Bugün - 21 Şubat 2018 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   11°°C
 
Mehmetçik için örgü örmeyi öğrendi Kırıkkaleli kadınlar, halk eğitimi merkezlerince Zeytin Dalı Harekatı'nda g..
Eşit, parasız ve nitelikli sağlık hizmeti istiyoruz!

Emekli Sen Kırıkkale Şube Başkanı Yüksel Doğan, “Sağlıkta alınmakta olan katkı/katılım, paraları ile ilave ücretlerin alınmaması ve sağlık hakkının sosyal devlet tarafından herkese parasız, eşit verilmesi talebiyle Sağlık Bakanına hitaben bir imza kampanyası başlattıklarını söyledi.

Güncel Haberi - 06 Kasım 2017 Pazartesi

(11:32)

Emekli Sen Kırıkkale Şube Başkanı Yüksel Doğan, “Sağlıkta alınmakta olan katkı/katılım, paraları ile ilave ücretlerin alınmaması ve sağlık hakkının sosyal devlet tarafından herkese parasız, eşit verilmesi talebiyle Sağlık Bakanına hitaben bir imza kampanyası başlattıklarını söyledi. Doğan “Eşit, parasız, nitelikli sağlık hizmeti istiyoruz” dedi.

SAĞLIK HİZMETİ LÜKS TÜKETİM İHTİYACI OLDU

DİSK´e bağlı Emekli Sen Kırıkkale Şube Başkanı Yüksel Doğan imza kampanyası ile ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında sağlıkta reform diye topluma sunulan, sağlıkta dönüşüm programının yürürlüğe girmesiyle birlikte, sağlığı bozulduğu için herhangi bir sağlık kurumuna başvurmak zorunda kalan her yurttaşın, adımını kurumun kapısından içeri attığı andan itibaren, cepten para ödediğini bildirdi. Doğan, bu nedenle, Türkiye´de içinde milyonlarca emeklinin de bulunduğu, emekçi dar gelirli yurttaşlar için sağlık hizmetinin, ulaşılması imkânsız lüks bir hizmet haline geldiğini ifade etti.

ANAYASANIN SOSYAL DEVLET İLKESİNE TERS

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Türkiye Cumhuriyeti anayasasının, ‘Cumhuriyetin Nitelikleri´ başlıklı 2. maddesi, ‘Türkiye Cumhuriyetinin başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti´ olduğunu belirtmektedir. Bu maddenin yanı sıra, anayasanın başka birçok maddesinde, yurttaşların sosyal güvenlik ve sağlık hakkını teminat altına alan düzenlemeler bulunmaktadır.”

SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROGRAMI

“AKP´nin iktidar olmasıyla birlikte hızlandırılan ‘sağlıkta dönüşüm´ programının yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008 tarihinden başlayarak, sağlık hizmetinin sunumunda ve finansmanında önemli değişiklikler gerçekleşti. Eskiden tamamı sosyal güvenlik kurumu tarafından karşılanan tedavi ve muayene masraflarının bir kısmının vatandaşın yaptığı ödemelerle karşılandığı karma bir model getirildi. Bu uygulamayla birlikte, randevu almak için, ALO 182 randevu telefonunun aranmasıyla, vatandaşın cebinden çıkmaya başlayan para, hastane kapısından içeriye girdikten sonra devam ediyor. Ayakta tedavide hekim ve diş hekimi muayenesi katılım payı, ayakta tedavide sağlanan ilaçlar ve reçeteler için katılım payı, on gün içinde aynı hastalık için yeniden başvurularda ilave ücret, tıbbi malzemede katılım payı, yardımcı üreme yöntemi katılım payı, istisnai sağlık hizmetlerinde ilave ücret, otelcilik hizmetlerinde ilave ücret, özel sağlık kurumlarında ‰200 fark, öğretim üyesi muayene ve tedavi farkı gibi adlar altında cepten ödemeler yapmaktayız.

Özel hastanelerde, devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerinde, aile hekimliklerinde yapılan tedavinin faturası eczanelerde tahsil ediliyor, emeklilerin ise aylıklarından kesiliyor. Eskiden halka en yakın sağlık kurumu olan ve yurttaşlara ücretsiz hizmet veren, Sağlık Ocaklarının kaldırılması ile yerine Aile Hekimliği sistemi getirildi. Kuşkusuz bu dönüşümde vatandaşın cebini ve sağlığını ilgilendiren en kritik değişiklik hastadan katılım payı ve otelcilik hizmeti dışında ilave ücret alınmasının önünü açan, istisnai Sağlık Hizmetleri´nde gerçekleşti. İstisnai sağlık hizmeti kapsamında tanımlı işlemlerin sayısı arttırıldı.

Kısacası bu yıkım programıyla sağlık bir hak olmaktan çıkarıldı. Sağlığın maliyeti eskisine göre katlandı. Bu artışlar nedeniyle hem devlet harcamaları hem de cepten harcamalar hızla arttı. Sağlığın piyasadan satın alınır meta haline getirilmesi en çok, sağlıkları bozulmuş olan emeklileri vurmaktadır. Hâlbuki Anayasanın 61. maddesinin 3. Fıkrasında “Yaşlılar, Devletçe korunur. Yaşlılara, Devlet yardımı ve sağlanacak diğer haklar ve kolaylıklar kanunla düzenlenir.” Denmektedir. Bu maddeye rağmen, sağlık hakkının sunumunda yaşlıları koruyacak kanuni düzenlemeler uygulamaya konmamıştır. Hâlbuki 5510 sayılı kanunun “katılım payı alınmayacak haller, sağlık hizmetleri ve kişiler.” Başlıklı 69. Maddesine “Emeklilere sağlanan sağlık hizmetleri” şeklinde bir fıkra eklenmesi yeterlidir. Konuyla ilgili CHP Niğde Milletvekili, Sayın Ömer Fethi Gürer tarafından, TBMM başkanlığına verilmiş olan, kanun teklifinin gündeme alınıp, kanunlaştırılması sorunu çözecektir. Sendika olarak, bugün, sağlıkta alınmakta olan katkı/katılım, paraları ile ilave ücretlerin alınmaması ve sağlık hakkının sosyal devlet tarafından herkese parasız, eşit verilmesi talebiyle, Türkiye çapında, Sağlık Bakanına hitaben bir imza kampanyası başlatıyoruz. Kampanyamız, 15 Kasım 2017 tarihinde kadar sürecek ve toplanan imzalar daha sonra, Sayın Bakana teslim edilecektir. Başta emekliler olmak üzere, tüm yurttaşları, şube ve temsilciliklerimiz tarafından yürütülecek olan, kampanyamıza imzalarıyla destek vermeye çağırıyoruz”

 


Kaynak / Editör: Okunma 79

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Toplam 5 bin MPT-76 envanterde
Televizyonsuz Bir Akşam
Mühimmatımızın tamamı yerli ve milli
Bayrak için ezan için hep birlikte olmalıyız
Organ bağışıyla umut pencerelerini açalım
Hedef: hep birlikte 2023
Ortaöğretim müfredatı yenilenip sadeleştirildi
Mekke Fethi Müminin Kendi Gönül Fethidir

Diğer Haberler

İş kurana hibe ve faizsiz kredi
Toplumları şekillendiren öğretmenlerdir
İşkur işgücü piyasasının nabzını ölçtü
Sağlık-Sen’den Rektör Yıldız’a ziyaret
Taşeron işçiye sınav için ayrı tebligat yok
Mevlid-i Nebi coşkusu
Metal Sektöründe Uzlaşma Sağlandı
Denizhan Vural'dan Açıklama
E-Gazete (Yenigün)
Baharı müjdeleyen ilk cemre düştü  Halk arasında baharın gelişini müjdelediği kabul edilen, Arap&..
En Çok Okunanlar
Harçlıklar Mehmetçiklere
Kırıkkale’nin Sulakyurt ilçesi Yağbasan köyünde yaşa.. Çeyrek asırdır Kırıkkale eğitimine verdiği katkılarla marka konumuna.. Kırıkkale’yi en iyi noktaya taşıyacağız İhracat potansiyeli ve teşviklerinin değerlendirilmesi amacıyla kente gelen.. Yeni Dünya Vakfı’ndan Vali Haktankaçmaz’a ziyaret Yeni Dünya Vakfı Genel Başkanı Mahmut Göksu ve beraberindeki heye.. 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. Kızık kazada hayatını kaybetti Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale ..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:0207:2713:0716:0318:3419:52

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
0°°C - 11°°C
Çarşamba
2°°C - 11°°C
Cuma
3°°C - 11°°C
Pazar
3°°C - 12°°C

Günün Sözü


Daima iyiyi, güzeli, doğruyu öğrenebilmek için okuyunuz, okutunuz?


(Hacı Bektaşı Veli)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,14Yazılım - Web Aksiyon