Bugün - 20 Haziran 2018 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   24°°C
 
Bayramı çalışarak geçirenlerle bayramlaşmaBayramın birinci gününde Kırıkkale Valisi Dr.M.İlker Haktanka&cce..
Bebeklerde İşitme kaybına dikkat!

İl Sağlık Müdürü Dr.

3. Sayfa Haberi - 06 Mart 2018 Salı

(13:13)

İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, Dünya Kulak ve İşitme Günü nedeni ile açıklama yaptı. İşitme kaybının gebelikten itibaren fark edilebilecek bir hastalık olduğuna dikkat çeken Dr. Güngüneş, doğumdan sonra bebeğin ilk 6 ay içerisinde muayenede tespit edilmesi halinde hastalığın önüne geçilebileceğini söyledi.

 

İşitme kaybında erken farkındalık ile tedavinin mümkün olduğunu söyleyen İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre işitme kaybına neden olan faktörlerin yüzde 60’ının engellenebilir olduğunu açıkladığını söyledi. İşitme bozukluğunun, hamilelikte görülen bir işitme problemi olduğuna dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, hamileyken kullanılan ilaçların ve röntgen, tomografi gibi ışınların bebekte işitme kaybına neden olabileceğini söyledi. İl Sağlık MüdürüDr. Feramiş Ender Güngüneş “İşitme engelli bebeğe anne karnında kontrol yapılabilir. Bebeğiniz doğduktan sonra işitme kontrollerini mutlaka yaptırmalısınız. Dünya Sağlık Örgütü ilk 3 ay içerisinde işitme kaybının fark edilebilmesi ve 6’ıncı aydan önce tedavi yapılması gerektiğini açıklamaktadır”

 

Çocuklarda özellikle kızamık, menenjit ve kabakulak aşılarının yapılması gerektiğine vurgu yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş “Tüm yaşlarda iç kulağa zarar verici ilaçların kullanılmaması veya doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Özellikle çocuklarda karşımıza çıkan orta kulak iltihabı için erken ve doğru tedavi yapmak gerekir. Yüksek sesin olduğu ortamlarda bulunmak işitme kaybına neden olabilir. Özellikle ilk 2 yaşına kadar bebeklerin işitme ve konuşma gelişimleri büyük ölçüde tamamlanır. İşitme ve konuşma kaybının ilk 2 yılda belirlenerek müdahale edilmesi, ileriki yaşlardaki yaşantıları ve işitme kaybının ortadan kalkması için çok önemlidir. Çocuğun işitme ve konuşma engelli bir birey olması bu şekilde engellenebilir. Bu nedenle işitme kaybında erken farkındalık hayata bağlar. Geleceği duymak için gelin hep birlikte çalışalım ve duyarlı olalım. Bu duygu ve düşüncelerle tüm halkımıza sağlıklı günler dilerim” dedi.

Şahin Karakoç


Kaynak / Editör: Okunma 244

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


3. SayfaHaberleri

Bayramında inşaattan düştü
Eğitim ve öğretimin temel aktörleri öğretmenlerdir
Mevlid-i Nebi coşkusu
TARSİM’den yüzde 66 prim desteği
Vali Haktankaçmaz, Sulakyurt köylerini ziyaret etti
Bıçaklı kavganın zanlılarından biri tutuklandı
Emniyet 874 Fetöcü hakkında işlem yaptı
CHINADOCIA Projesi Başladı

Diğer Haberler

Bilardo Birinciliğinde ıstakalar konuştu
KYK öğrencileri İsrail’i protesto etti
Kapatılmak istenen oda tekrar canlandı
Kırıkkale vergi tahsili düşük iller arasında
Vali Haktankaçmaz meclis üyeleriyle yemekte buluştu
Keskin SYDV kömür dağıtımını tamamladı
3 yerel gazete olarak gücümüzü birleştirdik
Ülger: "Kan verirsem üşürüm inanışı doğru değil"
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç SEÇİM ÇANTADA KEKLİK DEĞİL

25.04.2018 13:27:28

Erken seçim olacak mı? Olmayacak mı? Ne zaman olacak?..


Irmakta fotoğraf çekinirken canından olduPiknik için gittiği Celal Bayar Parkında Kızılırmak kenarında anı &o..
En Çok Okunanlar
Kırıkkalespor’da transfer taarruzu Geçtiğimiz gün 4 futbolcuyu renklerine bağlayan Büyük.. Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. CHP'de sürpriz isimler 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Kızık kazada hayatını kaybetti Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale ..
Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,22Yazılım - Web Aksiyon