Bugün - 01 Aralık 2020 SalıKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Vali Sezer’in COVİD-19 testi pozitif çıktıKırıkkale Valisi Yunus Sezer´in korona virüs (Covid-19) testi po..
Bugün rüzgar eken yarın fırtına biçecektir

KIRIKKALE’DE İŞÇİ SENDİKALARI KIDEM TAZMİNATI GİRİŞİMLERİNE TEPKİ GÖSTERDİ

  

Kırıkkale’de Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikası ve Petrol İş Sendikası yöneticileri ve işçiler ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen yeni düzenlemeye tepki gösterdi.

Güncel Haberi - 28 Ekim 2020 Çarşamba

(09:54)

KIRIKKALE’DE İŞÇİ SENDİKALARI KIDEM TAZMİNATI GİRİŞİMLERİNE TEPKİ GÖSTERDİ

  

Kırıkkale’de Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikası ve Petrol İş Sendikası yöneticileri ve işçiler ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen yeni düzenlemeye tepki gösterdi. Sendika temsilcileri “İstihdam Paketi" adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketidir. Bugün rüzgar eken, yarın fırtına biçecektir” ifadelerine yer verdi. 

 

ÇOCUKLARIMIZA ÇOK BÜYÜK KÖTÜLÜK YAPMIŞ OLURUZ

Türk İş Konfederasyonu’na bağlı Türk Metal Sendikası Kırıkkale Şubesi ve Petrol İş Kırıkkale Şubesi ortak basın açıklamasında bulundu. Sendika temsilcilerinin ortak açıklamasında “Geçen hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen torba kanun teklifi ile bizlerin yıllardan beri karşı durduğu esnekleşme ve güvensizleştirme konuları tekrar gündeme geldi. "İstihdam Paketi" adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketidir. 25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere "istihdam kolaylığı sağlayacağı" iddia edilen düzenleme aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve çalışma barışının ortadan kalkmasına sendikal yaşamın alt üst olmasına neden olacaktır. Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazsak hem kendimize hem de çocuklarımıza çok büyük kötülük yapmış oluruz” ifadelerine yer verildi.

 

İŞÇİNİN EMEĞİ SERMAYENİN SÖMÜRÜSÜNE BIRAKILMAKTADIR

Açıklamanın devamında ise “İşverenlerin isteklerinin işçilerin aleyhine olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu yaşayarak öğrendik. Bu gidişe dur dememiz gerekiyor. İşsizlik sigortası fonu işvereni teşvik fonuna dönüşmüştür. Meclisten geçen sözüm ona istihdam paketi işverenlere teşvik muafiyet af getirmektedir. İşçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmaktadır. Türk İş yıllardan beri esnekleşme, güvensizleştirme ve kuralsızlaştırma karşı verdiği mücadeleyi aynı kararlılık ve azimle sürdürmektir. Salgın koşulları fırsata dönüştürülmek istenmektedir. Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır. Yapamayacaksınız, yaptırmayacağız. Hükümetin uygulaması gereken öncelikli politika kayıt dışı çalışmayı önlemektir.

 

İŞ BARIŞI SAĞLANAMAZ

Ülke ekonomisi ve işçiler kayıt dışı çalışmadan dolayı ağır bedeller ödemektedir. Kayıt dışılığa dayanan emek sömürüsü ortadan kaldırılmalıdır. Kayıt dışı istihdamla ülke büyük bir gelir kaybına uğramaktadır. Salgın koşullarda işsizlikle mücadele böyle olmaz. İstihdamı artıracağız deyip işçiler güvencesizliğe, sendikasızlığa mahkum edilemez!. İşçiler zorla ücretsiz izne çıkarılarak, günlük 39 TL ile yaşamak zorunda bırakılamaz!. Sosyal diyaloğun içini boşaltarak iş barışı sağlanamaz!.  İşçiye Ölümü gösterip sıtmaya razı olmaları beklenecek işsizlikle mücadele edilmez!.  TBMM'deki sözkonusu düzenleme "işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etme" düzenlemedir!.  Bugün Rüzgar eken yarın fırtına biçecektir!. İşçinin bu düzenleme vereceği yanıt nettir” denildi. Haber: Mehmet Erkoç


Kaynak / Editör: Haber Merkezi - admin Okunma 211

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Şehit Baran dualarla anıldı
Tabela dernekçileri
Gönülden gönle sevgi köprüleri kuralım
GSİM’de sicil lisans semineri
Yerli sistemler TSK’nin gücüne güç katıyor
KIRIKKALE HAZIRLIKLI OLMAK ZORUNDA
Saran’dan 18’nci Spor Salonu
Ak Parti’de nöbet değişimi devam ediyor

Diğer Haberler

BELEDİYEDE KAL, HİZMETTE KAL
Keskin SYDV muhtaçlarında yanında
Kırıkkale'de uyuşturucu operasyonu
Yerel basının yanındayız
Taner Zerey’den bomba gibi eser
Polikarbon malzemeden sera yaptı
Projeler bizden, destek KOP TEYAPTAN
Ara tatil Cuma günü başlıyor
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
En Güzel Köy Benim Köyüm projesi Karağaç köyündeKırıkkale’de vatandaşların yaşam standartlarının üst düzeyd..
En Çok Okunanlar
Kırıkkale’de ihracat yüzde 26,6, ithalat yüzde 39,4 azaldı
  TÜİK Nevşehir Bölge Müdürlüğü Ekim ay.. Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Ahme.. Erentöz yılın en başarılı öğretmeni oldu 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında, her yıl A.. Önal, esnafların durumunu sordu CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, TBMM Başkanlığına bir soru &oum.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,30Yazılım - Web Aksiyon