Bugün - 19 Ekim 2018 CumaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   24°°C
 
İŞKUR 4 bin 40 kişiyi işe yerleştirdiKırıkkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 2018..
Belediye başkanının oğlu silahla yaralandıYahşihan Belediye Başkanı Ahmet Sungur'un oğlu, silahla yaralandı. Alınan ..
Aydınlık dolu bu geceyi ibadetle geçirelim

İl Müftüsü Şahin Yıldırım, Mevlit Kandili nedeniyle yayımladığı mesajında 7’den 70’e herkesi gecenin feyzinden faydalanmaya davet etti.

3. Sayfa Haberi - 28 Kasım 2017 Salı

(15:56)

İl Müftüsü Şahin Yıldırım, Mevlit Kandili nedeniyle yayımladığı mesajında 7’den 70’e herkesi gecenin feyzinden faydalanmaya davet etti. Mübarek gecenin ibadetle geçirilmesi gerektiği yönünde tavsiyelerde bulunan İl Müftüsü Yıldırım, camilerde kandil programlarının yanı sıra konferans ve söyleşi programlarının icra edileceğini bildirdi.

Rabbimizin insanlığa en büyük ikramı

İl Müftüsü Şahin Yıldırım, Mevlit Kandili nedeniyle yayımladığı mesajında, “29 Aralık Çarşamba günü mübarek Mevlit Kandilidir. Mevlid “doğum”, kandil ise “aydınlık” demektir. Abdullah’ın yetimi, Amine’nin emaneti, İbrahim (as)’ın duası ve müminlerin gözbebeği olan Sevgili Peygamberimiz (sav), Rabbimizin insanlığa en büyük ikramıdır. Bu hakikat; Ali İmran Suresi, 164 ayetinde şöyle duyurulmuştur. “Andolsun Allah müminlere, kendi içlerinden, onlara ayetlerini okuyan, onları arıtıp tertemiz yapan, onlara kitap ve hikmeti öğreten bir peygamber göndermekle büyük bir lütufta bulunmuştur...” Peygamber Efendimiz (sav) cehlin yerine bilgi ve hikmeti, zulmün yerine hak ve adaleti getirmiştir. “Ben Muhammed’im, ben Ahmed’im, ben rahmet peygamberiyim” (Müslim, Kitabul Fedail 126) buyuran Kutlu Nebi (sav); nefret ve kinle paslanan yürekleri, körelmiş vicdanları muhabbet ve merhametle yeniden inşa ve ihya etmiştir. Kur’an’ın ifadesiyle O (sav), “bizim içimizden bize gelmiş” (Tevbe Suresi, ayet 128) bir elçidir. “İçimizden biri” olması, O’nun (sav) örnekliğinin ve örnek alınmasının da bir gereğidir. Böylece, O’nun gibi bir kul, O’nun gibi bir evlat, O’nun gibi bir eş, O’nun gibi bir baba, O’nun gibi bir arkadaş, O’nun gibi bir komşu, O’nun gibi bir yönetici olmanın imkânı bizlere sunulmuştur.”dedi.

Allah Resulüne sevgi ve bağlılığımızı gösterelim

Müftü Yıldırım, “Yüce Kitabımız, Allah’ı sevmenin ve sevgisine erişmenin, Allah Resulü’ne (sav)  uymakla mümkün olacağını beyan etmiştir (Ali İmran Suresi, ayet 31). Asr-ı Saadetten bugüne kadar bütün müminler bu ilahi çağrıya uyarak, gönüllerini Peygamber Efendimiz (sav)’in muhabbetine adamışlardır. İsimlerine, düşünce ve davranışlarına, şiir, musiki ve sanat eserlerine kısaca tüm hayatlarına bu sevgiyi nakşetmişlerdir. Peygamber Efendimiz (sav)’in adını andıkları ya da işittiklerinde salavat getirmeyi ona saygının bir gereği kabul etmişlerdir. Peygamber Efendimize (sav) sevgimiz O’nu çok iyi anlamak, getirdiği mesajı benimsemek ve hayatımıza aktarmakla tezahür etmelidir. O’nun (sav) bizzat Rabbimiz tarafından medh ü sena edilen ahlakını örnek alabildiğimiz, merhamet, şefkat, adalet, hoşgörü ve daha nice güzel vasıflarını ilke edinebildiğimiz, kısacası bizler de O’nun gibi canlı birer Kur’an haline gelebildiğimizde Allah Resulü (sav)’e sevgi ve bağlılığımızı göstermiş olacağız. O’na (sav) olan sevgimizin birer ifadesi olarak Sevgili Peygamberimizin (sav) doğum gününün sene-i devriyesinde (Mevlid Kandilinde) özel programlar yapılmaktadır. Özellikle camilerde mevlid programları tertip edilmekte, O’na (sav) topluca salat ve selam getirilip, medh ü senalar yapılmakta, Kur’an okunup, dualar yapılıp, şefaati istenmektedir.”

Mehmet Ali Soyer

 


Okunma 282

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


3. SayfaHaberleri

Baharın müjdecisi çiğdemler çiçek açtı
Av sezonu sona erdi
VATAN SİZE MİNNETTAR
Kadını rehin alan kişi tutuklandı
Sahte güvenlik sertifikası düzenleyen kişi tutuklandı
Sağanak yağış olumsuz etkiledi
AHİKA’dan 13 Milyonluk Destek
Tüketicinin korunmasının temel bir insan hakkı

Diğer Haberler

Hacı Mustafa Demirci Camii ibadete açıldı
Liseye geçişte uzlaşı oluşacak
Adil olmayan dünyanın anlaşması adil olabilir mi?
Başkan Saygılı ve Saran şehir parkını gezdi
Hurda araç desteği vatan savunmasına katkı sağlayacak
Bak: “Yeni bir destan yazacaksınız”
Delice’ye 12 Bölümlük Yüksekokul Geliyor
Vali Haktankaçmaz’dan Müsteşar Demir’e ziyaret
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç GÜDÜMLÜ FÜZE PKK’NIN ELİNE NASIL GEÇTİ?

12.10.2018 10:44:36

Kırıkkale olarak bir vatan evladını daha toprağa vermenin h&..


MİHRAPLARIN YENİ SULTANLARI Geylani Erkek Hafızlık Kur’an Kursu’nda hafızlık eğitimini tama..
En Çok Okunanlar
Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. CHP'de sürpriz isimler 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Kızık kazada hayatını kaybetti Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale ..
Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,11Yazılım - Web Aksiyon