Bugün - 19 Temmuz 2018 PerşembeKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   31°°C
 
Karakeçili TMO’da nohut alımı yapsınNohut hasadının biçerdöverlerle hasadının yapılmaya başlandığı ..
Delice'den marka tuz çıkardı Tuz sektörüne yeni bir marka girdi; Mayi Tuz! Üretim tesisle..
Bu millete her şeyi öğrettim fakat uşaklığı öğretemedim

Atatürk Haftası nedeniyle Kırıkkale Üniversitesi’nde Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç.

Güncel Haberi - 20 Kasım 2017 Pazartesi

(16:04)

Atatürk Haftası nedeniyle Kırıkkale Üniversitesi’nde Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Rafet Metin tarafından ‘Atatürk ve Bağımsızlık’ konulu konferans verildi. Nurettin Topçu Konferans Salonundaki etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Kocamış, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Üniversite de ‘Atatürk ve Bağımsızlık’ Konferansı

Atatürk’ün vatanına ve milletine aşık, sorumluluk bilinciyle hareket eden büyük bir devlet adamı olduğunu belirten Doç. Dr. Rafet Metin, “Özellikle Kurtuluş Savaşı ve sonrası onun devlet adamlığı vasıflarının bütün parlaklığıyla ortaya çıktığı bir dönemdir. Birbirine yol veren bu vasıflar içerisinde en önemlisi vatanına ve milletine duyduğu engin aşktır. ‘Türkiye halkı asırlardan beri hür ve bağımsız yaşamış, bağımsızlığı bir yaşama gereği saymış bir milletin kahraman evlatlarıdır. Bu millet bağımsızlıktan uzak yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır’ diyen Atatürk’ün bu fikrini en iyi ifade eden bir olayı paylaşayım. Atatürk’ü ziyarete gelen İngiliz kralı VIII. Edward’a akşam yemeği verilmişti. Aynen İngiliz sarayındaki gibi düzenlenen sofrayı gören kral bundan duyduğu memnuniyeti belirterek teşekkür etti. Hizmet eden Türk garsonlardan bir tanesi heyecanlanarak elindeki büyük bir tabakla birden bire yere yuvarlandı. Halılara dağılan yemekleri gören misafirler utançlarından kıpkırmızı kesildiler. Bu sırada Atatürk krala ‘Bu millete her şeyi öğrettim fakat uşaklığı öğretemedim. Uşaklık nedir bilmez ve tanımaz bu millet’ dedi. Sofradakiler Atatürk’ün zekasına hayran kalırken Atatürk garsona ‘Görevine devam et evladım’ emri verdi.”dedi.

Türkiye hiçbir milleti taklit etmeyecektir

Doç. Dr. Metin, milli birlik ve beraberliği bağımsızlığın vazgeçilmez bir unsuru olarak kabul eden Atatürk’ün devlet yönetiminde taklitçiliğe karşı olduğunu belirterek, “Atatürk’ün  bir konuşmasındaki ‘Artık durumu düzeltmiş olmak için mutlaka Avrupa'dan öğüt almak, bütün işleri Avrupa'nın emellerine göre yürütmek, bütün dersleri Avrupa'dan almak gibi bir takım düşünceler belirdi. Oysa hangi bağımsızlık vardır ki, yabancıların öğütleriyle, yabancıların planlarıyla yükselebilsin? Tarih böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir. Türkiye hiçbir milleti taklit etmeyecektir. Türkiye ne Amerikanlaşacak, ne batılılaşacaktır. O sadece özleşecektir’ sözleri bu fikirlerini ortaya koyar. Atatürk nereden gelirse gelsin kaynağı içerde veya dışarda olan ve dışarıdan yönetilen, yönlendirilen başka milletlerin milli doktrinlerine dayanan ve onlara hizmet eden her türlü fikir ve akımın karşısındaydı. Türkiye’yi dinamik idealine varmaktan alıkoyan iki kuvvet olduğunu belirten Atatürk, ‘Birisi bizi sömürge haline getirmek isteyen, ilerlemememizi isteyen dış düşmanlardır. Bizim için bunlardan daha zararlı ve daha öldürücü bir sınıf daha vardır. O da içimizden çıkması muhtemel olan hainlerdir. Aklı eren, memleketini seven, gerçeği gören kimselerden böyle bir düşman çıkmaz. İçimizden böyleleri çıkarsa onlar ya aklı ermeyen cahiller, ya memleketi sevmeyen kötüler, ya gerçeği görmeyen körlerdir. Cahil dediğimiz zaman mutlaka okula gitmemiş olanları kastetmiyoruz. Kastettiğim ilim gerçeği bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi hiç okuma bilmeyenlerden de gerçeği gören bilginler çıkar’ demiştir” şeklinde konuştu.

Ekonomik ve mali özgürlüğümüzü paylaşmamalıyız

Atatürk’ün bağımsızlığımıza zarar vermemesi şartıyla kalkınmamız için dış ekonomik ve mali yardım almamız gerekliliğinin bilincinde olduğunu belirten Doç. Dr. Metin,  “Bu bilinci Erzurum ve Sivas Kongresi ile Misakı Milli kararlarında da görmekteyiz. Ama bu yardımların manda ve himaye, kapitülasyonlar şeklinde olmasına kesinlikle karşıdır. Çünkü geçmişte Osmanlı İmparatorluğunda olduğu gibi egemenlik haklarından olan ekonomik ve mali özgürlüğümüzü başkalarıyla paylaşmanın bir ülke için önemli bir tehdit ve tehlike olduğunu, o ülkeyi sonunda parçalanmaya götürdüğünü biliyordu” dedi.

Ülkelerin değerlerine de saygı duydu

Doç. Dr. Metin, Atatürk’ün devletin ve milletin değerlerinin korunması noktasında çok hassas olduğunu ifade ederek, “O devlet adamlarının söz ve davranışlarında dikkatli olmaları gerektiğini, devletin şeref ve haysiyetini kollamalarının lüzumunu inançla vurgulamıştır. Yalnız kendi ülkesinin değil karşısındaki ülkelerin bu değerlerini saygıyla korumuştur. Barış savaşçısı büyük komutan Başkomutanlık Zaferinin sabahı yaveri Muzeffer Kılıç’la harp meydanını gezerken gördüğü manzaradan son derece müteessir olmuştur. Yaverine, ‘Şu gördüğün manzara insanlığın yüzünü kızartacak bir şeydir. Fakat bunu biz yapmadık. Bizi mecbur ettiler’ demiş ve biraz sonra yerde gördüğü bir Yunan bayrağını işaret ederek, ‘Bunu derhal kaldırınız, bir milletin istiklal alameti yerde sürünemez’ emrini vermiştir. ‘Bağımsızlık uğruna ölmesini bilen toplumların hakkıdır’ diyen Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 79. yılında bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Şahin Karakoç


Okunma 204

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Hekimler Milletinin ve Ordusunun Yanında!
Ortaöğretim müfredatı yenilenip sadeleştirildi
Op. Dr. Öncel'den kolon kanseri uyarısı!
Demokrasi ve Milli Birlik Günü
Kaymakam Yılmaz'dan şehit ailesine ziyaret
Sağlık-Sen’den meclise çıkarma
Unutulan tatlar yöresel yemek yarışmasında
Tepebaşı Mahallesine modern camii

Diğer Haberler

Taraftar derneği kurşunlandı
Kapım herkese açık olacak
Açıkta kesme çiçek yetiştiriyor
Başkan Sungur makamını çocuklara teslim etti
İşletme öğrencilerinden sosyal sorumluluk projesi
Asfalt kaplama çalışmaları artarak devam ediyor
Devlet Klasik Türk Müziği Korusu konser verecek
DELİCE İCRA DAİRESİ
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Dikkat! Düğünde Polis var

09.07.2018 09:55:50

Türkiye’de silahın merkezi olan, kimileri tarafın..


Dursun Aktaş; Ovacık Mahallesine Aday Ovacık Mahallesi’nin sevilen esnaflarından Dursun Aktaş, 2019 yılında..
En Çok Okunanlar
Ovacık Mahallesi’nin sevilen esnaflarından Dursun Aktaş, 2019 yılında.. CERİTMÜMİNLİ BARAJINDA BALIK KATLİAMI Keskin ilçesine bağlı Ceritmüminli Köyü Sulama Barajı.. Unutmayacağız ve unutturmayacağız 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle bir mesaj yayı.. Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. CHP'de sürpriz isimler 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Kızık kazada hayatını kaybetti Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale ..
Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,13Yazılım - Web Aksiyon