Bugün - 25 Eylül 2018 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   32°°C
 
Trafik kazası: 6 yaralıKırıkkale'de meydana gelen trafik kazasında 6 kişi yaralandı. PARK HALİNDE..
Kırıkkalespor’dan ‘Küfüre Hayır’ kampanyası Kırıkkale Büyük Anadoluspor sezonun başlamasına kısa bir sür..
Organ bağışıyla umut pencerelerini açalım

 

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr.

Güncel Haberi - 06 Kasım 2017 Pazartesi

(11:34)

 

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, “Yaşam umudunu kaybetmekte olan binlerce hastamız için yeni umut pencereleri açmak üzere tüm halkımızı organ bağışı konusunda duyarlı olmaya ve organ bağışı yapmaya davet ediyorum” dedi.

 

TOPLUMUMUZ BİLİNÇLENMELİ

 

İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı. Dr. Güngüneş, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Son yıllarda organ naklinde gelinen noktaya baktığımızda ilimizin de bu konuda övünç kaynağı olduğunu görebiliriz. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak tıpta yaşanan devrim niteliğindeki yenilikler ve şaşırtıcı gelişmeler organ nakli bekleyen hastaların umutlarını tazeliyor ancak; dünyada ve ülkemizde organ bağışının yetersiz olduğu, toplumun bu konuda bilgilendirilmesi ve organ bağışına teşvik edilmesi için çalışmalar aralıksız sürdürülmelidir”

 

UMUTLA BEKLİYORLAR

 

Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün arttığına dikkat çeken Güngüneş “Kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar, uygun organ bulunamadığı takdirde yaşamlarını kısa bir süre içinde kaybetmektedir. Bugün onlarca kronik böbrek yetmezliği hastası diyaliz cihazlarına bağlı olarak ‘bir gün böbrek nakli olabilmek umuduyla’ yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Nakil bekleyen hastaların bazıları ise tedavi olabilmek umuduyla başka illerde çareler aramaktadırlar. Ülkemizde kalp, böbrek, akciğer, karaciğer, pankreas gibi organlar; kalp kapağı, gözün kornea tabakası, deri ve kemik iliği gibi dokular başarıyla nakledilebilmektedirler”

 

AMACIMIZ BİLİNÇ OLUŞTURMAK

 

Güngüneş “Sağlık Bakanlığı, ülke genelinden Organ Bağışı bilincini oluşturmak amacıyla 3-9 Kasım tarihlerini Organ Bağışı Haftası olarak belirlemiştir. Kırıkkale Sağlık Müdürlüğü olarak çalışmalarımızı bir haftaya bağlı kalmadan sürdürmekteyiz. İlimizde çeşitli alanlara açtığımız stantlarda vatandaşların organ bağışına teşvik edilmesi amacıyla sunumlar, el ilanları ve broşürlerle bilgilendirme hizmetleri yapmaktayız. Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de önemli sağlık sorunlarından biridir. Ülkemizde yapılan toplam organ ve doku nakil sayıları her geçen yıl artmakla birlikte henüz istenen seviyeye ulaşmamıştır”

 

18 YAŞINI DOLDURMUŞ HERKES ORGAN BAĞIŞI YAPABİLİR

 

“Organ bağışı İl Sağlık Müdürlüğünde, Hastanelerde, Emniyet Müdürlüklerinde (Ehliyet alımı sırasında), Organ nakli yapan merkezlerde, Organ nakli ile ilgilenen Vakıf, Dernek vb. kuruluşlarda yapılabilir. Kişinin organ bağışından vazgeçmesi halinde organ bağış kartını taşımaktan vazgeçmesi ve bu kararı ailesine bildirmesi yeterli olmaktadır. 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü organ bağış senedini iki tanık huzurunda doldurup imzalayarak bağışlayabilir. Bu kapsamda yaşam umudunu kaybetmekte olan binlerce hastamız için yeni umut pencereleri açmak üzere tüm halkımızı organ bağışı konusunda duyarlı olmaya ve Organ Bağışı yapmaya davet ediyorum” ifadelerinde bulundu.

 

Haber:Şahin Karakoç


Okunma 226

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Çocuklar su arıtılmasını öğrendi
6 ayda 3 bin 45 kişi işe yerleştirildi
Tüpraş'tan 2017'de 3.8 milyar lira net kâr
Keskin’de köylere hizmet yağdı
Yaşam ilk büyük vakada ciddi bir sınav verdi
Keskin'de öğrencilere kitap dağıtıldı
Tarımın geleceği masaya yatırıldı
Emekliye ocak ayı zammı

Diğer Haberler

AK Parti’de Bayramlaşma
Devrilen traktörün altında kalan kişi öldü
İki otomobil çarpıştı: 8 yaralı
Polis aracına otomobil çarptı: 2 yaralı
Katı Atık ve Yeşil Vadi Birliklerinin bütçeleri belli oldu
Sorunlara çözüm bulmak boynumun borcudur
Kılıçlar Soğanında hasat sevinci
Atık yağlar toplanıyor
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Dikkat! Düğünde Polis var

09.07.2018 09:55:50

Türkiye’de silahın merkezi olan, kimileri tarafın..


Kahraman Keskinliler Günü19 Eylül 1919 tarihinde Cumhuriyet karşıtı Muhittin Paşa’yı ele ..
En Çok Okunanlar
Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. CHP'de sürpriz isimler 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Kızık kazada hayatını kaybetti Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale ..
Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,23Yazılım - Web Aksiyon