Bugün - 13 Ağustos 2020 PerşembeKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
KÜ başarıya koşuyor Kırıkkale Üniversitesi (KÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik..
Silah şiddeti olayları yüzde 28 arttı

Umut Vakfı, son iki yıldır yaptığı gibi bu yıl da Türkiye’nin bir önceki yıl “Silahlı Şiddet Raporu” ile “Cinayet Haritası”nı yayınladı.

Güncel Haberi - 24 Ocak 2018 Çarşamba

(08:26)

Umut Vakfı, son iki yıldır yaptığı gibi bu yıl da Türkiye’nin bir önceki yıl “Silahlı Şiddet Raporu” ile “Cinayet Haritası”nı yayınladı. Yazılı ve görsel yayın organlarına yansıyan haberleri temel alan rapora göre, 2017 yılındaki silahlı şiddet olayları bir önceki yıla göre ‰28, 2015 yılına göre ise ‰61 artış gösterdi.

Şiddet olaylarında 2 bin 187 kişi öldürüldü

Oğlu Umut Önal'ın silahla öldürülmesinin ardından 1993 yılında Nazire Dedeman tarafından kurulan "Umut Vakfı”, 25 yıldır bireysel silahlanmaya karşı mücadele veriyor. Vakıf, son iki yıldır yaptığı gibi bu yıl da Türkiye'nin bir önceki yıl "Silahlı Şiddet Raporu” ile "Cinayet Haritası”nı yayınladı.  Yazılı ve görsel yayın organlarına yansıyan haberleri temel alan rapora göre, 2017 yılındaki silahlı şiddet olayları bir önceki yıla göre ‰28, 2015 yılına göre ise ‰61 artış gösterdi. Geçtiğimiz yıl meydana gelen 3 bin 494 silahlı şiddet olayında 2 bin 187 kişi öldürülürken birçoğu ağır 3 bin 529 kişi de yaralandı.

Bireysel silahlanma her geçen gün katlanarak artıyor

Umut Vakfı, tüm çabalara rağmen silahlı şiddet olaylarının önüne geçilememesini, üstelik yalnız Türkiye'de değil tüm dünyada yaygınlaşmasını endişe verici buluyor. "Bu ürkütücü artış karşısında Emniyet kayıtlarına geçen gerçek rakamları düşünmek bile endişe verici. Bireysel silahlanma tüm çığlığımıza rağmen durdurulamıyor, bu yıl medyamızın da başlattığı kampanyalara rağmen bireysel silahlanmayı önleyici hiçbir çalışma yapılmıyor. Tersine bireysel silahlanma her geçen gün katlanarak artıyor. Sadece Türkiye'de değil tüm dünyada insanlar savaşların, çatışmaların ve de siyasal huzursuzlukların gölgesinde yaşıyor. Dünya genelinde ülkelerde huzursuzluğa neden olan büyük göçler yaşanıyor, işsizlik oranları artıyor, pek çok ülkede bağnazlık artıyor, insanlar uygulanan politikalarla birey olmaktan uzaklaşıyor, uzaklaştırılıyor, demokrasiden uzaklaşılıyor.”

İstanbul şampiyon

Umut Vakfı, "her gün değişik modelleri icat edilen silahların” diziler ve filmler aracılığıyla reklamların yapılmasının bireysel silahlanmayı teşvik edici olduğu görüşünü savunuyor. 351 olayda 246 kişinin hayatını kaybettiği İstanbul, Türkiye'nin şiddet şampiyonu. Vakfın hazırladığı "Cinayet Haritası”na bakılırsa 2017 yılında en fazla şiddet olayı artışı ‰43'le İç Anadolu Bölgesi'nde yaşanırken onu ‰34 artışın gerçekleştiği Güneydoğu Anadolu Bölgesi izlemiş. Bir yıl önceye kıyasla ‰24 artışın gözlendiği Marmara Bölgesi 494 kişinin ölümü, 744 kişinin yaralandığı 837 şiddet olayıyla Türkiye'nin şiddet şampiyonluğunu diğer bölgelere kaptırmadı. Kuşkusuz 81 il arasında 351 şiddet olayında 246 kişinin hayatını kaybettiği İstanbul geçen yıl olduğu gibi yine lider. Marmara Bölgesi'nde İstanbul'u, 116 olayla Bursa, 108 olayla Kocaeli takip ederken bir önceki yıla göre şiddet olaylarında ‰60 artış gerçekleşen Sakarya, dördüncü sırada yer aldı.

Bayburt'ta tek bir şiddet olayı bile yaşanmamış

Türkiye genelinde ise İstanbul'un 201 şiddet olayıyla Samsun, 165 şiddet olayıyla Adana ve 152 şiddet olayıyla Antalya takip ediyor. Basına yansıyan haberlere göre, Bayburt'ta ölüm ve yaralamayla sonuçlanan tek bir şiddet olayı meydana gelmemiş. Bu kategoride Bayburt'u üçer şiddet olayının yaşandığı Artvin ve Çankırı ile dört olayının yaşandığı Yalova izliyor. Raporda medyanın güçlü olmadığı kentlerdeki şiddet olaylarının daha az yansımış olabileceği notu da düşülmüş.

Kırıkkale’de 13 şiddet olayı

Kırıkkale’de ise 13 şiddet olayının meydana geldiğinin ifade edildiği açıklamada, “Toplam 577 olayın basına yansıdığı İç Anadolu Bölgesi’nde Konya liderliği bırakmak şöyle dursun 2017’de ‰61’lik artışla bölgesinde zirvede… 145 silahlı şiddetin yaşandığı Konya’yı başkent Ankara takip ediyor ki; Ankara’da da silahlı olaylarda, bireysel çatışmalarda dikkat çekici bir artış yaşandı geçen yıl… 128 olayın basına yansıdığı Ankara’yı 85 olayla Aksaray, 77 olayla Kayseri, 57 olayla Eskişehir, 19 olayla Niğde, 16 olayla Karaman, 14 olayla Sivas, 13 olayla Kırıkkale, 8 olayla Kırşehir, 7 olayla Nevşehir, 5 olayla Yozgat, 3 olayla Çankırı izliyor.”ifadelerine yer verildi.

Şahin Karakoç

 

 

 

 


Kaynak / Editör: Okunma 1192

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

MİSİAD, Kırıkkale’ye yatırımcı getirecek
Hekimler Milletinin ve Ordusunun Yanında!
Tarımda bilgi seferberliği devam ediyor
Hiçbir ticari kazanç insan sağlığından önemli değil
Her zaman her yerde göreve hazırız
Yenişehir’de usulsüz yapılar yıkılıyor
Zabıta, fırsatçılara karşı düğmeye bastı
Tarım İl Müdürlüğü Köyleri Boş Bırakmıyor

Diğer Haberler

Ak Partinin rekoru Kırıkkale'den
Hububat alımları başladı
Çözümler MHP ile gelecek
TÜRKİYE’DE İLK 5’E GİRECEĞİZ
İYİ Parti Merkez İlçe Kuzucu’ya Emanet
STK'lardan Zeytin Dalı Harekatı'na destek
Normal hayata dönüş kademe kademe başlıyor
Bahşılı Halk Eğitimde yılsonu sergisi
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
Sanatçılara ‘Pandemi’ eğitimi verildi Korona virüs ile mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı ta..
En Çok Okunanlar
Kantinlerden 1 yıl kira alınmasın KESOB Başkanı Süleyman Köstekli, salgın nedeniyle okulların martt.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,11Yazılım - Web Aksiyon