Bugün - 21 Temmuz 2018 CumartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   30°°C
 
BEDELLİ ASKERLİK PARASI 500 BİN TL OLSUNBedelli askerliğin de içerisinde bulunduğu torba yasa teklifi Tü..
Delice'den marka tuz çıkardı Tuz sektörüne yeni bir marka girdi; Mayi Tuz! Üretim tesisle..
Yatırımlardan Kırıkkale’de payını alacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı bir gelenek haline getirdiği toplu açılış merasimlerine bu yıl da devam ediyor.

Güncel Haberi - 27 Kasım 2017 Pazartesi

(15:59)

Orman ve Su İşleri Bakanlığı bir gelenek haline getirdiği toplu açılış merasimlerine bu yıl da devam ediyor. Bu çerçevede Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülke genelinde yapımı tamamlanan, 7,7 milyar lira yatırım bedelli 375 eser hizmete alınacak. 29 Kasım Çarşamba günü Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından toplu olarak hizmete alınacak eserlerden Kırıkkale de payını alacak.

15 yılda 156 milyar lira yatırım yaptık

Refah ve müreffeh günler için dev barajlar, bereketli sulama tesisleri ve geniş orman alanları tesis ettiklerini kaydeden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Biz de bu gaye ile asırlık hayalleri gerçeğe dönüştürmek için çalışıyoruz. Özellikle ülkemizin her bir köşesinde vatandaşlarımızın büyük bir hasretle beklediği projeleri hayata geçiriyoruz. Bu çerçevede eserlerimizle destan yazdığımız son 15 yılda 156 milyar lira yatırım yaptık ve Cumhuriyet tarihimizin rekorlarını kırdık” diye konuştu.

7 bin 200 adet yeni tesisi ülkemize kazandırdık

15 yıllık sürede 508 adedi baraj olmak üzere 7.200 adet yeni tesisi ülkemize kazandırdıklarını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Yine bu dönemde orman varlığımızı 1,5 milyon hektar artırarak 3 milyar 820 milyon adet fidanı toprakla buluşturduk. Yıl sonu itibarıyla ise bu rakamı 4 milyara yükseltmiş olacağız. Tabii hayatın devamına önem vererek korunan alanlarımızı arttırdık. Meteorolojide teknolojik bir dönüşüm gerçekleştirerek hava tahmin oranlarımızı yüzde 90’ın üzerine çıkardık” dedi.

Eserleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hizmete Alacak

Hizmet hususunda kendileriyle yarışarak her yıl bir önceki yıldan daha fazla tesis inşa ettiklerinin altını çizen Prof. Dr. Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bakanlık olarak her yıl tesisleri toplu olarak hizmete aldık. Bir gelenek haline getirdiğimiz toplu açılış merasimlerine bu yıl da devam ediyoruz. Aralarında barajlar, içme suyu, sulama, atıksu arıtma ve taşkın koruma tesisleri ile ağaçlandırma, ormancılık, milli park ve meteoroloji projelerinin yer aldığı 7,7 milyar TL’ye mal olan 375 dev tesisi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle hizmete alacağız.”

Yatırım bedeli 27 milyonu geçiyor

Ülke genelinde hizmete alınacak bu tesislerden Kırıkkale’nin de payına düşeni aldığını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Kırıkkale’de Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün tamamladığı toplam 3 adet eseri bu açılış merasiminde hizmete alacağız” değerlendirmesinde bulundu.

3 bin 500 dekar zirai arazi suyla buluşacak

Hizmete alınacak DSİ’ye ait eserlerin baraj, sulama ve taşkın koruma tesislerinden oluştuğunu belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “DSİ tarafından tamamlanan bu tesisler Keskin Büyükceceli Barajı, Balışeyh Akçakavak, Yahşihan Mahmutlar Şarklısı Göletleri Sulamaları ile içeriğinde toplam 2 adet müteferrik taşkın koruma projesinin bulunduğu ancak toplu açılış merasiminde tek tesis olarak gösterilen taşkın koruma projesinden oluşuyor. Bu projeler ile Kırıkkale’de yaklaşık 2,16 milyon metreküp su depolanacak ve 3.500 dekar zirai arazi suyla buluşacak, Kırıkkale şehir merkezi, 1 ilçe ve 1 köy ise taşkın zararlarından korunacak. Ayrıca bu açılış merasiminde Bakanlığımıza bağlı Orman, Doğa Koruma ve Milli Parklar ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapımı tamamlanan tesis ve çalışmaları da hizmete alacağız. Bu eserler arasında ise yeni orman yolları, ağaçlandırma, orman köylüsüne destek, fidan üretimi, korunan alanların altyapılarının iyileştirilmesi gibi çalışmalar ve otomatik meteoroloji gözlem istasyonları yer alıyor. Kırıkkale’de hizmete alınacak bütün bu eser ve çalışmaların toplam yatırım bedeli ise 27 milyon TL’yi geçiyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Mehmet Ali Soyer

 


Okunma 215

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Engelliler için Bahşılı da pozitif etkinlik
Belediye personeline EBYS Eğitimi
AHİKA’dan TR71 Bölgesine 13 milyon TL Destek
Bütün dünya liderlerine örnek
K.Ü, ‘KOP Okuyor Projesi’ yürütecek
Sağlık-Sen’den meclise çıkarma
7 ilin Şehit ve Gazi Dernek Başkanları Nevşehir'de toplandı
Şehit Özgür Mutlu Dualarla Anıldı

Diğer Haberler

Üniversitelere kalite yönetimi dersi veriyoruz
Yuva çocukları gençlik kampında
Öz Taşıma yine 1 numara
Millet, iktidarın deneme yanılma tahtası değil!
Anestezi uzmanları ameliyathanenin vazgeçilmez parçasıdır
Her geçen gün zayıf düşüyor
Savunma sanayinde yerli ve milli olmaya yemin ettik
Ağız ve diş sağlığı vücut sağlığını doğrudan etkiliyor
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Dikkat! Düğünde Polis var

09.07.2018 09:55:50

Türkiye’de silahın merkezi olan, kimileri tarafın..


Dursun Aktaş; Ovacık Mahallesine Aday Ovacık Mahallesi’nin sevilen esnaflarından Dursun Aktaş, 2019 yılında..
En Çok Okunanlar
Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. CHP'de sürpriz isimler 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Kızık kazada hayatını kaybetti Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale ..
Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,13Yazılım - Web Aksiyon