Bugün - 26 Mayıs 2018 CumartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   26°°C
 
İşte Ak Parti'nin sıralaması AK Parti 24 Haziran seçimi milletvekili listesi belli oldu. Cumhurba..
'Verem Savaşı Eğitimi ve Propaganda Haftası' başladı

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr.

Güncel Haberi - 28 Aralık 2017 Perşembe

(15:43)

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, 01-7 Ocak 2017 tarihleri arasında düzenlenen 70'inci Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası münasebetiyle açıklamalarda bulundu. Aslan, veremle ilgili toplumun bütün kesimini bilgilendirilmesini hedeflediklerini söyledi.

2 Milyar kişi tüberküloz mikrobu ile enfekte

Güngüneş, "Verem (Tüberküloz) hastalığı, 'Mycobacterium Tuberculosis' basili tarafından oluşturulan ve solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Bu yıl da 01-7 Ocak 2018 tarihleri arasında ‘71'inci Verem Savaşı Eğitim ve Propaganda Haftası' çerçevesinde düzenlenmektedir. Verem, insanlık tarihi kadar eski bir hastalık olmasına rağmen hala tüm dünyada bir halk sağlığı sorunu olarak önemini korumaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) raporlarına göre, günümüzde, dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri  (2 Milyar kişi) tüberküloz mikrobu ile enfektedir. Bu insanların yüzde 10'unun, yaşamlarının bir döneminde vereme yakalanma ihtimali bulunmaktadır.” dedi.

En çok ölüme yol açan hastalıklardan biri

DSÖ tarafından her yıl dünyada yaklaşık 8,6 milyon kişinin verem hastalığına yakalandığı ve 1,8 milyon insanın bu hastalıktan öldüğünü açıklayan Güngüneş, “Dünya genelinde tüberküloz hastalığının görülme oranının en yüksek olduğu bölgeler; Afrika ve Güney Doğu Asya bölgeleridir. Bu bölgelerin içinde dünyadaki tüberküloz vakalarının yaklaşık yüzde 40'ı Hindistan ve Çin' de bulunmaktadır. Verem, dünyada bir tek etkene bağlı olup tedavisi olmasına rağmen en çok ölüme yol açan hastalıklardan biridir.” şeklinde açıkladı.

Belirtilerine dikkat!

Verem hastalığının belirtilerine değinen Güngüneş, “Verem hastalığının genel belirtileri arasında halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi, çocuklarda kilo alamama bulunmaktadır. Akciğer tüberkülozunda; öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığı şikâyetleri görülmektedir. İki-üç haftadan uzun süren öksürüğün olması durumunda veremden şüphelenmek gerekir. Bu yakınmaların başka çok hastalıkta da rastlanabilmesi nedeniyle, bu tür şikâyetleri olanların aile hekimlerine ya da en yakın Toplum Sağlığı Merkezi Verem Savaşı Birimi'ne müracaat etmesi gerekmektedir.” diye konuştu.

Tedavi yarım bırakılmamalı

Verem hastalığının teşhis ve tedavisini açıklayan Güngüneş, “Verem hastalığının tedavisinde, ortalama 6-8 aylık bir tedavi süresi ile yüzde 95-99 iyileşme sağlanmaktadır. İlaç tedavisine başlandıktan 15-20 gün sonra bulaştırıcılık ortadan kalkmaktadır. Çünkü tedavinin yarım bırakılmasıyla birlikte hastalar etrafa basil yaymaya devam edeceklerdir. Tedavi süresinde ilaçların eksik ya da düzensiz kullanılması nedeniyle hastalık iyileşmeyecek aksine kullanılan ilaçlara direnç geliştirilebilecektir. Bu durumda hastalığın tedavisinde daha fazla ilaç kullanmak gerekecek ve tedavi süresi iki yıla kadar uzayabilecektir.” dedi.

Mehmet Ali Soyer 


Kaynak / Editör: Okunma 271

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

AHİKA destek programını tanıtmaya devam ediyor
Başkan Yardımcısı Şarlıoğlu kaza geçirdi
Özel öğretim öğrencilerine meslek eğitimi
Katı Atık ve Yeşil Vadi Birliklerinin bütçeleri belli oldu
Hayatları örselenmiş çocuklar geleceğe umutla bakamaz
Vatandaşın sorunları halk gününde çözüm buluyor
‘Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması’ tanıtıldı
“Çocuk sahibi olmak giderek güçleşiyor”

Diğer Haberler

KYK Müdürü Karahan’dan Keskin Kaymakamı Köken’e ziyaret
FETÖ operasyonunda 9 gözaltı
4 kişi sobadan sızan gazdan zehirlendi
Sarsılmaz'ın MPT-76'sı hazır
Yeni harita: 31 ilde sistem değişiyor
Yıldırım Beyazıt’tan İspanya ziyareti
Balık soğuk havayı bekliyor
Saran Group'tan 23 Nisan Kutlaması
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç SEÇİM ÇANTADA KEKLİK DEĞİL

25.04.2018 13:27:28

Erken seçim olacak mı? Olmayacak mı? Ne zaman olacak?..


Minik öğrencilerin okuma bayramı Hasan Ali Yücel İlkokulu 1-D sınıfı öğrencileri için 'okum..
En Çok Okunanlar
Emaneti teslim etmekten kaçınmayacağız Herkesin kendi faaliyet gösterdiği alanda çalışarak; bu &u.. 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. Kızık kazada hayatını kaybetti Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale ..
Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,25Yazılım - Web Aksiyon