Bugün - 22 Mayıs 2018 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   24°°C
 
Başkan Saygılı Ramazan sokağını ziyaret etti Kırıkkale’de geleneksel olarak Cumhuriyet Meydanına kurulan ve bu yıl..
Mehmet Erkoç
SEÇİM ÇANTADA KEKLİK DEĞİL - 25 Nisan 2018 Çarşamba

Erken seçim olacak mı? Olmayacak mı? Ne zaman olacak? Gibi sorular sonunda yanıtını buldu. Önce MHP lideri Devlet Bahçeli dillendirdi, iktidardan anında yanıt buldu ve yoğun görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 24 Haziran’da seçim yapılabileceğini açıkladı. Bu karar gerek ana muhalefet partisi CHP, gerekse diğer partiler tarafından olumlu karşılandı. HDP oylamaya katılmasa da erken seçim önerisi 386 oyla kabul edilerek yasalaştı.

Süreç şimdi başladı, 24 Haziran 2018 Pazar günü Cumhurbaşkanı Seçimi ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi yapılacak. Bu dönem Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçiminde uygulanacak hükümleri içeren anayasa değişikliği gereği 550 olan Milletvekili sayısı 600’e çıkartılmıştı. Milletvekili sayısı 600’e çıkartılsa da Kırıkkale’nin Milletvekili sayısında bir değişiklik olmadı. 2009’da Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi çerçevesinde resmi gazetede yayımlanan kararla 4 olan milletvekili sayımız 3’e düşmüştü. Milletvekili sayısı 600’e çıkartılmasının ardından yapılan güncellemede bazı illerin Milletvekili sayısı değişse de Kırıkkale’nin Milletvekili sayısı 3’te kalmıştı. Haziran seçimleriyle Kırıkkale olarak TBMM’ye yine 3 tane vekil göndereceğiz.

Bugün itibariyle Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerine 60 gün var. Bazıları bu sürenin kısalığından yakınabilir, ama şunu unutmamak gerekir. Eski günler gibi 6-7 ay veya 1 yıl gibi süreler geride kalmalı. Ülke bütün enerjisini seçimlere harcamamalı. Seçim sürecinde bütün yatırımların durduğuna, büyük bir boşluk olduğuna, yatırımcının önünü göremediği için yatırımdan kaçındığına, geçtiğimiz dönemlerde çok şahit olduk. Partiler niçin var? Önceden hazırlığını yapmalı ve süreci hızlandırmalı. Artık iletişim çağında yaşıyoruz. TV, Internet, Telefon, ulusal ve yerel gazeteler, radyolar seçmene en kolay ulaşım araçlarının bazıları. Adaylar kendilerini bu süre zarfında kolaylıkla tanıtabilir.

Son zamanlarda yaşanan gelişmeler bu seçim sürecinin farklı geçeceğini ortaya koyuyor. Yani tüm partiler için genelde de, yerelde de seçim çantada keklik değil. Kırıkkaleli seçmen adaylarını büyük bir merakla bekliyor. Kırıkkale’de Ak Parti, CHP, MHP, SP ve İyi Parti teşkilatlarında hareketlilik gözleniyor. Adayların belirlenmesi noktasında sıkı bir çalışmanın başladığını görüyoruz. Aday adayları genel merkezlerin kapılarını aşındırırken, bazı partilerde geçmişte siyaset yapmış isimlerin üzerinde duruyor. Gerek Kırıkkale’de bölgeler dengesini koruyarak belirlenecek adaylar, gerekse parti genel başkanlarının performansı seçimin en belirleyici noktası olacak.

Aday adaylık sürecinde tanıdık simaların yanında yeni isimleri de görüyoruz. Bu seçimde de çantacı adaya karşı olduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bir Kırıkkaleli seçmen olarak temennim şehrimizi yakından tanıyan, bizimle aynı havayı teneffüs eden, sorunları bilen ve bizimle o sorunları yaşayan adayların milletvekilliği için yarışması en büyük temennimiz. 24 Haziran seçimlerinin öncelikle ülkemize, Kırıkkale’mize hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Şimdiden Milletvekili aday adaylarına başarılar diliyorum.


İletişim: mehmeterkoc@hotmail.com.tr - Okunma 739

Bu yazıya hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


Diğer Yazıları

Yazara ait başka yazı bulunamadı...
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç SEÇİM ÇANTADA KEKLİK DEĞİL

25.04.2018 13:27:28

Erken seçim olacak mı? Olmayacak mı? Ne zaman olacak?..


İşte Ak Parti'nin sıralaması AK Parti 24 Haziran seçimi milletvekili listesi belli oldu. Cumhurba..
En Çok Okunanlar
İYİ Partinin adayları netleşti
Partiler 24 Haziran’da gerçekleşecek olan seçimlerde ad.. Siyasi partilerde aday belirleme sürecinde son haftaya girilirken aday.. Türkiye’nin geleceğini belirleyecek bir seçim 24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Mille.. Köylerde mantar yetiştiriciliği yapılacak TANAP’ın sosyal ve çevresel yatırım programları kapsamında ver.. 2019 seçimlerine güçlü adaylarla girmeyi planlayan .. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. Kızık kazada hayatını kaybetti Edinilen bilgiye göre, Ankara'dan Kırıkkale'ye doğru giden, Kırıkkale ..
Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,47Yazılım - Web Aksiyon