Bugün - 20 Şubat 2018 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   11°°C
 
KIRIKKALE BELEDİYESİ FENİŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ ASFALT MICIRI MALZEMESİ SATIN ASFALT MICIRI MALZEMESİ ALIMI VE NAKLİ İŞİ alımı 4734 sayılı Kamu İh..
Tohum Otizm Vakfı 11 İlde Otizmi Anlatacak

Tohum Otizm Vakfı'nın, Milli Eğitim Bakanlığı ile Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Sosyal ve Çevresel Yatırım Programlarının desteklediği "Eğitime Uzanan Yol Projesi" ile otizm konusunda toplumsal bilincin arttırılması hedefleniyor.

Sağlık Haberi - 01 Şubat 2018 Perşembe

(13:04)

Tohum Otizm Vakfı'nın, Milli Eğitim Bakanlığı ile Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Sosyal ve Çevresel Yatırım Programlarının desteklediği "Eğitime Uzanan Yol Projesi" ile otizm konusunda toplumsal bilincin arttırılması hedefleniyor.

Bir ülkenin en önemli yatırımı beşeri sermayesidir

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, bir otelde gerçekleştirilen projenin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, sürdürülebilir kalkınmada eğitimin son derece önemli olduğunu belirtti. Erdem, Bakanlık olarak eğitimi uzun vadeli bir bakış açısıyla ele aldıklarını ve geleceğe yatırım olarak kabul ettiklerini söyledi. "Bir ülkenin en önemli yatırımı beşeri sermayesidir. Bunu da ancak eğitimle başarabiliriz." ifadelerini kullanan Erdem, dünyadaki her çocuğun özel olduğunu, yeteneklerine göre eğitim alması gerektiğini ifade etti. Erdem, "21. yüzyıl bilgi toplumu hayatın her alanında olduğu gibi eğitim alanında büyük ve köklü değişimleri beraberinde getirmiştir. Değişimleri sadece takip etmekle kalmayıp, onu yöneten ülkeler arasında olma hedefi, ülkemiz için eğitimin en öncelikli alanlardan biri olmasını kaçınılmaz kılmıştır." diye konuştu.

Öğrencilerimizin eğitimi, hepimizin öncelikli meselesidir

Erdem, eğitimde teknolojik alt yapı yatırımlarından fırsat eşitliğine kadar pek çok konuda çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi. Son 4 yıl içinde özel eğitim okulları ile diğer eğitim kurumlarında kaynaştırma yolu ile 60 bin 534 otizmli öğrenciye eğitim verildiği bilgisini paylaşan Erdem, sözlerini şöyle sürdürdü: "Toplumun ayrılmaz bir parçası, özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin, yaşamın her alanına katılması, eğitim başta olmak üzere her türlü imkandan en üst düzeyde yararlanmalarının sağlanması en tabii haklarıdır. Yürüttüğümüz tüm çalışmalarda önce insan demek, insanı sevmek, saygı duymak ve insanı yaptığımız her çalışmanın temeline koymak mecburiyetindeyiz. Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimizin eğitimi, hepimizin öncelikli meselesidir."

10 kişiden 8'i otizmi bilmiyor

Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer, 2016'da hayalini kurdukları projeyi bugün hayata geçirdikleri için mutlu olduklarını belirtti. Özer, "İki hedefimiz var. Biri otizmli çocuklarımızın nitelikli özel eğitime ulaşmalarını sağlamak. Diğeri de boru hattının geçtiği 11 ilde otizm farkındalığı konusunda çalışamalar yapmak. 2015'te bir araştırma yaptırdık. Türkiye genelinde bin 300 kişiye 'otizm diye birşey duydunuz mu?' diye sorduk. Her 100 kişiden sadece 29'u 'otizmi duydum' dedi. Bu çok düşük bir rakam." şeklinde konuştu. 2015'te çıkan anket sonuçları üzerine otizm farkındalık çalışmalarını tekrarladıklarını belirten Özer, 2017'de yaptıkları araştırmada 'Otizmi duydunuz mu?' sorusuna 100 kişiden 58'inden "Evet duydum" yanıtını aldıklarını söyledi.

Proje boru hattının geçtiği 11 ilde yürütülecek

Türkiye'de 10 kişiden 8'inin otizmin ne olduğunu bilmediğini vurgulayan Özer, bu rakamı değiştirmek için çalışacaklarını söyledi. Özer, proje kapsamında formatör ve öğretmenlere yönelik atölye programları yapılacağını, aileler ve bölge halkına yönelik ise seminerler düzenleneceğini aktardı. Projeyi Kars, Ardahan, Giresun, Erzincan, Sivas, Edirne, Kütahya, Yozgat, Kırıkkale, Ankara, Balıkesir'de yürüteceklerini söyleyen Özer, "Proje ile boru hattı üzerindeki 11 ilimizdeki bin 100 aile ve 990 öğretmene ulaşmayı hedefliyoruz. Onlara kapsamlı seminerler düzenleyeceğiz. Bu ailelerin otizm farkındalıklarını güçlendireceğiz. Her ilde 3 tane olmak üzere 33 eğitim sınıfının donanımını Eğitime Uzanan Yol Projesi kapsamında yapacağız." dedi. Tohum Otizm Vakfı Kurucusu Aylin Sezgin vakfın çalışmaları, TANAP Genel Müdür Danışmanı Arif Eren ise proje hakkında birer konuşma yaptı. Toplantıya Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Köksal Toptan'ın eşi Saime Toptan ve çok sayıda ilgili katıldı.

Adem Dölek

 


Kaynak / Editör: Okunma 758

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SağlıkHaberleri

Çocuklarınızı mevsim geçişlerinde iyi koruyun
Kekemelikte erken müdahale çok önemli
HIV enfeksiyonu herkesi tehdit ediyor
Halk sağlığı sorunlarına kapsamlı çözümler
Tohum Otizm Vakfı 11 İlde Otizmi Anlatacak
Farkındayız kanseri yeneceğiz
Bİ’ LİRAN VAR MI?
Ağız ve diş sağlığı vücut sağlığını doğrudan etkiliyor

Diğer Haberler

Avcılar umduğunu bulamadı
Kantinciler hijyen eğitimi
Antibiyotik Gribi Tedavi Etmez
ByLock operasyonunda 36 gözaltı
MKE HURDA İŞLETMESİ MÜDÜRLÜĞÜ KIRIKKALE HURDA MÜDÜRLÜĞÜ TEMİZLİK HİZMETİ
Cumhuriyet sonsuza kadar yaşayacak
Silahlı saldırıda 3 tutuklama
Sözleşmeli personellerin ücretleri görüşüldü
E-Gazete (Yenigün)
51 il için kritik gün Perşembe30 büyükşehrin dışında kalan 51 ilin, büyükşehir kapsam..
En Çok Okunanlar
Hurda araç desteği vatan savunmasına katkı sağlayacak
Ülke genelindeki 3 hurda müdürlüğüyle yıllık yakla.. Çeyrek asırdır Kırıkkale eğitimine verdiği katkılarla marka konumuna.. Kırıkkale’yi en iyi noktaya taşıyacağız İhracat potansiyeli ve teşviklerinin değerlendirilmesi amacıyla kente gelen.. Yeni Dünya Vakfı’ndan Vali Haktankaçmaz’a ziyaret Yeni Dünya Vakfı Genel Başkanı Mahmut Göksu ve beraberindeki heye.. 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. Kızık kazada hayatını kaybetti Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale ..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:0207:2713:0716:0318:3419:52

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
0°°C - 11°°C
Çarşamba
2°°C - 11°°C
Cuma
3°°C - 11°°C
Pazar
3°°C - 12°°C

Günün Sözü


Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,08Yazılım - Web Aksiyon