Bugün - 26 Nisan 2018 PerşembeKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   27°°C
 
Hollandalı Gelinden Üç Çocuk SözüKırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Türk ve Hollandalı ç..
Kırıkkale’nin münbit toprakları can buluyor

 

DSİ Kırıkkale yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Güncel Haberi - 13 Aralık 2017 Çarşamba

(12:53)

 

DSİ Kırıkkale yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kırıkkale’de son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynuyor.

 

5 baraj ve 1 gölet inşa ederek hizmete aldık

DSİ Genel Müdürü Murat Acu; “DSİ Genel Müdürlüğü olarak 2003 yılından bugüne kadar Kırıkkale’ye 5 baraj ve 1 gölet inşa ederek hizmete aldık. Bu barajların toplam su biriktirme hacmi 55 milyon m3tür. 2015 yılında hizmete aldığımız 44,7 milyon m3 su biriktirme hacimli Sulakyurt Barajı’nın yüksekliği 51 metredir. Baraj 25.690 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Barajın hizmete alınmasıyla baraj çevresi ve alan halkın ziyaret edeceği turizm merkezi haline gelmiştir. Yaycı Deresi üzerine 32 metre yüksekliğinde inşa ettiğimiz 4,46 milyon m3 biriktirme hacimli Keskin Ceritmüminli Barajı 9.510 dekar zirai arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Böylece Kırıkkaleli çiftçilerimize yıllık 6 milyon TL zirai gelir artışı sağlayacağız. Ayrıca sulama maksatlı inşa ettiğimiz baraj ile 1 köyü taşkınlardan koruduk. Hasretle Beklenen Sulama ve taşkın koruma maksatlı olan Hasandede Barajı’nı inşa ettik. 46 metre yüksekliğindeki baraj 4.190 dekar arazinin sulamaya açılmasına ve 1 beldenin taşkınlardan korunmasına hizmet etmektedir.  İnşa ettiğimiz diğer baraj ise Balışeyh Akçakavak Barajı’dır. Bu baraj 2015 yılında tamamlanmıştır. Keskin Büyükceceli Barajının su biriktirme hacmi 2,16 milyon m3, temelden yüksekliği ise 51,5 metre olacaktır. 29.11.2017 tarihinde 375 tesis ile birlikte Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından hizmete alınmıştır.”dedi.

Sulakyurt’ta 25.690 dekar arazi cazibeli hale gelecek

Kırıkkale’nin münbit topraklarını sulamaya açtıklarını belirten Genel Müdür Acu; “2003 yılından bugüne kadar tamamladığımız sulama tesisleri ile toplam 17.320 dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Böylece çiftçilere yıllık 11,3 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. Topraklarımızın bereketine bereket katacak Sulakyurt Sulamasını tamamladığımızda Sulakyurt ilçesi Yeşilyazı, Sarımbey ve Hamzalı köylerine ait 25.690 dekar arazinin cazibeli olarak sulanmasını sağlayacağız. Böylece Kırıkkaleli çiftçilerimize yıllık 16,7 milyon TL zirai gelir artışı sağlayacağız.  Ayrıca projelerini hazırladığımız 5 sulama şebekesi ile toplam 121.070 dekar araziye daha can suyu olacağız. Bu tesislerimizden en önemlisi 110.000 dekar araziye bereket olacak Gelingüllü Projesi Çerikli Sulamasıdır. Yöre çiftçisinin özlemle beklediği Kesikköprü Sulamasını modernizesine ait proje yapımına başladık, 66.000 dekar araziyi daha kolay sulanabilir hale getireceğiz.”dedi.

25 adet taşkın koruma tesisi

Kırıkkale için taşkın koruma tesislerinin önemini bilindiğini ve bu doğrultuda çalışmalar yapıldığını belirten DSİ Genel Müdürü Murat Acu;  “Son 15 yılda inşa ettiğimiz 25 adet taşkın koruma tesisi ile; Kırıkkale şehir merkezi, 22 meskûn mahal ve 3.000 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. Kırıkkale’nin Rüyası Yeşilvadi Hacıballı köyü mevkiindeki Kızılırmak yatağında yapılacak yatak tanzimi ile Kırıkkale ilinin rüyası Yeşilvadi Projesinin yapılacağı 26.500 dekarlık sahayı taşkınlardan koruduk.”dedi.

Toprak ve su kaynakları geliştiriliyor

Acu; “DSİ olarak Toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik hazırlanan sulama ve depolama projelerinde maksadımız; tarımsal üretimi artırmak, tarımla geçimini sağlayan nüfusun refah seviyesini yükseltmek, artan nüfusun besin ihtiyacını karşılamak, sanayimizin hammadde ihtiyacını temin etmek, tarımın milli gelir içindeki payını artırmak, kırsal göçü önlemektir. Bu amaçlara ancak ve ancak sulama tesislerinin doğru ve planlı işletilmesi neticesinde ulaşılabilir.1954 yılında teşkilatlanan ve ülkemizdeki su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu olan Genel Müdürlüğümüz; belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalarına hızla devam etmektedir.”dedi.

Şahin Karakoç

 

 


Kaynak / Editör: Okunma 169

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Yahşihan’da Muhtarlar Günü
İtfaiye Müdürlüğü 60 okulda eğitim verildi
Sulakyurt Belediyesi araç parkurunu zenginleştirdi
Okuduğu kitaptan etkilendi, kütüphane kurdu
O bölgede oturanlara güzel haber
Ekmek yeni yılda 200 gram olarak üretilecek
Saatler kafanızı karıştırmasın...
Dağdelen, esnafların talep ve sorunlarını dinledi

Diğer Haberler

Her zaman her yerde göreve hazırız
Ormancılık Haftası etkinliklerle kutlanıyor
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu
Hamsinin ateşi düştü
+40'lı cevapsız çağrılara dikkat!
El bombası patladı: 2 yaralı
Kırıkkale'de yoğun sis
Engelliler ile toplum arasındaki mesafeyi kaldırıyor
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç SEÇİM ÇANTADA KEKLİK DEĞİL

25.04.2018 13:27:28

Erken seçim olacak mı? Olmayacak mı? Ne zaman olacak?..


Kırıkkale’de 85 bin haneye karaçam tohumuOrman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından posta yoluyla Kırıkkale’de 85..
En Çok Okunanlar
Hedef ilk turda işi bitirmek
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırıkkale İl Başkanı Erdal Baloğlu .. Nefer71 Çanakkale Gönüllüleri Topluluğu bu yıl 10&rsq.. Öğrencilerin Kaldığı Dairede Yangın Kırıkkale'de genellikle üniversite öğrencilerinin kaldığı apartta.. 24 Haziran seçimleri hayırlı olsun 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak seçimleri değerlendir.. 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. Kızık kazada hayatını kaybetti Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale ..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
04:1105:4612:5116:3619:4321:10

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
9°°C - 27°°C
Cumartesi
10°°C - 28°°C
Pazartesi
11°°C - 27°°C
Çarşamba
9°°C - 27°°C

Günün Sözü


En büyük ibadet topluma hizmet etmetir?


(Hacı Bektaşı Veli)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,30Yazılım - Web Aksiyon