Bugün - 27 Kasım 2020 CumaKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Kipmen ailesinin acı günüKırıkkale’de yayın yapan Radyo K sahibi Kadir Kipmen´in babası ..
Kırıkkale’ye 400 bin TL hibe

Ticaret Bakanlığı tarafından başlatılan Kooperatiflerin Desteklenmesi (KOOP-DES) Hibe Programı kapsamında başvuru yapan ve Projeleri kabul edilen Delice, Keskin, Karakeçili ve Sulakyurt, Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifleri 400 bin TL ye yakın hibe desteği almaya hak kazandı.

Güncel Haberi - 19 Ekim 2020 Pazartesi

(09:30)

Ticaret Bakanlığı tarafından başlatılan Kooperatiflerin Desteklenmesi (KOOP-DES) Hibe Programı kapsamında başvuru yapan ve Projeleri kabul edilen Delice, Keskin, Karakeçili ve Sulakyurt, Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifleri 400 bin TL ye yakın hibe desteği almaya hak kazandı.

 

YATIRIM DESTEĞİ

Ticaret Bakanlığınca, kooperatifçiliğin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması hedefi çerçevesinde ülke kooperatifçiliğinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak kooperatiflerin desteklenmesi programını (KOOP-DES) hayata geçirildi. Bu doğrultuda; Koop-Des çerçevesinde ortaklarının çoğunluğunu kadınların oluşturduğu ve kadın emeğini değerlendirme amacı güden kooperatiflerin, Makine ve/veya ekipman ile ilgili mal alımlarına, Ortaklarının en az ‰ 90’ını kadınların oluşturduğu kooperatiflerin işletecekleri yatırım malı alımlarına yönelik destek veriliyor. Proje tutarlarının üst sınırları içerisinde, kalkınmada öncelikli yöre şartı aranmaksızın ortaklarının en az ‰ 90’ını kadınların oluşturduğu kooperatiflerde ise ‰ 75’i bakanlıkça hibe olarak karşılanıyor.

 

 

400 BİN TL’YE YAKI HİBE

Bu kapsamda, Ticaret İl Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü işbirliği ve Kadın Kooperatifleriyle birlikte hazırlanan projeler Bakanlıkça yapılan değerlendirmeler ve incelemeler sonucunda Kırıkkale’den 4 kadın kooperatifi hibe desteği almaya hak kazandı. Ticaret İl Müdürü Seyfettin Çetiner “İlimizde geçen yıl kurduğumuz,  Sulakyurt, Keskin, Karakeçili Ve Delice Kadın Girişimi, Üretim Ve İşletme Kooperatiflerimize  toplamda 400 bin TL yakın hibe desteği almaya hak kazanmışlardır. Hibe desteği almaya hak kazanan kooperatifler ilçelerde yerlerinde ziyaret edildi.  İlçe Kaymakamlarıyla birlikte  Kadın Kooperatifleri ile Ticaret İl Müdürlüğü arasında Hibe Desteği imza töreni gerçekleştirildi. Program sayesinde kooperatifler için projede yazılan gerekli olan ekipmanlar tedarik edilecektir.

 

KOOPERATİFLERDE YAPILACAK ÇALIŞMALAR

Keskin Kadın Girişimi, Üretim Ve İşletme Kooperatif  nohut, mercimek, kuru fasulye gibi ürünlerin paketlenebilmesi için iki adet paketleme makinası alınacak. Sulakyurt Kadın  Girişimi, Üretim Ve İşletme Kooperatifi ise, Turşu Atölyesi kurulabilmesi için Havalı Yıkama Makinası, İğneleme Makinası, Salamura Tankı gibi gerekli donanım alınacak. Karakeçili Kadın  Girişimi, Üretim Ve İşletme Kooperatif kooperatifimize ise, peynir yapımına yönelik makine alımı yapılacak. Delice Kadın Girişimi, Üretim Ve İşletme Kooperatif için kurmuş oldukları kafe-lokanta işyerleri için mutfak eşyaları, sanayi fırını vb.  mal alımı yapılacak.

 

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK

Süreçle ilgili bilgiler veren İl Müdürü Çetiner “Hibe sözleşmeleri imzalandıktan sonra sözleşmeler bakanlığa gönderilecek. Hibe sözleşmeleri geçen hafta içinde İlçelerde Kaymakamlıklarda imzalandı. Bakanlığa imzalanan sözleşmeler gönderildi. Kooperatiflerimiz mal alım sürecine girdi. Kooperatiflerimiz ilgili firmayla alım sözleşmelerini imzalayıp, mal alımı yapıldıktan, alınan mal yerinde Müdürlüğümüzce görülecek rapor haline getirilecek ve Kooperatif ödeme talep formu ekinde, diğer belgeleri ile birlikte, Müdürlüğümüze ödemenin yapılması için müracaat edecektir. Evrakların incelenmesinden sonra Kooperatiflerin proje tutarının (KDV hariç)  ‰75 i oranında ödeme yapılacaktır” dedi. Haber: Mehmet Erkoç


Kaynak / Editör: Haber Merkezi - admin Okunma 440

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Filipinler'den Kırıkkale'ye gelin geldi
Belediye Toplu Sözleşme Sevinci
Tarihte mukaddes bir zafer
Sezer’den TÜGVA’ya ziyaret
Sosyalcilerden sosyal proje
Kırşehir-Kırıkkale karayoluna 30 bin fidan dikildi
Merkezi fakülte için fırsat doğdu
Kırıkkale'de 29 bin 186 m2'lik yapıya izin

Diğer Haberler

KIRIKKALE’NİN HASARI 38 MİLYON TL
Emeklinin ev sahibi olma hayali bir başka bahara kaldı
Keçiören Belediyesinin Kırıkkale sevgisi
Ülkü Ocakları’ndan tiyatro etkinliği
Bizim niyetimiz hayır
Öz Keskinliler Derneği Açıldı
200 DEKAR ARAZİ SULAR ALTINDA KALDI
5 milyon TL’ye kadar destek verildi
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
Esnafa nakdi yardımlar yapılmalıdırKoronavirüs tedbirleri kapsamında getirilen yeni kısıtlamaların esnaf ..
En Çok Okunanlar
DEVA il teşkilatı yeni yönetimini belirledi Geçtiğimiz hafta sonu Genel Başkan Ali Babacan´ın katılımıyla .. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,17Yazılım - Web Aksiyon