Bugün - 20 Şubat 2018 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   11°°C
 
KIRIKKALE BELEDİYESİ FENİŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ ASFALT MICIRI MALZEMESİ SATIN ASFALT MICIRI MALZEMESİ ALIMI VE NAKLİ İŞİ alımı 4734 sayılı Kamu İh..
Kırıkkale’de bin 897 yapı riskli çıktı

Birinci derecede deprem bölgesinde yer alan Kırıkkale’de Kentsel Dönüşüm kapsamında 1746 konut, 151 işyeri riskli olarak tespit edilirken, 895 adedinde yıkım işlemi gerçekleşti.

3. Sayfa Haberi - 13 Şubat 2018 Salı

(16:30)

Birinci derecede deprem bölgesinde yer alan Kırıkkale’de Kentsel Dönüşüm kapsamında 1746 konut, 151 işyeri riskli olarak tespit edilirken, 895 adedinde yıkım işlemi gerçekleşti. Hak sahiplerine finansal destek olarak 18 ay hibe kira yardımında bulunulduğunu belirten Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Atar, yasanın yürürlüğe girmesinden bu tarafa Kırıkkale’de hak sahiplerine toplamda 5 milyon 723 bin 572 TL hibe kira yardımı ödendiğini söyledi.

RİSKLİ 895 YAPI YIKILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca riskli alanların ve riskli yapıların kentsel dönüşüm kapsamında sağlıklı ve güvenli yaşam alanları haline getirilmesi amacıyla 2012 yılında çıkarttırılan kanun kapsamında birinci derecede deprem bölgesinde yer alan Kırıkkale’de riskli yapı tespitleri başlamıştı. Kentsel dönüşüm kapsamında bugüne kadar Kırıkkale’de 1020 adet yapı (1746 konut, 151 işyeri) riskli olduğu tespit edildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce riskli olduğu onaylanan yapılardan 895 adedinin de yıkım işlemlerinin tamamlandığı öğrenildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce, Kırıkkale’de riskli yapı olarak tespit edilerek yıkımı gerçekleşen yapıların hak sahiplerine bugüne kadar toplam 5 milyon 723 bin 572 TL hibe kira yardımı ödendiği belirlendi.

BÜYÜK AVANTAJ SAĞLIYOR

Kırıkkale’de afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini belirten Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Atar “Kanunun amacı; afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde, fen ve sanat norm ve standartlarına uygun, sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerini teşkil etmek üzere iyileştirme, tasfiye ve yenilemelere dair usul ve esasları belirlemektir. Kısacası vatandaşımızın kendi rızaları ile evlerinin depreme dayanıklı olup olmadığını tespit ettirmesi ve depreme dayanıklı değilse yıkıp yeniden yaptırılmasını teşvik ederek vatandaşımızın can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Kanun uyarınca yapılacak olan işlem, sözleşme, devir ve tesciller ile uygulamalar, noter harcı, tapu harcı, belediyelerce alınan harçlar, damga vergisi, veraset ve intikal vergisi, döner sermaye ücreti ve diğer ücretlerden, kullandırılan krediler sebebiyle lehe alınacak paralar ise banka ve sigorta muameleleri vergisinden müstesna olmaktadır” ifadesini kullandı.

2018’DE AYLIK 595 TL KİRA YARDIMI ÖDENECEK

İl Müdürü Atar: “Vatandaşlarımızın risk tespitlerini yaptırarak daha sağlam ve daha modern yapılarda oturmalarını sağlamak amacıyla, yapılardaki hak sahiplerine finansal destek olarak 18 ay hibe kira yardımı (2018 yılı aylık kira tutarı 595 TL) veya kendi evini yaptıracak olanlara bankalardan kullanacakları kredilere faiz desteği verilmektedir. Ayrıca Kanun kapsamında, hisseleri oranında paydaşların en az üçte iki çoğunluğu ile alınan karara katılmayan maliklerin arsa payları; Yönetmelik gereğince arsa payı değeri üzerinden anlaşma sağlayan diğer paydaşlara açık artırma usulü ile satılarak arsa maliklerinin mağduriyeti de giderilmiştir. Bu zamana kadar Müdürlüğümüzce 32 adet riskli yapı için 142 adet malikin hissesinin satışı gerçekleştirilmiştir. İlimizin 1.derece deprem bölgesi olması sebebiyle “Deprem Öldürmez Binalar Öldürür” gerçeği göz önünde bulundurulduğunda gerek vatandaşlarımızın gerekse Belediyelerimizin bu konuya gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir” dedi.


Kaynak / Editör: Okunma 186

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


3. SayfaHaberleri

Başkan Saygılı pazarcı esnafını ziyaret etti
Mahkemeden beraat kararı
Valilik incelemesi sonuçlandı
KHK’lar yayınlandı ihraç ve iadeler var
Vali Haktankaçmaz’dan Amasya Valisine ziyaret
Fen Lisesi, ‘Sosyal Bilimler ’de de varım’ dedi
Hırsızlara şafak operasyonu
2017 Yılında Trafikte Ağır Bilanço

Diğer Haberler

Yahşihan’da Muhtarlar Günü
Korkuyu öldürerek destan yazdık
Türk Metal’de Tufan Dönemi
Hokeyciler kupaya doymuyor
Türkiye’nin birincisi Melise Güler
İhtiyaç sahiplerini sevindiren proje
K.ܒde helal gıda sertifikasyon paneli
Ne yazık ki Yiğit Tunç’u kaybettik
E-Gazete (Yenigün)
51 il için kritik gün Perşembe30 büyükşehrin dışında kalan 51 ilin, büyükşehir kapsam..
En Çok Okunanlar
Hurda araç desteği vatan savunmasına katkı sağlayacak
Ülke genelindeki 3 hurda müdürlüğüyle yıllık yakla.. Çeyrek asırdır Kırıkkale eğitimine verdiği katkılarla marka konumuna.. Kırıkkale’yi en iyi noktaya taşıyacağız İhracat potansiyeli ve teşviklerinin değerlendirilmesi amacıyla kente gelen.. Yeni Dünya Vakfı’ndan Vali Haktankaçmaz’a ziyaret Yeni Dünya Vakfı Genel Başkanı Mahmut Göksu ve beraberindeki heye.. 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. Kızık kazada hayatını kaybetti Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale ..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:0207:2713:0716:0318:3419:52

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
0°°C - 11°°C
Çarşamba
2°°C - 11°°C
Cuma
3°°C - 11°°C
Pazar
3°°C - 12°°C

Günün Sözü


Ayıpsız dost arayan dostsuz kalır.


(Mevlana)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,08Yazılım - Web Aksiyon