Bugün - 24 Kasım 2017 CumaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   8°°C
 
Sosyalcilerden sosyal proje   Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler &..
Organ bağışıyla umut pencerelerini açalım

 

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr.

Güncel Haberi - 06 Kasım 2017 Pazartesi

(11:34)

 

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, “Yaşam umudunu kaybetmekte olan binlerce hastamız için yeni umut pencereleri açmak üzere tüm halkımızı organ bağışı konusunda duyarlı olmaya ve organ bağışı yapmaya davet ediyorum” dedi.

 

TOPLUMUMUZ BİLİNÇLENMELİ

 

İl Sağlık Müdürümüz Dr. Feramiş Ender Güngüneş, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı. Dr. Güngüneş, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Son yıllarda organ naklinde gelinen noktaya baktığımızda ilimizin de bu konuda övünç kaynağı olduğunu görebiliriz. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak tıpta yaşanan devrim niteliğindeki yenilikler ve şaşırtıcı gelişmeler organ nakli bekleyen hastaların umutlarını tazeliyor ancak; dünyada ve ülkemizde organ bağışının yetersiz olduğu, toplumun bu konuda bilgilendirilmesi ve organ bağışına teşvik edilmesi için çalışmalar aralıksız sürdürülmelidir”

 

UMUTLA BEKLİYORLAR

 

Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün arttığına dikkat çeken Güngüneş “Kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar, uygun organ bulunamadığı takdirde yaşamlarını kısa bir süre içinde kaybetmektedir. Bugün onlarca kronik böbrek yetmezliği hastası diyaliz cihazlarına bağlı olarak ‘bir gün böbrek nakli olabilmek umuduyla’ yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Nakil bekleyen hastaların bazıları ise tedavi olabilmek umuduyla başka illerde çareler aramaktadırlar. Ülkemizde kalp, böbrek, akciğer, karaciğer, pankreas gibi organlar; kalp kapağı, gözün kornea tabakası, deri ve kemik iliği gibi dokular başarıyla nakledilebilmektedirler”

 

AMACIMIZ BİLİNÇ OLUŞTURMAK

 

Güngüneş “Sağlık Bakanlığı, ülke genelinden Organ Bağışı bilincini oluşturmak amacıyla 3-9 Kasım tarihlerini Organ Bağışı Haftası olarak belirlemiştir. Kırıkkale Sağlık Müdürlüğü olarak çalışmalarımızı bir haftaya bağlı kalmadan sürdürmekteyiz. İlimizde çeşitli alanlara açtığımız stantlarda vatandaşların organ bağışına teşvik edilmesi amacıyla sunumlar, el ilanları ve broşürlerle bilgilendirme hizmetleri yapmaktayız. Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de önemli sağlık sorunlarından biridir. Ülkemizde yapılan toplam organ ve doku nakil sayıları her geçen yıl artmakla birlikte henüz istenen seviyeye ulaşmamıştır”

 

18 YAŞINI DOLDURMUŞ HERKES ORGAN BAĞIŞI YAPABİLİR

 

“Organ bağışı İl Sağlık Müdürlüğünde, Hastanelerde, Emniyet Müdürlüklerinde (Ehliyet alımı sırasında), Organ nakli yapan merkezlerde, Organ nakli ile ilgilenen Vakıf, Dernek vb. kuruluşlarda yapılabilir. Kişinin organ bağışından vazgeçmesi halinde organ bağış kartını taşımaktan vazgeçmesi ve bu kararı ailesine bildirmesi yeterli olmaktadır. 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü organ bağış senedini iki tanık huzurunda doldurup imzalayarak bağışlayabilir. Bu kapsamda yaşam umudunu kaybetmekte olan binlerce hastamız için yeni umut pencereleri açmak üzere tüm halkımızı organ bağışı konusunda duyarlı olmaya ve Organ Bağışı yapmaya davet ediyorum” ifadelerinde bulundu.

 

Haber:Şahin Karakoç


Kaynak / Editör: Okunma 15

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

1 milyar dolarlık enerji yatırımı
Bütün sevenlerini öksüz bıraktın be usta…
Kendi elektriklerini ürettiler
10 Kasım yüzme müsabakaları yapıldı
Makama "halı kirlenmesin" diye ayakkabılarını çıkarıp girdi
MİSİAD, Kırıkkale’ye yatırımcı getirecek
Cumhuriyet sonsuza kadar yaşayacak
Türk Metal yerli otomobile hazır

Diğer Haberler

“Ürün Güvenliği Haftası” başladı
Okumanın mekanı yoktur
Üniversite halka diyabeti ve korunma yollarını anlatacak
Kırıkkale’de kadına yönelik şiddetle mücadele çalıştayı
Bütün sevenlerini öksüz bıraktın be usta…
Kırıkkale’de Cumhuriyet Coşkusu
Çiftçilere kaliteli yem bitkisi tohumu
Karakeçili’de irşat programı
E-Gazete (Yenigün)
CHP'de sürpriz isimler 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan ..
En Çok Okunanlar
Sekmanı Kaybettik Kirikkale belediyesi Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Müdürü .. Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale .. Ak Parti’de değişim rüzgarı devam ediyor AK Parti Merkez İlçe Başkanı Enver Kılıç, 6. Olağan Genel Kur.. Başbakandan Delice otobanı müjdesi Başbakan Binali Yıldırım, Delice otobanı ihalesinin yapıldığını müjdel..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:0407:3312:4015:0917:3318:56

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
0°°C - 8°°C
Cumartesi
0°°C - 7°°C
Pazartesi
-2°°C - 8°°C
Çarşamba
-1°°C - 9°°C

Günün Sözü


Kargalar ötmeye başlayınca bülbüller susar..


(Mevlana)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,19Yazılım - Web Aksiyon