Bugün - 30 Eylül 2020 ÇarşambaKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Topaldede türbesi yolu asfaltlanıyorBahşılı'nın tarihiyle bütünleşen Topaldede türbesinin sel su..
Dar gelirli ailelere bilgisayar, tablet desteği sağlanacak mı?

CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için TBMM’ye soru önergesi verdi.

Siyaset Haberi - 09 Eylül 2020 Çarşamba

(15:42)

CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için TBMM’ye soru önergesi verdi. Önal önergesinde “Eğitim-öğretim döneminde dar gelirli ailelere bilgisayar, tablet desteği yapmayı planlıyormusunuz” diye sordu.

TALEP ARTTI

Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal  konuyla ilgili yaptığı açıklamasında “Mart ayından itibaren Türkiye’de etkilerini göstermeye başlayan Covid- 19 salgını nedenle pek çok alanda uzaktan, dönüşümlü veya esnek çalışma sistemine geçilmiştir.  Bilindiği üzere eğitim-öğretim yüz yüze yapılması gereken bir alandır. Covid 19 salgını nedeniyle mart ayından itibaren yüz yüze eğitimin (iletişimli) yapılamaması karşısında özel okullar video konferans sistemiyle eğitime başlamışlar ancak devlet okullarında eğitim öğretim gören öğrencilerimiz bu imkandan yararlanamamışlardır.  Ülkemizde uzun dönemdir yaşanan derin ekonomik kriz ve devamında gelen yüksek döviz kuru artışları sebebiyle Uzaktan Eğitim sisteminde kullanılması zorunlu bilgisayar, laptop ve tablet gibi cihazlara olan talepler neredeyse 10 kat artmıştır. İmkanı olan aileler bu cihazları temin edebilmiş ancak hem bu talebin etkisi hem de kur artışı nedeniyle fiyatların ‰100'ün üzerine çıkmasıyla dar gelirli aileler uzaktan eğitim için şart olan cihazları maalesef ikinci el olarak bile alamamışlardır. Dolayısıyla dar gelirli aile çocuklarımız bu dezavantajlı durum sebebiyle eğitim-öğretim hakkına erişmekte ciddi engellerle karşı karşıyadır”.

ERİŞİMİ KOLAYLAŞTIRACAKTIR

Önal “Akp iktidarınca daha önce hazırlığı yapılan ve uygulamaya konulan “FATİH PROJESİ” kapsamında Türkiye çapında öğrencilere dağıtılması planlanan laptoplara tam da bugünlerde ihtiyaç duyulmaktadır. Eğitimde kullanılması zorunlu bu cihazların tüm öğrencilerimize dağıtılması ya da bu cihazların herkes tarafından rahatlıkla temin edilebilmesi için ucuzlatılması büyük önem taşımaktadır. Bu cihazlardan alınan TRT payı, kdv, vb vergilerinin kaldırılması cihaz fiyatlarının düşmesini sağlayacak ve erişimini kolaylaştıracaktır.  Bununla birlikte; uzaktan eğitimde canlı olarak ders verecek öğretmenlerimizin bilgisayar, laptop gibi cihazlara olan ihtiyaçlarının kurumlarınca giderilmesi de oldukça önemlidir. Yine Akp iktidarınca sözü verilen her okula internet erişiminin sağlanması iddiasının  evlerde öğrenciler ve öğretmenlerimize de verilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu mümkün olamıyorsa cihazları kendi imkanlarıyla temin edebilmeleri için bu seneye mahsus olmak üzere eğitim desteği verilmesi ya da ilave ücret ödenmesi yapılması da değerlendirilmesi gereken seçeneklerden sadece birkaçıdır.  Bu kapsamda; Anayasal bir hak olan parasız eğitim hakkı desteklenmeli, dar gelirli ailelerimizin çocuklarının da uzaktan eğitimden en iyi şekilde yararlanmalarının önü açılmalıdır” ifadesini kullandı.

İŞTE SORULAR

“FATİH PROJESİ” kapsamında Türkiye çapında öğrencilere dağıtılması planlanan laptoplarla ilgi yeni bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz? Özel okulların uyguladığı video konferans sistemi ile eğitim yöntemine devlet okullarının da geçmesi için bir çalışma yapmayı planlıyor musunuz? Dar gelirli aile çocuklarının laptop, bilgisayar, tablet gibi cihazlara erişimlerinin kolaylaştırılması için yaptığınız bir çalışma var mıdır? Anayasal bir hak olan eğitim öğretim hakkına ulaşmak için dar gelirli aile çoçuklarına eğitim desteği vermeyi planlıyor musunuz ?  İletişimli eğitimi tüm Türkiye’ye yayabilmek için ücretsiz ya da indirimli internet kullanımını yaygınlaştırma konusunda bir çalışmanız var mıdır? Birçok imkansızlık ve engellere rağmen görevlerini  büyük fedakarlık ve özveriyle yerine getiren tüm öğretmenlerimize teknoloji desteği vermeyi ya da uzaktan eğitim için zorunlu olan teknolojik cihazlara sahip olabilmeleri için ek ücret desteğinde bulunmayı düşünüyor musunuz? Diye sordu.


Kaynak / Editör: Haber Merkezi - admin Okunma 322

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SiyasetHaberleri

Yıldırım’dan Yıldırım’a destek çağrısı
Kırıkkale;ileri teknoloji teşvikinden yararlanacak
Muhtarların Seçim Zaferi
Erkoç aday adaylığını açıkladı
PERSONEL MAAŞ KAYGISI YAŞAMAYACAK
Çözümler MHP ile gelecek
Basının rolü asla unutulmamalıdır
MHP’li Öztürk TBMM’de Esnaf ve Sanatkârın sesi oldu

Diğer Haberler

Halk Eğitimden Yılsonu Sergisi
Karşılıksız çekte ilk 5’teyiz
K.ܒde ‘Prof. Dr. Fuat Sezgin’ Hazırlığı
Kadın sevgi ve fedakârlığın sembolüdür
Yıldırım’dan Yıldırım’a destek çağrısı
Vali Haktankaçmaz'a Öğretmenlerden Ziyaret
Resmi ilan
Kırıkkale hokey takımı şampiyon oldu
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
Kırıkkale SYDV 1 büro görevlisi alacakKırıkkale Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde görevl..
En Çok Okunanlar
Kırıkkale’de 762 işyeri açıldı 432 iş yeri kapandı
Toplamda 7 bin 300 esnaf işyeri olan Kırıkkale’de 2020 yılının ilk 9 .. Kırıkkale’de üretilen maskeler Almanya ve Libya’ya ihra&cc.. Keskin'de öğrencilere kırtasiye yardımı Keskin ilçesinde öğrencilerin eğitimlerini eksiksiz sürd&u.. Giden canlar bizim canımız KIRIKKALE’DE SAĞLIK İÇİN, HEPİMİZ İÇİN SAHA DENETİMLERİ.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,17Yazılım - Web Aksiyon