Bugün - 20 Eylül 2020 PazarKünyemizSayfalarDijital PanoReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.png
 
Kırıkkale   28°°C
 
Kırıkkale’de güzel çalışmalara imza atacağız Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Kırıkkale’ye gelen De..
YBO kapatılıyor mu?

Kırıkkale’de yıllardır hizmet veren Hüseyin Kahya Yatılı Bölge Okulunun kapatılacağı iddiaları TBMM’ye taşında.

Güncel Haberi - 16 Ağustos 2020 Pazar

(13:51)

Kırıkkale’de yıllardır hizmet veren Hüseyin Kahya Yatılı Bölge Okulunun kapatılacağı iddiaları TBMM’ye taşında. TBMM’ye Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması için bir soru önergesi veren Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Kırıkkale Hüseyin Kahya YBO okulunun kapatılıp kapatılmayacağını sordu.

GELİRİ DÜŞÜK AİLELERİN ÇOCUKLARI EĞİTİM GÖRÜYORDU

Konuyla ilgili bir açıklama yapan CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal “Türkiye nüfusunun değişim hareketleri Cumhuriyet'in ilanından bugüne kırsaldan kente doğru bir seyir izlemiştir. Buna paralel olarak köylerdeki okul sayıları azalırken kentlerdeki okul sayıları gittikçe artmıştır. Bununla birlikte kırsaldaki eğitim ihtiyacını karşılamak üzere farklı alternatifler geliştirilmiş, nüfusu az olan ve okulu bulunmayan yerleşim birilerinde eğitim ihtiyacı Yatılı Bölge Okulları (YBO) ve taşmalı eğitim ile temin edilmeye çalışılmıştır. Belli kriterlere göre eğitim yapan Yatılı Bölge Okullarında öğrenci kabulünde zaman zaman değişikliklere gidilmiştir. Şehir merkezi ile kırsal bölgelerde yaşayan daha çok parçalanmış aile çocukları ile yoksul ve gelir düzeyi düşük öğrencilere hizmet veren YBO’ larda bireylerin daha mutlu ve çevresi ile uyumlu olması amaçlanma aynı zamanda da bu öğrencilerin spor, sanat ve temel derslerle desteklenerek topluma kazandırılması hedeflenmiştir” ifadesini kullandı.

ÖNEMLİ BAŞARILAR ELDE ETTİLER

Milletvekili Önal “Bu amacı gerçekleştirebilmek için okul yöneticilerinden öğretmenlere ve yardımcı personele kadar tüm yetkililerimiz üstün gayret ve fedakarlıkla çalışmış, yatılı bölge okullarında okuyan Öğrencileri kendi çocuklarından ayırt etmemişlerdir. Aile ortamının kurulduğu ve yaşatıldığı bu okullarda bir çok öğrencimiz! hem akademik hem de spor dalında sayısız başarıya imza atmışlardır. Bu kapsamda Kırıkkale ilimiz Yahşihan ilçemizde bulunan ve kapatılması gündemde olan Hüseyin Kahya Yatılı Bölge Okulunda iki öğrencimiz fen lisesini, birçok öğrencimizde iyi eğitim veren liseleri kazanmışlardır. Hüseyin Kahya Yatılı Bölge Okulu spor aktiviteleri ve öğretmenlerimizin kurduğu spor kulüpleri sayesinde 1 öğrencimiz uzun atlamada Türkiye 3 üncülüğü, Ampüte milli takımımıza 1 milli oyuncu, okey milli takımımıza da 3 tane öğrenci yetiştirmiştir. Yine bu okulumuz Kırıkkale de birçok branşta kupalar kazanmış ve dereceler elde etmiştir. Böyle bir okulun kapatılması yanlış bir karardır”.

MAĞDURİYETLER YAŞANACAKTIR

“Sürpriz bir şekilde YBO'ların kapatılma kararının altında güvenlik ve aile meselesi olduğu AKP iktidarı tarafından söyleniyor olsa da YBO olarak yıllarca görev yapan okul ve pansiyon binalarının satışı yolu ile iktidarın tükenen gelirlerine kaynak yaratmaya çalıştığı iddiaları kamuoyunda yer almaktadır. Kırıkkale Yahşihan ilçemizde uzun yıllardan beri hizmet veren Hüseyin Kahya Yatılı Bölge Okulumuzun kapatılması karan ile ilgili olarak okulda öğrenim \gören öğrencilerin ailelerine bilgi verilmediği gibi kapatma kararını en son öğrenciler ve öğretmenler duymuştur. Okulların açılmasına az bir zaman kala tüm ailelerin, öğrencilerin ve tüm okul çalışanlarının mağduriyet yaşayacağı aşikardır” diye konuştu.

İŞTE O SORULAR

Önal “Kırıkkale ilimiz, Yahşihan ilçesi sınırlarında bulunan Hüseyin Kahya (YBO) Yatılı Bölge Okullunun kapatılacağı iddiaları doğru mudur? Yahşihan ilçemizde bulunan Yatılı Bölge Okulumuz hakkında kapatma!kararı alınırken, halen İlgili okulda eğitim gören öğrencilerimiz ite fedakarca görev yapan, bu çocukları kendi çocukları gibi gören öğretmenlerimizin görüş ve bilgisine başvurulmuş mudur? Kırıkkale de sadece bir tane bulunan, temel amacı parçalanmış aile çocukları ile dar gelirli yurttaşlarımızın çocuklarının eğitimini amaçlayan Yatılı Bölge Okulunun kapatılması ile ortaya çıkacak veli, öğrenci ve çalışanlarımızın mağduriyeti nasıl telafi edilecektir? Kırıkkale de bulunan yatılı bölge okulunun kapatılmasıyla bu yerleşkede bulunan bina, pansiyon, yemekhane ve dersliklerin akıbeti ne olacaktır? Okulların açılmasına az bir zaman kala bu konuda gerekli araştırma ve çalışma yapılmadan bir oldu bitti ile üstelik alel acele alına kapatma kararı ne kadar doğrudur? Diye sordu. 


Kaynak / Editör: Haber Merkezi - admin Okunma 189

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GüncelHaberleri

Camiler çocuk dolsun; ahlakı Kur’an olsun
Minik öğrencilerden halk gününe sürpriz ziyaret
Gerekirse sırtımda mermilerini taşırım
Kırıkkale’ye yeni mesire alanı
KOP KÖSİP Bölgeye Can Suyu Olmaya Devam Ediyor
İŞKUR 6 bin 302 kişiyi işe yerleştirdi
Dağdelen ve yönetiminden Vali Haktankaçmaz’a ziyaret
Trafikteki araç sayımız 69 bin 741’e yükseldi

Diğer Haberler

Kurbanlar randevuyla kesilecek
Alkollü oğul babasını bıçakladı
‘Cezaevinde’ MPT-76’ya parça üretimi
KIRMIZI ET (8 KALEM) BEYAZ ET (4 KALEM) TEMİNİ MAKİNA VE KİMYA ENDÜSTRİSİ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MKE DESTEK TESİSLERİ İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ-TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ
Trafik Haftası Etkinliklerle Kutlanacak
Otomobil su kanalına devrildi: 3 yaralı
Hakem kurulunun adı değişmeli
Gezginlerin Yeni Gözdesi Van Gölü Ekspresi
E-Gazete (Yenigün)
Yazarlar

Mehmet Erkoç

Mehmet_Erkoç Vefa gruplarına minnet borçluyuz

28.04.2020 18:41:05

İnsanlık olarak önemli bir sınav veriyoruz. Tüm d&..
Kırıkkale Ülkü Ocakları Aşure dağıttıMuharrem ayı dolayısıyla Kırıkkale Ülkü Ocakları Eğitim ve Kü..
En Çok Okunanlar
Ak Parti’de ilçe kongreleri tamam Bir hafta önce 8 ilçede kongrelerini gerçekleştiren Ak P.. Kırıkkale'de aralarında iş insanlarının bulunduğu FETÖ davasında 6 san.. Çayırlı'nın yeni kitabı ‘Çeri’ raflarda     Kırıkkaleli genç yazar, Gökhan Çayırlı e.. Kulislerde Karadurmuş yankıları Erken seçim olasılığının dilden dile dolaştığı şu günlerde, her..
Namaz Vakitleri
Şehir
(kirikkale)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(kirikkale)
Bugün
17°°C - 28°°C
Pazar
18°°C - 29°°C
Salı
13°°C - 25°°C
Perşembe
13°°C - 25°°C

Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Dijital Pano Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,23Yazılım - Web Aksiyon