Bugün - 17 Aralık 2017 PazarKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   11°°C
 
Farz-ı Misal’den ‘İnsan halleri’ Kırıkkale Üniversitesi öğrencileri tarafından 2009 yılında kurula..
Kayıplar karşılanmalı, tüm emeklilere ek zam verilmelidir!

 

Emekli-Sen Şube Başkanı Yüksel Doğan, hükümet tarafından hazırlanıp, TBMM’ye sevk edilen 2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısını eleştirerek, “AKP hükümetinin hazırladığı bu bütçe halkın ekonomik ve sosyal sorunlarına çözüm üretecek, beklentilerine cevap verecek bir bütçe değil, aksine sermayenin ve savaşın bütçesidir.

Güncel Haberi - 16 Kasım 2017 Perşembe

(13:47)

 

Emekli-Sen Şube Başkanı Yüksel Doğan, hükümet tarafından hazırlanıp, TBMM’ye sevk edilen 2018 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısını eleştirerek, “AKP hükümetinin hazırladığı bu bütçe halkın ekonomik ve sosyal sorunlarına çözüm üretecek, beklentilerine cevap verecek bir bütçe değil, aksine sermayenin ve savaşın bütçesidir.”dedi.

 

Sermayenin ve savaşın bütçesi

Bütçe görüşmelerini eleştiren Emekli-Sen Şube Başkanı Yüksel Doğan, bütçenin en önemli gelir kaynağı verginin yüzde 65’inin dolaylı, tüketim üzerinden alındığını belirterek, “2018 yılında da hükümetin eli vatandaşın cebinden çıkmayacak, hatta artarak sürecek.”dedi. Doğan açıklamasında, “Bütçenin en önemli gelir kaynağı verginin yüzde 65’i dolaylı, tüketim üzerinden alınıyor. Katma Değer Vergisi (KDV), Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Özel İletişim Vergisi, harçlar. Gibi bütçe gelirlerinin tamamı vatandaşın cebinden toplanıyor. Anlayacağınız, bundan önceki yıllarda olduğu gibi, 2018 yılında da hükümetin eli vatandaşın cebinden çıkmayacak, hatta artarak sürecek. Gelir vergisinin de, önemli bir bölümünün de ücretli emekçilerden toplanacağı düşünülürse, hükümeti vergi yükünü emekçilerin sırtına yıkma alışkanlığının devam ettiği görülüyor. Buda yetmiyor, yüksek enflasyon nedeniyle harçlarda yaşanacak yüksek yeniden değerleme artışları, temel tüketim maddelerine yapılacak zamların otomatiğe bağlanması da, emekçi halkın ödediği dolaylı vergilerin artacağının göstermektedir. Bundan bir ay önce hükümet, 2018 yılı için ‰40’lara varan vergi artış oranları açıklamış gelen tepkilere karşı, güvenlik harcamalarındaki artışı gerekçe göstermişti.  Bu kısmen tepkileri bastırmaya yönelik bir gerekçe gibi görünse de, asıl nedenin, hükümetin yanlış iç ve dış politikasının içeride ve dışarıda, yol açtığı savaş ve gerilimin faturasının halka çıkarmak olduğunu göstermektedir. Buradan hareketle, 2018 yılında savunma ve güvenlik harcamalarında meydana gelen belirgin artış, savaş ve baskıcı, otoriter yönetim politikalarının süreceğini kanıtlamaktadır. 2018 bütçesinin özünü, yüksek maliyetli borçlanmalar, teşvik adı altında yerli ve yabancı sermayeye daha fazla kaynak transferleri ile yüksek askeri ve güvenlik harcamaları oluşturuyor.  Kısacası AKP hükümetinin hazırladığı bu bütçe halkın ekonomik ve sosyal sorunlarına çözüm üretecek, beklentilerine cevap verecek bir bütçe değil, aksine sermayenin ve savaşın bütçesidir.”dedi.

 

Rant bütçesi değil, halk için bütçe yapılmalıdır

Açıklanan enflasyon rakamlarının piyasa enflasyonunun çok altında olduğunu ve yandaş basında sürekli emeklilere enflasyon oranları konusunda müjdeler verildiğini ifade eden Doğan, “Bütçenin, eğitim, sağlık, sosyal güvenlik, ulaşım, konut, iş güvencesi vb. emekçilerin temel ihtiyaçlarını gözetmeyen genel yapısının yanı sıra, ek ödemelerin emekli aylığına esas kazanca dahil edilmemesi, kamu emeklilik sisteminin günden güne tasfiye edilmesi, emekli aylık bağlama oranlarının düşürülmesi, aylık bağlama yönteminde prim güncelleme sisteminin getirilmesi, aylık artış yöntemleri, başta eğitim ve sağlık olmak üzere, ücretsiz verilmesi gereken temel kamu hizmetlerinin özelleştirilmesi gibi birçok uygulama içinde 12 milyon emeklinin de bulunduğu emekçi kesimleri vurmaktadır. Hükümetle Memur-Sen arasında imzalanan 2018/2019 yıllarını kapsayan sözde Toplu Sözleşmeye göre EMS emeklileri Ocak ayında ‰4’lük zam alacaklar. SSK ve BAĞKUR emeklileri ise 1 Temmuz ile 31 Aralık tarihleri arasını kapsayan 6 aylık enflasyon artış oranı kadar zam alacaklar. Bu oran Aralık ayı enflasyonu açıklandıktan belli olacakken, sanki oran belli olmuş gibi son günlerde yandaş basında sık sık emeklilere müjde haberleri yer almaktadır. Halbuki açıklanan enflasyon rakamları piyasa enflasyonunun çok altındadır. Bunu hükümetin koyduğu vergi artışlarından, akaryakıt ve temel tüketim malların fiyatlarındaki artışlardan da anlamak mümkündür. Enflasyonun düşük açıklanmasından dolayı maaşlarımız erimeğe devam ediyor. Bu nedenle 2018 yılı bütçesine eklenecek bir madde ile emeklilerin 2017 yılı kayıplarını karşılayacak ek zam verilmelidir. Yapılan araştırmalar, Ekim/2017’de, açlık sınırı, yani dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapılması gereken aylık gıda harcaması tutarı 1.544 TL, bu harcamayla birlikte, giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık vb. İhtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamaların toplamı olan yoksulluk sınırı ise 5030 TL.’dir.

Bırakın yoksulluk sınırını, milyonlarca emekli, yukarıda belirtilen açlık sınırı rakamının altında maaş alıyor ve insanca yaşama olanaklarından yoksun. Yetmedi bozulmuş sağlığı, çocuğunun veya torununun eğitimi için cebinden harcama yapıyor. Tüm bu mağduriyetlerin giderilmesi için öncelikle, adil bir vergi sistemi getirilerek, temel tüketim harcamaları ve hizmet alımından alınan dolaylı vergiler kaldırılmalı, kayıt dışı ekonomi kayıt altına alınmalı, servet vergisi konulmalı, savaş ve rant bütçesi değil, halk için bütçe yapılmalıdır.”dedi.

 

Mehmet Ali Soyer

 


Kaynak / Editör: Okunma 127

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Genç çiftçilere büyükbaş hayvanları teslim edildi
Buzağı Kayıpları Sempozyumu Düzenlenecek
AHİKA personel alacak
Aktüerya Derneği’nden Vali Haktankaçmaz’a Ziyaret
GSİM’de sicil lisans semineri
Ufka Yolculuk’tan bilgilendirme semineri
Öğretmene verilen değer her şeye değer
Ak Parti Delice’de ‘Gökdere ile devam’ dedi

Diğer Haberler

KYK’dan 300 fidan
Bu millete her şeyi öğrettim fakat uşaklığı öğretemedim
Alevi Kültür Derneğinden Aşure Etkinliği
PİMDER’den 150 öğrenciye bot ve mont yardımı
FETÖ sanıklarına hapis cezası
AHİKA patent doküman birimi kurdu
Çakıcı, doktor kontrolünden geçti
Başbakandan Delice otobanı müjdesi
E-Gazete (Yenigün)
Denizhan Vural'dan AçıklamaBASIN AÇIKLAMASI ÇEŞİTLİ BASIN KURULUŞLARINDA HAKKIMDA HAKAN..
En Çok Okunanlar
MKE KURUMU GENEL MÜDÜRÜ AHMET TAŞKIN CİDDİ PROJELERLE ÖNEMLİ YATIRIMLA   MKEK ciddi atılımlarla geliyor Türkiye’nin ilk ve tek s.. Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale .. Ak Parti’de değişim rüzgarı devam ediyor AK Parti Merkez İlçe Başkanı Enver Kılıç, 6. Olağan Genel Kur.. Başbakandan Delice otobanı müjdesi Başbakan Binali Yıldırım, Delice otobanı ihalesinin yapıldığını müjdel..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2207:5412:4815:0917:3118:56

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
0°°C - 11°°C
Pazartesi
0°°C - 10°°C
Çarşamba
3°°C - 13°°C
Cuma
4°°C - 9°°C

Günün Sözü


İman iki eşit parçadır. Yarısı sabır,yarısı şükürdür.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,22Yazılım - Web Aksiyon