Bugün - 16 Ekim 2018 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   24°°C
 
Şifa dağıtan ellere vefa gösterilmeliSağlık-Sen üyeleri Yüksek İhtisas Hastanesi önünde bir ..
Petrol-İş’te Murat Kaya dönemiİşçi ve emekçinin haklarının korunmasına yönelik mü..
Kaybedilebilir dane kaybı oranı yüzde 3

Kırıkkale’de bir taraftan ekim, dikim çalışmaları devam ederken, diğer taraftan 2018 yılı hasat sezonu için hazırlıklar sürüyor.

Ekonomi Haberi - 23 Nisan 2018 Pazartesi

(09:37)

Kırıkkale’de bir taraftan ekim, dikim çalışmaları devam ederken, diğer taraftan 2018 yılı hasat sezonu için hazırlıklar sürüyor. Haziran ayında arpa hasadıyla başlaması beklenen sezonda kaybedilebilir dane kaybı oranı da belirlenmiş durumda. Kırıkkale genelinde kabul edilebilir dane kaybı oranının yüzde 3 olduğu bildirildi.

BİÇERDÖVER KONTROLLERİ

Kırıkkale İl genelinde ‰ 0,05 civarında hasat öncesi dane kaybı tespiti yapıldığını, bu sene hava şartlarının iyi gitmesiyle hububat hasadında yüksek verim elde edilmesi bekleniyor. Ayrıca hasattan sonra üreticilerimizin anız yakılması konusunda duyarlı davranmaları gerektiği, anız yakanlar hakkında cezai işlem uygulanacağı bildirildi. Yaklaşık 400 civarında biçerdöverle yapılması beklenen hububat hasadını İl ve İlçe Müdürlüklerimiz Kontrol ekipleri ile sıkı bir takip gerçekleştirilecektir. Bu takipler ile dane ve sap kayıplarının en aza indirilmesi hedefleniyor. Kırıkkale’de kabul edilebilir dane kaybı ‰ 3 olmakla beraber, bu oranın üzerinde kayba sebebiyet veren biçerdöver operatör ve sahiplerine kabahatler kanununa göre cezai işlemler uygulanacak. Kızılırmak havzası kenarlarında Haziran ayı itibarı ile başlayacak olan hasat yüksek kesimlerimizde Ağustos ortalarına kadar devam edecek.

TMO RANDEVULU ALIM YAPACAK

Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından alımı yapılacak ürünlerin alım fiyatlarının protein oranlarına göre değişecek. Alım miktarının ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının üretici bazında belirleyeceği miktarlarda alım gerçekleşecek. Yine bu sene de TMO tarafından randevu sistemi ile alım gerçekleştirecek. Bu sistem ile çiftçilerin ofisin önünde yığılması önlenecek ve hakları korunacak. Çiftçiler İl veya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine uğrayarak Çiftçi Kayıt Sistemi Bilgilerini güncellemeleri gerekiyor. Çünkü çiftçiler ÇKS deki üretim miktarı kadar TMO ya ürün verebilecekler. Ürünü ofise vermek isteyenler teslim tarihinden en fazla 10 gün öncesinden randevu almaları gerekiyor. Randevu tarihinde ürün teslim etmeyenlere tekrara randevu verilmeyeceği hususunda üreticilerin dikkatli olmaları gerektiği bildirildi.


Okunma 1140

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EkonomiHaberleri

Köstekli Yeniden Başkan
İstihdam teşvikleri özel sektörü rahatlatacak
Oda aidat borçlarına ilaç gibi düzenleme
Çiftçilere sertifikalı tohum uyarısı!
Silah OSB’de bloklar yükseliyor
Kırıkkale’de hububat hasadı başladı
Genç kadın çiftçilere girişimcilik eğitimi
Tarım fuarı 21 bin ziyaretçiyi ağırladı

Diğer Haberler

Önemli olan hizmet
Meğer ne çok mutluymuşuz…
Emaneti teslim etmekten kaçınmayacağız
Lider çocuklardan vilayete ziyaret
Bİ’ LİRAN VAR MI?
Lastiği patlayan tır alev aldı
10 Kasım yüzme müsabakaları yapıldı
Can Holding akaryakıtta depolama kapasitesini artıracak
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç GÜDÜMLÜ FÜZE PKK’NIN ELİNE NASIL GEÇTİ?

12.10.2018 10:44:36

Kırıkkale olarak bir vatan evladını daha toprağa vermenin h&..


Türkiye'nin ilk silah OSB'sinde fabrikalar yükseliyorKırıkkale'de 500 dönümde kurulacak ve Türkiye'de ilk olma &o..
En Çok Okunanlar
Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ile başkanlıkta geride kalan 4 bu.. MİHRAPLARIN YENİ SULTANLARI Geylani Erkek Hafızlık Kur’an Kursu’nda hafızlık eğitimini tama.. 5 BİN EL 5 BİN FİDAN Kırıkkale Milli Eğitim Müdürlüğü çocuklara ağa&c.. Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. CHP'de sürpriz isimler 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Kızık kazada hayatını kaybetti Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale ..
Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,16Yazılım - Web Aksiyon