan 13 Milyonluk Destek
Mahkeme FETÖ sanıklarına ceza yağdırdı
Bacadan yangın çıktı
Kırıkkale Evlerinde yöresel ürünler
Vatandaşın hizmetkarı olmaya adayım
KYK’dan Mehmetçiğe eş zamanlı destek
Düğün Hazırlığı Yapan Kızın Kaçırılma Davası
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Dikkat! Düğünde Polis var

09.07.2018 09:55:50

Türkiye’de silahın merkezi olan, kimileri tarafın..
BİNA İNŞAATI YAPTIRILACAKTIRBİNA İNŞAATI YAPTIRILACAKTIR KIRIKKALE İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETER..
En Çok Okunanlar
Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. CHP'de sürpriz isimler 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Kızık kazada hayatını kaybetti Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale ..
Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,14Yazılım - Web Aksiyon