Bugün - 10 Aralık 2019 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   7°°C
 
Masada ve Sahada Güçlü TürkiyeÇeşitli temaslarda bulunmak ve Kırıkkale Üniversitesinde dü..
İstiklal Marşı dünyada eşi, benzeri olmayan bir marştır

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı A.

Güncel Haberi - 12 Mart 2018 Pazartesi

(14:04)

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı A. Yücel Karabacak, İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 97. yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Muhteşem mücadelenin mısralarda somutlaşması

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u minnetle andıklarını belirten Karabacak, “Bizim marşımızı diğer milli marşlardan ayrıcalıklı kılan adının ‘istiklâl’ olmasıdır. Bu kavram; var olduğu günden beri Türk Milleti’nin en önemli karakterinin adıdır” dedi. İstiklal Marşı’nın eşsiz bir eser olduğunun altını çizen Karabacak, sözlerine şöyle devam etti; “İstiklal Marşı’mızın TBMM’de kabul edilmesinin üzerinden tam 97 yıl geçmiştir. Türk milletinin, bağımsızlığına ve varlığına musallat olan güçlere karşı gösterdiği muhteşem mücadelenin mısralarda somutlaşması ve sahip olduğu kararlılığın cihana ilanı İstiklal Marşı’mızın eşsiz seslenişiyle gerçekleşir.

Türk milletinin bütün değerlerini muhafaza ediyor

Her mısrasın da Türk Milletinin milli ruhunun, asla esir alınamayacağının ve Türk Vatanının teslim edilemeyeceğinin tüm dünyaya ilanı olan İstiklal Marşı’mız alelade bir şiir olmaktan uzak, Türk Milletinin bütün değerlerini muhafaza eden, hiç unutulmaması gereken Millet olma şuurunu da içerisinde barındıran,  vatan şairimizin kahraman ordumuza ithaf ettiği ve milletimize hediyesi olan eşsiz bir eserdir. İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy ise milli ve manevi anlayışı çağdaş düşünceyle yoğuran ve hepimizin örnek alması gereken düşünce insanıdır. Mehmet Akif Ersoy bu marşla milletimizin hürriyet mücadelesini ve ezelden ebede yürüyüşünü destanlaştırarak tüm ulusun hislerine tercüman olmuştur” dedi.

Öğrencilerimizi İstiklâl Marşı ruhuyla yetiştireceğiz

Karabacak, Türk Eğitim-Sen’li öğretmenlerin, öğrencilerini İstiklâl Marşı ruhuyla yetiştirmeye devam edeceğini belirterek, “Türk Milleti esaret zincirlerinden kurtulacağı, yeniden şaha kalkacağı günleri beklerken, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki hürriyet âşıkları, bağımsız Türk vatanına yeniden sahip olmak için toplumun tüm dinamiklerini bu marşla beraber harekete geçirmişlerdir. Korkma! Diyerek başlayan dünyada başka bir milli marş yoktur. Bu hitapla başlamanın derin bir anlamı ve ulvi bir hedefi vardır. İstiklâl Marşı cumhuriyetimizin temelinin de atıldığı bir iman, vatan, cesaret ve kahramanlık ruhudur. Marşımızın yazıldığı şartları ve istiklâl mücadelemizi nesillerimize öğretmek hem anne babanın hem de Türk Milli Eğitimi’nin en temel vazifesidir. Baş Öğretmenimiz Mustafa Kemal’in izinden yürüyen bizler, öğrencilerimizi İstiklâl Marşı ruhuyla yetiştireceğimizi, onlara hiçbir şartta hiç kimseden korkmamayı, iman dolu göğüsle mücadele etmeyi öğreteceğimizi açıkça ilan ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklâl Marşı’mızın kabulünün 97. yılını kutluyor; milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm Milli Mücadele kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla yad ediyoruz” dedi.

 

Mehmet Ali Soyer

 


Kaynak / Editör: Okunma 781

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Trafiğe havadan denetim
Başkan Saygılı’dan Balıkçılar Çarşısı’na ziyaret
AMASIZ VE FAKATSIZ DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ
Sağlık Hizmetleri MYO’da İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi
Çat kapı ziyaretleri başladı
Valilikten Bayram Öncesi Genelge
Kitap Fuarı Kırıkkale’ye çok yakıştı
Cumhuriyetimiz 95 yaşında

Diğer Haberler

Kırıkkale turizm alanında marka olacak
Ortaöğretim müfredatı yenilenip sadeleştirildi
Kırıkkale Lisesi Hacettepe ve Bilkent'te
Kaçak avcılıkta son nokta
İş kurana hibe ve faizsiz kredi
Tüm Engellilerden Gazetecilere 10 Ocak Jesti
Çocuk Hakları Komisyonundan meslek tanıtımı
Oryantiring heyecanı sona erdi
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç KIRIKKALE KİTAP FUARINI SEVDİ

10.04.2019 10:02:27

Yıllardır Kırıkkale’de sürekli okuma alışkanlığım..


Buzlanma ve dona karşı dikkatYağışlı havanın etkisinde kalan Kırıkkale’de son tahminlere göre..
En Çok Okunanlar
200 engelli evinde ziyaret edildi Dünya Engelliler Günü Kırıkkale'de, Muhabbete engel yok proj.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1907:4912:4315:0717:2818:53

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
0°°C - 7°°C
Perşembe
1°°C - 10°°C
Cumartesi
5°°C - 8°°C
Pazartesi
5°°C - 8°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,13Yazılım - Web Aksiyon