Bugün - 11 Aralık 2018 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   5°°C
 
EMNİYETTEN SİBER OPERASYON Bilişim suçlarına yönelik çalışma başlatan ve sosyal med..
Yenişehir Fatih Camii’nin temeli atıldı Yahşihan ilçesi Yenişehir mahallesine yapımı planlanan  Fatih C..
Mehmet Erkoç
SEÇİM ÇANTADA KEKLİK DEĞİL - 25 Nisan 2018 Çarşamba

Erken seçim olacak mı? Olmayacak mı? Ne zaman olacak? Gibi sorular sonunda yanıtını buldu. Önce MHP lideri Devlet Bahçeli dillendirdi, iktidardan anında yanıt buldu ve yoğun görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 24 Haziran’da seçim yapılabileceğini açıkladı. Bu karar gerek ana muhalefet partisi CHP, gerekse diğer partiler tarafından olumlu karşılandı. HDP oylamaya katılmasa da erken seçim önerisi 386 oyla kabul edilerek yasalaştı.

Süreç şimdi başladı, 24 Haziran 2018 Pazar günü Cumhurbaşkanı Seçimi ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi yapılacak. Bu dönem Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçiminde uygulanacak hükümleri içeren anayasa değişikliği gereği 550 olan Milletvekili sayısı 600’e çıkartılmıştı. Milletvekili sayısı 600’e çıkartılsa da Kırıkkale’nin Milletvekili sayısında bir değişiklik olmadı. 2009’da Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi çerçevesinde resmi gazetede yayımlanan kararla 4 olan milletvekili sayımız 3’e düşmüştü. Milletvekili sayısı 600’e çıkartılmasının ardından yapılan güncellemede bazı illerin Milletvekili sayısı değişse de Kırıkkale’nin Milletvekili sayısı 3’te kalmıştı. Haziran seçimleriyle Kırıkkale olarak TBMM’ye yine 3 tane vekil göndereceğiz.

Bugün itibariyle Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerine 60 gün var. Bazıları bu sürenin kısalığından yakınabilir, ama şunu unutmamak gerekir. Eski günler gibi 6-7 ay veya 1 yıl gibi süreler geride kalmalı. Ülke bütün enerjisini seçimlere harcamamalı. Seçim sürecinde bütün yatırımların durduğuna, büyük bir boşluk olduğuna, yatırımcının önünü göremediği için yatırımdan kaçındığına, geçtiğimiz dönemlerde çok şahit olduk. Partiler niçin var? Önceden hazırlığını yapmalı ve süreci hızlandırmalı. Artık iletişim çağında yaşıyoruz. TV, Internet, Telefon, ulusal ve yerel gazeteler, radyolar seçmene en kolay ulaşım araçlarının bazıları. Adaylar kendilerini bu süre zarfında kolaylıkla tanıtabilir.

Son zamanlarda yaşanan gelişmeler bu seçim sürecinin farklı geçeceğini ortaya koyuyor. Yani tüm partiler için genelde de, yerelde de seçim çantada keklik değil. Kırıkkaleli seçmen adaylarını büyük bir merakla bekliyor. Kırıkkale’de Ak Parti, CHP, MHP, SP ve İyi Parti teşkilatlarında hareketlilik gözleniyor. Adayların belirlenmesi noktasında sıkı bir çalışmanın başladığını görüyoruz. Aday adayları genel merkezlerin kapılarını aşındırırken, bazı partilerde geçmişte siyaset yapmış isimlerin üzerinde duruyor. Gerek Kırıkkale’de bölgeler dengesini koruyarak belirlenecek adaylar, gerekse parti genel başkanlarının performansı seçimin en belirleyici noktası olacak.

Aday adaylık sürecinde tanıdık simaların yanında yeni isimleri de görüyoruz. Bu seçimde de çantacı adaya karşı olduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bir Kırıkkaleli seçmen olarak temennim şehrimizi yakından tanıyan, bizimle aynı havayı teneffüs eden, sorunları bilen ve bizimle o sorunları yaşayan adayların milletvekilliği için yarışması en büyük temennimiz. 24 Haziran seçimlerinin öncelikle ülkemize, Kırıkkale’mize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Şimdiden Milletvekili aday adaylarına başarılar diliyorum.


İletişim: mehmeterkoc@hotmail.com.tr - Okunma 1535

Bu yazıya hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


Diğer Yazıları

ADAY ADAYLARI VE PROJELERİ (20.11.2018 10:52:01)
31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan ye...
KIRIKKALE DAHA GÜZELİNİ HAK ETMİYOR MU? (05.11.2018 10:37:24)
Bir Alt-üst geçitler meselem...
GÜDÜMLÜ FÜZE PKK’NIN ELİNE NASIL GEÇTİ? (12.10.2018 10:44:36)
Kırıkkale olarak bir vatan evladını daha...
Dikkat! Düğünde Polis var (09.07.2018 09:55:50)
Türkiye’de silahın merkezi ol...
HALİL ÖZTÜRK'ÜN SEÇİM ZAFERİ (04.07.2018 10:58:36)
1999 yerel seçimleriyle Kırıkkale...
‘Dip dalga’ mevzusu (04.07.2018 10:58:18)
24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27. D&oum...
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç ADAY ADAYLARI VE PROJELERİ

20.11.2018 10:52:01

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel yönetimler ..


Öztürk: ‘Engelliler Günü Buruk Geçiyor’Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Halil &O..
En Çok Okunanlar
Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. CHP'de sürpriz isimler 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Kızık kazada hayatını kaybetti Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale ..
Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,48Yazılım - Web Aksiyon