Bugün - 16 Ağustos 2018 PerşembeKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   31°°C
 
KARA YOLU İŞLERİ YAPTIRILACAKTIRKARA YOLU İŞLERİ YAPTIRILACAKTIR KIRIKKALE İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKR..
GENEL TEMİZLİK MALZEMESİ ALIMI İŞİKIRIKKALE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE BAĞLI YÜKSEK İHTİS..
5.0 Şiddetinde Deprem Tatbikatı

İl Afet Müdahale Planı kapsamında merkez üssü Kırıkkale İl Merkezi olan 5.

Güncel Haberi - 26 Nisan 2018 Perşembe

(08:56)

İl Afet Müdahale Planı kapsamında merkez üssü Kırıkkale İl Merkezi olan 5.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği varsayılarak masabaşı ve saha tatbikatı gerçekleştirildi. İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezinden canlı bağlantı ile takip edilen saha tatbikatında yaşananlar adeta nefes kesti.

 

Masabaşı tatbikatında krizi yönetimi ve müdahale

Masabaşı tatbikatı, İl Afet Müdahale Planının ekleri olan Yerel Düzey Hizmet Grubu Operasyon Planlarının Ana Çözüm Ortağı Kurum temsilcilerinin katılımı ile İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezinde gerçekleştirildi. masabaşı tatbikatında krizi yönetimi ve müdahale hakkında çözüm ortağı kurum temsilcilerine bilgiler veren Afet ve Acil Durum İl Müdürü Mahmut Coşkun, “Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, gelen bilgiler doğrultusunda tüm kritik bilgileri dikkate alarak yaptığı değerlendirme neticesinde yerel imkanların olaya müdahale de yeterli olacağına karar vermiş müdahale koordinasyon seviyesini (seviye 1) olarak belirlemiş ve ilan etmiştir. Hizmet grupları ilan edilen müdahale seviyeleri doğrultusunda hizmet grubu planlarını uygulamaya başlamıştır. Meydana gelen deprem ile ilgili AYDES üzerinden olay girişi yapılarak bildirimler Kaymakamlıklar ve İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyelerine iletilmiştir.”dedi.

 

Hizmet guruplarının koordinesi yapıldı

Hizmet ekiplerinin konuşma alanlarında ekipleriyle birlikte yerini alacağını belirten Coşkun, “İl Afet Ve Acil Durum Yönetim Merkezi yöneticileri ve İl Afet Ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyeleri ivedilikle İl Afet Ve Acil Durum Yönetim Merkezinde Vali adına İAADYM'den sorumlu Vali Yardımcısı başkanlığında toplanmış ve il afet müdahale planı uygulamaya sokulmuştur. Hizmet grubu yöneticileri ise afet haberiyle birlikte hizmet grubu çalışmalarına başlamak üzere daha önceden belirledikleri konuşlanma alanlarında ekipleriyle birlikte yerlerini alır. Müdahale çalışmalarını hizmet grubu operasyon planlarında yer alan adımlar üzerinden yürütmeleri esastır. Gezici saha tespit ekipleri önceden belirlenmiş sorumlu olduktan bölgeleri dolaşarak il afet ve acil durum yönetim merkezi bünyesinde kurulan ihbar takip masasına ilk durum tespitlerini ivedilikle bildirir. Toplanan bilgiler haritalara ve kullanımda olan veri tabanı (AYDES) üzerine işlenir.”ifadelerinde bulundu.

 

Kurtarma çalışmaları başarıyla gerçekleştirildi

Saha tatbikatı ise Fabrikalar Mahallesi, Ziya Gökalp Caddesi üzerinde bulunan bir bina enkazı üzerinde Arama Kurtarma Hizmet Grubu, KBRN Hizmet Grubu, Güvenlik ve Trafik Hizmet Grubu, Sağlık Hizmet Grubu, Yangın Hizmet Grubu personellerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Saha tatbikatında alana intikal eden polis ekipleri ilk olarak alanı güvenlik şeridiyle kapatarak maksimum düzeyde önlemler aldı. Sonrasında itfaiye ekipleri doğalgaz sızıntısı nedeniyle çıkan yangını söndürerek binada mahsur kalan vatandaşın kurtarıp, 112 ekiplerine teslim etti. Tatbikatta bina enkazının altında kalan yaralıları kurtarmak üzere harekete geçen AFAD ekipleri, özel cihazlarla yaptığı tespit çalışmasının ardından başarılı bir kurtarma operasyonu gerçekleştirdiler. Enkaz altında ilk müdahalenin yapıldığı yaralılar daha sonra sedyelerle ambulanslara oradan da sağlık kuruluşlarına taşındı.

 

Tatbikatlar canlı canlı takip edildi 

Eş zamanlı yapılan saha ve masabaşı tatbikatları İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezinden canlı bağlantı ile takip edildi. Masabaşı tatbikatı ile olası deprem afeti sonrası hizmet gruplarının müdahaleleri, organizasyon yapıları, bilgi akışı, karar mekanizması, kaynak yönetimi ve hizmet grupları arası destek konuları gözden geçirildi. Saha tatbikatı ile plandaki aksiyon adımlarının canlı olarak bölgesel bir alanda tatbik edildi.


Okunma 947

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Ülger: "Kan verirsem üşürüm inanışı doğru değil"
Kazalara ve kayıplara rağmen ihtisaslaşma yapılmıyor
Ak Parti Delice’de ‘Gökdere ile devam’ dedi
Makamlar gelip geçicidir, esas olan hizmettir
Şehit Polis Memuru Şahin’e son görev
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sürpriz ziyaret
MKE, BAE'ye bomba satıyor
MÜSİAD üyeleri dost meclisinde

Diğer Haberler

Gezi bahanesiyle FETÖ propagandasına ceza
"Arakanlıların Hiçbir Aidiyetleri Yok"
Kendime af istemiyorum
Bahçeli'den Bayrakdar’ın görevden alınmasına tepki
Kendiniz, aileniz ve toplum için kurallara uyun
Uzman onbaşı Toyran son yolculuğuna uğurlandı
Kırıkkale Üniversitesi MAÜB toplantısında
Ekmek yeni yılda 200 gram olarak üretilecek
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Dikkat! Düğünde Polis var

09.07.2018 09:55:50

Türkiye’de silahın merkezi olan, kimileri tarafın..
BİNA İNŞAATI YAPTIRILACAKTIRBİNA İNŞAATI YAPTIRILACAKTIR KIRIKKALE İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETER..
En Çok Okunanlar
Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. CHP'de sürpriz isimler 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Kızık kazada hayatını kaybetti Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale ..
Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,23Yazılım - Web Aksiyon