Bugün - 20 Haziran 2018 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   24°°C
 
Bayramı çalışarak geçirenlerle bayramlaşmaBayramın birinci gününde Kırıkkale Valisi Dr.M.İlker Haktanka&cce..
Kaybedilebilir dane kaybı oranı yüzde 3

Kırıkkale’de bir taraftan ekim, dikim çalışmaları devam ederken, diğer taraftan 2018 yılı hasat sezonu için hazırlıklar sürüyor.

Ekonomi Haberi - 23 Nisan 2018 Pazartesi

(09:37)

Kırıkkale’de bir taraftan ekim, dikim çalışmaları devam ederken, diğer taraftan 2018 yılı hasat sezonu için hazırlıklar sürüyor. Haziran ayında arpa hasadıyla başlaması beklenen sezonda kaybedilebilir dane kaybı oranı da belirlenmiş durumda. Kırıkkale genelinde kabul edilebilir dane kaybı oranının yüzde 3 olduğu bildirildi.

BİÇERDÖVER KONTROLLERİ

Kırıkkale İl genelinde ‰ 0,05 civarında hasat öncesi dane kaybı tespiti yapıldığını, bu sene hava şartlarının iyi gitmesiyle hububat hasadında yüksek verim elde edilmesi bekleniyor. Ayrıca hasattan sonra üreticilerimizin anız yakılması konusunda duyarlı davranmaları gerektiği, anız yakanlar hakkında cezai işlem uygulanacağı bildirildi. Yaklaşık 400 civarında biçerdöverle yapılması beklenen hububat hasadını İl ve İlçe Müdürlüklerimiz Kontrol ekipleri ile sıkı bir takip gerçekleştirilecektir. Bu takipler ile dane ve sap kayıplarının en aza indirilmesi hedefleniyor. Kırıkkale’de kabul edilebilir dane kaybı ‰ 3 olmakla beraber, bu oranın üzerinde kayba sebebiyet veren biçerdöver operatör ve sahiplerine kabahatler kanununa göre cezai işlemler uygulanacak. Kızılırmak havzası kenarlarında Haziran ayı itibarı ile başlayacak olan hasat yüksek kesimlerimizde Ağustos ortalarına kadar devam edecek.

TMO RANDEVULU ALIM YAPACAK

Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından alımı yapılacak ürünlerin alım fiyatlarının protein oranlarına göre değişecek. Alım miktarının ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının üretici bazında belirleyeceği miktarlarda alım gerçekleşecek. Yine bu sene de TMO tarafından randevu sistemi ile alım gerçekleştirecek. Bu sistem ile çiftçilerin ofisin önünde yığılması önlenecek ve hakları korunacak. Çiftçiler İl veya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine uğrayarak Çiftçi Kayıt Sistemi Bilgilerini güncellemeleri gerekiyor. Çünkü çiftçiler ÇKS deki üretim miktarı kadar TMO ya ürün verebilecekler. Ürünü ofise vermek isteyenler teslim tarihinden en fazla 10 gün öncesinden randevu almaları gerekiyor. Randevu tarihinde ürün teslim etmeyenlere tekrara randevu verilmeyeceği hususunda üreticilerin dikkatli olmaları gerektiği bildirildi.


Kaynak / Editör: Mehmet Ali Soyer Okunma 868

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EkonomiHaberleri

Yeni istihdama yeni teşvikler
Silah OSB altyapısı yüzde 85 tamamlandı
İş dünyası sandığa gidiyor
İkramiye talebimiz yerine getirildi
Kırıkkaleliler tatilde Antalya’yı tercih ediyor
Genç kadın çiftçilere girişimcilik eğitimi
Konut fiyatları uçuşa geçti
Uzelli’den dev konut projesi

Diğer Haberler

Böyle haksızlık, adaletsizlik olmaz
TYP’de süre uzatıldı
Oryantiring heyecanı sona erdi
Görevimiz vatandaşlarımızın dertlerine derman olmak
Zorunlu kış lastiği uygulaması sona erdi
Kırıkkaleli yazarlar imza gününde buluştu
İş kazalarında yüzde 40 azalma
Emlak vergisinde son hafta
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç SEÇİM ÇANTADA KEKLİK DEĞİL

25.04.2018 13:27:28

Erken seçim olacak mı? Olmayacak mı? Ne zaman olacak?..


Irmakta fotoğraf çekinirken canından olduPiknik için gittiği Celal Bayar Parkında Kızılırmak kenarında anı &o..
En Çok Okunanlar
Kırıkkalespor’da transfer taarruzu Geçtiğimiz gün 4 futbolcuyu renklerine bağlayan Büyük.. Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. CHP'de sürpriz isimler 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Kızık kazada hayatını kaybetti Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale ..
Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,45Yazılım - Web Aksiyon