Bugün - 30 Eylül 2020 ÇarşambaKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Topaldede türbesi yolu asfaltlanıyorBahşılı'nın tarihiyle bütünleşen Topaldede türbesinin sel su..
Her alanda maske zorunluluğu

Kırıkkale İl Hıfzıssıhha Kurulu Meclisi koronavirüs pandemisiyle mücadele konusunda yeni kararlar aldı.

Güncel Haberi - 09 Eylül 2020 Çarşamba

(15:43)

Kırıkkale İl Hıfzıssıhha Kurulu Meclisi koronavirüs pandemisiyle mücadele konusunda yeni kararlar aldı. Yeni kararlara göre, İl genelinde (meskenler hariç olmak üzere) tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) vatandaşların istisnasız zorunlu olarak maske takmaları istendi.

YENİ KARARLAR ALINDI

Vali Yardımcısı ve Vali Vekili Emin Alıcı başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu Meclisi “Bilindiği üzere Koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni acısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmektedir. İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için ayrı ayrı belirlenen tedbirlere uyum ve etkin denetim mekanizmaları büyük önem taşımaktadır. Bu çerçevede, farklı tarihlerde yayımlanan genelgeler ile belirli dezavantajlı gruplara/meslek icralarına yönelik veya kamuya açık bazı alanlarda herkese maske takma zorunluluğu getirilmiş; 01.06.2020 tarih ve 8567 sayılı İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün Genelgesi ile şehirlerarası ve şehir içi yolcu taşımacılığına ilişkin düzenlemeler yapılarak genelgenin (c) maddesi ile hangi durum ve şartlarda şehir içi toplu taşıma araçlarının ayakta yolcu alabileceğini belirleme yetkisi il ve ilçe hıfzıssıhha kurullarına verilmiş; 30.05.2020 tarih ve 8556 sayılı Genelge ile 02.06.2020 tarih ve 8591 sayılı İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün Genelgeleri ile lokanta restoran, kafe ve benzeri işletmelerin müzik faaliyetlerine kısıtlama getirilmişti.

CANLI MÜZİK KISITLAMASI

Gelinen aşamada başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere alınan tedbirlere yeterince riayet edilmemesinin hastalığın yayılım hızını artırması ve toplum sağlığını riske atması nedeniyle; İl genelinde (meskenler hariç olmak üzere) tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) vatandaşlarımızın istisnasız zorunlu olarak maske takmalarına. Minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmemesine. Restoran, kafe vb. tüm yeme-içme ya da eğlence yerlerinde saat 24.00’ten sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta izin verilmemesine, kolluk birimleri ve yerel yönetimlerin bu konuda gerekli tüm tedbirleri almalarına,

DENETİMLER ARTIRILACAK

Vatandaşların toplu olarak bulunduğu/bulunabileceği yerler (pazaryerleri, vb.) ile kafe, restoran vb. yeme içme ve eğlence mekanlarında; Koronavirüs salgınıyla mücadele amacıyla Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi ile İçişleri Bakanlığının 01.06.2020 tarih ve 8567- 30.05.2020 tarih ve 8556 ve 02.06.2020 tarih ve 8591 sayılı Genelgeleriyle belirlenen kurallara ve alınan tedbirlere uyulmasına, denetimlerin süreklilik taşıyacak şekilde etkinliğinin artırılmasına, Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlere riayet etmeyen gerçek ve tüzel kişilere (işletmeler vb.) uygulanan idari para cezalarının tahsili konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesine. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç̧ teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz şekilde yerine getirilmesine, Oy birliği ile karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi. Haber: Mehmet Erkoç


Kaynak / Editör: Haber Merkezi - admin Okunma 1200

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Kar Kırıkkale’yi teslim aldı
Hayat Boşluk Kabul Etmez Konferansı
997 bin dekar alan nadasa bırakılıyor
OKUYAN BİR NESİL İSTİYORUZ
Vali Haktankaçmaz, mahalle sakinleriyle bir araya geldi
İlçelerde ABD’ye kınama gösterileri
Siyonizm’in yüzyıldır kurmuş olduğu tezgahı bozacağız
Ortaöğretim müfredatı yenilenip sadeleştirildi

Diğer Haberler

KIRIKKALE BELEDİYESİ DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜLÜĞÜ BAKIM VE ONARIM HİZMETİ ALINACAKTIR
El-Bab’da ki Kardeşim Üşümesin
Keskin Kaymakamlığına Yılmaz atandı
Eğlence mekanları geçici olarak kapatıldı
Bakan’dan destek sözü aldılar
Oryantiring şampiyonası Kırıkkale’de
Yahşihan’da sosyal denge protokolü
‘ Açık Kapı Projesi ‘ Hizmete Başladı
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
Kırıkkale SYDV 1 büro görevlisi alacakKırıkkale Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde görevl..
En Çok Okunanlar
Kırıkkale’de 762 işyeri açıldı 432 iş yeri kapandı
Toplamda 7 bin 300 esnaf işyeri olan Kırıkkale’de 2020 yılının ilk 9 .. Kırıkkale’de üretilen maskeler Almanya ve Libya’ya ihra&cc.. Keskin'de öğrencilere kırtasiye yardımı Keskin ilçesinde öğrencilerin eğitimlerini eksiksiz sürd&u.. Giden canlar bizim canımız KIRIKKALE’DE SAĞLIK İÇİN, HEPİMİZ İÇİN SAHA DENETİMLERİ.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,13Yazılım - Web Aksiyon