Bugün - 23 Kasım 2017 PerşembeKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   8°°C
 
Sağlık kompleksi 2019’da teslim   Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Gü..
Üniversitede Türkçenin ve Türklerin Kökeni Konferansı

Ege Üniversitesi öğretim üyesi Prof.

Eğitim Haberi - 26 Ekim 2017 Perşembe

(15:38)

Ege Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Karatay, Kırıkkale Üniversitesi’nde ‘Türkçenin ve Türklerin Kökeni’ konulu konferans verdi. Turan Halklarını Araştırma Topluluğu tarafından Yahya Kemal konferans salonunda düzenlenen etkinliğe akademisyenler ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Türklerin anayurdu hala tartışılıyor

Türk tarihi üzerine önemli çalışmalara imza atan Prof. Dr. Karatay siyasi amaçlarla öne sürülen Türklerin anayurdunun Altay Dağları olduğu fikrine bilimsel verilerle karşı çıktı. Prof. Dr. Karatay, “Birçok bilim adamı Türklerin kökeni ve anayurduyla ilgili aynı fikirleri paylaşıyor. Genel olarak Türklerin Çin’in kuzeyinde, Moğolistan civarında ortaya çıktığını belirtiyorlar. Peki Türklerin anayurdunun Moğolistan civarı Altay Dağları olması fikri, Türklük ve Moğolluğun yan yana olması fikri nereden çıktı? Bu fikrin ortaya çıkışı 1873 Oryantalistler Kongresine dayanıyor. Bu fikirle ilgili karar verilmiş ve o kararın altını doldurmak için çalışmalar yapılıyor. O tarihten bu yana Türklerin anayurdunun Altay Dağları bile değil daha doğuda, Büyük Okyanus kıyılarında bir yerler olması fikri ortaya atılmaktadır” dedi.

Eski Türkçede Çince kelimeler yok denecek kadar az

Prof. Dr. Osman Karatay, tarihin her döneminde kültürel, siyasi, ticari ilişkiler sonucu bir dilden diğer dile kelimeler geçebildiğini belirterek, “Eski Türkçede Çince kelimelerin yok denecek kadar az olduğunu görüyoruz. Bu durumda ya Çin’le hiç etkileşim yoktu ya da Türkçe oluşum çağında Çin’den uzak bir yerde oluştu. Ön Türkçede tespit edilen 310 yabancı kelimenin 162’si bugünkü Hintlilerin eski dili Sanskritçe’ye aittir. Hint ve İranlıların ortak ataları Ariler, Romanya-Ukrayna bölgesinde, Ariyana ülkesinde yaşamışlardır. Bu kadar kelimenin Türkçe de yer alması Arilerin ve Türklerin, eski dönemlerde yakın ilişkiler içinde olduklarını göstermektedir. Türklerin ve Arilerin tarihini incelediğimizde bu komşuluk ilişkisine imkan veren coğrafyanın Hazar denizinin yakınları olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Çin, Yunan, Roma kaynakları Hazar Denizinin kuzeyini gösteriyor

Heredot, Plinius, Pomponius gibi Yunan ve Romalı tarihçilerin metinlerinde Turcae, Tyrcae, Iurcae, Thyssagetae isimleriyle Hazar Denizinin üst bölgelerinde yaşayan bir milletten bahsettiklerini, Çin kaynaklarında da Türklerin anayurdu olarak o coğrafyanın işaret edildiğini  belirten Prof. Dr. Karatay, “Bugün Ergenekon Destanı olarak okuduğumuz metin, ilk cümlesi Türkçeye çevrilmeden alınmış olan Göktürk döneminde yazılmış Co-şu ve Su-şu adında iki Çin yıllığında yer almaktadır. O metinlerin birisinin ilk cümlesinde ‘Göktürklerin atalarının yurdu Batı Denizinin sağ kıyısında’ der. Diğerinde ise ‘Batı denizinin üst bölgesinde’ ifadeleri yer alır. Neden hocalarımız bu metinleri göz ardı etmiştir? Bu metinler Göktürklerin atalarının, Çinlilerin Batı Denizi olarak belirttiği Hazar Denizinin kuzeyinden geldiğini gösteriyor” dedi.

Altay Dağları bölgesi dünyanın en kurak yerlerinden biri

Prof. Dr. Karatay, dünyanın değişik coğrafyalarında bir çok devlet kurmuş, önemli izler bırakmış Türklerin tarihini yazabilmek için kalabalık bir Türk nüfus gerektiğine değinerek, “Bu Türk nüfus verimsiz, kurak arazilerde ortaya çıkmış olamaz. Verimli arazilerde Türklüğün ortaya çıkması lazım. Altay Dağları bölgesi dünyanın en kurak yerlerinden birisidir. Tarım ve hayvancılık yapılamaz. Otluk ve ormanlık alan çok azdır. Altay dağları ya da Moğol bozkırlarında türeyen bir halk tarihteki Türklük rolünü oynayabilecek sayıya erişemez. Jeodemografi bize bunun mümkün olmadığını gösteriyor” dedi.

Türklerin ataları tamamen göçebe değil

Türkçede yer alan bitki isimleri üzerinden konuyu ele alan Prof. Dr. Osman Karatay, “Dünyada etnik köken araştırmalarında bir numaralı yöntem o dildeki bitki isimlerine bakmaktır. Türkçe kendi tarım terimlerine sahip bir dildir. Biz arpayı, çavdarı, buğdayı başka dillerden almadık. Demek ki Türklerin ataları tamamen göçebe değil ve tarımla uğraşanları da var. Bu bilgiler ışığında Avrasya’da anayurt olma ihtimali olan üç bölge var. Mançurya Ovası, Fergana Vadileri yani bugünkü Özbekistan çevresi, bir de Hazar Denizinin kuzeyinde, kuzeyin de biraz doğusunda kalan Güney Ural sahasıdır. Türkçedeki kelimeler bize soğuk iklim bitkilerini işaret ediyor. Türkçede şeftali, kayısı, zerdali kelimeleri yok. Farsçadan almışız çünkü bunlar sıcak bölge meyveleridir, kuzeyde yetişmez ama bizde elma, ceviz, erik yetişir. Bunlar bize eski Türklerin soğuk bir bölgede tarımla meşgul olduklarını gösteriyor. Dolayısıyla Fergana olamaz. Doğu tarafında da olamaz çünkü olsaydı Türkçede çok sayıda Moğolca, Çince, kelimeler olurdu. Elimizde kalan tek yer Hazar Denizinin kuzeyidir” dedi.

İlkel yerleri anayurt olarak göstermeye çalışıyorlar

Hazar Denizinin kuzeyinde yapılan araştırmaların ve kazıların, bölgenin önemli bir kültürel gelişmişliğe sahip olduğunu ve zamanla bu kültürün Orta Asya’ya yayıldığını belirten Prof. Dr. Karatay, ‘Türk, kültür ve medeniyet’ kelimelerini yan yana getirmek istemeyenlerin bir takım siyasi amaçlarla dönemin ilkel, gelişim göstermemiş yerlerini, Türklerin anayurdu olarak gösterme çabasında olduğunu ifade etti. Konuşmanın ardından dinleyicilerin sorularını cevaplayan Prof. Dr. Osman Karatay’a Turan Halklarını Araştırma Topluluğu danışmanı Doç. Dr. Seyfullah Yalın plaket takdim etti. Programın sonunda Prof. Dr. Osman Karatay öğrencilerimiz için kitaplarını imzaladı.

Haber Merkezi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kaynak / Editör: Okunma 145

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EğitimHaberleri

TEOG’UN YERİNE LGS! İŞTE TÜM AYRINTILAR
Üniversitede Türkçenin ve Türklerin Kökeni Konferansı
Fizyoterapi Topluluğundan Limbik Hikayeler
Vali Haktankaçmaz Çelebi’de incelemelerde bulundu
Fen Lisesi’nde Tanıtım Günleri
Karakeçili’de irşat programı
Kitap kurtları ödüllendirildi
Delice SML’de aşure etkinliği

Diğer Haberler

Teknokent sanayi işbirliğini canlandıracak
Silah OSB altyapısı yüzde 85 tamamlandı
“Ürün Güvenliği Haftası” başladı
Ak Parti Delice’de ‘Gökdere ile devam’ dedi
Arpada yeni dönem
Kültür Varlıklarını Koruma Heyeti Kırıkkale’de
Silah OSB'nin altyapı çalışmaları tamamlandı
CHP Merkez İlçe Kızık’a emanet
E-Gazete (Yenigün)
K.ܒde Yörük Yaşamı ve Kültürü SempozyumuKırıkkale Üniversitesi’nin ev sahipliğinde ve 2017 yılı dön..
En Çok Okunanlar
Böyle öğretmene can feda
Kırıkkale'nin Keskin ilçesine bağlı Ceritmüminli köyü.. 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Sosyalcilerden sosyal proje   Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler &.. Sekmanı Kaybettik Kirikkale belediyesi Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Müdürü .. Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale .. Ak Parti’de değişim rüzgarı devam ediyor AK Parti Merkez İlçe Başkanı Enver Kılıç, 6. Olağan Genel Kur.. Başbakandan Delice otobanı müjdesi Başbakan Binali Yıldırım, Delice otobanı ihalesinin yapıldığını müjdel..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:0307:3212:3915:1017:3418:56

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
0°°C - 8°°C
Cumartesi
0°°C - 7°°C
Pazartesi
-2°°C - 8°°C
Çarşamba
-1°°C - 9°°C

Günün Sözü


Ya Ali, benden sonra yola gidenler, senin gösterdiğin yoldan giderlerse selamete ererler.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,52Yazılım - Web Aksiyon