Bugün - 20 Mart 2019 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   19°°C
 
Cinayet zanlısı arkadaşı çıktı Keskin ilçesinde arkadaşını av tüfeğiyle vurarak öldü..
Akaryakıt treni raydan çıktı Ankara Sincan'da Kırıkkale istikametinde seyrederken raydan çıkarak ..
Düşüncesel engel topluma zarar verir

Engelliler haftası kapsamında açıklamalarda bulunan Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Recep Akdoğan “Engelliler Haftası kapsamında tekrar belirtmek isteriz ki herkesin bu konuda sorumluluk üstlenmesi gerekir.

Sağlık Haberi - 10 Mayıs 2018 Perşembe

(10:34)

Engelliler haftası kapsamında açıklamalarda bulunan Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Recep Akdoğan “Engelliler Haftası kapsamında tekrar belirtmek isteriz ki herkesin bu konuda sorumluluk üstlenmesi gerekir. Unutmayın her birey bir engelli adayıdır. Bedensel engel bireye, düşüncesel engel topluma zarar verir” diye konuştu.

 

ENGELLİLERİN EĞİTİMİ

Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında farkındalık oluşturmak amacıyla kutlanan engelliler haftası kapsamında açıklamalarda bulunan Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Recep Akdoğan  “Doğumdan kaynaklı ya da kalıtımsal bir hastalık nedeniyle veya bir kaza sonucu be­densel veya ruhsal bozukluğu olan ya da bedeninden bir parça kaybederek bir işlevi yerine getiremeyen insanlara engelli denir. Herkesin başına gelebilecek olan bu tür bir durum karşısında duyarlı olma­k gerekir. Engelli insanlara acımak yerine, onları hayata bağlayacak davranışlarda bulunup yaşamlarını kolaylaştırarak onların mutlu olmala­rını sağlamalıyız. Onların normal bireyler gibi hayatlarına devam etmeleri, eğitim, sağlık, ulaşım, beslenme ve barınma ihtiyaçlarını mümkün olduğunca kendilerine sağlandırılmalıdır. Engellilerin vatandaşlarımızın çeşitli sorunları vardır. Bunlar; Engelli olmanın sebepleri ile çevresel sorunlar, Engellilerin eğitimi, Diğer insanların engellilerle ilgili eğitimi, seklinde sıralanabilir. İlgili kurumların verilerine göre ülkemizde çeşitli engellere sahip dört milyonu aşkın vatandaşımız bulunmaktadır. Bu sayının yaklaşık bir milyon beş yüz binini çocuklar oluşturmaktadır. Devletimiz, engelli çocukların eğitimi için okullar açmıştır. Görme işitme ve ortopedik engelliler için özel okullar açılmıştır. Zihinsel ve ruhsal engelliler ise belirli okulların bünyesinde açılmış olan özel sınıflarda eğitim ve öğretim gör­mektedirler. Ayrıca bir çok şehrimizde rehabilitasyon merkezleri de açılmıştır”.

 

DİĞER İNSANLARIN ENGELLİLERLE İLGİLİ EĞİTİMİ

“Engelli vatandaşlarımız da tıpkı diğer vatandaşlarımız gibi yaşamlarını sürdürebilmek için toplumda bir yer edinmeleri gerekir. Onlar da engel durumuna ve oranına göre kendilerine uygun bir iş bulmak, çalışmak, evlenmek, çocuk sahibi olmak durumundadırlar.  Ancak onların hayata tutunmaları, toplumun bir parçası olmaları için diğer insanların onların önlerine çıkarttıkları engelleri de aşmaları gerekmektedir. Bu konuda insanlar eğitilmelidir. Çocukları okullarında eğitilmeli, çarşı pazar esnafı müteahhitler, mimarlar, mühendisler, belediye ve valilik çalışanları eğitilmelidir. Engelli vatandaşlarımızın günlük yaşamlarını kolaylaştırıcı ça­lışmalar yapılmalıdır. Toplu taşıma araçları, engelli va­tandaşlarımızın kolayca binip inebileceği biçimde düzenlenmeli­dir. Caddede, parkta veya iş yerindeki tuvaletler, engelli vatandaşlarımızın kullanabileceği biçimde yapılmalıdır. Yol ve kaldırımlar engellilere uygun yapılmalı ve bu alanlar diğer insanlar tarafından işgal edilmemelidir. Kamu ve özel sektörde çalışan engelli personelin iş yerlerine ulaşımlarının servisler tarafından kolaylaştırılmalıdır” dedi.


Okunma 1919

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SağlıkHaberleri

Kanser; uzun süreli mücadele gerektirir
Dr. Ömer Dedebali Afrin’e gitti
Öğrencilere beslenme tavsiyesi
112 ekipleri canla başla çalışıyor
Yüksek İhtisas’ta ebe ve hemşirelere kutlama
Çok fazla tuz tüketiyoruz
Kırıkkale’de farkındalık yürüyüşü
Organlarınız hayat olsun

Diğer Haberler

Dağdelen yaşlıları unutmadı
MKE HURDA İŞLETMESİ MÜDÜRLÜĞÜ KIRIKKALE HURDA MÜDÜRLÜĞÜ TEMİZLİK HİZMETİ
10 Bin TL'lik Hurda İndirimi
Önemli hizmetler yapıyoruz
Sağlık-Sen’den Akça’ya hayırlı olsun ziyareti
Kavaktan sofraya istiridye mantarı
OSB’lerin doğalgaz sorunu çözüldü
Kırıkkaleli yazarlar imza gününde buluştu
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç MHP adayı Yarar’ın 40 projesi

05.02.2019 12:14:20

Evet, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel yönet..

Mehmet Ali Soyer

Mehmet_Ali_Soyer Hoşçakal gazetecilerin kralı

25.12.2018 22:04:50

Nereden başlayacağımı bilmiyorum. Ölüm o kadar soğ..


Kadri Keskin’i kaybettik…Kalbine yenik düşen emektar gazeteci Kadri Keskin, 71 yaşında hayata g..
En Çok Okunanlar
    Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. CHP'de sürpriz isimler 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan ..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:2006:4513:0116:2219:0520:23

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
2°°C - 19°°C
Perşembe
5°°C - 20°°C
Cumartesi
5°°C - 17°°C
Pazartesi
4°°C - 16°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,06Yazılım - Web Aksiyon