Bugün - 25 Eylül 2018 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   32°°C
 
Trafik kazası: 6 yaralıKırıkkale'de meydana gelen trafik kazasında 6 kişi yaralandı. PARK HALİNDE..
Kırıkkalespor’dan ‘Küfüre Hayır’ kampanyası Kırıkkale Büyük Anadoluspor sezonun başlamasına kısa bir sür..
Bebeklerde İşitme kaybına dikkat!

İl Sağlık Müdürü Dr.

3. Sayfa Haberi - 06 Mart 2018 Salı

(13:13)

İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, Dünya Kulak ve İşitme Günü nedeni ile açıklama yaptı. İşitme kaybının gebelikten itibaren fark edilebilecek bir hastalık olduğuna dikkat çeken Dr. Güngüneş, doğumdan sonra bebeğin ilk 6 ay içerisinde muayenede tespit edilmesi halinde hastalığın önüne geçilebileceğini söyledi.

 

İşitme kaybında erken farkındalık ile tedavinin mümkün olduğunu söyleyen İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre işitme kaybına neden olan faktörlerin yüzde 60’ının engellenebilir olduğunu açıkladığını söyledi. İşitme bozukluğunun, hamilelikte görülen bir işitme problemi olduğuna dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, hamileyken kullanılan ilaçların ve röntgen, tomografi gibi ışınların bebekte işitme kaybına neden olabileceğini söyledi. İl Sağlık MüdürüDr. Feramiş Ender Güngüneş “İşitme engelli bebeğe anne karnında kontrol yapılabilir. Bebeğiniz doğduktan sonra işitme kontrollerini mutlaka yaptırmalısınız. Dünya Sağlık Örgütü ilk 3 ay içerisinde işitme kaybının fark edilebilmesi ve 6’ıncı aydan önce tedavi yapılması gerektiğini açıklamaktadır”

 

Çocuklarda özellikle kızamık, menenjit ve kabakulak aşılarının yapılması gerektiğine vurgu yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş “Tüm yaşlarda iç kulağa zarar verici ilaçların kullanılmaması veya doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Özellikle çocuklarda karşımıza çıkan orta kulak iltihabı için erken ve doğru tedavi yapmak gerekir. Yüksek sesin olduğu ortamlarda bulunmak işitme kaybına neden olabilir. Özellikle ilk 2 yaşına kadar bebeklerin işitme ve konuşma gelişimleri büyük ölçüde tamamlanır. İşitme ve konuşma kaybının ilk 2 yılda belirlenerek müdahale edilmesi, ileriki yaşlardaki yaşantıları ve işitme kaybının ortadan kalkması için çok önemlidir. Çocuğun işitme ve konuşma engelli bir birey olması bu şekilde engellenebilir. Bu nedenle işitme kaybında erken farkındalık hayata bağlar. Geleceği duymak için gelin hep birlikte çalışalım ve duyarlı olalım. Bu duygu ve düşüncelerle tüm halkımıza sağlıklı günler dilerim” dedi.

Şahin Karakoç


Okunma 335

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


3. SayfaHaberleri

Prize takılı şarj aleti yangına neden oldu
Otomobil ve sigara çalan 3 zanlı tutuklandı
Silahlı şiddet haritası açıklandı: Yüzde 28 artış var
Polis torbacılara operasyon düzenledi
Çatıdan düşen işçi öldü
Araç muayene ücretlerine zam geliyor
Doğalgaz patlamasında 3 gözaltı
KYK’da Sivil Savunma Eğitimi

Diğer Haberler

Uyuşturucu operasyonunda tutuklama
Orman Bölge Müdüründen vilayete ziyaret
ABC LGS’de fark yarattı
Uçakan öğrencilere 28 Şubat’ı anlattı
Diş hekimi durmuş hayatını kaybetti
Kırıkkale'ye Bin Başlık Mandıra
Kırıkkale’de Tayland Usulü Dondurma
Canpolat, CHP Merkez İlçeye Aday
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Dikkat! Düğünde Polis var

09.07.2018 09:55:50

Türkiye’de silahın merkezi olan, kimileri tarafın..


Kahraman Keskinliler Günü19 Eylül 1919 tarihinde Cumhuriyet karşıtı Muhittin Paşa’yı ele ..
En Çok Okunanlar
Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. CHP'de sürpriz isimler 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Kızık kazada hayatını kaybetti Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale ..
Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,13Yazılım - Web Aksiyon