Bugün - 19 Ocak 2021 SalıKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
TÜRSAB tur operatörleri Kırıkkale'deKırıkkale’nin tarihi ve turistik yerlerini turları içerisine a..
Kırıkkale’nin münbit toprakları can buluyor

 

DSİ Kırıkkale yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Güncel Haberi - 13 Aralık 2017 Çarşamba

(12:53)

 

DSİ Kırıkkale yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kırıkkale’de son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynuyor.

 

5 baraj ve 1 gölet inşa ederek hizmete aldık

DSİ Genel Müdürü Murat Acu; “DSİ Genel Müdürlüğü olarak 2003 yılından bugüne kadar Kırıkkale’ye 5 baraj ve 1 gölet inşa ederek hizmete aldık. Bu barajların toplam su biriktirme hacmi 55 milyon m3tür. 2015 yılında hizmete aldığımız 44,7 milyon m3 su biriktirme hacimli Sulakyurt Barajı’nın yüksekliği 51 metredir. Baraj 25.690 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Barajın hizmete alınmasıyla baraj çevresi ve alan halkın ziyaret edeceği turizm merkezi haline gelmiştir. Yaycı Deresi üzerine 32 metre yüksekliğinde inşa ettiğimiz 4,46 milyon m3 biriktirme hacimli Keskin Ceritmüminli Barajı 9.510 dekar zirai arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Böylece Kırıkkaleli çiftçilerimize yıllık 6 milyon TL zirai gelir artışı sağlayacağız. Ayrıca sulama maksatlı inşa ettiğimiz baraj ile 1 köyü taşkınlardan koruduk. Hasretle Beklenen Sulama ve taşkın koruma maksatlı olan Hasandede Barajı’nı inşa ettik. 46 metre yüksekliğindeki baraj 4.190 dekar arazinin sulamaya açılmasına ve 1 beldenin taşkınlardan korunmasına hizmet etmektedir.  İnşa ettiğimiz diğer baraj ise Balışeyh Akçakavak Barajı’dır. Bu baraj 2015 yılında tamamlanmıştır. Keskin Büyükceceli Barajının su biriktirme hacmi 2,16 milyon m3, temelden yüksekliği ise 51,5 metre olacaktır. 29.11.2017 tarihinde 375 tesis ile birlikte Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından hizmete alınmıştır.”dedi.

Sulakyurt’ta 25.690 dekar arazi cazibeli hale gelecek

Kırıkkale’nin münbit topraklarını sulamaya açtıklarını belirten Genel Müdür Acu; “2003 yılından bugüne kadar tamamladığımız sulama tesisleri ile toplam 17.320 dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Böylece çiftçilere yıllık 11,3 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. Topraklarımızın bereketine bereket katacak Sulakyurt Sulamasını tamamladığımızda Sulakyurt ilçesi Yeşilyazı, Sarımbey ve Hamzalı köylerine ait 25.690 dekar arazinin cazibeli olarak sulanmasını sağlayacağız. Böylece Kırıkkaleli çiftçilerimize yıllık 16,7 milyon TL zirai gelir artışı sağlayacağız.  Ayrıca projelerini hazırladığımız 5 sulama şebekesi ile toplam 121.070 dekar araziye daha can suyu olacağız. Bu tesislerimizden en önemlisi 110.000 dekar araziye bereket olacak Gelingüllü Projesi Çerikli Sulamasıdır. Yöre çiftçisinin özlemle beklediği Kesikköprü Sulamasını modernizesine ait proje yapımına başladık, 66.000 dekar araziyi daha kolay sulanabilir hale getireceğiz.”dedi.

25 adet taşkın koruma tesisi

Kırıkkale için taşkın koruma tesislerinin önemini bilindiğini ve bu doğrultuda çalışmalar yapıldığını belirten DSİ Genel Müdürü Murat Acu;  “Son 15 yılda inşa ettiğimiz 25 adet taşkın koruma tesisi ile; Kırıkkale şehir merkezi, 22 meskûn mahal ve 3.000 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. Kırıkkale’nin Rüyası Yeşilvadi Hacıballı köyü mevkiindeki Kızılırmak yatağında yapılacak yatak tanzimi ile Kırıkkale ilinin rüyası Yeşilvadi Projesinin yapılacağı 26.500 dekarlık sahayı taşkınlardan koruduk.”dedi.

Toprak ve su kaynakları geliştiriliyor

Acu; “DSİ olarak Toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik hazırlanan sulama ve depolama projelerinde maksadımız; tarımsal üretimi artırmak, tarımla geçimini sağlayan nüfusun refah seviyesini yükseltmek, artan nüfusun besin ihtiyacını karşılamak, sanayimizin hammadde ihtiyacını temin etmek, tarımın milli gelir içindeki payını artırmak, kırsal göçü önlemektir. Bu amaçlara ancak ve ancak sulama tesislerinin doğru ve planlı işletilmesi neticesinde ulaşılabilir.1954 yılında teşkilatlanan ve ülkemizdeki su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu olan Genel Müdürlüğümüz; belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalarına hızla devam etmektedir.”dedi.

Şahin Karakoç

 

 


Kaynak / Editör: Okunma 1406

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Çocuklara özel oyun parkuru
Saat.09.05'te hayat durdu
Hastalıklardan korunmak için dengeli beslenin
Kalıcı görme kaybına neden olan glokoma dikkat!
Sulu dere ıslah edildi
Türkyılmaz’dan belediye işçilerine 4 müjde
Miraç, bir arınma ve Allah' a yükseliştir
Doğal pamuktan Pazar çantası yaptırdı

Diğer Haberler

Barış Pınarı Harekatı için Fetih Suresi okunacak
Duyarlı ve özverili çalışmaya teşekkür
Tuz galerileri sağlık turizmine kazandırılacak
Jandarma yapay zeka ile olayları aydınlatıyor
10 ayrı adrese operasyon 8 gözaltı
“MPT-76“ asker ve polisin gücüne güç kattı
Sanayi esnafının yanında olacağız
AHİKA personel alacak
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Ali Kaybal

Ali_Kaybal MERHABA

08.01.2021 14:20:05

Yeni bir sayfa Yeni bir gün Ve Gazete Yenigün ok..

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
İnandığın yolda yürü KırıkkaleAk Parti Kırıkkale il teşkilatının 7. Olağan il kongresi gerçekleşti..
En Çok Okunanlar
Araçtan 1 kilo 900 gram uyuşturucu çıktı Kırıkkale'de "Dur" ihtarına uymayarak kaçan uyuşturucu şüphelis.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,33Yazılım - Web Aksiyon