Bugün - 22 Ekim 2018 PazartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   24°°C
 
Şifa dağıtan ellere vefa gösterilmeliSağlık-Sen üyeleri Yüksek İhtisas Hastanesi önünde bir ..
İŞKUR 4 bin 40 kişiyi işe yerleştirdiKırıkkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 2018..
Teşhis ve tedavi ile birçok göz hastalığı engellenebilir

 

7-14 Ocak Beyaz Baston / Körler Haftası nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Sağlık İl Müdürü Dr.

Güncel Haberi - 09 Ocak 2018 Salı

(08:33)

 

7-14 Ocak Beyaz Baston / Körler Haftası nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Sağlık İl Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, “Dünyada 10 milyon kadar kişinin, çoğunlukla önlenebilir nedenler yüzünden görme yeteneğinden yoksun kaldığı sanılmaktadır. Bu nedenle göz muayenesi önem arz etmektedir. Zamanında teşhis ve tedavi ile birlikte birçok göz hastalığı engellenebilecektir.”dedi.

 

Önlenebilir nedenlerden dolayı görme yeteneğinden yoksun kalınıyor

 

Sağlık İl Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş: “Dünyada her yıl Ocak ayının ikinci haftası Beyaz Baston Körler Haftası olarak kutlanmaktadır. Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Sivil Toplum Örgütleri yaptıkları etkinliklerle göz sağlığının önemini vurgulayarak, görme engelli kişilerin bu durumdan kaynaklanan sorunlarına çözüm yolları geliştirmeye çalışmaktadırlar. Baston kullanımı, görme engellilerin çarpma, düşme, yaralanma, sakatlanma riskini azaltmaktadır. Baston kullanımına, engel meydana geldikten sonra başlamak bastonu benimseme yönünden önemlidir. Yürüyüş, fiziksel aktivite vb. etkinliklerde bulunan engellilerin motor becerileri daha çabuk gelişir. Vücut organları daha sağlıklı olur. Kendilerine güven duygusu artar. Sosyal etkinliklere daha fazla katılabilir ve bağımsız hareket edebilme yeteneklerini artırırlar. Dünyada 10 milyon kadar kişinin, çoğunlukla önlenebilir nedenler yüzünden görme yeteneğinden yoksun kaldığı sanılmaktadır. Bu nedenle göz muayenesi önem arz etmektedir. Zamanında teşhis ve tedavi ile birlikte birçok göz hastalığı engellenebilecektir. Hastaların bu konuda duyarlı olması, en küçük bir şikâyeti dikkate alması göz sağlığı acısından çok önemlidir. Özellikle periyodik göz kontrollerinin yapılması ile birçok göz hastalığı erken teşhis edilecek ve gereken tedbirlerin alınması sağlanacaktır. Göz muayenesi, doğumdan hemen sonra, 6 aylıkken, 3 yaşındayken, okula başlamadan önce, okul süresince her yıl olmalı, yetişkinlerde ise 1 ile 3 yıl aralıklarla yapılmalıdır. Engelli insanların hayat kalitesini yükseltecek ve kolaylaştıracak faaliyetlerin kurumlar kadar toplum tarafından sürdürülmesi ve desteklenmesi gerekir. Engellilerin toplumla kaynaşması moral ve motivasyonlarının yükselmesi acısından önemlidir. Engellilere sadece bu haftada değil yaşamları boyunca destek olmalıyız. Bugün hiçbir sağlık problemi olmayan kişinin, yarın çeşitli nedenlerle engelli olmama garantisi yoktur. Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü olarak Beyaz Baston Körler Haftası vesilesiyle, bütün insanlığa engelsiz ve engellerin farkında  bir yaşam diliyoruz.”

Şahin Karakoç

 


Okunma 275

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

AHİKA, Vali Haktankaçmaz başkanlığında toplandı
Op. Dr. Öncel'den kolon kanseri uyarısı!
İnsan hakları beyannamesi yalannameye dönüşmesin
Yılbaşı alışverişi esnafın yüzünü güldürdü
Düğünde silah atanlara operasyon
Keskin’e yeni senenin ilk turist kafilesi
‘Clinique 318’ hizmete açılıyor
Taşerondan 2 bin 800 kadro başvurusu

Diğer Haberler

Enerjisa'dan geleceğe yatırım
Op. Dr. Öncel'den kolon kanseri uyarısı!
Hollandalı Gelinden Üç Çocuk Sözü
Kırıkkale'de bilirkişilik sempozyumu
FETÖ davasında 4 sanıktan 3'üne hapis cezası verildi
Fen Lisesi’nde ödül töreni
Kırıkkale'de uyuşturucu operasyonu
Öğrencilere sağlık okuryazarlığı eğitimi
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç GÜDÜMLÜ FÜZE PKK’NIN ELİNE NASIL GEÇTİ?

12.10.2018 10:44:36

Kırıkkale olarak bir vatan evladını daha toprağa vermenin h&..


Muhtar Adayı Aktaş’tan fiber internet atağı Ovacık Mahallesi Muhtar Adayı Dursun Aktaş, mahalle sakinlerinin fiber inte..
En Çok Okunanlar
Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. CHP'de sürpriz isimler 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Kızık kazada hayatını kaybetti Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale ..
Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,14Yazılım - Web Aksiyon