Bugün - 25 Ocak 2021 PazartesiKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Kaplan mazbatasını aldıGeçtiğimiz hafta gerçekleşen 7. Olağan İl Kongresinde Ak Part..
Erken teşhis ile tedavisi yüzde yüz mümkün

Rahim ağzı (Serviks) kanseri farkındalık ayı dolayısıyla bilgilendirmelerde bulunan Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr.

Sağlık Haberi - 05 Ocak 2021 Salı

(10:53)

Rahim ağzı (Serviks) kanseri farkındalık ayı dolayısıyla bilgilendirmelerde bulunan Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş “Tarama ve erken teşhis ile tedavisi yüzde yüz mümkün olan rahim ağzı kanseri, günümüzde kanserden ölüm nedenleri arasında çok geride yer almaktadır” diye konuştu.

 

RAHİM AĞZI KANSERİ NEDEN ÖNEMLİ?

Konuyla ilgili detaylı bilgiler paylaşan Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş “Serviks kanseri, dünya genelinde kadınları en çok etkileyen, etkili tarama yöntemleriyle erken tanınıp tedavi edilebilen ve böylelikle hastalığa bağlı ölüm oranlarının büyük oranda azaltılabildiği kanser türlerinden biridir. Ocak ayı Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı olarak belirlemiş olup dünyanın birçok ülkesinde hastalığa dikkat çekmek üzere çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Rahim ağzı kanseri önlenebilen bir hastalıktır. Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde ‰100 tedavi edilebilir bir kanser türüdür. Rahim ağzı kanserinden ölüm tamamen engellenebilir durumdadır. Düzenli rahim ağzı kanseri taramasından geçen bir kadının, rahim ağzı kanserinden ölmeyeceği söylenebilir.

 

RİSK FAKTÖRLERİ

Aşağıdaki özelliklere sahip bir kadınsanız, rahim ağzı kanseri için yüksek risk altında olabilirsiniz 30 yaşın üzerinde olup tedavi edilmemiş Human Papilloma Virüs (HPV) ve/veya cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlarınız var ise. (HPV, rahim ağzı kanseri de dahil olmak üzere en az altı kanser türüne neden olabilen, cinsel yolla bulaşan yaygın bir virüstür.) Erken yaşta (16 yaş öncesi) aktif cinsel yaşama başladıysanız. Düzenli şekilde rahim ağzı kanser taramaları yaptırmıyor iseniz. Sigara içiyorsanız. Meyve ve sebzeyi az tüketmek şeklinde bir beslenme alışkanlığınız var ise. Düşük sosyoekonomik düzeye mensup iseniz.  Uzun süre (5 yıldan fazla) doğum kontrol hapı kullanma öykünüz var ise.  Zayıflamış bağışıklık sistemi (İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü/HIV gibi)söz konusu ise. Aşırı kilolu veya obez iseniz. Rahim ağzı kanseri olan bir kız kardeş veya anne gibi yakın bir akrabanız varsa. Doğumdan önce dietilstilbestrol'e (DES) maruz kalmış iseniz.

 

BELİRTİLERİ

Rahim ağzında kanser öncesinde gelişen değişiklikler genellikle belirti vermeyip ancak pelvik muayene, Pap testi ve HPV testleri ile erken dönemde tespit edilebilmektedir.

Aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız hemen bir sağlık uzmanına başvurunuz: Vajinadan artan miktarda veya alışılmadık türde akıntı geliyorsa Sırt, bacak veya kadın cinsel organlarının olduğu bölgede ağrı gözleniyorsa. Yorgunluk, kilo kaybı, iştahsızlık gelişmişse. Tek ya da iki bacakta şişkinlik varsa, İdrar yaparken ağrı gözleniyorsa, Normal adet dönemi dışındaki zamanlarda lekelenme tarzında hafif kanama oluyorsa, Normalden daha uzun süren veya daha ağır olan âdet kanaması söz konusu ise, Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanama veya ağrı gözleniyorsa ve Menopoz sonrası kanama izleniyorsa.

 

ERKEN TEŞHİS

Tarama ve erken teşhis ile tedavisi yüzde yüz mümkün olan rahim ağzı kanseri, günümüzde kanserden ölüm nedenleri arasında çok geride yer almaktadır. Rahim ağzı kanseri HPV ile ilişkili olan en yaygın hastalıktır. Neredeyse tüm rahim ağzı kanserleri HPV enfeksiyonu nedeniyle gelişmektedir. HPV ayrıca kadın ve erkeklerde cinsel organ ve ağız boşluğu kanserlerine de neden olmaktadır. HPV’nin tespiti, erken dönemde rahim ağzındaki kanser öncülü değişikliklere işaret ederek kanser teşhisini kolaylaştırmaktadır.  Günümüzde rahim ağzı kanserini önlemeye veya erken bulmaya yardımcı olmak üzere geliştirilmiş iki tarama testi yaygın şekilde kullanılmaktadır. Pap testi (veya Papsmear), uygun şekilde tedavi edilmezse rahim ağzı kanserine dönüşebilecek olan prekanseröz durumları (rahim ağzındaki hücre değişiklikleri) arama esasına dayanır. HPV testi ise bu hücresel değişikliklere neden olabilecek virüsün (insan papilloma virüsü) rahim ağzı hücrelerinde tespiti esasına dayanan bir testtir. Her iki test de son derece basit ve ağrısız işlemler olup aynı anda yapılmaktadır. Rahim ağzı kanseri Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ tarafından) “önlenebilen bir ölüm nedeni” olarak tanımlanmaktadır. Bu gerçekten hareketle tehlikeli olmasının yanında önlenebilir bir kanser olma özelliğini taşıyan bu hastalık için tüm dünyada tarama yapılması ve her ülkenin kendi kontrol politikasını oluşturması önerilmektedir. Ülkemizde uygulanan ulusal kanser tarama programı uyarınca, tarama standartlarımız doğrultusunda 30-65 yaş aralığındaki kadınlara her 5 yılda bir HPV ve Pap Testi uygulanmaktadır. Pozitif olgular teşhis merkezlerimize ileri tetkik için gönderilmektedir.

 

TARAMA TESTLERİ NERELERDE YAPILABİLİR?

Ülkemizde rahim ağzı kanseri taramaları ÜCRETSİZ olarak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM, Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM), Toplum Sağlığı Merkezlerinde (TSM) ve Sağlıklı Hayat Merkezlerinde (SHM) yapılmaktadır. Bakanlığımız ve Bilim kurulunun hazırlamış olduğu COVID-19 pandemisinde Enfeksiyon Kontrol Önlemleri Rehberi doğrultusunda gerekli önlemler alınarak kanser taramaları devam etmektedir.

 

TEDAVİ VE KORUNMA

Rahim ağzı kanseri ameliyat, radyasyon ve kemoterapi ile tedavi edilir. Bu tedavi seçenekleri hastanın durumuna ve ihtiyacına göre tek başına veya birbiriyle kombinasyon halinde verilebilir. Tedavi kanserin evresine, tümör hücrelerinin türüne ve tıbbi durumunuza bağlıdır. Günümüzde etkin tarama testlerinin ve İnsan Papilloma Virüs (HPV) enfeksiyonlarını önleyici aşının varlığı sebebiyle rahim ağzı kanseri yüksek oranda önlenebilir durumdadır. Rahim ağzı kanseri erken tespit edildiğinde, yüksek oranda tedavi edilebilir ve uzun süre hayatta kalma ve iyi yaşam kalitesi ile ilişkilidir. Korunmada dikkat edilecek hususlar şu şekilde özetlenebilir: HPV’nin en çok kanser yapan tiplerine karşı geliştirilen ve koruyuculuğu yüksek olan aşılar mevcuttur. Dünya Sağlık Örgütü, rahim ağzı kanserine karşı 9-14 yaşlarındaki kız çocuklara aşı yapılmasını önermektedir. 30 yaşından itibaren tarama testlerini düzenli bir şekilde yaptırmak. Güvenli cinsel ilişki konusunda eğitim almak. Sigara kullanmamak. Sebze ve meyvelerden zengin sağlıklı beslenmek.


Kaynak / Editör: Haber Merkezi - admin Okunma 2080

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SağlıkHaberleri

VAKALAR ARTIYOR
YAHŞİHAN BELEDİYESİNDEN İŞ GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ
9 Şubat sigarayı bırakmak için bir dönüm noktası olsun
Giden canlar bizim canımız
Huzur köy huzur verecek
Personeller karantinaya alındı
Bİ’ LİRAN VAR MI?
Bende varım projesi hayata geçti

Diğer Haberler

2 kaza 9 yaralı
AK Parti Merkez İlçede Bozdemir dönemi
Dinek dağında ‘Zipline’ keyfi
Kaymakam Köken muhtarlarla buluştu
Eski seçim sandıkları hayvanlara yuva oldu
Kırıkkale’den İdlib’e uzanan yardım eli
KESKİN'DE SEÇİM İPTAL EDİLDİ
Kırıkkale'ye 744 sosyal konut
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Ali Kaybal

Ali_Kaybal MERHABA

08.01.2021 14:20:05

Yeni bir sayfa Yeni bir gün Ve Gazete Yenigün ok..

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
CUMHURİYET MEYDANINDA SİLAHLI SALDIRIKırıkkale’nin en işlek caddesi Cumhuriyet Meydanında kimliği belirsiz..
En Çok Okunanlar
Her türlü afete hazırlıklı olmalıyız Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında hazırlanan Kırıkkal.. Mobil müze Kırıkkale’ye geliyor Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından, &Cce.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,53Yazılım - Web Aksiyon