Bugün - 17 Ekim 2018 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   27°°C
 
5 BİN EL 5 BİN FİDANKırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğü çocuklara ağa&c..
MİHRAPLARIN YENİ SULTANLARI Geylani Erkek Hafızlık Kur’an Kursu’nda hafızlık eğitimini tama..
Kazalara ve kayıplara rağmen ihtisaslaşma yapılmıyor

Kazalara ve kayıplara rağmen ihtisaslaşma yapılmıyor

 

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği İl Temsilcisi Oktay Kırlangıç,  Trafik Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, yılda 7 bin 300 ölü, 300 bin yaralı, 21 bin yeni engellinin ortaya çıktığı Türkiye’de hiçbir ihtisaslaşmanın yapılmadığını bildirdi.

Güncel Haberi - 10 Mayıs 2018 Perşembe

(17:07)

Kazalara ve kayıplara rağmen ihtisaslaşma yapılmıyor

 

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği İl Temsilcisi Oktay Kırlangıç,  Trafik Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, yılda 7 bin 300 ölü, 300 bin yaralı, 21 bin yeni engellinin ortaya çıktığı Türkiye’de hiçbir ihtisaslaşmanın yapılmadığını bildirdi. 

 

Trafik, çağımızın en önemli sorunudur

Trafikte meydana gelen kazaların; dikkatsizlikten, kendine fazla güvenmekten ve kurallara uyulmamasından ileri geldiğini ifade eden İl Temsilcisi Kırlangıç, “Her gün gazetelerde okuduğumuz; radyoda dinlediğimiz, televizyonda izlediğimiz trafik kazaları; dikkatsizlikten, kendine fazla güvenmekten ve trafik kurallarına uymamaktan meydana gelir. İnsan yaşamı bakımından trafik, çağımızın en önemli sorunudur. Büyük kentlerde günün her saatinde taşıtlarla karşılaşırız. Trafik kazalarında yaralanan ve ölenlerin çoğu 5 – 14 yaş arasındaki çocuklardır.”dedi.

 

Hayata geçirilmesi gereken uygulamalar

Kazaların önlenmesi için hayata geçirilmesi gereken uygulamalardan bahseden Kırlangıç, “Trafik eğitimi 18 yaşından sonra değil de, anaokulundan başlatılmalıdır. MEB Sürücü kurslarında sınava yönelik değil, bilgiye göre sınav yapmalı. Buna bağlı geçerli puan da 80’ e çıkartılmalıdır. Emniyet Genel Müdürlüğü tüm devlet yollarında kameralı sistemle kontrol ve denetleme yapmalıdır. 26 bin Fahri Trafik Müfettişi’ nin yetki ve sorumluluklarının yeniden revize edilmesi ve çalışmalarının teşviki gerekmektedir. Bu alanda ulusal anlamda kurulan STK’ ları mutlaka teşvik edilmeli ve ortak projelere dâhil edilerek onların hayatta kalması ve daha bilgili olması sağlanmalıdır. Şehirlerarası otobüs firmaları tüm yolcularına emniyet kemeri taktırmalıdır. Trafik zabıtası gece ve gündüz bunları mutlaka denetlemelidir. Karayolu Trafik Kanunu 16 kuruluşun egemenliğinden kurtulmalıdır. Kanunun esas sahibi İçişleri ve Ulaştırma Bakanlığı olmalıdır. EGM içinde yer alan Trafik Hizmetleri Başkanlığı “Trafik ve Yol Güvenliği Genel Müdürlüğü’ ne’’ dönüşmelidir. Kadınların araç kullanmaları teşvik edilerek sosyal hayata aktif katılımı sağlanmalı ve kadın sürücülere yapılan tacizler için verilen cezalar iki kat artırılmalıdır. Kırmızı ışıktan geçen, hız yapan, direksiyonda telefonla konuşan - mesajlaşan ve alkollü araç kullananlara verilen cezalar daha çok artırılmalıdır.”

 

Kurallara uyalım, uymayanları uyaralım

Yayalar için bazı trafik kuralları hakkında da hatırlatmalarda bulunan Kırlangıç, “Cadde ve sokaklarda her zaman yaya kaldırımında yürümeliyiz. Karşı kaldırıma ancak yaya geçitlerinden geçmeliyiz. Kaldırımdan inerken, karşıdan karşıya geçerken önce sola, sonra sağa yine sola bakıp öyle geçmeliyiz. Yaya kaldırımı olmayan yerlerde de yolun solundan yürümeliyiz. Trafik polislerinin işaretlerine uymalıyız. Trafik polisinin olmadığı yerlerde trafik işaretlerine dikkat etmeliyiz. Trafik lambası kırmızı yanarken kesin olarak karşıya geçmemeliyiz. Karşıdan karşıya geçerken zikzaklar çizmemeliyiz. Duran bir taşıtın hemen önünden ve arkasından geçmemeliyiz. Taşıt araçlarından inerken taşıtın tam olarak durmasını beklemeliyiz. İner inmez de hemen karşıya geçmemeliyiz. Taşıt araçlarına binerken sıramızı beklemeliyiz. Taşıtlara hiçbir nedenle asılmamalıyız. Yolda top oynamamalı ve gruplar oluşturup geçişe engel olmamalıyız.”


Okunma 709

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Tüm insanlık alemine mutluluk ve huzur getirsin
AY Park Restoran hizmette
Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Paneli
KYK öğrencileri İsrail’i protesto etti
Kırıkkale’de 10 bin göçmen ikamet ediyor
Hedefleri büyük bir ülkeyiz
Valilikte Halk Günü
Sağlık için su için

Diğer Haberler

Ak Parti’de temayül heyecanı
Türkiye'de sessiz bir devrim yapılıyor
HIV enfeksiyonu herkesi tehdit ediyor
MKE Genel Müdürlüğü Kırıkkale’ye gelmelidir
Kırıkkale Üniversitesi kalitesini tescilledi
Bylock operasyonunda 12 kişi gözaltına alındı
Vatandaşların talepleri alındı
Final okulları kütüphane hediye etti
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç GÜDÜMLÜ FÜZE PKK’NIN ELİNE NASIL GEÇTİ?

12.10.2018 10:44:36

Kırıkkale olarak bir vatan evladını daha toprağa vermenin h&..


BAŞKAN SAYGILI ‘ADAYIM’Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ile başkanlıkta geride kalan 4 bu..
En Çok Okunanlar
Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. CHP'de sürpriz isimler 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Kızık kazada hayatını kaybetti Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale ..
Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,13Yazılım - Web Aksiyon