Bugün - 15 Aralık 2017 CumaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   11°°C
 
Sağlık-Sen’den Akça’ya hayırlı olsun ziyareti    Kırıkkale Sağlık-Sen Şube Başkanı Recep Akdoğan beraberinde..
Eğitim Sen'den performans değerlendirmesine tepki

Eğitim-Sen, performans değerlendirme uygulamalarına başlanacağının Bakan Yılmaz tarafından açıklandığını belirterek, “MEB’in performans değerlendirme dayatması kabul edilemez” şeklinde açıklama yaptı.

3. Sayfa Haberi - 27 Ekim 2017 Cuma

(13:14)

Eğitim-Sen, performans değerlendirme uygulamalarına başlanacağının Bakan Yılmaz tarafından açıklandığını belirterek, “MEB’in performans değerlendirme dayatması kabul edilemez” şeklinde açıklama yaptı.

Eğitim-Sen, MEB’in performans değerlendirmesi konusunda bir açıklama yaptı. Açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), bugüne kadar uyguladığı politikalarla okulları birer “ticari şirket” gibi yönetmek, eğitim emekçilerinin daha fazla çalıştırılmasını sağlamak amacıyla performans değerlendirme uygulamalarına başlayacağı bizzat Bakan İsmet Yılmaz tarafından açıklandığı belirtilerek, “Bakan Yılmaz, hem velilerin hem de öğrencilerin öğretmeni değerlendireceğini, değerlendirmenin her yıl yapılarak öğrenci ve velilerin öğretmenlere not vereceğini açıklamıştır. Kamusal bir hizmet olması gereken eğitimin tüm süreçlerinde “piyasanın” kurallarını işletmeye çalışan, eğitimde nitelik değil, mal üretiminde geçerli olan “kalite” için çırpınan tamamen siyasallaşmış kadroların performans değerlendirme uygulaması ile ne kadar “bilimsel” ve “objektif” hareket edeceği, geçmiş uygulamalarına bakıldığında apaçık ortadadır” denildi.

Açıklama şöyle devam etti: “MEB tarafından uygulanmak istenen performans değerlendirme sistemi, öğretmenlik mesleğini değersizleştirmenin geldiği noktayı göstermektedir. Öğretmen-öğrenci ilişkisini alt üst etmesi kaçınılmaz olan ve öğrenci ve velileri “müşteri memnuniyeti” anlayışı çerçevesinde değerlendiren bu uygulamanın, öğretmenlerin müşterileri (öğrencileri) memnun etmek için daha fazla çalışmaya itmesi, dolayısıyla çalışma saatlerinin artması ile sonuçlanması kaçınılmazdır. İlk bakışta okulların ve öğretmenlerin öğrenciler ve veliler tarafından denetleneceği, bunun da eğitimin daha sağlıklı işlemesi için gerekli olduğu iddia ediliyor olsa da, ortaya çıkacak sonucun tam tersi olması kaçınılmazdır.”

“Öğretmenlere performans değerlendirmesi adı altında puan verilmesi ve bu puanların değerlendirme ölçütü olarak kullanılacak olması, eğitimde yeni çatışmaların ortaya çıkmasına neden olacaktır. MEB'in asıl hedefi, öğretmenlerin performansını ölçmek bahanesiyle, eğitimde ücretli, sözleşmeli ve güvencesiz istihdamı yaygınlaştırmak, uzun vadede eğitim emekçilerinin sınırlı iş güvencesini ortadan kaldırmaktır. Performans değerlendirmesi uygulamasında öğretmenlerin yaptıkları işin niteliğinden çok “yüksek performans” üzerinden bireysel değerlendirmeye tabi tutulması, okullarda herkesin birbirinin “rakibi” olduğunu düşüncesinin gelişmesine ve iş barışının bozulmasına neden olacaktır. Bu uygulamanın okullarda görev yapan eğitim emekçileri ile öğrenci ve veliler başta olmak üzere il milli eğitim müdürlüğü vb. ile ilişkilerde koşullandırılmış ve mutlak bağımlılık ilişkilerini (yaranma, tabi olma, hoş görünme vb.) daha da geliştirmesi kaçınılmazdır.”

“Eğitimde başarının arttırılması için uygulandığı iddia edilen performans değerlendirme uygulamalarının on binlerce ücretli öğretmenin güvencesiz olarak çalıştırıldığı, sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının hızla yaygınlaştığı ve siyasi-ideolojik müdahalelerle sürekli değiştirilen eğitim sistemine en küçük bir katkı sunması mümkün değildir. Milli Eğitim Bakanlığı eğitim emekçilerine performans dayatması yaparak onları daha fazla çalıştırmaya, adım adım güvencesiz çalışma ilişkilerine mahkum etmek yerine, öncelikle eğitimde yaşanan sorunlar karşısında neden kalıcı çözümler üretemediğini sorgulamalıdır. Eğitim Sen olarak “performans değerlendirmesi” bahanesiyle öğretmenleri öğrenciler ve velilerle karşı karşıya getirecek, öğretmeni “satış görevlisi”, öğrencileri ve velileri memnun edilecek birer “müşteri” olarak gören piyasacı mantığı eğitim sürecinin her aşamasında meşrulaştıracak böyle bir uygulamayı onaylamak mümkün değildir.”

Haber Merkezi


Kaynak / Editör: Okunma 120

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


3. SayfaHaberleri

Balışeyh yenileme çalışmaları devam ediyor
Dar gelirliye süt ineği desteği
FETÖ sanığının komiserlik sınavı savunması
Meteorolojiden 'soğuk hava' uyarısı!
Yılın ilk karı yağdı
CHP’den Delice köylerine çıkarma
Türk Dili ve Edebiyatı Topluluğu’ndan şiir gibi etkinlik
Nur Camii tuvaletinden pis kokular yükseliyor

Diğer Haberler

Kızılay özverili çalışmalarıyla gururumuz oldu
Gönüllü gençlerden engellilere sevgi dolu ziyaret
Hamsinin ateşi düştü
Kırıkkale için altın zamanı
Şehit Özgür Mutlu Dualarla Anıldı
Başkent Edaş Muhtarları Bilgilendirdi
6 ilde FETÖ/PDY operasyonu: 10 gözaltı
Çocuk Gözüyle Başöğretmen Atatürk
E-Gazete (Yenigün)
Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi PaneliKırıkkale Üniversitesi Türkçe Topluluğu tarafından Nuretti..
En Çok Okunanlar
AY Park Restoran dualarla açıldı
  Restoran sektörüne farklı bir soluk getiren AY Park Et Ba.. BASIN AÇIKLAMASI ÇEŞİTLİ BASIN KURULUŞLARINDA HAKKIMDA HAKAN.. Farz-ı Misal’den ‘İnsan halleri’ Kırıkkale Üniversitesi öğrencileri tarafından 2009 yılında kurula.. MKE KURUMU GENEL MÜDÜRÜ AHMET TAŞKIN CİDDİ PROJELERLE ÖNEMLİ YATIRIMLA   MKEK ciddi atılımlarla geliyor Türkiye’nin ilk ve tek s.. Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale .. Ak Parti’de değişim rüzgarı devam ediyor AK Parti Merkez İlçe Başkanı Enver Kılıç, 6. Olağan Genel Kur.. Başbakandan Delice otobanı müjdesi Başbakan Binali Yıldırım, Delice otobanı ihalesinin yapıldığını müjdel..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2107:5312:4815:0817:3118:55

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
0°°C - 11°°C
Pazar
2°°C - 12°°C
Salı
3°°C - 13°°C
Perşembe
4°°C - 9°°C

Günün Sözü


Zaman Gösterdi ki: Cennet ucuz değil Cehennem dahi lüzumsuz değil..


(BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A))


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,31Yazılım - Web Aksiyon