Bugün - 22 Ekim 2018 PazartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   24°°C
 
Şifa dağıtan ellere vefa gösterilmeliSağlık-Sen üyeleri Yüksek İhtisas Hastanesi önünde bir ..
İŞKUR 4 bin 40 kişiyi işe yerleştirdiKırıkkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 2018..
Kırıkkale’nin münbit toprakları can buluyor

 

DSİ Kırıkkale yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Güncel Haberi - 13 Aralık 2017 Çarşamba

(12:53)

 

DSİ Kırıkkale yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kırıkkale’de son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynuyor.

 

5 baraj ve 1 gölet inşa ederek hizmete aldık

DSİ Genel Müdürü Murat Acu; “DSİ Genel Müdürlüğü olarak 2003 yılından bugüne kadar Kırıkkale’ye 5 baraj ve 1 gölet inşa ederek hizmete aldık. Bu barajların toplam su biriktirme hacmi 55 milyon m3tür. 2015 yılında hizmete aldığımız 44,7 milyon m3 su biriktirme hacimli Sulakyurt Barajı’nın yüksekliği 51 metredir. Baraj 25.690 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Barajın hizmete alınmasıyla baraj çevresi ve alan halkın ziyaret edeceği turizm merkezi haline gelmiştir. Yaycı Deresi üzerine 32 metre yüksekliğinde inşa ettiğimiz 4,46 milyon m3 biriktirme hacimli Keskin Ceritmüminli Barajı 9.510 dekar zirai arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Böylece Kırıkkaleli çiftçilerimize yıllık 6 milyon TL zirai gelir artışı sağlayacağız. Ayrıca sulama maksatlı inşa ettiğimiz baraj ile 1 köyü taşkınlardan koruduk. Hasretle Beklenen Sulama ve taşkın koruma maksatlı olan Hasandede Barajı’nı inşa ettik. 46 metre yüksekliğindeki baraj 4.190 dekar arazinin sulamaya açılmasına ve 1 beldenin taşkınlardan korunmasına hizmet etmektedir.  İnşa ettiğimiz diğer baraj ise Balışeyh Akçakavak Barajı’dır. Bu baraj 2015 yılında tamamlanmıştır. Keskin Büyükceceli Barajının su biriktirme hacmi 2,16 milyon m3, temelden yüksekliği ise 51,5 metre olacaktır. 29.11.2017 tarihinde 375 tesis ile birlikte Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından hizmete alınmıştır.”dedi.

Sulakyurt’ta 25.690 dekar arazi cazibeli hale gelecek

Kırıkkale’nin münbit topraklarını sulamaya açtıklarını belirten Genel Müdür Acu; “2003 yılından bugüne kadar tamamladığımız sulama tesisleri ile toplam 17.320 dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Böylece çiftçilere yıllık 11,3 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. Topraklarımızın bereketine bereket katacak Sulakyurt Sulamasını tamamladığımızda Sulakyurt ilçesi Yeşilyazı, Sarımbey ve Hamzalı köylerine ait 25.690 dekar arazinin cazibeli olarak sulanmasını sağlayacağız. Böylece Kırıkkaleli çiftçilerimize yıllık 16,7 milyon TL zirai gelir artışı sağlayacağız.  Ayrıca projelerini hazırladığımız 5 sulama şebekesi ile toplam 121.070 dekar araziye daha can suyu olacağız. Bu tesislerimizden en önemlisi 110.000 dekar araziye bereket olacak Gelingüllü Projesi Çerikli Sulamasıdır. Yöre çiftçisinin özlemle beklediği Kesikköprü Sulamasını modernizesine ait proje yapımına başladık, 66.000 dekar araziyi daha kolay sulanabilir hale getireceğiz.”dedi.

25 adet taşkın koruma tesisi

Kırıkkale için taşkın koruma tesislerinin önemini bilindiğini ve bu doğrultuda çalışmalar yapıldığını belirten DSİ Genel Müdürü Murat Acu;  “Son 15 yılda inşa ettiğimiz 25 adet taşkın koruma tesisi ile; Kırıkkale şehir merkezi, 22 meskûn mahal ve 3.000 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. Kırıkkale’nin Rüyası Yeşilvadi Hacıballı köyü mevkiindeki Kızılırmak yatağında yapılacak yatak tanzimi ile Kırıkkale ilinin rüyası Yeşilvadi Projesinin yapılacağı 26.500 dekarlık sahayı taşkınlardan koruduk.”dedi.

Toprak ve su kaynakları geliştiriliyor

Acu; “DSİ olarak Toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik hazırlanan sulama ve depolama projelerinde maksadımız; tarımsal üretimi artırmak, tarımla geçimini sağlayan nüfusun refah seviyesini yükseltmek, artan nüfusun besin ihtiyacını karşılamak, sanayimizin hammadde ihtiyacını temin etmek, tarımın milli gelir içindeki payını artırmak, kırsal göçü önlemektir. Bu amaçlara ancak ve ancak sulama tesislerinin doğru ve planlı işletilmesi neticesinde ulaşılabilir.1954 yılında teşkilatlanan ve ülkemizdeki su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu olan Genel Müdürlüğümüz; belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalarına hızla devam etmektedir.”dedi.

Şahin Karakoç

 

 


Okunma 315

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Sağlıklı Toplum Engelsiz Yaşam
Sağlık-Sen’den Rektör Yıldız’a ziyaret
Kahraman Keskinliler Günü
Son bir terörist kalmayana kadar mücadele vereceğiz
MKEK'ten 3 bin 500 “MPT-76“nın daha sevkiyatı yapıldı
Belediyeden kandil simidi ikramı
Sağlık-Sen’den tam destek
Darbeyi bastıran son kurşun: “Selalar”

Diğer Haberler

KTSO personeline farkındalık eğitimi
K.Ü, kalite çalışmalarıyla örnek olmaya devam ediyor
Adalet ve Hakkaniyet Bağlamında Kadın
Çiftçi bilgilendirme toplantıları devam ediyor
Güven damgası olan sitelerden alışveriş yapın
Kırıkkale her şeyin en iyisine layık
Tüm Muhtarlar seçime gidiyor
İzmir’de ikinci Kırıkkaleli
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç GÜDÜMLÜ FÜZE PKK’NIN ELİNE NASIL GEÇTİ?

12.10.2018 10:44:36

Kırıkkale olarak bir vatan evladını daha toprağa vermenin h&..


Muhtar Adayı Aktaş’tan fiber internet atağı Ovacık Mahallesi Muhtar Adayı Dursun Aktaş, mahalle sakinlerinin fiber inte..
En Çok Okunanlar
Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. CHP'de sürpriz isimler 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Kızık kazada hayatını kaybetti Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale ..
Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,09Yazılım - Web Aksiyon