Bugün - 01 Aralık 2020 SalıKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Vali Sezer’in COVİD-19 testi pozitif çıktıKırıkkale Valisi Yunus Sezer´in korona virüs (Covid-19) testi po..
Valilikten kurumlara ihale uyarısı

Kırıkkale Valiliği 8 ilçe kaymakamlığına, bağlı belediyeler ve kamu kurumlarına bir yazı göndererek, ‘doğrudan temin’ usulü alımlar yerine ihale usulünün benimsenmesini istedi.

Güncel Haberi - 09 Kasım 2020 Pazartesi

(12:10)

Kırıkkale Valiliği 8 ilçe kaymakamlığına, bağlı belediyeler ve kamu kurumlarına bir yazı göndererek, ‘doğrudan temin’ usulü alımlar yerine ihale usulünün benimsenmesini istedi.

UYARIDA BULUNULDU

Kırıkkale Valiliği, ilçe kaymakamlıkları bağlı belediyeler, kamu kurum ve kuruluşlara gönderdiği yazılı emirde kamu kurumlarının ‘doğrudan temin’ usulüyle yaptığı alımlar yerine ihale usulünün benimsenmesini istedi. Gönderilen emirde, ilanların da Basın İlan Kurumu aracılığıyla süreli yayınlarda yayınlanması talimatı verildi. Yazıda Kamu İhale Kanunu dışına çıkılmaması için belediyeler ile kamu kurumları uyarıldı. Doğrudan temin yönteminin genel bir ihale yöntemi olarak benimsenmemesi istenen yazılı emirde, doğrudan temin yöntemi kullanılarak alınacak mal ve hizmetlerin bölünmesini kanunun ruhuna aykırı olduğuna dikkat çekildi. Belediyeler başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının ihale yöntemiyle alacakları mal ve hizmetlerin Basın İlan Kurumu aracılığı ile süreli yayınlarda yayımlanmasına dikkat edilmesi istenen emirle yerel gazetelerin ilan kayıplarının önüne de geçilmesi bekleniyor.

DOĞRUDAN TEMİN GENEL BİR İHALE YÖNTEMİ DEĞİL

Kırıkkale Valisi yunus Sezer imzalı yazıda “ 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun " Temel ilkeler " başlıklı 5 inci maddesinin birinci fıkrasında: "İdareler, bu Kanuna göre yapılacak ihalelerde; saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarda ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumludur." ifadesi yer almaktadır. Aynı Kanunun "İdarelerce uyulması gereken diğer kurallar" başlıklı 62 inci maddesinde, Kanun kapsamındaki idarelerce mal veya hizmet alımları ile yapım işleri için ihaleye çıkılmadan önce uyulması zorunlu hususlar belirtilmiş, maddenin (ı) bendinde ise Kanunun 21 ve 22 inci maddelerindeki parasal limitler dahilinde yapılacak harcamaların yıllık toplamı, idarelerin bütçelerine bu amaçla konulacak ödeneklerin ‰ 10' unu Kamu İhale Kurulunun uygun görüşü olmadıkça aşamayacağı belirtilmiştir.Yine aynı Kanunun 60 inci maddesinde görevlilerin cezai sorumluluğu düzenlenmiştir. İlimiz genelinde "Doğrudan Temin" usulünün, genel bir ihale yöntemi olarak algılanmaması, doğrudan temin hükümlerinden faydalanmak için yapılacak ya da alınacak mal ve hizmetlerin bölünmemesi, Kamu İhale Kanununda belirtilen özel koşullar dışına çıkılmaması, istenilen rekabet ortamının oluşturularak, kamu menfaatinin en üst seviyede sağlanması, ihalenin ilanına ilişkin hükümlerin yerine getirilerek olası iptallerin önüne geçilmesini önemle rica ederim” ifadelerine yer verildi. Haber: Mehmet Erkoç 


Kaynak / Editör: Haber Merkezi - admin Okunma 212

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Kızılay un dağıttı
ZAFERİN 949. YILINDA KIRIKKALE’DE YERİNİ ALDI
Minik öğrencilerden halk gününe sürpriz ziyaret
Sağlık-Sen’den fedakar personellere ziyaret
Kırıkkale bayramlaştı
Şehit isimleri cadde ve sokaklara verilecek
İl Genel Meclisi alt yapı sorunlarını ele aldı
Aile; yeryüzü hikayemizin ana fikridir

Diğer Haberler

Okul servisleri denetimden geçiyor
Kırıkkale Toyota’yı çok sevdi
İzmir caddesinde yangın
Sulakyurt’un kanalizasyon arıtma ihalesi tamamlandı
Seri hava ve yağışlar geliyor
SİGORTACILIK HİZMETİ ALINACAKTIR
Mesaide olan personele bayram ziyareti
140 bin araç denetlendi
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
En Güzel Köy Benim Köyüm projesi Karağaç köyündeKırıkkale’de vatandaşların yaşam standartlarının üst düzeyd..
En Çok Okunanlar
Kırıkkale’de ihracat yüzde 26,6, ithalat yüzde 39,4 azaldı
  TÜİK Nevşehir Bölge Müdürlüğü Ekim ay.. Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Ahme.. Erentöz yılın en başarılı öğretmeni oldu 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında, her yıl A.. Önal, esnafların durumunu sordu CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, TBMM Başkanlığına bir soru &oum.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 1,13Yazılım - Web Aksiyon