Bugün - 27 Kasım 2020 CumaKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Kipmen ailesinin acı günüKırıkkale’de yayın yapan Radyo K sahibi Kadir Kipmen´in babası ..
Tıp Öğrencileri Beyaz Önlük Giydi

14 Mart Tıp Bayramı Kırıkkale Üniversitesi’nde beyaz önlük giyme ve yemin töreni ile kutlandı.

Güncel Haberi - 19 Mart 2018 Pazartesi

(06:49)

14 Mart Tıp Bayramı Kırıkkale Üniversitesi’nde beyaz önlük giyme ve yemin töreni ile kutlandı. Mavi Salondaki etkinliğe Rektör Prof. Dr. Ekrem Yıldız, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Güler, Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri, öğrenciler ve yakınları katıldı.

Türk Bayrağını üniformalarının içine sakladılar

Programın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Dilek Keskin, ülkemizdeki tıp eğitiminin tarihçesini, Tıbbiyeli Hikmet başta olmak üzere Tıbbiye öğrencilerinin Milli Mücadele’ye katkılarını anlattı. Prof. Dr. Keskin, “1918’de İstanbul’un işgalinden sonra Tıp Fakültesi de işgal ediliyor. Bu esnada öğrencilerden üniforma giymeleri yasaklanıyor. Bu durum İngilizleri dünya basınında zor durumda bırakınca İngilizler geri adam atmak zorunda kalıyor ve öğrenciler tekrar üniformalarını giymeye hak kazanıyor. Bundan sonra öğrenciler 3. Sınıf öğrencisi Tıbbiyeli Hikmet’in önderliğinde bir plan yapıyor. İşgal altındaki okulun dekanıyla beraber ‘92 yıldır biz 14 Martı tıp bayramı olarak kutluyoruz. Biz bilimsel bir program yapmak istiyoruz’ diyerek İngilizleri ikna ediyorlar. Öğrenciler üniformalarının içine sakladıkları Türk Bayrağını toplantı sonrası çıkararak büyük bir gösteri yapıyorlar. Bu gösteri çok ses getiriyor. Bu arada Tıbbiyeli Hikmet ve arkadaşı Yusuf iki saat kulesinin arasında çok büyük bir Türk Bayrağı asarak İstanbul’un çoğu yerinden bunun görünmesini sağlıyorlar. Aslında bu ülkemizin işgali sonrasında yapılan ilk sivil direniş. Bu direnişin tıbbiyeliler tarafından yapılmış olması oldukça önemli. Böylece Hikmet Bey 14 Mart Tıp Bayramının onurlu adı olarak tarihe geçiyor. Bu vesile ile Tıbbiyeli Hikmet’i, arkadaşlarını ve bizleri yetiştiren hocalarımızı saygıyla anıyorum” dedi.

Hayat kutsaldır biz de bu kutsala hizmet ettiğimiz için değerliyiz

Doktorların meslek hayatlarında büyük sıkıntılarla karşılaşsa da özeleştiri yapmaları gerektiğini de belirten Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Güler, “Biz bu günde hem sıkıntılarımızı dile getirmek hem de bazı yerlerde çuvaldızı kendimize batırmak durumundayız. Hekime şiddet son yıllarda yoğun olarak yaşadığımız sıkıntılardan. Daha öncesinde hastaların hekimlere ulaşma şansı yoktu ki dövsün, bıçaklasın, yaralasın. Bizler toplumdan uzaklaştığımız için onların dertlerini sıkıntılarını bilemedik. Tıp ve sağlık hizmeti insan olduğu sürece olacaktır. Sorunların olması kaçınılmaz. Bu durumda sorunları yalnızca başkalarında aramak bize yakışmaz. Yitirildiğinde telafisi mümkün olmayan biricik ve en önemli şeyini size emanet etmiş olan hastayla karşı karşıyasınız. Zor gününde geldiğini ve hayatını size emanet ettiğini unutmamamız gerekiyor. Tıp alanında da teknoloji nedeniyle oldukça hızlı bir ilerleme oluyor. Bunlar bize çok büyük avantajlar sağlıyor. Ancak hasta bir takım laboratuar ve görüntüleme sonuçlarından ibaret olan bir havuz değildir. Bu insanın sizinle konuşmaya derdini anlatmaya ihtiyacı var. Muayene sonunda tam tanıya varamamış olsanız da hastaya kısa da olsa bilgi verin. Bunlar en azından hastanızın size güvenmesini sağlayacaktır. Saygı değer meslektaşlarım hayat kutsaldır biz de bu kutsala hizmet ettiğimiz için değerliyiz” şeklinde konuştu.

Mesleğiniz en kutsal mesleklerin başında geliyor

Programda konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Ekrem Yıldız, “14 Mart tıp bayramınızı Üniversitemiz adına ben de tebrik ediyorum. Mesleğinizde, öğrencilik hayatında başarılı ve sağlıklı yıllar dilerim.  Tıp öğrenciliği diğer branşlara nazaran epeyce zor.   İcrası sırasında zorlukları olan kutsal bir meslek.  Hasta yakınları;  anne babalarını, evlatlarını, kardeşlerini bize emanet ediyor. Biz onlara empati ile yaklaşan bir tutum içinde olmalıyız. Bu mesleğin bütün zorluklarına rağmen en kutsal mesleklerin başında geldiği inancını taşıyorum. Bugün 14 mart Tıp Bayramı dışında aynı zaman da sevgili 1. sınıf öğrencilerimizin de hekim önlüklerini beyaz önlükleri giyeceği bir gün. Onlar içinde aileleri için de heyecanlı bir gün. Allah sizlere yardım etsin. Yolunuz açık, zihinleriniz açık, başarı ve mutluluklar sizlerle olsun” dedi.

Personel yetersizliği var

Tıp Fakültesi Hastanesinde yeterli sayıda personel olmadığını belirten Rektör Yıldız, “Sayın Valimize teşekkür ediyorum. Her ay 10-15 kadar kişiyi görevlendirerek bize yardımcı oluyor ama bu derdimize deva değil. Hasta var ama biz eleman eksikliği sebebiyle bu hizmeti veremiyoruz. İnşallah bu sorunların üstesinden devletin yardımı ile geliriz. Şöyle bir sevindirici haber vereyim. Geçtiğimiz haftalarda maliye bakanlığı bize çoğu sağlık personeli olmak üzere ilave personel vereceklerini belirtti.” dedi.

Sınıf birincilerine hediyeleri verildi

Konuşmaların ardından sınıflarını birinci olarak tamamlayan Tıp Fakültesi öğrencileri Tahir Öztürk’e, Damla Balaban’a, Sevgi Karayel’e, Şerife Çobankaya’ya, Zülay İncebalık’a ve Tunahan Ayaz’a Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Güler Prof. Dr. Sedat Kaygusuz, Prof. Dr. Dilek Keskin, Yrd. Doç. Dr. Mikail İnal, Prof. Dr. Figen Coşkun ve Prof. Dr. Ayşe Anıl Karabulut tarafından hediyeleri takdim edildi.

Akademisyenlere ödül

Rektör Prof. Dr. Ekrem Yıldız, akademik yayın alanındaki çalışmalarıyla Tıp Fakültesi’nde birinci olan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuray Bayar Muluk’a temsilen Doç. Dr. Gökçe Şimşek’e, ikinci olan Ortopedi ve Travmatolojik Ana Bilim Dalından Doktor Öğretim Görevlisi Sancak Serbest’e ve üçüncü olan Ortopedi ve Travmatolojik Ana Bilim Dalından Doktor Öğretim Görevlisi Uğur Tiftikçi’ye hediye takdim etti.

Yemin ettiler

Hediye takdiminin ardından Prof. Dr. Figen Coşkun birinci sınıfı birincilikle tamamlayan Tahir Öztürk’e beyaz önlük giydirdi. Program beyaz önlüklerini giyen öğrencilerin yemin etmesiyle sona erdi.

Mehmet Ali Soyer

 

 

 


Kaynak / Editör: Okunma 1395

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Kırıkkale en huzurlu şehirler arasında
Bir ayda 408 işletme denetlendi
Hemşerimiz Tuncel Şube Başkanı Seçildi
Şehit Özgür Mutlu Dualarla Anıldı
Problem varsa hepimizin
Saran’dan Çitlekçiye ziyaret
TRT'den Neşet Ertaş'a ambargo
Sokak hayvanları için kulübe yaptılar

Diğer Haberler

28 Şubat; millete ve değerlerine karşı alçakça bir ihanettir
Sizlerin hakları yenmez yedirilmez
Belediyeden Araç Dezenfeksiyon Tüneli
Madalyalar fedakarlığın ve kahramanlığın nişanesidir
Artık usulsüz görevlendirmeler son bulmalı
SULAMA TESİSİ İŞİ YAPTIRILACAKTIR
KIRIKKALE YÜKSEK İHTİSAS HASTANESİ MUTFAK BİRİMİNE 35 (OTUŞ BEŞ) KALEM YAŞ MEYVE, SEBZE VE DONDURMA ALIMI
Ak Parti’de çalışmalar değerlendirildi
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
Esnafa nakdi yardımlar yapılmalıdırKoronavirüs tedbirleri kapsamında getirilen yeni kısıtlamaların esnaf ..
En Çok Okunanlar
Ülkü Ocakları Genel Başkanı Yıldırım Kırıkkale’de Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Ahme.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,84Yazılım - Web Aksiyon