Bugün - 20 Temmuz 2018 CumaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   31°°C
 
Delice'den marka tuz çıkardı Tuz sektörüne yeni bir marka girdi; Mayi Tuz! Üretim tesisle..
Unutmayacağız ve unutturmayacağız15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle bir mesaj yayı..
Düşüncesel engel topluma zarar verir

Engelliler haftası kapsamında açıklamalarda bulunan Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Recep Akdoğan “Engelliler Haftası kapsamında tekrar belirtmek isteriz ki herkesin bu konuda sorumluluk üstlenmesi gerekir.

Sağlık Haberi - 10 Mayıs 2018 Perşembe

(10:34)

Engelliler haftası kapsamında açıklamalarda bulunan Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Recep Akdoğan “Engelliler Haftası kapsamında tekrar belirtmek isteriz ki herkesin bu konuda sorumluluk üstlenmesi gerekir. Unutmayın her birey bir engelli adayıdır. Bedensel engel bireye, düşüncesel engel topluma zarar verir” diye konuştu.

 

ENGELLİLERİN EĞİTİMİ

Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında farkındalık oluşturmak amacıyla kutlanan engelliler haftası kapsamında açıklamalarda bulunan Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Recep Akdoğan  “Doğumdan kaynaklı ya da kalıtımsal bir hastalık nedeniyle veya bir kaza sonucu be­densel veya ruhsal bozukluğu olan ya da bedeninden bir parça kaybederek bir işlevi yerine getiremeyen insanlara engelli denir. Herkesin başına gelebilecek olan bu tür bir durum karşısında duyarlı olma­k gerekir. Engelli insanlara acımak yerine, onları hayata bağlayacak davranışlarda bulunup yaşamlarını kolaylaştırarak onların mutlu olmala­rını sağlamalıyız. Onların normal bireyler gibi hayatlarına devam etmeleri, eğitim, sağlık, ulaşım, beslenme ve barınma ihtiyaçlarını mümkün olduğunca kendilerine sağlandırılmalıdır. Engellilerin vatandaşlarımızın çeşitli sorunları vardır. Bunlar; Engelli olmanın sebepleri ile çevresel sorunlar, Engellilerin eğitimi, Diğer insanların engellilerle ilgili eğitimi, seklinde sıralanabilir. İlgili kurumların verilerine göre ülkemizde çeşitli engellere sahip dört milyonu aşkın vatandaşımız bulunmaktadır. Bu sayının yaklaşık bir milyon beş yüz binini çocuklar oluşturmaktadır. Devletimiz, engelli çocukların eğitimi için okullar açmıştır. Görme işitme ve ortopedik engelliler için özel okullar açılmıştır. Zihinsel ve ruhsal engelliler ise belirli okulların bünyesinde açılmış olan özel sınıflarda eğitim ve öğretim gör­mektedirler. Ayrıca bir çok şehrimizde rehabilitasyon merkezleri de açılmıştır”.

 

DİĞER İNSANLARIN ENGELLİLERLE İLGİLİ EĞİTİMİ

“Engelli vatandaşlarımız da tıpkı diğer vatandaşlarımız gibi yaşamlarını sürdürebilmek için toplumda bir yer edinmeleri gerekir. Onlar da engel durumuna ve oranına göre kendilerine uygun bir iş bulmak, çalışmak, evlenmek, çocuk sahibi olmak durumundadırlar.  Ancak onların hayata tutunmaları, toplumun bir parçası olmaları için diğer insanların onların önlerine çıkarttıkları engelleri de aşmaları gerekmektedir. Bu konuda insanlar eğitilmelidir. Çocukları okullarında eğitilmeli, çarşı pazar esnafı müteahhitler, mimarlar, mühendisler, belediye ve valilik çalışanları eğitilmelidir. Engelli vatandaşlarımızın günlük yaşamlarını kolaylaştırıcı ça­lışmalar yapılmalıdır. Toplu taşıma araçları, engelli va­tandaşlarımızın kolayca binip inebileceği biçimde düzenlenmeli­dir. Caddede, parkta veya iş yerindeki tuvaletler, engelli vatandaşlarımızın kullanabileceği biçimde yapılmalıdır. Yol ve kaldırımlar engellilere uygun yapılmalı ve bu alanlar diğer insanlar tarafından işgal edilmemelidir. Kamu ve özel sektörde çalışan engelli personelin iş yerlerine ulaşımlarının servisler tarafından kolaylaştırılmalıdır” dedi.


Okunma 753

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SağlıkHaberleri

300 milyonu aşkın kişi astım kıskacında
Tohum Otizm Vakfı 11 İlde Otizmi Anlatacak
İyot eksikliği hastalıkların davetçisidir
Erken teşhis için kendinize bir gün ayırın
Pırıl pırıl bir sağlık kompleksimiz olacak
HIV enfeksiyonu herkesi tehdit ediyor
Kekemelikte erken müdahale çok önemli
Çok fazla tuz tüketiyoruz

Diğer Haberler

Karakeçili’de Kütüphaneler Haftası
Diş Hekimliği öğrencileri mesleğe ilk adımlarını attılar
Kitap kurtları ödüllendirildi
Sarıkamış şehitleri anısına yürüyüş
Yüksek İhtisas’ta ebe ve hemşirelere kutlama
Ilıcan Ailesinden Dedikodulara Yanıt
Cumhurbaşkanlığı'ndan sonra sıra onlara geldi!
Devlet Klasik Türk Müziği Korusu konser verecek
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Dikkat! Düğünde Polis var

09.07.2018 09:55:50

Türkiye’de silahın merkezi olan, kimileri tarafın..


Dursun Aktaş; Ovacık Mahallesine Aday Ovacık Mahallesi’nin sevilen esnaflarından Dursun Aktaş, 2019 yılında..
En Çok Okunanlar
Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. CHP'de sürpriz isimler 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Kızık kazada hayatını kaybetti Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale ..
Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,13Yazılım - Web Aksiyon