Bugün - 23 Ocak 2018 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   7°°C
 
Emekliler için TOKİ hafriyatı başladıTürkiye Emekliler Derneği (TÜED) Şube Başkanı Zekeriya Aytekin em..
Hayat Boşluk Kabul Etmez Konferansı

 

Kırıkkale Valiliği, Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü ve Kırıkkale Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Çalışmacılar Topluluğu tarafından 'Hayat Boşluk Kabul Etmez' Kırıkkale Uyuşturucu İle Mücadele Projesi konulu konferans verildi.

Güncel Haberi - 18 Aralık 2017 Pazartesi

(09:12)

 

Kırıkkale Valiliği, Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü ve Kırıkkale Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Çalışmacılar Topluluğu tarafından 'Hayat Boşluk Kabul Etmez' Kırıkkale Uyuşturucu İle Mücadele Projesi konulu konferans verildi.

 

 

Hayat Boşluk Kabul Etmez Konferansı

Sosyal Bilimler Fakültesi Mehmet Akif Ersoy Salonunda gerçekleştirilen programa Kırıkkale Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan, Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, Sağlık Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Yurdagül Erdem, Sosyal Çalışmacılar Topluluğu Akademik Danışmanı ve Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Zeynep Tezel, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Murat Gökgöz katıldı. Etkinlikte rol modeller Hasan Keskin ve Ahmet Barbaros öğrencilere hayat tecrübeleri hakkında çeşitli bilgiler verdiler.

 

Bilgi bilinç düzeyi geliştirilmiyor

Konferansın ilk konuşmasına Kırıkkale Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan, uyuşturucu ile mücadelede yerel yönetimlerinin rolü konusunda bilgiler verdi. Konu hakkında Özkan "Türkiye'de yada ülkemizin her bir köşesinde yaşadığımız her bir sorunu iyi tahlil etmenin bir yolu var. Sistemimizi iyi bilmektir. Hangi orunu yaşıyorsak biliniz ki sistemimizden kaynaklanıyordur. Uyuşturucu ile ilgili sorunda böyledir. Bu nedenle ülkemizdeki yönetim sistemi nasıldır, nasıl oluşur Anayasa'da tanımlanmış ve kanundaki sistemi iyi bilmek lazım. Bunu bilmediğimiz zaman ise çok yanlışlıklar yapıyoruz. Kanunlar yanlış çıkıyor, uygulamalar yanlış çıkıyor, konular kişiselleştirilmiyor, bilgi bilinç düzeyi geliştirilmiyor. Bu nedenle ülkemizdeki yönetim sistemimiz uygulamalarını anlatacağım. Uyuşturucu ile ilgili bilgileri zaten diğer arkadaşlarımız anlatacaktır. Uyuşturucu konusunda ilimizde önceliklidir. Önceliğe uygun birimlerimiz var. Bunu da liderlik vasfını yüklememiz gerek. Görev yaptığınız toplum çok önemlidir. Kamu yöneticilerin yerel yöneticilerin ve vatandaşların istekleri konusuyla bu şekilde duyarlılık oluşturarak, halkımızın istediği kadar çalışmaya yönelik çalışmalarımız var " dedi.

 

Gençlerin rehabilite süreci devam ediyor

Kırıkkale İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş ise 'Hayat Boşluk Kabul Etmez' konusunda il genelinde yapılan çalışmaları özetledi. Güngüneş "Uyuşturucu madde kullanımı, bağımlı bireylerin yanı sıra kullananların ailelerini, çevrelerini ve toplumun tamamını tehdit eden, ekonomik ve soysal sıkıntılara neden olan bir halk sağlığı sorunudur. Sağlıklı Bir Toplum, Mutlu Bir Gelecek İçin Madde Bağımlılığına Hayır Dedik. Aslında bu bir proje değil, yaşama bağlanma organizasyonudur. Projemizin başladığı 2014 yılından bu günü kadar 3 döne m sağlıklı yaşam sınıfı oluşturulmuştur. Amacımız kişinin tedaviye uygunluk derecisini belirlemek, bu konuda destekleyici görüşme yapmak ve danışanı sağlık sistemi içerisinde tutmaktır. Yaklaşık 3 yıldır devam eden program kapsamında 985'in üzerinde uyuşturucu kullanan birey ve aileleriyle görüştük. Bunlardan tedaviye ikna ettiğimiz 875 gencimizden 507'sini AMATEM merkezinde yatırarak, 368 gencimiz ayaktan tedavileri yapılmıştır. Sağlıklı yaşam sınıfımızda 3. dönem 19 gencimiz rehabilite olmaktadır. Deşifre olmak istemeyen 8 gencimize ise evlerinde takip etmekteyiz. 122 kişiden 59 kişiyi kazanmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 15 gencimizde şuanda devam eden projemiz içerisindedirler" dedi.

 

Uyuşturucu sadece riskli grupların problemi değildir

Bugün toplumsal bir soruna ışık tutmak ve farklı insanların o duygularını, yaşantılarını görmek adına böyle bir etkinlik için buluştuklarını ifade ederek konuşmaya başlayan Sağlık Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Yurdagül Erdem, uyuşturucu ile mücadelede yerel ve ulusal boyutta neler yapıldığı, nelerin daha aktif bir şekilde çalışıldığı konularında bilgiler alınacağını söyledi. Konu hakkında Dekan Erdem "Hayat Boşluk Kabul Etmez Sloganı ilimizde yürütülen mücadele programının adıdır. Uyuşturucu önlem alınmadığı takdirde hızla yayılabilecek bir halk sağlığı sorunudur. Sadece riskli grupların problemi değil, tüm hepimizi etkileyebilecek sosyal bir durumdur. Bizler bu konuda üzerimize düşen görevleri ve rolleri yapmak zorundayız. Uyuşturucunun zararları noktasında hedef gruplarını bilinçlendirmek hepimizin görevidir. Bu noktada siz değerli öğrencilerimizin aktif olarak bilinçlendirmeniz çok önemlidir. Sizlerde bu okullardan mezun olduktan sonra aktif olarak burada görev alacak kişilersiniz. Tüm öğrencilerimizi uyuşturucu denen bu illetin bitirilerek bu mücadelede sizlerde var olmanızı diliyorum" şeklinde konuştu. Daha sonra kürsüye Sosyal Hizmet Uzmanı Çiğdem Canatan çıkarak Bağımlılık ve Uyuşturucu ile alakalı bilgiler verdi.

 

Şahin Karakoç


Kaynak / Editör: Okunma 58

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

79 yıldır saat dokuzu beş geçe hayat duruyor
“Şehirler Kültürler-Yörelerimiz” Projesi Sona Erdi
Köprülü kavşak trafiği rahatlatacak
Bahşılı Müftülüğünden aşure etkinliği
Cumhuriyet sonsuza kadar yaşayacak
Tüpraş'tan 3,3 milyar lira net kâr
Kırıkkale’ye yabancı yatırımcının ilgisi devam ediyor
Eşmebaşı Unutulmadı

Diğer Haberler

Yahşihan'a modern kapalı pazar kurulacak
Keskin Halk Eğitim ilçe halkıyla bütünleşiyor
Türk Metal yerli otomobile hazır
Öz kaynaklarımızla hizmet sunuyoruz
Katı Atık ve Yeşil Vadi Birliklerinin bütçeleri belli oldu
Engelsiz yaşamı dans ederek desteklediler
KKÜ Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hayvan Hastanesi açıldı
Amacımız vatandaşımıza hizmet etmek
E-Gazete (Yenigün)
Silahlı saldırıda 3 tutuklamaKeskin ilçesinde bir aileye yönelik silahlı saldırıyla ilgili g..
En Çok Okunanlar
Keskin Tava Tescillendi   Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Okan Şahin, Kır.. 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Kızık kazada hayatını kaybetti Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale .. Denizhan Vural'dan Açıklama BASIN AÇIKLAMASI ÇEŞİTLİ BASIN KURULUŞLARINDA HAKKIMDA HAKAN..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2607:5513:0415:3718:0119:23

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
3°°C - 7°°C
Çarşamba
3°°C - 3°°C
Cuma
-1°°C - 2°°C
Pazar
-3°°C - 0°°C

Günün Sözü


İman hem nurdur hem kuvvettir, hakiki imanı elde den adam kânata meydan okuyabilir.


(BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A))


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,13Yazılım - Web Aksiyon