Bugün - 25 Mayıs 2018 CumaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   27°°C
 
İşte Ak Parti'nin sıralaması AK Parti 24 Haziran seçimi milletvekili listesi belli oldu. Cumhurba..
Kazalara ve kayıplara rağmen ihtisaslaşma yapılmıyor

Kazalara ve kayıplara rağmen ihtisaslaşma yapılmıyor

 

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği İl Temsilcisi Oktay Kırlangıç,  Trafik Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, yılda 7 bin 300 ölü, 300 bin yaralı, 21 bin yeni engellinin ortaya çıktığı Türkiye’de hiçbir ihtisaslaşmanın yapılmadığını bildirdi.

Güncel Haberi - 10 Mayıs 2018 Perşembe

(17:07)

Kazalara ve kayıplara rağmen ihtisaslaşma yapılmıyor

 

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği İl Temsilcisi Oktay Kırlangıç,  Trafik Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, yılda 7 bin 300 ölü, 300 bin yaralı, 21 bin yeni engellinin ortaya çıktığı Türkiye’de hiçbir ihtisaslaşmanın yapılmadığını bildirdi. 

 

Trafik, çağımızın en önemli sorunudur

Trafikte meydana gelen kazaların; dikkatsizlikten, kendine fazla güvenmekten ve kurallara uyulmamasından ileri geldiğini ifade eden İl Temsilcisi Kırlangıç, “Her gün gazetelerde okuduğumuz; radyoda dinlediğimiz, televizyonda izlediğimiz trafik kazaları; dikkatsizlikten, kendine fazla güvenmekten ve trafik kurallarına uymamaktan meydana gelir. İnsan yaşamı bakımından trafik, çağımızın en önemli sorunudur. Büyük kentlerde günün her saatinde taşıtlarla karşılaşırız. Trafik kazalarında yaralanan ve ölenlerin çoğu 5 – 14 yaş arasındaki çocuklardır.”dedi.

 

Hayata geçirilmesi gereken uygulamalar

Kazaların önlenmesi için hayata geçirilmesi gereken uygulamalardan bahseden Kırlangıç, “Trafik eğitimi 18 yaşından sonra değil de, anaokulundan başlatılmalıdır. MEB Sürücü kurslarında sınava yönelik değil, bilgiye göre sınav yapmalı. Buna bağlı geçerli puan da 80’ e çıkartılmalıdır. Emniyet Genel Müdürlüğü tüm devlet yollarında kameralı sistemle kontrol ve denetleme yapmalıdır. 26 bin Fahri Trafik Müfettişi’ nin yetki ve sorumluluklarının yeniden revize edilmesi ve çalışmalarının teşviki gerekmektedir. Bu alanda ulusal anlamda kurulan STK’ ları mutlaka teşvik edilmeli ve ortak projelere dâhil edilerek onların hayatta kalması ve daha bilgili olması sağlanmalıdır. Şehirlerarası otobüs firmaları tüm yolcularına emniyet kemeri taktırmalıdır. Trafik zabıtası gece ve gündüz bunları mutlaka denetlemelidir. Karayolu Trafik Kanunu 16 kuruluşun egemenliğinden kurtulmalıdır. Kanunun esas sahibi İçişleri ve Ulaştırma Bakanlığı olmalıdır. EGM içinde yer alan Trafik Hizmetleri Başkanlığı “Trafik ve Yol Güvenliği Genel Müdürlüğü’ ne’’ dönüşmelidir. Kadınların araç kullanmaları teşvik edilerek sosyal hayata aktif katılımı sağlanmalı ve kadın sürücülere yapılan tacizler için verilen cezalar iki kat artırılmalıdır. Kırmızı ışıktan geçen, hız yapan, direksiyonda telefonla konuşan - mesajlaşan ve alkollü araç kullananlara verilen cezalar daha çok artırılmalıdır.”

 

Kurallara uyalım, uymayanları uyaralım

Yayalar için bazı trafik kuralları hakkında da hatırlatmalarda bulunan Kırlangıç, “Cadde ve sokaklarda her zaman yaya kaldırımında yürümeliyiz. Karşı kaldırıma ancak yaya geçitlerinden geçmeliyiz. Kaldırımdan inerken, karşıdan karşıya geçerken önce sola, sonra sağa yine sola bakıp öyle geçmeliyiz. Yaya kaldırımı olmayan yerlerde de yolun solundan yürümeliyiz. Trafik polislerinin işaretlerine uymalıyız. Trafik polisinin olmadığı yerlerde trafik işaretlerine dikkat etmeliyiz. Trafik lambası kırmızı yanarken kesin olarak karşıya geçmemeliyiz. Karşıdan karşıya geçerken zikzaklar çizmemeliyiz. Duran bir taşıtın hemen önünden ve arkasından geçmemeliyiz. Taşıt araçlarından inerken taşıtın tam olarak durmasını beklemeliyiz. İner inmez de hemen karşıya geçmemeliyiz. Taşıt araçlarına binerken sıramızı beklemeliyiz. Taşıtlara hiçbir nedenle asılmamalıyız. Yolda top oynamamalı ve gruplar oluşturup geçişe engel olmamalıyız.”


Kaynak / Editör: Mehmet Ali Soyer Okunma 123

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Kaymakam Köroğlu, pazar esnafını ziyaret etti
Belediye araç filosunu genişletiyor
Bayrak için ezan için hep birlikte olmalıyız
Yaşam’dan güzel bir haber
Taşeron işçilerin kadro mülakatı tamamlandı
Milli akademisyenlerden Zeytin Dalı'na destek
MÜSİAD üyeleri dost meclisinde
Dağdelen'den hastane ziyareti

Diğer Haberler

Mahkemeden beraat kararı
Sporcularımızdan büyük başarı
Sinop Milletvekili Maviş'ten ziyaret
Öğrencilerden Mehmetçik yararına kermes
Kilometre yapmasın diye araçlarını çekiciyle taşıyor
Baba Dedelioğlu son yolculuğuna uğurlandı
Milli sporculardan ziyaret
Yahşihan modern pazar yerine kavuştu
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç SEÇİM ÇANTADA KEKLİK DEĞİL

25.04.2018 13:27:28

Erken seçim olacak mı? Olmayacak mı? Ne zaman olacak?..


Minik öğrencilerin okuma bayramı Hasan Ali Yücel İlkokulu 1-D sınıfı öğrencileri için 'okum..
En Çok Okunanlar
Emaneti teslim etmekten kaçınmayacağız Herkesin kendi faaliyet gösterdiği alanda çalışarak; bu &u.. 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. Kızık kazada hayatını kaybetti Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale ..
Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,22Yazılım - Web Aksiyon