Bugün - 29 Kasım 2020 PazarKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Kipmen ailesinin acı günüKırıkkale’de yayın yapan Radyo K sahibi Kadir Kipmen´in babası ..
Antibiyotiklerin altın çağı sona erdi

Antibiyotik Farkındalık Haftası dolayısıyla bilgilendirmede bulunan Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr.

Sağlık Haberi - 18 Kasım 2020 Çarşamba

(06:53)

Antibiyotik Farkındalık Haftası dolayısıyla bilgilendirmede bulunan Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, antibiyotiklerin altın çağının sona erdiğini söyledi.  Dr. Ağırtaş “Antibiyotikler “Her derde deva” inancıyla bilinçsizce ve aşırı kullanımı, mikroorganizmaların antibiyotiklere direnç geliştirmesine neden olmuştur” diye konuştu. 

 

MİKROORGANİZMALAR YENİ DİRENÇ MEKANİZMALARI GELİŞTİRDİ

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş “Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek artan ve yaygınlaşan antibiyotik direnci tedavisi zor hatta imkansız enfeksiyonlara neden olmakta ve insan sağlığını tehdit eden boyutlara ulaşmaktadır. Antibiyotiklerin gereksiz kullanımının engellenmesini hedefleyen 16-22 Kasım Dünya Antibiyotik Farkındalık Haftasının amacı doğru antibiyotik kullanımının önemi ve doğru olmayan antibiyotik kullanımının doğuracağı sonuçlar konusuna dikkat çekmektir. AIexander Fleming tarafından 1928’de keşfedilen ve 1940 yılında kullanıma giren Penisilin ve sonrasında ardı ardına keşfedilen antibiyotiklerin “her derde deva” inancıyla bilinçsizce ve aşırı kullanımı, mikroorganizmaların antibiyotiklere direnç geliştirmesine neden olmuştur. Her yeni antibiyotiğin kullanıma girmesi ile mikroorganizmalar yeni direnç mekanizmaları geliştirmiş ve tedavi edilemeyen enfeksiyonlar nedeni ile antibiyotik öncesi çağa dönülmesi gibi bir durumla karşı karşıya kalınmıştır”.

 

İLAÇ TÜKETİMİNDE İLK SIRADA

“En sık tüketilen ilaçlar içinde antibiyotik tüketimi gelişmiş ülkelerde daha alt sıralarda iken ne yazık ki ülkemizde kullanım ve harcanan para bazında ikinci sırada yer almaktadır. Son yıllarda antibiyotiklerin doğru kullanılması için yürütülen faaliyetler sonucunda antibiyotik tüketiminde bir miktar azalma olsa da, hem antibiyotik tüketimi hem de antimikrobiyal direnç açısından istenilen seviyelere erişilememiştir. Bu nedenle yürütülmekte olan eğitici ve farkındalıkla ilgili faaliyetlere ek olarak antibiyotiklerin doğru kullanılması ve enfeksiyon kontrol önlemleri bir arada ele alınmalıdır.

 

YÜZDE 30’DAN FAZLASI GEREKSİZDİR

Yapılan çeşitli çalışmalar antibiyotiklerin ‰30-40’ının yanlış veya gereksiz yere kullanıldığını göstermektedir. Antibiyotiklerin en fazla yanlış kullanıldığı alanlardan biri solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Dünya genelinde antibiyotiklerin ‰75’i akut solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılmakta, bu enfeksiyonlarının ‰70’i viral etkenlere bağlı olmasına rağmen hastaların yarısından fazlasında gereksiz antibiyotik kullanıldığı görülmektedir. Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi viral üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotiklerin etkisi yoktur.

 

YANLIŞ VE GEREKSİZ KULLANMAK

Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde etkilidir. Enfeksiyonlarda etkenlerin sadece bakteriler olmayacağı, her bakteriyel enfeksiyonda antibiyotik kullanmak gerekmeyeceği, tedavi edilmesi gereken bakteriyel bir enfeksiyon olsa bile her antibiyotiğin kullanılamayacağı, bazı antibiyotiklerin kullanımından uzak durulması gerektiği bilinmeli ve hekim önerisi olmadan asla antibiyotik kullanılmamalıdır.

 

SAĞLIK İÇİN “GİZLİ TEHDİT”

Antibiyotiklerin doğru olmayan ve aşırı kullanımı sonucunda birçok mikroorganizmanın geliştirdiği “çoklu antibiyotik direnci” daha karmaşık ve ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun en güzel örneği, çoklu ilaç direnci gösteren ve tedavi edilmesi imkansız hale gelen Tüberkülozun Dünya’nın birçok bölgesinde artarak yayılmasıdır. Gizli tehdit olarak adlandırılan sorun DSÖ başta olmak üzere birçok uluslararası kuruluşun öncelikli gündemi haline gelmiştir.

 

ÖLÜM RİSKİ ARTMAKTADIR

Günümüzde halen dünya genelindeki ölümlerin ‰25’i enfeksiyonlara bağlıdır. Küresel olarak ciddi önlemler alınmadığı takdirde 2050 yılına gelindiğinde, yılda 10 milyondan fazla kişinin dirençli enfeksiyonlar nedeni ile hayatını kaybedeceği öngörülmektedir. Direnç gelişimi, bu oranın artması tehlikesini beraberinde getirmekte ve artık küresel bir sağlık sorunu olarak ele alınmaktadır. Direnç arttıkça tedavisi zor enfeksiyonların artması, toplumda enfeksiyon hastalıklarının daha uzun sürmesi, yayılması, salgınların sıklaşması ve ölüm riskinin artması söz konusudur” dedi. Haber: Mehmet Erkoç

 


Kaynak / Editör: Haber Merkezi - admin Okunma 354

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SağlıkHaberleri

Her 7 kişiden birinde kronik böbrek hastalığı var
Bağımlılığa hayır, sağlıklı yaşama evet
Bakılmayacak hasta kalmayacak
Bir sağlıkçı daha COVİD-19’a yenik düştü
Belediye eczaneleri de dezenfekte ediyor
Elinle değil, gözünle seç!
Öğrenciler "Sağlık İçin Su İçme" etkinliği
Sağlık kompleksinde hasta kabulü başladı

Diğer Haberler

Çaykara ailesinin acı günü
Çocuklara mutluluk götürecekler
DİKKAT SON 9 GÜN
Sokak hayvanları için kulübe yaptılar
Annesiz çocuklar unutulmadı
KIZILAY’DAN TÜRKMENİSTANLI GENÇLERE YARDIM
Sporcu potansiyelini iyi değerlendirmeliyiz
TAPA BUHAR HATTI YENİLEME
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
DEVA il teşkilatı yeni yönetimini belirlediGeçtiğimiz hafta sonu Genel Başkan Ali Babacan´ın katılımıyla ..
En Çok Okunanlar
Esnafa nakdi yardımlar yapılmalıdır Koronavirüs tedbirleri kapsamında getirilen yeni kısıtlamaların esnaf .. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,54Yazılım - Web Aksiyon