Bugün - 17 Ağustos 2018 CumaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   33°°C
 
Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
MASA VE SANDALYE ALIMIMASA VE SANDALYE ALIMI MKE DESTEK TESİSLERİ İSLETME MÜDÜRLÜ..
Kaybedilebilir dane kaybı oranı yüzde 3

Kırıkkale’de bir taraftan ekim, dikim çalışmaları devam ederken, diğer taraftan 2018 yılı hasat sezonu için hazırlıklar sürüyor.

Ekonomi Haberi - 23 Nisan 2018 Pazartesi

(09:37)

Kırıkkale’de bir taraftan ekim, dikim çalışmaları devam ederken, diğer taraftan 2018 yılı hasat sezonu için hazırlıklar sürüyor. Haziran ayında arpa hasadıyla başlaması beklenen sezonda kaybedilebilir dane kaybı oranı da belirlenmiş durumda. Kırıkkale genelinde kabul edilebilir dane kaybı oranının yüzde 3 olduğu bildirildi.

BİÇERDÖVER KONTROLLERİ

Kırıkkale İl genelinde ‰ 0,05 civarında hasat öncesi dane kaybı tespiti yapıldığını, bu sene hava şartlarının iyi gitmesiyle hububat hasadında yüksek verim elde edilmesi bekleniyor. Ayrıca hasattan sonra üreticilerimizin anız yakılması konusunda duyarlı davranmaları gerektiği, anız yakanlar hakkında cezai işlem uygulanacağı bildirildi. Yaklaşık 400 civarında biçerdöverle yapılması beklenen hububat hasadını İl ve İlçe Müdürlüklerimiz Kontrol ekipleri ile sıkı bir takip gerçekleştirilecektir. Bu takipler ile dane ve sap kayıplarının en aza indirilmesi hedefleniyor. Kırıkkale’de kabul edilebilir dane kaybı ‰ 3 olmakla beraber, bu oranın üzerinde kayba sebebiyet veren biçerdöver operatör ve sahiplerine kabahatler kanununa göre cezai işlemler uygulanacak. Kızılırmak havzası kenarlarında Haziran ayı itibarı ile başlayacak olan hasat yüksek kesimlerimizde Ağustos ortalarına kadar devam edecek.

TMO RANDEVULU ALIM YAPACAK

Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından alımı yapılacak ürünlerin alım fiyatlarının protein oranlarına göre değişecek. Alım miktarının ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının üretici bazında belirleyeceği miktarlarda alım gerçekleşecek. Yine bu sene de TMO tarafından randevu sistemi ile alım gerçekleştirecek. Bu sistem ile çiftçilerin ofisin önünde yığılması önlenecek ve hakları korunacak. Çiftçiler İl veya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine uğrayarak Çiftçi Kayıt Sistemi Bilgilerini güncellemeleri gerekiyor. Çünkü çiftçiler ÇKS deki üretim miktarı kadar TMO ya ürün verebilecekler. Ürünü ofise vermek isteyenler teslim tarihinden en fazla 10 gün öncesinden randevu almaları gerekiyor. Randevu tarihinde ürün teslim etmeyenlere tekrara randevu verilmeyeceği hususunda üreticilerin dikkatli olmaları gerektiği bildirildi.


Okunma 1075

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EkonomiHaberleri

Kalkınma planı toplantısına Bakan Elvan katılacak
Çocukların en sevdiği 5 kıyafet
Tufan TOBB kadın çalışmaları kurulunda
Düve alımlarına yüzde 30’luk devlet desteği
TSK "Boran"la vuracak
Bal ormanı diye yapılıyordu, büyük baş hayvanlar otluyor
İşkur işgücü piyasasının nabzını ölçtü
Uzelli’den dev konut projesi

Diğer Haberler

İş adamı ve siyasetçi Barış Aydın’ın acı günü
Onlar da kullanmaya başladı
KOP, okuma kültürünü yaygınlaştırıyor
YALAN SÖYLEMEKLE SİYASET OLMAZ
Mahalle Gençleri Tarihe Tanıklık Etti
Asfalt kaplama çalışmaları artarak devam ediyor
Vali Haktankaçmaz Bahşılı'yı ziyaret etti
Başarılı öğrenciler ödüllendirildi
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Dikkat! Düğünde Polis var

09.07.2018 09:55:50

Türkiye’de silahın merkezi olan, kimileri tarafın..
GENEL TEMİZLİK MALZEMESİ ALIMI İŞİKIRIKKALE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE BAĞLI YÜKSEK İHTİS..
En Çok Okunanlar
CHP'de sürpriz isimler 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Kızık kazada hayatını kaybetti Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale ..
Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,55Yazılım - Web Aksiyon