Bugün - 21 Şubat 2018 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   11°°C
 
Mehmetçik için örgü örmeyi öğrendi Kırıkkaleli kadınlar, halk eğitimi merkezlerince Zeytin Dalı Harekatı'nda g..
Üniversitede Türkçenin ve Türklerin Kökeni Konferansı

Ege Üniversitesi öğretim üyesi Prof.

Eğitim Haberi - 26 Ekim 2017 Perşembe

(15:38)

Ege Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Karatay, Kırıkkale Üniversitesi’nde ‘Türkçenin ve Türklerin Kökeni’ konulu konferans verdi. Turan Halklarını Araştırma Topluluğu tarafından Yahya Kemal konferans salonunda düzenlenen etkinliğe akademisyenler ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Türklerin anayurdu hala tartışılıyor

Türk tarihi üzerine önemli çalışmalara imza atan Prof. Dr. Karatay siyasi amaçlarla öne sürülen Türklerin anayurdunun Altay Dağları olduğu fikrine bilimsel verilerle karşı çıktı. Prof. Dr. Karatay, “Birçok bilim adamı Türklerin kökeni ve anayurduyla ilgili aynı fikirleri paylaşıyor. Genel olarak Türklerin Çin’in kuzeyinde, Moğolistan civarında ortaya çıktığını belirtiyorlar. Peki Türklerin anayurdunun Moğolistan civarı Altay Dağları olması fikri, Türklük ve Moğolluğun yan yana olması fikri nereden çıktı? Bu fikrin ortaya çıkışı 1873 Oryantalistler Kongresine dayanıyor. Bu fikirle ilgili karar verilmiş ve o kararın altını doldurmak için çalışmalar yapılıyor. O tarihten bu yana Türklerin anayurdunun Altay Dağları bile değil daha doğuda, Büyük Okyanus kıyılarında bir yerler olması fikri ortaya atılmaktadır” dedi.

Eski Türkçede Çince kelimeler yok denecek kadar az

Prof. Dr. Osman Karatay, tarihin her döneminde kültürel, siyasi, ticari ilişkiler sonucu bir dilden diğer dile kelimeler geçebildiğini belirterek, “Eski Türkçede Çince kelimelerin yok denecek kadar az olduğunu görüyoruz. Bu durumda ya Çin’le hiç etkileşim yoktu ya da Türkçe oluşum çağında Çin’den uzak bir yerde oluştu. Ön Türkçede tespit edilen 310 yabancı kelimenin 162’si bugünkü Hintlilerin eski dili Sanskritçe’ye aittir. Hint ve İranlıların ortak ataları Ariler, Romanya-Ukrayna bölgesinde, Ariyana ülkesinde yaşamışlardır. Bu kadar kelimenin Türkçe de yer alması Arilerin ve Türklerin, eski dönemlerde yakın ilişkiler içinde olduklarını göstermektedir. Türklerin ve Arilerin tarihini incelediğimizde bu komşuluk ilişkisine imkan veren coğrafyanın Hazar denizinin yakınları olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Çin, Yunan, Roma kaynakları Hazar Denizinin kuzeyini gösteriyor

Heredot, Plinius, Pomponius gibi Yunan ve Romalı tarihçilerin metinlerinde Turcae, Tyrcae, Iurcae, Thyssagetae isimleriyle Hazar Denizinin üst bölgelerinde yaşayan bir milletten bahsettiklerini, Çin kaynaklarında da Türklerin anayurdu olarak o coğrafyanın işaret edildiğini  belirten Prof. Dr. Karatay, “Bugün Ergenekon Destanı olarak okuduğumuz metin, ilk cümlesi Türkçeye çevrilmeden alınmış olan Göktürk döneminde yazılmış Co-şu ve Su-şu adında iki Çin yıllığında yer almaktadır. O metinlerin birisinin ilk cümlesinde ‘Göktürklerin atalarının yurdu Batı Denizinin sağ kıyısında’ der. Diğerinde ise ‘Batı denizinin üst bölgesinde’ ifadeleri yer alır. Neden hocalarımız bu metinleri göz ardı etmiştir? Bu metinler Göktürklerin atalarının, Çinlilerin Batı Denizi olarak belirttiği Hazar Denizinin kuzeyinden geldiğini gösteriyor” dedi.

Altay Dağları bölgesi dünyanın en kurak yerlerinden biri

Prof. Dr. Karatay, dünyanın değişik coğrafyalarında bir çok devlet kurmuş, önemli izler bırakmış Türklerin tarihini yazabilmek için kalabalık bir Türk nüfus gerektiğine değinerek, “Bu Türk nüfus verimsiz, kurak arazilerde ortaya çıkmış olamaz. Verimli arazilerde Türklüğün ortaya çıkması lazım. Altay Dağları bölgesi dünyanın en kurak yerlerinden birisidir. Tarım ve hayvancılık yapılamaz. Otluk ve ormanlık alan çok azdır. Altay dağları ya da Moğol bozkırlarında türeyen bir halk tarihteki Türklük rolünü oynayabilecek sayıya erişemez. Jeodemografi bize bunun mümkün olmadığını gösteriyor” dedi.

Türklerin ataları tamamen göçebe değil

Türkçede yer alan bitki isimleri üzerinden konuyu ele alan Prof. Dr. Osman Karatay, “Dünyada etnik köken araştırmalarında bir numaralı yöntem o dildeki bitki isimlerine bakmaktır. Türkçe kendi tarım terimlerine sahip bir dildir. Biz arpayı, çavdarı, buğdayı başka dillerden almadık. Demek ki Türklerin ataları tamamen göçebe değil ve tarımla uğraşanları da var. Bu bilgiler ışığında Avrasya’da anayurt olma ihtimali olan üç bölge var. Mançurya Ovası, Fergana Vadileri yani bugünkü Özbekistan çevresi, bir de Hazar Denizinin kuzeyinde, kuzeyin de biraz doğusunda kalan Güney Ural sahasıdır. Türkçedeki kelimeler bize soğuk iklim bitkilerini işaret ediyor. Türkçede şeftali, kayısı, zerdali kelimeleri yok. Farsçadan almışız çünkü bunlar sıcak bölge meyveleridir, kuzeyde yetişmez ama bizde elma, ceviz, erik yetişir. Bunlar bize eski Türklerin soğuk bir bölgede tarımla meşgul olduklarını gösteriyor. Dolayısıyla Fergana olamaz. Doğu tarafında da olamaz çünkü olsaydı Türkçede çok sayıda Moğolca, Çince, kelimeler olurdu. Elimizde kalan tek yer Hazar Denizinin kuzeyidir” dedi.

İlkel yerleri anayurt olarak göstermeye çalışıyorlar

Hazar Denizinin kuzeyinde yapılan araştırmaların ve kazıların, bölgenin önemli bir kültürel gelişmişliğe sahip olduğunu ve zamanla bu kültürün Orta Asya’ya yayıldığını belirten Prof. Dr. Karatay, ‘Türk, kültür ve medeniyet’ kelimelerini yan yana getirmek istemeyenlerin bir takım siyasi amaçlarla dönemin ilkel, gelişim göstermemiş yerlerini, Türklerin anayurdu olarak gösterme çabasında olduğunu ifade etti. Konuşmanın ardından dinleyicilerin sorularını cevaplayan Prof. Dr. Osman Karatay’a Turan Halklarını Araştırma Topluluğu danışmanı Doç. Dr. Seyfullah Yalın plaket takdim etti. Programın sonunda Prof. Dr. Osman Karatay öğrencilerimiz için kitaplarını imzaladı.

Haber Merkezi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kaynak / Editör: Okunma 232

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EğitimHaberleri

Öğrenciler "Oku Projesi"yle okuma alışkanlığı kazanıyor
15 Tatil ne zaman?
Üniversiteyi sırf diploma için okumayın
TÜRKÇE’nin Yeni Klavyesi TEZEREN’e uluslararası ödül
TEOG’UN YERİNE LGS! İŞTE TÜM AYRINTILAR
Delice’ye 12 Bölümlük Yüksekokul Geliyor
Fen Lisesi’nde Tanıtım Günleri
Liseye geçişte uzlaşı oluşacak

Diğer Haberler

Fırıncılara tebliğ bilgilendirmesi
Teknikerler Birliği'nden Vali Haktankaçmaz'a ziyaret
Bağrıaçık'tan Akülü Araç Jesti
Üniversitede sosyoloji konferansı
Ortaya kutuplaşmış bir tablo çıkabilir
Hedef: hep birlikte 2023
Konut satışı geriledi
Gaybubet evlerine şok baskın: 6 gözaltı
E-Gazete (Yenigün)
Baharı müjdeleyen ilk cemre düştü  Halk arasında baharın gelişini müjdelediği kabul edilen, Arap&..
En Çok Okunanlar
Harçlıklar Mehmetçiklere
Kırıkkale’nin Sulakyurt ilçesi Yağbasan köyünde yaşa.. Çeyrek asırdır Kırıkkale eğitimine verdiği katkılarla marka konumuna.. Kırıkkale’yi en iyi noktaya taşıyacağız İhracat potansiyeli ve teşviklerinin değerlendirilmesi amacıyla kente gelen.. Yeni Dünya Vakfı’ndan Vali Haktankaçmaz’a ziyaret Yeni Dünya Vakfı Genel Başkanı Mahmut Göksu ve beraberindeki heye.. 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. Kızık kazada hayatını kaybetti Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale ..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:0207:2713:0716:0318:3419:52

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
0°°C - 11°°C
Çarşamba
2°°C - 11°°C
Cuma
3°°C - 11°°C
Pazar
3°°C - 12°°C

Günün Sözü


Müzik aşkı besteler.


(Shakespeare)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,14Yazılım - Web Aksiyon